Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Sanatatea bateriei telefonului

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Sunt foarte atent cu bateriile de telefon, laptop și alte gadgeturi, le folosesc numai la anumite temperaturi, le cresc viața nefolosite telefonul. Și acum am diverse gadgeturi care nefiind folosite inca mai au baterie, Nintendo 3DS, vechi telefoane.


Cu cat folosim mai puțin un produs și avem grija că bateria sa fie ținută în condiții de laborator cu atât tine mai mult.

Acum de exemplu o sa închid telefonul sa nu se consume bateria.

#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am înțeles caterinca ta, dar pentru cei serios interesați, o baterie Li-Io, este bine să fie folosită încontinuu. Dar evitate extremele, atâta tot. Nu e nicio filozofie, doar ne complicăm viața aiurea discutând contradictoriu și cu miștouri ieftine.
Dar asta e, face fiecare ce poate.
Cândva, pe softpedia, și caterinca era de calitate. Dar pe vremea aia nu erau bărbați cu glezna goală care își schimba telefoanele la 6 luni de zile și ei sunt mari oameni de afaceri, dar petrec 12h pe zi pe forum.

#21
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 eaox, on 12 ianuarie 2021 - 20:30, said:

Acum de exemplu o sa închid telefonul sa nu se consume bateria.

Ca sa fiu in ton cu umorul tau slabut, iti spun...gadila-ma ca sa rad! Se folosea acum vreo 10-15 ani, pe vremea cand era amuzanta si caterinca ta.

#22
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007

 Reactor2015, on 12 ianuarie 2021 - 20:34, said:

Am Ă®nțeles caterinca ta, dar pentru cei serios interesați, o baterie Li-Io, este bine să fie folosită Ă®ncontinuu. Dar evitate extremele, atâta tot. Nu e nicio filozofie, doar ne complicăm viața aiurea discutând contradictoriu și cu miștouri ieftine.
Dar asta e, face fiecare ce poate.
Cândva, pe softpedia, și caterinca era de calitate. Dar pe vremea aia nu erau bărbați cu glezna goală care Ă®și schimba telefoanele la 6 luni de zile și ei sunt mari oameni de afaceri, dar petrec 12h pe zi pe forum.

Tu nu schimbi bateria când ajunge la 80%? Este singura regula la baterii.

Lumea are timp sa se uite la 20% și să fie atenta când se incarca la 80% deși sistemele de.operare au deja implementată funcția de încărcare inteligenta a bateriei pentru a preveni îmbătrânirea prematură.

Dar ce te faci cu bateria la -10 grade sau +40 de grade. Aici este problema. Cum putem evita temperaturile extreme și sa menținem 18 grade constant?


A observat cineva cum se incarca bateria într-un telefon Apple cu funcția anti îmbătrânire? Până la 80% apoi lent, am urmărit personal ce se întâmplă de.la 80% la 100%.

Edited by eaox, 12 January 2021 - 21:02.


#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 aeon, on 12 ianuarie 2021 - 19:05, said:

Daca o stochezi pe termen lung (adica inchizi telefonul si il pui in sertat 6 luni) e bine sa fie in jur de jumatate incarcare, se pare ca rezista mai bine.

Asta este valabil pentru orice inseamna acumulator.

#24
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Cred că este o soluție bună, cumperi mai multe telefoane le încarci și le folosești pe rand.

La peste 10 telefoane deja se vede îmbunătățirea bateriei. Le încarci pe toate, le pui in sertar si le folosești in funcție de starea de spirit.


#25
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Probabil telefonul este nou sau destul de nou, bucura te de telefon, incarca l cum iti vine, nu cred ca este o avere sa schimbi bateria la 2 ani, daca ai garantie la esd o schimbi gratuit inainte sa iasa din garantie.
Smartphone urile complica viata la jumatate de forum desi ele sunt facute ca sa ne o simplifice...

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Reactor2015, on 12 ianuarie 2021 - 19:46, said:

Ma crucesc de ce citesc aici. Voi credeti ca puteti incarca acumulatorul la 100%, pentru ca asa apare pe ecran?! Lol. Pe ecran pot scrie eu, 1000%, ce facem? In fine, fiecare cum vrea. Nu ma intereseaza sa conving pe nimeni.
Na, inca una: procentajul este orientativ. Pentru a determina puterea unui acumulator se fac niste calcule. Daca nu ma credeti, intrebati-i pe altii cum li se duce bateria de la 100% la 0% in cateva secunde. Mister. Hai, seara buna!

 eaox, on 12 ianuarie 2021 - 20:54, said:

Tu nu schimbi bateria când ajunge la 80%? Este singura regula la baterii.

Lumea are timp sa se uite la 20% și să fie atenta când se incarca la 80% deși sistemele de.operare au deja implementată funcția de încărcare inteligenta a bateriei pentru a preveni îmbătrânirea prematură.

Dar ce te faci cu bateria la -10 grade sau +40 de grade. Aici este problema. Cum putem evita temperaturile extreme și sa menținem 18 grade constant?


A observat cineva cum se incarca bateria într-un telefon Apple cu funcția anti îmbătrânire? Până la 80% apoi lent, am urmărit personal ce se întâmplă de.la 80% la 100%.
Exact asta ma chinui eu sa spun. Dar creionul si hartia... Oricum, nu e cazul, dar multumesc ca ai mai adus ceva lumina!

Merg sa-mi ridic pantalonasii, ca nu se mai vad gleznutele.

#27
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Este simplu, nu ai cicluri de încărcare/descărcare nu ai probleme cu bateria.

Îmbătrânește poate, dar nu așa de repede, soluțiile de aici derivă, din reducerea ciclurilor de încărcare/descărcare. O soluție ar fi sa-l ții până la 40% și să îl scoți din priza la 60-80%.obtinand și o.economie de energie.





#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
YG, nu te mai alinta ;) Eu te știu prea bine ca să mai țină șmecheria.
Oricum, nu te contrazici cu mine, ci cu ăia. Citează-i pe ei. Eu așa am făcut.

La bateriile actuale mai bunuțe, 1000 de cicluri este durata de viață. La cele mai slăbuțe, undeva pe la 400-500. Un ciclu, teoretic, înseamna încărcat-descărcat, complet.

#29
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

 YOUR_GOD, on 12 ianuarie 2021 - 23:14, said:

Voi credeti ca puteti incarca acumulatorul la 100%, pentru ca asa apare pe ecran?! Lol. Pe ecran pot scrie eu, 1000%, ce facem? In fine, fiecare cum vrea. Nu ma intereseaza sa conving pe nimeni.
Na, inca una: procentajul este orientativ. Pentru a determina puterea unui acumulator se fac niste calcule. Daca nu ma credeti, intrebati-i pe altii cum li se duce bateria de la 100% la 0% in cateva secunde. Mister. Hai, seara buna!

Acel buffer e micut, cat sa protejeze bateria la incarcare. Nu e ca la masini unde ai extra 10-15%. Producatorii sunt atat de zgarciti incat viitoarele telefoane vor veni fara incarcatoare si tu crezi ca-ti vor da tie extra baterie sa te tina telefonul 5 ani? :D

#30
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007

 Reactor2015, on 12 ianuarie 2021 - 23:29, said:

YG, nu te mai alinta ;) Eu te știu prea bine ca să mai țină șmecheria.
Oricum, nu te contrazici cu mine, ci cu ăia. Citează-i pe ei. Eu așa am făcut.

La bateriile actuale mai bunuțe, 1000 de cicluri este durata de viață. La cele mai slăbuțe, undeva pe la 400-500. Un ciclu, teoretic, Ă®nseamna Ă®ncărcat-descărcat, complet.

400-500 de cicluri sunt și la cele bune și la cele proaste.

1000 se obțin în condiții de laborator.

Ideea este sa vă cumpărați laptop-uri, t lefonae, tablete care tin 10-12 ore cu o cantitate uriașă de baterii. Când scădeți de la 10-12 ore la 8 nu este ca și cum ai scădea de la 2 la 30 de.minute.

E.g: Noul Macbook vs alt laptop sau Ipad vs Vonino.

Edited by eaox, 12 January 2021 - 23:35.


#31
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 YOUR_GOD, on 12 ianuarie 2021 - 23:14, said:

Ma crucesc de ce citesc aici. Voi credeti ca puteti incarca acumulatorul la 100%, pentru ca asa apare pe ecran?!

Red herring! Nu a zis nimeni ca bateria cand arata 100% pe ecran este plina la refuz, gata sa explodeze. Este plina incat daca o umpli asa, sa te tina 2 ani fara sa scada sub 70% capacitatea aproape indiferent de exploatare. Dar poate eu vreau sa am capacitate de 90% peste 3 ani, nu 70-80%. Fiecare cu alegerile lui. Odata ce bagatul si scosul din priza nu ma costa nimic, iar de baterie plina nu am niciodata nevoie, nici macar pe departe, de ce n-as face-o?

Totusi, incarcatul la 100% nu este singurul factor care te duce la 70% capacitate de baterie in 3 ani (sau chiar sub 70%). Se adauga si descarcatul la 0%, si tinutul in soare, jucatul de jocuri solicitante si incarcatul de 2 ori pe zi la plin si, desigur, calitatea bateriei, care nu cred ca variaza asa mult cum zice Reactor. Din experienta, am observat ca cele mai bune nu ajung la dublu de viata fata de cele mai slabe, poate la x1.5 in cel mai fericit caz. Niciun producator nu pune chiar baterii prastie pe telefoane, cel putin de la gama medie in sus, nu pun cum sunt alea de baterii externe, care se uzeaza de la o luna la alta vizibil uneori.

Edited by Notsure, 12 January 2021 - 23:41.


#32
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
O alta soluție pentru o.baterie sănătoasă este renunțarea la aplicațiile mari consumatoare, recomandarea mea este minimul de aplicații si o analiza atenta in fiecare zi a bateriei, a consumului de către fiecare aplicație și desigur asigurarea unui loc răcoros bateriei.



#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
am un laptop lenovo care prin managerul integrat îmi zice că să țin bateria la 60%
(de fapt o ține el, când bifez să-l ascult)
când știu că plec de acasă cu el, atunci îi dau 100%

apoi la un iphone 6s+ cumpărat în dec.2014 și utilizat normal îmi arată că am o baterie 98% față de una nouă
-nu mi se descarcă repede (ține spre 48h dacă doar vorbesc și citesc mailuri sau ziarele)
-încărcările au fost efectuate cu diverse încărcătoare și la diverse procentaje...

Attached Files



#34
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Vrei sa spui ca telefonul l-ai folosit din 2014 pana acum si nu l-ai tinut inchis?
Parerea ta care e, conteaza sau nu pana la cat la % il incarci?

@vj_Heaven, cu ce vom incarca telefoanele? Vom cauta noi incarcatoare?

@eaox, peste 400-500 de cicluri "moare" bateria cu totul sau ce se intampla?

Edited by smiley2, 13 January 2021 - 10:41.


#35
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007

 smiley2, on 13 ianuarie 2021 - 10:29, said:

Vrei sa spui ca telefonul l-ai folosit din 2014 pana acum si nu l-ai tinut inchis?
Parerea ta care e, conteaza sau nu pana la cat la % il incarci?

@vj_Heaven, cu ce vom incarca telefoanele? Vom cauta noi incarcatoare?

@eaox, peste 400-500 de cicluri "moare" bateria cu totul sau ce se intampla?


A normal battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles when operating under normal conditions. The one-year warranty includes service coverage for a defective battery. If it is out of warranty, Apple offers battery service for a charge. Learn more about charge cycles.


Valabil pentru orice baterie de telefon, laptop, consola portabila, smartwatch.

O schimbi. Atât trebuie să știi despre baterii, cand sa o schimbi.

Edited by eaox, 13 January 2021 - 10:56.


#36
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 smiley2, on 12 ianuarie 2021 - 18:57, said:

Am vazut niste tutoriale ca daca pun telefonul la incarcat cand e la 20%(nu il las sa se descarce mai mult) si daca nu il incarc peste 80-90% bateria va duce mai multe cicluri de incarcare. Cica asa ar fi si cu masinile electrice, de asta din fabrica nu vin incarcate la maxim.

Care ar fi logica ca daca ar fi mai multe cicluri de incarcare bateria telefonului va tine mai mult?

A testat cineva asta si stie daca e adevarat?
La anticele baterii NiMH se practica formatarea, descarcarea completa, incarcarea completa, era o treaba.

La bateriile cu Litiu treaba sta diferit chimic, asadar extremele - fie ele la descarcare sau incarcare - nu fac bine bateriei pentru ca suprasolicita acumulatorul.
Ca un balon umflat maxim ce sta sa se sparga usor, si bateriile cu Litiu la 100% sunt intr-o stare de tensiune ce le scurteaza durata de viata.
Explicatia tehnica/chimica o gasesti pe internet. La descarcare la fel. Exista un mic buffer si procentul afisat nu trebuie sa fie cel real, dar in orice caz.

Da, la Li-Ion le sta mai bine, le este mai usor intre 20-80% fara sa ajunga la extreme. Inevitabil ajung si la extreme, voit sau nu, dupa nevoi, ca la un telefon ce abia tine 1 zi nu prea pleci cu bateria 60%.
In final unele device-uri sunt facute pentru a fi folosite, bateria se schimba, nu e asa mare problema.

Cat despre cicluri, nu, un ciclu este o descarcare 100% a capacitatii bateriei. Ca descarci de la 70% pana la 30% si apoi incarci pana la 80% si descarci pana la 20%, este un singur ciclu. Doar conectarea la priza nu inseamna ca s-a realizat un ciclu. Gasesti informatiile astea pe orice site de incredere sau chiar si stiintific, inclusiv la Apple. De aia la bateriile astea se recomanda incarcarea la nevoie, oricand, des, nu descarcarea completa ca la NiMH.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate