Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Dresare caine sa manance

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017

View PostDDooGG, on 21 ianuarie 2021 - 17:00, said:

Ai incercat doar 2 soiuri de boabe si atata ? Ce tip de boabe , pune aici link , poza etc
Puiul il manca de placere nu neaparat de foame , de aia daca incepi cu boabe reduci considerabil potia de pui , asa ca " desert " . De cate ori pe zi ii dai mancare ?
Eu am obisnuit cainele , dimineata boabe( pana am gasit sortimentul care ii place a durat cateva luni de incercari ) si seara cand ajung mancare gatita , dar totul calculat la gramaj , nu prea mult ca se ingrasa si e talie mica .
La inceput , ca orice caine , refuza daca nu e crescut cu asa ceva dar in timp se obisnuieste fara probleme cu conditia sa-i placa tipul de boabe . Poti ulterior sa-l hranesti doar cu boabe si ocazional ceva gatit .
Nu uita sa-i pasirezi si legume si sa le amesteci cu carnea maruntita sa fi sigur ca manca tot.

Sunt boabe din supermarket. Am luat de toate felurile. Ceva sac albastru cu boabe multicolore, pasare si vita, apoi ceva sac rosu, si ceva saci ieftin care vin in mai multe sortimente, pasare, vita si sunca. Vecinu da la caini numai din ala si mananca ca disperatii.
Ce nu am luat sunt boabe f scumpe in saculeti mici de 1-3 kg care costa cat unul de 10 kg. Practic sunt mai scumpe per kg decat puiul deci e prosteala sa iei asa ceva din moment ce puiul e superior ca are doar carne.

Am incercat sa le amestec cu carnea si atunci mananca o parte din ele, dar boabele care raman trebuie sa arunc la gaini pentru ca se umezesc de la ciorba cu carne si se strica rapid, mai ales vara. Deci multa risipa si mizerie..

View Postrichelieu, on 21 ianuarie 2021 - 17:03, said:

Dar de ce vrei sa ii dai și una și alta?

Pentru ca nu mi se pare normal sa manance doar un singur tip de mancare. Este ca si cand tu ai manca pita cu parizer in fiecare zi

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View Postrichelieu, on 21 ianuarie 2021 - 22:06, said:

Calea cea mai scurta spre obezitate Posted Image
negativ. Posted Image catelul e un pic grasut dar e si castrat. oricum, e vioi si jucaus. catelusa e beagle si n-are treaba cu grasimea. cand au mancarea la discretie se invata sa-si ia cat au nevoie. cand rabda de foame au tendinta sa se indoape. my two cents.

Edited by Fane, 21 January 2021 - 23:15.


#39
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postcutzu_rexi, on 21 ianuarie 2021 - 23:10, said:

Sunt boabe din supermarket. Am luat de toate felurile.
Fara suparare boabele alea au valoare nutrienta mica , facute din zgarciuri si resturi nu din carne , de aici si diferenta de pret . Boabele de caitate se reflecta si la pret .
In caz ca ramai la boabe de 15 lei 10 kile , trebuie sa-i dai si puiul zilnic , nici nu ma mir ca nu se uita la ele cainele tau.

#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
O fi pretul la boabele bune cat e la pui dar ca cantitativ mananca un sfert. Cred si eu ca refuza hrana de supermarket. Nici cainilor mei nu le place dar ia incearca cu Simpson de la zooplus sa vezi cum se schimba socoteala. Costa 15 lei/kg si mananca 250-300g pe zi. Deci ar fi cam 5 lei pe zi de fiecare. Cred ca iesi mai scump hranindu-l cu pui. Nu stiu cat e de mare cainele tau, oricum tainul se calculeaza a fi cam 0,9% din greutatea cainelui daca e matur. Daca e f. tânăr ii poti da maxim 1,2% din greutatea lui.

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
oase de la abator. sunt o mancare sanatoasa pt caine si satioasa si ieftina. ei digera oasele, nu le rod de sanchi. dar oasele sa fie de mamifere (vaca, porc, oaie etc), nu pasari.

#42
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcutzu_rexi, on 21 ianuarie 2021 - 23:10, said:

Sunt boabe din supermarket. Am luat de toate felurile. Ceva sac albastru cu boabe multicolore, pasare si vita, apoi ceva sac rosu, si ceva saci ieftin care vin in mai multe sortimente, pasare, vita si sunca. Vecinu da la caini numai din ala si mananca ca disperatii.
Pe sac trebuie sa apara o lista de ingrediente. Pe cat pariu ca au 4% "carne si derivate din carne"?
Hranesti cainele cu porumb de proasta calitate.

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

cutzu_rexi, on 21 ianuarie 2021 - 23:10, said:

Pentru ca nu mi se pare normal sa manance doar un singur tip de mancare. Este ca si cand tu ai manca pita cu parizer in fiecare zi
Pai și nu-i tot aia? Ca e tot un singur tip de mâncare, doar ca in loc de boabe, se numește...boabe cu carne de pui. 😂😂😂😂.

Nu-i normal sa asociezi alimentatia câinelui cu cea a omului. Nu sunt adeptul boabelor deloc, indiferent de cât de scumpe și premium sunt, însă chiar și așa....boabele alea sunt compuse din mai multe ingrediente, atât de origine animală cât și vegetală, constituind astfel un complex nutritiv.
Carnea simpla nu e suficientă pentru un câine, este hrana incompleta.
Deci argumentul ăla cu mâncarea.....este complet prost. Nu mai chinui catelul și hrănește-l cum trebuie, pentru ca tu acum îți bati joc de el.
Dacă vrei sa îl hrănești cum trebuie, ia puiul ăla, niște orez și niște legume (morcov și rădăcinoase) și gătește-le împreuna.

#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFane, on 21 ianuarie 2021 - 23:13, said:


negativ. Posted Image catelul e un pic grasut dar e si castrat. oricum, e vioi si jucaus. catelusa e beagle si n-are treaba cu grasimea. cand au mancarea la discretie se invata sa-si ia cat au nevoie. cand rabda de foame au tendinta sa se indoape. my two cents.
Ce vârsta au acum?

Întreb pentru ca dacă sunt tineri, organismul e mai permisiv....
Însă odată înaintați in vârsta, lucrurile se schimba...și toți câinii pe care i-am cunoscut si care au fost hrăniți la liber, au ajuns obezi.
Beagle included.

#45
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Beagle included? Pai astia-s mari mancaciosi, si multi din cei pe care-i vad sunt butoias.
Doar ca, asa cum spui, cand sunt tineri organismul e mai permisiv.

#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Beagle este o rasa foarte predispusa la îngrășare însă pe un ciobănesc german n-ai sa poți sa-l îngrași niciodată.

#47
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostTestosteron, on 22 ianuarie 2021 - 11:42, said:

Beagle este o rasa foarte predispusa la îngrășare însă pe un ciobănesc german n-ai sa poți sa-l îngrași niciodată.

Acum îți dai seama că, pe undeva, e un deținător de ciobănesc german căruia-i sticlesc ochii, "challenge accepted!".

N-am prea văzut câine care să nu poată fi îngrășat. Mai erau niște proaste, pe un grup de Facebook de animale, care căutau să sesizeze poliția în cazul unui stăpân de ogari, că erau câinii prea slabi. Cam ăsta e nivelul unora. Nu pot avea nici un pic de simpatie față de stăpânii de câini grași, sunt niște idioți.

#48
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Da își bat joc de câinii lor. Și eu am un Beagle dar îl țin în limite corecte. Tot timpul cerșește mâncare dar primește doar porții care sa nu-l îngrașe.
Ciobănescul german pe de alta parte nu mănâncă decât cât este necesar. Dacă totuși depășește limita pe urma vomita. Deci nu prea poți sa-l îngrași.

#49
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

View Postcutzu_rexi, on 21 ianuarie 2021 - 23:10, said:

Sunt boabe din supermarket. Am luat de toate felurile.
Alea-s pt. exterminare!
Daca vrei sa-l vezi mancand boabe atunci ia Petkult, Arion, Brit Care etc.
Or fi boabele la pret de pui(per kg.) dar mai contin si alte chestii bune(pe care puiul nu le ofera):minerale, vitamine, oligoelemente etc. Si cum a mai spus cineva, boabe trebuie 300-400 gr./zi nu cu kg.
Si, banuiesc ca nu-i dai pui de casa, asa ca mai bagi in el si hormoni de crestere si alte porcarii.

Edited by romikatm, 22 January 2021 - 12:25.


#50
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O sa vezi ca daca il tii nemancat cam o saptamana o sa manance si mere padurete sau urzici. Incearca si forma asta de dresaj, diversifica-i hrana.

#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Boabele Friskeys sunt foarte bune.

#52
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Pt. cine?
Pt. caini in nici un caz!

#53
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View Postrichelieu, on 22 ianuarie 2021 - 09:40, said:

Ce vârsta au acum?

Întreb pentru ca dacă sunt tineri, organismul e mai permisiv....
Însă odată înaintați in vârsta, lucrurile se schimba...și toți câinii pe care i-am cunoscut si care au fost hrăniți la liber, au ajuns obezi.
Beagle included.
catelul 8, catelusa beagle are 5 si mai avem acu o catelusa beagle de doua luni jumatate, puiut al catelei.

beagle se ingrasa in special de la lipsa de miscare. catelusa are curtea la dispozitie si catel cu care sa traga partide de alergat. acu ca are puitul o sa aiba partener de alergat mai pe masura ei.

Edited by Fane, 22 January 2021 - 13:24.


#54
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postromikatm, on 22 ianuarie 2021 - 13:03, said:

Pt. cine?
Pt. caini in nici un caz!
De ce? Ai mei le adoră. Bine., nu le dau doar boabe dar mănâncă și boabe Friskeys cu plăcere.  Chappy nu mănâncă. Mai mănâncă Pedigree dar nu cu poftă. Dar Friskeys chiar le plac. Am un amic care e crescător de câini  și el tot Friskeys le da. Ah și le place foarte mult și hrana din conservă .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate