Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Promisiunile și realizările lui Nicușor Dan, noul primar al Bucureștiului

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
21089 replies to this topic

#10747
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
Cauta pe net filmulețe cu tramvaiul 22 din Praga. Între Malostranská și Pohořelec.  O sa ai o revelație.

#10748
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,331
  • Înscris: 05.08.2015

View Postelef, on 12 iulie 2022 - 21:59, said:

Intodeauna mi-au placut raspunsurile inteligente.
Totusi intrebarea ramane fiindca ai de trecut pe sub unirii 2 care parca trece pe sub unirii1 si dupa aia mai ai de urcat ce fiinca sf vineri e ceva mai sus decat parcul de la unirea .
Si ochiometric vb am vaga senzatie ca iese ceva mai nasol decat in poza sefului de combinat

Ochimetric am facut o schita peste planul Pietei Unirii si nu treceam pe sub nicio statie, doar pe sub tunelurile pietonale, remarcand ca sunt superficiale, adica aproape de suprafata gen

Poti s-o consulti mai la deal in acest simpatic thread

Desigur, e si Dambovita subterana pe acolo, n-am toate datele dar nu cred ca ar fi nevoie de vreo cremaliera

Move on?

Edited by Mount_Yerrmom, 12 July 2022 - 22:58.


#10749
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMount_Yerrmom, on 12 iulie 2022 - 22:53, said:

Ochimetric am facut o schita peste planul Pietei Unirii si nu treceam pe sub nicio statie, doar pe sub tunelurile pietonale

Nu ai cum sa nu treci cel putin pe sub tunelurile de metrou, ca nu ai fizic cum sa eviti intersectarea cu ele pe ruta Rahova-Colentina.
Din nou, problema nu e ca nu se poate inginereste, la capitolul infrastructura complexa in subteran Unirii e o realizare ok pentru noi, dar la scara globala e o joaca de copii cand vezi alte noduri complexe cu rol similar.
[ https://i.postimg.cc/y7Mk1b2n/zf8sp8i62kr41.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si asta e o imagine veche de cam 25 de ani cel putin, de atunci au mai adaugat chestii.

Oricum ne-am blocat intr-o discutie tehnica despre executia unei traversari care pe moment nu exista decat la nivel declarativ, nu stiu daca s-au apucat de ceva studii serioase.
Istoria promisiunilor electorale din gama investitii complexe ne-a cam aratat ca de obicei preocuparea pentru aspectele practice ale realizarii acestora tinde sa fie mai intensa in diverse cercuri de pe internet decat e in institutiile care teoretic ar trebui sa se si ocupe de obiectivele alea.

Edited by shefu_de_combinat, 12 July 2022 - 23:12.


#10750
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,331
  • Înscris: 05.08.2015
Bine, sa facem o half-assed-ghetto-solution ca n-avem bani si sa nu se plictiseasca urmasii ca nu mai au nimic de reparat si indreptat

Edited by Mount_Yerrmom, 12 July 2022 - 23:12.


#10751
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View PostMount_Yerrmom, on 12 iulie 2022 - 23:12, said:

Bine, sa facem o half-assed-ghetto-solution ca n-avem bani si sa nu se plictiseasca urmasii ca nu mai au nimic de reparat si indreptat

Care urmasi ? (Vezi topicul despre natalitate #1 si #2)

Imigrantul sa zica merci!

Si pana la urma, daca in Franta, la Orleans e ok, de ce nu ar fi si la noi:
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Ba mai mult, cazul de acolo iti da dreptate total pe cealalta idee, francezii au considerat perfect civilizat tramvaiul la suprafata direct prin piata, insa absolut necivilizat sa mergi cu automobilul prin centru.

#10752
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,752
  • Înscris: 03.10.2014

View PostMount_Yerrmom, on 12 iulie 2022 - 22:53, said:



Ochimetric am facut o schita peste planul Pietei Unirii si nu treceam pe sub nicio statie, doar pe sub tunelurile pietonale, remarcand ca sunt superficiale, adica aproape de suprafata gen

Poti s-o consulti mai la deal in acest simpatic thread

Desigur, e si Dambovita subterana pe acolo, n-am toate datele dar nu cred ca ar fi nevoie de vreo cremaliera

Move on?
Ochiometric vb infara de statii mai ai si galeriile de la metrou (de fapt astea ar fi problema). Daca e indeajuns spatiu sa se poata trece pe deasupra tunelului de la M1 si ori pe deasupra pasajului auto sau printre pasajul auto si tunelul M2 atunci problema e rezolvata.
Dar senzatia mea e ca nu e destul spatiu.

Edited by elef, 13 July 2022 - 13:07.


#10753
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,323
  • Înscris: 30.05.2006
Cand amenajeaza macar la suprafata malurile Dambovitei? Am ajuns de rasul curcilor. Arata gardurile alea si trotuarul si albia, de zici ca suntem in lumea a treia. Dezolant, groaznic! Ar fi o zona superba pentru promenada, sa faca alei, piste de biciclete, sa planteze copaci, etc.  Sa faca ceva frumos frate ca umbla sobolani de 10 kile bucata pe sub podurile alea de la Unirii.

Ma mir cum de au vopsit gardul de curand si nu mai e negrul ala de dinainte. Still... penibil. In buricul Romaniei, unde "se da ora exacta" in toata tara, suntem de rasul rasului. Am fost in sate din Romania, mai amenajate de 1000 de ori decat jegul asta de BucureSHIT.

Attached Files


Edited by Maskatu, 13 July 2022 - 13:19.


#10754
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002
Pacat de Dambovita. Cu un pic de amenajare gandita din start, chiar ar fi avut potential.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kE_Ch3LQvxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oare se mai poate face ceva in viitor?

Edited by Wotan, 13 July 2022 - 13:31.


#10755
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMaskatu, on 13 iulie 2022 - 13:16, said:

Cand amenajeaza macar la suprafata malurile Dambovitei? Am ajuns de rasul curcilor. Arata gardurile alea si trotuarul si albia, de zici ca suntem in lumea a treia. Dezolant, groaznic!


arată foarte bine. ce anume te deranjează? au fost schimbate gardurile acum 2 ani parcă

bineînțeles, de Firea.
bucurii mărunte, spoieli de suprafață.

ăsta e genul de electorat care se entuziasmează la panseluțe și beculețe colorate (am văzut în sectorul 4 la băluță, un kitsch ordinar)

Nicușor se ocupă cu probleme reale, termoficare, tramvaie.. nu cu rahaturi d-astea populiste de poleială

#10756
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,331
  • Înscris: 05.08.2015

View Postelef, on 13 iulie 2022 - 13:06, said:

Dar senzatia mea e ca nu e destul spatiu.

Admit ca si eu tot pe senzatii operez in cazul asta

#10757
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,331
  • Înscris: 05.08.2015

View PostTzur, on 13 iulie 2022 - 12:32, said:

Si pana la urma, daca in Franta, la Orleans e ok, de ce nu ar fi si la noi:
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Sa faci Pta Unirii pietonala ar fi echivalent cu a face Etoile pietonala

Problema Ptiei Unirii [ca si a Victoriei] este delirul dpdv al sistematizarii circulatiei

Tramvaiul de suprafata nu are cum sa rezolve ceva, din contra, sa faca delirul inca mai delirant

Dar, ma rog, daca asta vrea poporul, se va face

#10758
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
din ciclul "nIcUsOr Nu FaCe NiMiC"

Quote

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană București a lansat astăzi în SEAP licitația pentru realizarea studiului de fezabilitate aferent Drumului Radial 1-Vest Expres (DR1), care va lega direct localitățile Domnești și Ciorogârla de Capitală.

Drumul Radial 1-Vest Expres va avea o lungime de aproximativ 9 km și va conecta Bulevardul Timișoara cu centura Capitalei și viitoarea Autostradă A0. Acesta va avea caracteristicile unei autostrăzi sau a unui drum expres, cu 4 benzi de circulație, câte 2 pe fiecare sens, piste pentru biciclete și trotuare. În urma studiul de fezabilitate, se va stabili care dintre cele 3 variante de aliniament stradal este cea potrivită, cu lățimea de 21 m, de 28 m sau de 32 m.

Valoarea estimată pentru realizarea studiului de fezabilitate este de 14,5 milioane lei fără TVA, cu termen de execuție de 12 luni, iar finanțarea este asigurată prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM).


#10759
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View PostMount_Yerrmom, on 13 iulie 2022 - 14:58, said:

Sa faci Pta Unirii pietonala ar fi echivalent cu a face Etoile pietonala

Problema Ptiei Unirii [ca si a Victoriei] este delirul dpdv al sistematizarii circulatiei

Tramvaiul de suprafata nu are cum sa rezolve ceva, din contra, sa faca delirul inca mai delirant

Dar, ma rog, daca asta vrea poporul, se va face

Nu vrea poporul, poporul vrea sa aiba audi A8 si sa-i bage GPL.

Norod = popor dar si Narod = idiot, tampit, fara minte

Poti sa ii iei pulsul norodului, dar istoria arata ca masurile care au adus viitor luminos anumitor orase au fost total nepopulare in momentul implementarii initiale.

De exemplu, la Paris, s-au luptat la propriu cu lumea sa-i exproprieze si sa faca bulevardele.

Pana la urma, autoritatile trebuie sa aiba autoritate si sustinere politica. Dupa un timp, deconteaza, dar oricat de mult iubesti democratia, e o prostie sa faci urbanism pur democratic.

#10760
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
l-am vazut ieri la realitatea.
il analizez din punct de vedere psihologic, din 30 minute 28 minute a stat numai cu capul in jos, 2 minute la sfarsit a ridicat ochi cand a auzit intrebarea de mafia imobiliara.
Aceste gesturi de a nu privi in fata ci numai in jos denota frica, teama, rusine, nesiguranta in cea ce spui.
Acest individ tot ce a spus in alea 28minute cu capul in jos a mintit.
Inca ceva la fiecare 10 cuvinte se ineca, urmatiti cu atentie emisiunea, se oprea si inghitea in sec.
Mincinos cronic

Edited by Varonul, 14 July 2022 - 10:02.


#10761
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Posted Image Posted Image  uite unde era expertul în psihologie!

acum înțelegeți cum votează oamenii? după zodii, după uitat în sus sau în jos, după cum urlă mai tare

precis dacă era firea care mințea uitându-se cu tupeu în ochii tăi, cădeai pe spate de admirație

#10762
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostFlat, on 14 iulie 2022 - 10:09, said:

precis dacă era firea care mințea uitându-se cu tupeu în ochii tăi, cădeai pe spate de admirație
tu cand ai dat concurs pt postul de la stat asta daca ai dat proba, tot asa numai cu capul in jos ai stat?

Asta 30 minute cat a durat emisiunea numai cu capul in jos a stat, si la fiecare 10 cuvinte inghitea in sec
Asta spune multe, dar asa mai bland e mincinos cronic

#10763
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,356
  • Înscris: 31.07.2017
nicusor dan este un pic diliu, dar asta este viata. Bine ca nu e grandoman ca firea. Il prefer de 100 de ori pe el, fata de emanatii dinainaintea lui.

#10764
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,331
  • Înscris: 05.08.2015

View PostTzur, on 13 iulie 2022 - 16:07, said:

De exemplu, la Paris, s-au luptat la propriu cu lumea sa-i exproprieze si sa faca bulevardele.

Lucru care la Bucuresti nu s-a facut, si cand s-a facut, s-a facut prost

Rezultatul fiind Piata Unirii dar nu numai

Merita sa te lupti cu narozii daca finalitatea aduce o crestere de calitate a spatiului public

Tramvaiul de suprafata in Piata Unirii nu indica o crestere de calitate, ci dimpotriva

Daca Piata Unirii ar deveni pietonala n-ar mai conta daca / pe unde trece tramvaiul, dar nu poate si nu va deveni pietonala vreodata

Eu sunt pentru solutii de mobilitate de masa dar doar apucatii isi pot imagina ca a venit sfarsitul automobilului

Edited by Mount_Yerrmom, 14 July 2022 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate