Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Promisiunile și realizările lui Nicușor Dan, noul primar al Bucureștiului

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
21001 replies to this topic

#10711
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,459
  • Înscris: 31.08.2006

 revenco_andrei, on 11 iulie 2022 - 16:47, said:

Fix peste podul de la Doamna Ghica.

Care pod ? Baza aia de lansare pentru rachete ? Ca deocamdata cam asta e aratarea aia lasata de izbeliste.

#10712
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005

 fansat, on 11 iulie 2022 - 16:55, said:


Care pod ? Baza aia de lansare pentru rachete ? Ca deocamdata cam asta e aratarea aia lasata de izbeliste.

Exact! Ai prins ideea :D.

Oare chiar crede dineva balivernele lui ND? Asta nu este capabil sa termine proiectele incepute... nicio sansa sa faca altele noi.

#10713
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 andreic, on 11 iulie 2022 - 12:38, said:

Alta realizare victorioasa

Realizari victorioase:

-am oprit x
-am oprit y

Great. Doi ani trecuti cu folos.

#10714
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 03.10.2014

 shefu_de_combinat, on 11 iulie 2022 - 23:38, said:



Realizari victorioase:

-am oprit x
-am oprit y

Great. Doi ani trecuti cu folos.
Banuiesc ca pe tine ca arhitect nu te deranjeaza de loc nerespectatea legilor , regulilor sau ce or mai fi legate de urbanism!

#10715
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 elef, on 12 iulie 2022 - 02:30, said:

Banuiesc ca pe tine ca arhitect nu te deranjeaza de loc nerespectatea legilor , regulilor sau ce or mai fi legate de urbanism!
100% de la caz la caz.
Dada smiorc principii blabla stiu, idc.
Da asta e nicusordanismu clasic, ne luptam cu niste proiecte super-vizibile pentru reputatie si publicitate, uite cum a salvat dom'le orasu de rechinii imobiliari.
Se mai gasesc gusteri care sa plece dupa fenta asta. Da o sa treaca 4 ani si o sa vina intrebarea

-ok cuae da tu ce ai facut?
-Pai am oprit
-nunu, ce ai facut
-am reusit sa desfiintam
-coae, nu intelegi. FACUT. FIZIC.
-...

Si daca excludem chestiie doar terminate de el, devine si mai tragic. Inceput de la zero si dus la capat. Lol. Succes.
Acuma, na, de la un primar nascut din namolul oengismului isteric n-aveam sperante ca se dovedeste a fi vreun Pache Protopopescu.

Aviz celor care au inceput deja sa tasteze un whataboutism despre Firea: don't.

Edited by iladi, 12 July 2022 - 08:14.


#10716
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ca fapt divers, si desfiintarea unui PUG incorect (si refacerea acestuia) tot la categoria facut intra. Chiar daca nu ti se pare ceva palpabil, precum o bordura, o panseluta...
Asa ca, mai putin "smiorc! smiorc! nu mai e primaria la pesedeu!".

#10717
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 shefu_de_combinat, on 12 iulie 2022 - 02:42, said:

Si daca excludem chestiie doar terminate de el, devine si mai tragic. Inceput de la zero si dus la capat. Lol. Succes.

nu vreau să te bănui de rea voință, dar știi foarte bine că orice proiect necesită un timp de desfășurare de ani de zile, începând de la studii de fezabilitate, propuneri, dezbatere publică, vot în consiliu, finanțare, birocrație, licitație, birocrație, contestații, birocrație, justiție, constestații, birocrație, execuție, firme, bani, utilaje, termene de 24, 36, 48, 60, 480 de luni

#10718
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005
Pai hai sa vedem... poti sa faci aici o lista cu proiectele initiate de ND care sunt macar la studiul de fezabilitate?

Intre timp lacul Cismigiu este lasat secat pentru a se reabilita un pod - pod la care nu se lucreaza:

„Lucrările de reparații capitale sunt realizate de Trustul de Clădiri Metropolitane, valoarea totală a lucrărilor este de 2.2 milioane lei fără TVA, iar durata de execuție a lucrărilor este de 9 luni, respectiv o lună proiectarea și 8 luni execuția. Golirea lacului a fost efectuată la solicitarea Trustului de Clădiri Metropolitane București SA, în vederea realizării unor lucrări premergătoare reparării podului (foraje). ALPAB a anunţat telefonic reprezentantul Grupului de Iniţiativă Civică Cişmigiu că va începe golirea lacului Cişmigiu, iar acesta a luat legătura cu specialiştii din cadrul „Asociaţiei Visul Luanei”, în vederea punerii în siguranţă a vieţuitoarelor sălbatice, respectiv păsări, şerpi, etc.”, au precizat cei de la PMB, potrivit gandul.ro

Acum.... poate ca omu' are scuze - neavand in spate vreun partid politic - insa asta nu inseamna ca trebuie sa induram bataia asta de joc...

#10719
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
de exemplu
https://www.bursa.ro...pitala-08179645

asta e esențial pt bucurești
rețeaua de tramvaie
în același timp a terminat licitația cu 100 de tramvaie noi

deci ai în 2024 tramvaie noi și (sperăm) linii noi

#10720
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,745
  • Înscris: 07.02.2003

 shefu_de_combinat, on 11 iulie 2022 - 23:38, said:

Great. Doi ani trecuti cu folos.
Dap, chiar foarte bine. E lupta cu mafia si nelegiuirile.

 revenco_andrei, on 12 iulie 2022 - 08:59, said:

Pai hai sa vedem... poti sa faci aici o lista cu proiectele initiate de ND care sunt macar la studiul de fezabilitate?
Termina cu propaganda, ai bilantul periodic cu toate realizarile pe site... lasa-neeee cu fezabilitati bla bla ca-ti amintesc de pasajul Ciurel, foarte fezabil  Posted Image

Edited by andreic, 12 July 2022 - 09:35.


#10721
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
o scarnavie sinista acest primar.
De 3 saptamani apa calda este oprita si iei iei au pus un afis ca e oprita apa la bloc
in apicatia aia lor ba ca se da druml la 10, ba la 12 ba la 23 si de 3 saptamni stau fara apa "calda" bine nici inainte nu curgea calda dar mai dadea Dumnezeu sa se incalzeasca de la soare un pic

#10722
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,795
  • Înscris: 01.10.2002

 Flat, on 12 iulie 2022 - 09:03, said:

de exemplu
https://www.bursa.ro...pitala-08179645

asta e esențial pt bucurești
rețeaua de tramvaie
în același timp a terminat licitația cu 100 de tramvaie noi

deci ai în 2024 tramvaie noi și (sperăm) linii noi
Cu exceptia metroului, tramvaiul cu cale separata e cel mai eficient mod de transport in comun intr-un oras aglomerat. Iar acolo unde metroul nu se justifica sau nu e implementabil din motive financiare, e cea mai buna alternativa. Sper ca traseele noi de tramvai vor fi construite din start separate de caile de rulare auto.

#10723
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Flat, on 12 iulie 2022 - 08:39, said:

nu vreau să te bănui de rea voință
Cand vine vorba de acest paduche de primar, chiar te rog sa o faci.
Bine, sincer, in general cand vine vorba de orice figura politica.

Edited by shefu_de_combinat, 12 July 2022 - 13:05.


#10724
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
(despre conectarea tramvaielor intre Bd Regia Maria si zona Sf. Vineri / Coposu )

 Imperathor, on 11 iulie 2022 - 16:03, said:

Pe unde va trece? Prin Parcul Unirii?

Pai eu zic ca asa:

Mi se pare f Ok sa fie un tramvai care pleaca din Colentina, Obor, Sf Vineri si ajunge pana in Rahova.

Attached Files



#10725
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 26.01.2009

 shefu_de_combinat, on 11 iulie 2022 - 23:38, said:



Realizari victorioase:

-am oprit x
-am oprit y

Great. Doi ani trecuti cu folos.

Da, cu folos, ce introducerea utilităților pe străzile de pământ din S1 și apoi asfaltarea drumurilor și a trotuarelor, grădiniță, școli etc, ușurel că nu e doar a blocat!

Găsești informații pe pagina de fb.




#10726
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,795
  • Înscris: 01.10.2002

 Tzur, on 12 iulie 2022 - 13:46, said:

(despre conectarea tramvaielor intre Bd Regia Maria si zona Sf. Vineri / Coposu )



Pai eu zic ca asa:

Mi se pare f Ok sa fie un tramvai care pleaca din Colentina, Obor, Sf Vineri si ajunge pana in Rahova.
Ar fi spatiu pentru o cale dedicata tramvaiului. Eventual una tramvai+autobuz.

#10727
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 Wotan, on 12 iulie 2022 - 14:00, said:

Ar fi spatiu pentru o cale dedicata tramvaiului. Eventual una tramvai+autobuz.

Da, loc este la suprafata, insa trebuie sa reziste si zona de pod peste dambovita, acolo cred ca sunt grinzi sau radier peste canalele de apa, imputita si limpede, iar pe dedesubt mai trec si pasajul, si metroul.

Trebuie sa reziste la o aglomerare de tramvaie, in ipoteza blocajului, unul dupa altul, pe un sens si pe ambele, plus sarcina auto adiacenta, sunt mai multe ipoteze de incarcare acolo.

Posibil ca acesta sa fie si motivul pt care proiectantii pe vremea lui Ceausescu au scos tramvaiul de acolo si s-a produs segmentarea.

Si oricate pacate avea comunismul, la lucrari mari de infrastructura, nu poti zice ca nu erau ingineri capabili sau ca nu stiau ce faceau.

Stie cineva, printr-o sedinta a consiliului s-a dat hotarare pt fezabilitate / DALI pt acest proiect ?

Mea culpa, articolul https://www.bursa.ro...pitala-08179645 zice ca s-a declansat achizitie publica deja.

Edited by Tzur, 12 July 2022 - 14:23.


#10728
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Tzur, on 12 iulie 2022 - 14:21, said:

Posibil ca acesta sa fie si motivul pt care proiectantii pe vremea lui Ceausescu au scos tramvaiul de acolo si s-a produs segmentarea.

Not really. Scoaterea tramvaiului din zona centrala a orasului a inceput mult mai devreme, pe vremea lui Dej, insa ideea a aparut pentru prima data in anii '30, exista si un articol in revista Urbanismul, de atunci. Segmentarea din centru a fost doar o continuare a unei idei care la sfarsit de anii '80 era deja evident falimentara, plus dorinta lu' Ceao sa nu vada fire care ii taie mareata ctitorie de bulevard. Cred sincer ca mai degraba capriciul lui Ceao insa, pentru ca in paralel construiam pe repede-inainte tramvaie in Brasov, Cluj, Constanta, Resita si cred ca si Ploiesti. Tot atunci s-a taiat in doua si reteaua de troleibuze a orasului. Iar aiureala asta cu "nu vreau sa vad fire de troleu/tramvai pe sus" a supravietuit in diverse forme pana azi. Nu doar asta, dar notiunea de mare bulevard pietonal cu tramvai era o noutate chiar si pentru Franta, ca sa nu vorbim de RSR la sfarsitul anilor '80.

Edited by shefu_de_combinat, 12 July 2022 - 14:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

CRISTAKEM10

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate