Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Sanatatea bateriei telefonului

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014

 GlCA_Contras, on 12 ianuarie 2021 - 19:49, said:

Eu am lasat in masina un telefon, pe vremea asta deci ii face bine?
Sigur ca-i va face bine.Celui care ti-l va fura.

#38
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Era o aplicatie care anunta cand bateria ajungea la o limita stabilita de utilizator.
Cel mai optim ar fi 20-80%? Pana acum eu incarcam 20-90% uneori putin peste daca nu eram pe faza.

#39
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

 YOUR_GOD, on 12 ianuarie 2021 - 19:46, said:

Bateriile actuale trebuie incarcate complet. Nu pana la 80%. Eu il incarc noaptea, incarcare normala, nu rapida. Acum 3 luni, la doi ani si 9 luni de la achizitie, acumulatorul avea 96% viata. Ideea este ca daca-i de slaba calitate, cum spunea cineva mai sus, poti sa-i faci ce vrei.

Exact așa încarc și eu telefonul, în fiecare noapte il bag la încărcat și-l scot dimineața la 100%, nu are nici pe naiba, la nici un telefon nu am tinut cont că sa-l scot de la încărcat la 80%, cand am nevoie de el il folosesc până la 4-5% apoi îl tin doar pentru sunat să mai țină până acasă.
Am avut si telefoane cu baterii detașabile Samsung Galaxy S2 apoi S5, S7 si acum am S10+, la toate nu am ținut cont cum le încarc.
Seara înainte de culcare fie ca sunt la 5% sau la 30-50% le încarc peste noapte.
S7-le deși l-am cumpărat sh dupa vreo 7 luni de la data fabricației după 3 ani de folosire autonomia bateriei a scăzut puțin dar nu de speriat, de la 6 ore SOT cât obțineam la inceput la vreo 5 ore, de fapt inca îl mai am și acum ca telefon de backup.
S10+ la fel il de cateva luni, nu simt nici o scadere din viața bateriei la acelasi mod de utilizare și incarcare.

Până la urmă un telefon nu-l țin mai mult de 3 ani, daca scade autonomia la 80% dupa 3 ani din 100%  nu mi se pare un capăt de țară.

#40
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 smiley2, on 13 ianuarie 2021 - 10:29, said:

Vrei sa spui ca telefonul l-ai folosit din 2014 pana acum si nu l-ai tinut inchis?
Parerea ta care e, conteaza sau nu pana la cat la % il incarci?

2014 DEC - 2020 IAN = telefon utilizat de un adolescent (jocuri, jocuri, jocuri, un pic telefonie... :P )
2020 ian - prezent = io, precum am descris mai sus, + WAZE zilnic 70 km + 220 km o dată pe săptămână

aș zice că contează să nu-l încarci MEREU 100%, nici sub 5% să nu ajungă... (extremele fac rău oricui :P )

DAAAR, mai importantă e calitatea!!! (așa cum ziseră și alți colegi...)

ăăă... să știi că și io sunt EXTREM de uimit ce bine se mișcă-n aplicații, apoi că își face update-urile și merge și mai bine!!!
nu-s neapărat fan iphone, dar ăsta chiar merge brici!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate