Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Promisiunile și realizările lui Nicușor Dan, noul primar al Bucureștiului

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
20916 replies to this topic

#10675
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
BTW, se pare ca aia au apa, canalizare si gaze, doar curent nu mai au, ca de avut au avut

#10676
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Au gaze dar nu au energie electrică?

Mă șochează. Ce sistem de alertă au în cazul unor scăpări de gaze? ce protecție?

Tot de la lumânare?

#10677
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
si daca aveau curent, crezi ca dezvoltatorul vietii a montat detectori si electrovane pe conductele de gaz?

zic ca au gaz ca parca asa scria intr-un articol, ca-si incalzesc apa pe aragaz, ca nu le merg centralele [ne avand curent]

#10678
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 22:02, said:

Nu ma ma supara nimic. M-am obisnuit sa traiesc intr-o lume cu curul in sus, aplaudata chiar de catre unii. Multi.
Si crezi ca e normal ?

#10679
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Rodrigo este un baiat de 9 ani care e destul de cunoscut de catre oamenii care frecventeaza locurile de joaca din zona mea.
E un baiat istet pentru varsta lui. Are pe el haine de firma, toate din donatii. Are si bicicleta, are si trotineta. Are de toate.
Insa acest baiat nu are nicio sansa. Asa cum fiecare dintre noi a fost legat la nastere prin cordonul ombilical de mama, Rodrogo a fost legat de o bucata de carne caruia cu greu ii poti spune mama.
O stiu si pe ea si o stie toata lumea. Cerseste pe-acolo prin zona. Sta cu niste pungi desfacute, pline cu
Locuiesc undeva, dar nu stiu unde, dar tot asa, Rodrigo nu are curent. La scoala nu merge pentru ca nu vrea ma-sa.
El e baiat istet si prietenos cu toata lumea, insa s-a nascut fara nicio sansa. Unii isi trag copiii de langa Rodrigo, ca nu cumva sa muste sau ceva. Dar altii nu. Ii lasa sa se joace.
Rodrigo stie sa se joace cu copiii. Si cu aia mari si cu aia mici. I-am mai dat si eu cate ceva dulce, dar nu e foarte incantat, e ceva firesc pentru el sa primeasca. Insa odata era tare murdar pe fata si am luat un servetel umed sa-l sterg. S-a uitat duios si speriat la mine, de parca as fi fost primul care are grija de el. El e obisnuit sa nu-i pese nimanui de el. Bomboane mai primeste dintr-un fel de compensatie morala, pentur iertarea pacatelor, dar cu adevarat nimeni nu are grija de el.
Acum e copil si simpatic. Dar va ajunge juve. Adica perioada aia din viata in care creste mustacioara si se ingroasa glasul. Rodrigo nu va mai fi privit cu aceiasi simpatie si va pierde toate privilegiile de care se bucura acum din partea strazii. Nu va intelege ce se intampla cu totii dintr-odata. Rodrigo va primi din ce in ce mai multa rautate si se va inrai si el. Dat fiind ca e un copil sociabil si acceptat, probabil ca va face o prostie pe masura laturii lui sociale. Probabil va lua gatul cuiva, unui copil norocos pe care Rodrigo il va repera ca dusman.

Pentru Rodrigo nu exista protectia copilului si pentru el nu se zbate nimeni, daca e sa ajunga prin ce miracol o tema nationala de discutie. In schimb, daca-ti ratacesti copilul prin parc, cei de la protectia copilului ti-l salta si nu-l mai vezi decat cu hotarare judecatoreasca.
Asta-i lumea in care traim.

#10680
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMount_Yerrmom, on 07 iulie 2022 - 22:14, said:

si daca aveau curent, crezi ca dezvoltatorul vietii a montat detectori si electrovane pe conductele de gaz?

zic ca au gaz ca parca asa scria intr-un articol, ca-si incalzesc apa pe aragaz, ca nu le merg centralele [ne avand curent]


Și dacă dezvoltatorul n-a făcut-o, a încetat obligația legală de montare a detectoarelor automate de gaze naturale?

https://www.anre.ro/...e-gaze-naturale

#10681
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 03.10.2014

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 21:53, said:

Din punctul meu de vedere si cersetorii au dreptul la curent electric si la adapost. O societate care se vrea civilizata trebuie sa-si protejeze si rebuturile. Sau macar sa ascunda gunoiul sub pres.
Adica macar conditii de penitenciar.
Altfel, aia or sa doreasca sa ajunga la penitentiar.
Cei fara curent vor sapa dupa vreun cablu sa traga si ei de-acolo.
Cei fara canalizare vor arunca cacatul pe fereastra. Si tot asa.


Orice om are dreptul la conditii minime ca alea din penitenciar. Indiferent de situatie.
Nu nu au dreptul !
Daca au fost cretini sa plateasca. Nu eu i-am pus sa isi dea banii pe o chestie fara acte.

#10682
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

View Postelef, on 07 iulie 2022 - 22:30, said:

Nu nu au dreptul !
Cei doi de nu alaturati tind sa devina un sablon de vorbire semiprocesata.

Depinde cu cine compari. Daca ii compari cu tine, evindent ca n-au drepturi. Ca dupa cum zici si tu, nu tu i-ai pus.
Daca insa ii compari cu cei din penitenciar care primesc chestiile astea gratuit, ar trebui sa aiba mai multe drepturi.

Deci drepturile lor sunt marginite de aceste doua situatii. Daca ar fi si convergente, teorema clestelui ne zice ca au dreptul la curent electric. Nicu stie ce vorbesc, doara e matematician.

#10683
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 22:20, said:

Asta-i lumea in care traim.

Da, lasam prea multi combatanti in urma pe campul de lupta si nici macar nu ne propunem sa-i luam cu noi

Pretul il platim si-l vom plati in continuare

Asta nu inseamna ca toti pot fi salvati, dar am renuntat sa mai incercam

Edited by Mount_Yerrmom, 07 July 2022 - 22:37.


#10684
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 03.10.2014

View Postmaccip, on 07 iulie 2022 - 22:35, said:

Cei doi de nu alaturati tind sa devina un sablon de vorbire semiprocesata.

Depinde cu cine compari. Daca ii compari cu tine, evindent ca n-au drepturi. Ca dupa cum zici si tu, nu tu i-ai pus.
Daca insa ii compari cu cei din penitenciar care primesc chestiile astea gratuit, ar trebui sa aiba mai multe drepturi.

Deci drepturile lor sunt marginite de aceste doua situatii. Daca ar fi si convergente, teorema clestelui ne zice ca au dreptul la curent electric. Nicu stie ce vorbesc, doara e matematician.
Aia din pentenciar nu e pot muta.Astia se pot muta la orice ora sa intre in legalitate.Dar nu vor sa o faca.

Edited by elef, 07 July 2022 - 22:38.


#10685
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View PostNaoto, on 07 iulie 2022 - 22:21, said:

Și dacă dezvoltatorul n-a făcut-o, a încetat obligația legală de montare a detectoarelor automate de gaze naturale?

https://www.anre.ro/...e-gaze-naturale

Eu tin minte ca cu [multi] ani in urma, veneau periodic, poate anual, aia de la gaze sa-ti verifice instalatia din casa. Not anymore.

Edited by Mount_Yerrmom, 07 July 2022 - 22:42.


#10686
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

View Postelef, on 07 iulie 2022 - 22:38, said:

Astia se pot muta la orice ora sa intre in legalitate.Dar nu vor sa o faca.
Eu nu stiu asta, dar daca tu stii...
Dar lasa-i, da-i dracului. Nicu are treburi mai importante de facut. Sunt sigur ca acum la ora asta e in primarie, linge hartii sa nu cumva sa semneze ca primarul.
Daca documentul are 40 de pagini, 40 de pagini citeste. Daca-i Dostoievski, citeste 1000. In 3 zile termina si semneaza.

Pana la urma am facut si eu un dus cu apa rece ca n-am apa calda de 3 zile. Cand am apa calda cant din Pavarotti, acum a trebuit sa cant ceva sa ma energizeze, sa-mi dea tonus si putere.
Foaie verde ca cagula
Nicule manca-mi-ai rima.

Edited by maccip, 07 July 2022 - 22:53.


#10687
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
plin de aurolaci, pisat pe pereti, voma in centu spre calea victoriei, trotuarele praf facute pline cu noroi, pavele lipsa, masinile circula pe trotuar ca doar e pasalul inchis, boul din poza era sa de-a peste mine pe trotuar, acum se circula si pe dimimitrie cantemir pe trotuar fiind pasajul inchis multi o iai pe trotuar.

Ocoleam un noroi de pe trotuar si 3 turisti ma intreaba where is old city

Ziceati ca s-au facut marcajele, unde fratilor ca azi in centru zebrele tot sterse sunt

Se vede total diferit orasul pe bicicleta sau trotineta fata de mersul pe jos.

CENTRUL ARATA JALNIC, GUNOAIE, GROPI,AUROLACI,CACATI ,VOMA, PUTE A PISAT, TRECERI NE MARCATE DE PIETONI

Toti hoti care s-au plimbat din 90 la primaria capitalei si-au batut joc de Bucuresti.

Ma eu nu cer minuni de la mormolocul asta , ma dar macar o mana de clor sa se arunce pe strazi sau apa cu sapun cum mai da primari de sector sa se duca din mirosul de pisat, sa puna o roaba de bitum sa astupe gaurile din trotuare.

idioti astia nu sunt in stare sa intretina ce a construit ceausescu.

Attached Files


Edited by Varonul, 08 July 2022 - 10:54.


#10688
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006

View Postshefu_de_combinat, on 07 iulie 2022 - 21:28, said:

Situatie in care, in multe cazuri, vei auzi ca "dezvoltatorul ne-a promis ca".
Asa ajungi sa te gandesti ca in asa tara e si pacat sa n-o pui de un Caritas.

Pare prea mare bataie de cap. Mai bine vinzi ceva miraculos, nici nu trebuie sa fie ceva material, poate sa fie ceva gen rugaciune sau blestem.

#10689
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

View PostVaronul, on 08 iulie 2022 - 10:52, said:

Toti hoti care s-au plimbat din 90 la primaria capitalei si-au batut joc de Bucuresti.

Exceptie Traian Basescu.
Posted Image

#10690
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
ref: Varonul, on 08 iulie 2022 - 11:52, said:
Toti hoti care s-au plimbat din 90 la primaria capitalei si-au batut joc de Bucuresti.

View Postmaccip, on 08 iulie 2022 - 11:32, said:

Exceptie Traian Basescu.
Posted Image

Nu sunt de acord, Traian Basescu a zis ca face o schema si-l prosteste pe Constanda, sa rezolve o chestie.

Dar dupa schimbul de terenuri, Constanda n-a mai primit ever autorizatie, desi terenul primit figura in zona M (cladiri mixte) deci legal primaria trebuia sa-i dea voie sa-si faca blocul.

Da, primaria e de vina cu totul, dar umbla vorba ca Basescu l-a facut pe Constanda stiind ca n-o sa construiasca acolo prea curand sau niciodata.

Adica l-a pacalit cu buna stiinta.

Dupa ce-a aparut si scandal in presa ca unu vrea sa construiasca in Parcul Bordei, in zona verde, gata, primaria nu i-a mai dat autorizatie.

Si pt manevra lui Basescu, acum Primaria Capitalei are de platit daune monstruase, ca instanta a constatat ca PMB si-a batut joc de el.


Oricum, prin hotii care s-au perindat pe la primaria capitalei si as adauga si sector 1, cred ca nu e vorba doar de primari, e o gashca mare acolo, consilieri, comisii, angajati directia urbanism, politia locala.

Intr-o discutie informala mi-a zis o doamna in varsta, care fusese candva pana in anii 2000 la urbanism la sector 1, ca i-au zis colegii sa plece, ca e fraiera si nu "produce nimic", nu imparte nimic, afla lumea si vine la ea direct (deci nu mai vin la ei sa cotizeze) si daca mai sta si ocupa postul degeaba, o sa-i faca si nasoale. Si cand au inceput sa i se faca nasoale, a trebuit sa plece.

Deci nu va mai uitati la primar ca la dumnezeu, ca pana la el te mananca "sfintii"...

Si mai e ceva, primarul pleaca, "sfintii" sunt vesnici pe post

Edited by Tzur, 08 July 2022 - 13:23.


#10691
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Treaba e ca n-am cu cine sa votez.
Nicule, fa ceva!

#10692
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postmaccip, on 08 iulie 2022 - 13:32, said:

Treaba e ca n-am cu cine sa votez.
Nicule, fa ceva!

Da, e greu sa stii cu cine sa votezi, pt ca de fapt cel mai mult conteaza consilierii, dar ia zi-mi si mie:
- ce consilieri cunosti,
- ce-au facut bine,
- ce-au facut rau,
- ce-au construit,
- ce-au sabotat,
- ce interese au servit ?

Scopul lor e sa stea ascunsi in umbra si sa serveasca.

Dar nu pe noi, cetatenii, ci pe partide, grupuri de interese, firme mari etc.

Pana n-o sa stii cine sunt consilierii de fapt, n-o sa stii cu cine sa votezi.

Si ei nu vor sa stii.

Vor sa stii cine-i primar si sta la incasat flegme si atat.

Si, prin spate, incasatorul de flegme trebuie sa nu blocheze, ca atat poate sa faca notabil.

La constructie ai nevoie de consiliu care face echipa si isi consuma neuronii pt oras.

N-o s-o vezi prea curand in Bucuresti.

Dar da, daca ai rabdare si curiozitate, te uiti aici:
https://www.pmb.ro/c...edinte/2022/589

Judeci, si vezi ce consilieri iti plac, votezi sau partidul care ii mentine pe lista, sau daca nu, votezi negativ.

LE: Dar, asa cum ziceam, nu-ti prea arata ce fac consilierii, si cum voteaza, camera e pe prezidiu, dar nu prezidiul decide.

LE2: Vedeti la minutul 49 din sedinta 2022-06-29_10.00 ȘEDINȚA CONSILIULUI GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI
ca sa intelegeti care este adevarata putere a consiliului si care e cea a primarului.

Dar suntem legati la ochi. Chiar vreau sa vad cine a votat pro, cine s-a abtinut si cine a votat impotriva.

Chiar si in fn de votul asta as stii usor, cu cine votez la alegeri.

Edited by Tzur, 08 July 2022 - 14:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate