Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat achizitie NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
aiciai parolele default daca spui ca nu le-ai schimbat ; chiar daca le-ai schimbat asa cum e scris in indicatii pori apasa butonul "Reset" pt 3 secunde si rescrie parola cu cele default .

#74
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Nu merg. Poate pentru ca am deja qts 4.5.2.1594

[ https://i.imgur.com/PCwHxrQ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by varanhia, 12 March 2021 - 23:56.


#75
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Am facut si reset. Nu imi da nici o posibilitate de a schimba parola. Urata treaba

#76
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
e valabil si pt 4.5.2 varianta cu parola adresa MAC a NAS-ului scrisa cu majuscule . Aicie workaround daca nu reusesti cu parola default si aicie documentatia completa pt. 4.5.x .

Poti incerca sa rescri firmware-ul (ideal via Qfinder dar worst case scenario).

View Postvaranhia, on 13 martie 2021 - 00:02, said:

Am facut si reset. Nu imi da nici o posibilitate de a schimba parola. Urata treaba

Pai da ; daca ai facut reset-ul corect nu-ti da posibilitatea de a schimba parola pt ca ti-o schimba autotmat in cele default ( MAC-ul interfetei de retea scrisa cu majuscule in cazul taucu QTS 4.5.2 ) .
O poti schimba ulterior cu ce vrei tu dupa ce ii faci bring-up-ul/setup-ul .

#77
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Mulțumesc, am rezolvat-o! Nu reușesc sa fac configurările ulterioare. Gen, raid, cartele etc. O sa ma ocup mâine.

#78
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Sa zicem ca acum îl am. Nu știu dacă în acest topic este permis sa pui și alte întrebări. Care tip de acces este mai sigur? Prin myqnapcloud sau ...
Acum am RAID1 capacitatea de memorizare e la jumătate, sau JBOD?
Ce tip de volum și ce capacitate sa ii dau? Static, Thic sau Thin? Menționez ca am citit despre aceste lucruri dar nu am rămas cu prea multe.

#79
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Pentru moment e ok!
Am nelămuriri cu tipul de volum pe care trebuie sa îl creez, volum unic, volum multimedia și volum documente, tipul de volum static sau ...
Am nelămuriri cu tipul de acces remote, myqnapcloud, ddns, linkcloud, am nevoie de toate? sau fiecare face treaba lui?...
Am mici nelămuriri cu ip forwarding în router...
Nevoile mele sunt foto, video și documente.
Am făcut un singur volum de 10GB pentru System
Am citit mult și toate informațiile sunt învălmășite, cred ca nu o sa ma grăbesc cu configurarea.

#80
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Nu stiu ce e ip forwarding si daca are legatura, dar la al meu synology i-am pus un ip fix, ca sa nu si-l mai tot schimbe sa nu ma mai pot conecta la el de la PC-ul din retea.
L-am pus din setarile NAS-ului, nu din router.

#81
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Eu l-am pus pe ip fix din router, dar mi-a activat în mod automat UpnP ceea ce nu este tocmai ok din punct de vedere al securității.De aceea trebuie sa faci ip forwarding, exact pe ip-ul static decis de noi. Aici e ca cade mortul, sunt un pic confuz.

Edited by varanhia, 13 March 2021 - 15:47.


#82
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

View Postme_iauras, on 07 martie 2021 - 09:40, said:

@varanhia ...daca e nevoie de ajutor vei primi insa stiind cat de bine pus la punct e "initial set up" -ul sunt sigur ca vei reusi si singur .
Singurul sfat e gandeste-te ce IP sa ii rezervi NAS-ului ; unul in afara pool-ului DHCP prin configurare manuala pe NAS sau unul din pool-ul DHCP dar cu rezervare statica in server-ul DHCP din router . Te va ajuta cand vei fi nevoit sa deshizi unele porturi catre NAS prin port fw (se poate si autotmat via UPnP dar nu e neaparat recomandat ) . Oricum sa-l stapanesti sanatos si sa-i folosesti cat mai multe din capabilitatile sale multiple pe masura ce trece timpul si te obisnuiesti cu el!


Aici m-ai pierdut. La ce anume te referi? De unde sa rezerv acest ip? Dacă din din NAS nu si din Router nu. Te referi cumva la ceva de genul No IP?

#83
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Nu ; pt. a avea IP fix poti ori sa ii pui manual un IP care sa nu se afle in blocul de IP-uri ale server-ului DHCP al router-ului (de ex. daca router-ul da clientilor IP-uri din plaja .100 - .200 tu poti pune manual .10 NAS-ului in config-ul lui si nu vei avea conflict cu vreun alt echipament pt. ca acestea vor avea obligatoriu IP din plaja anterior mentionata ) in pagina settings  sau in route-ul tau la sectiunea DHCP server poti crea o rezervare statica a.i. NAS-ul sa primeasca din partea router-ului acelasi IP ( pe baza adresei MAC unice a interfetei LAN NAS) .
Port Fw poti face manual sau bazandu-te pe UPnP (Settings>Network & File Services>UpnP Discovery Service ) ; poti lasa UPnP sau poti deschide manual porturile in functie de serviciileindividuale dorite sa poata fi accesibile din exteriorul LAN-ului tau .
Sincer ideal ar fi ca din exterior sa nu deschizi decat pagina portal a NAS-ului ( evident varianta HTTPS ) si restul serviciilor sa le accesezi via VPN ; daca nu are router-ul optiune de VPN server atunci NAS-ul are integrata si aceasta functie (optiuni de IPSec/OpenVPN/QVPN cu posibilitate de a fi folositi clienti pe toate OS-urile majore desktop si mobile ).


Accesul din exterior poate fi intermediat de serviciile QNAP (myQNAP Cloud) sau direct via DDNS ; personal ti-as recomanda metoda directa (desi un pic mai anevoioasa de configurat vs next/next QNAP Cloud) din ratiuni de intimitate (prin serviciile cloud indiferent ca e vb de QNAP/Synology/Asustor /etc. aceste servicii au implicit acces la echipamentul tau pt. a putea face intermedierea via internet ) si de asemenea din retiuni de viteza ( in functie de incarcarea server-elor QNAP de intermediere acestea pot inceti legatura intre client si NAS ) . Daca ai RDS e suficient DDNS-ul lor gratuit .go.ro daca nu cei de la NoIP.com inca ofera hostname-uri gratuite DDNS si exista integrare cu majoritatea router-elor comerciale in firmware-ul nativ .

Daca alegi varianta DDNS ori ai nevoie de un router care stie hairpin NAT (sa reintoarca in LAN o conexiune initiata de un echipament din LAN , clientul ,care vrea sa se conecteze la alt echipament LAN , NAS-ul ,  dar folosind hostname-ul acestuia din WAN ) ori de un resolver DNS intern (gen piHole) care sa tina si hostname-ul intern identic cu cel extern .

In ceea ce priveste volumele eu as recomanda optiunea de Thin Volume (evident dupa ce ai creat storage pool-ul RAID 1 din cele 2 disk-uri) ; creeaza un volum thin si pastreaza-ti o marja de min 10-15% din storage pool neocupata de volumul thin a.i in caz de nevoie sa poti mari dimensiunea volumului (daca din neatentie ocupi tot volumul vei avea probleme cu serviciile ) ; Fata de optiunea thick ( care permite si ea resize-ul ) ai mai multa flexibilitate in crearea de volume aditionale in cazul in care vei dori asta .

#84
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Acum am înțeles mult mai bine. E primul Nas dar mi se pare deja un lucru excepțional.

Edited by varanhia, 13 March 2021 - 22:30.


#85
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Asa arata DHCP-ul din router. E asa cum l-am primit de la provider. Nu ti se pare ca are o plaja mica de IP-uri? Ce ar trebui sa fac? Asta e ultima intrebare, nu te mai tracasez.

[ https://i.imgur.com/7fWemtp.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/n2JmF8X.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by varanhia, 14 March 2021 - 11:09.


#86
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Din contra ; are o plaja mare care practic nu-ti mai lasa disponibil aproape nici un IP pt. a fi utilizat pt. configurare "manuala"/ directa ( 245 de alocari posibile asa cum e si mentionat) . De obicei pool-urile DHCP dunt .100 - .200 intr-un subnet normal /24 ( oricum router-ele consumer incep sa dea rateuri dupa 15-20 clienti concomitenti mai ales wireless deci o plaja de 100 IP-uri disponibile e arhisuficienta )
Din poza reiese ca plaja incepe cu 192.168.0.10 si se termina cu clasa /24 ; router-ul are .1 deci singurele IP-uri care nu sunt la dispozitia server-ului DHCP sa fie alocate sunt .2 pana la .9 ( .0  e adresa subnet-ului si .255 e adresa de broadcast a retelei ).
Daca ai inceput sa faci configurarile de rigoare nu e nici o problema sa lasi NAS-ul pe .24 ( desi best practices indica sa alegi o valoare mai memorabila gen .5/ .10 /.20 / etc. in caz ca vei fi nevoit sa il accesezi direct via IP in loc de hostname in cazuri de probleme ) dar oricum fa-i rezervare in server-ul DHCP a.i. sa primeasca mereu acelasi IP (sa nu te trezesti ca dupa ce expira lease-ul toate port fw-urile manual facute sunt inutile ca NAS-ul a primit alt IP >> sanse relativ mici ce-i adevarat pt. un echipament always ON dar nu are sens sa te risti)

#87
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Da, 24 e setat ca permanent (dupa cum reiese din poza). Deci poate ramane asa si deschid port fw-urile pe acest IP?

#88
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Poti ; doar fa-i rezervarea de rigoare ( in josul primei poze )

#89
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Merge brici. Totul. Am Internetul un pic cam prost dar din Iunie am rezervat un alt tarif. Pot recomanda liniștit acest QNAP TS-230. Nu știu cum sunt altele dar acesta ma mulțumește foarte mult. Unicul sfat pentru “prima data”, nu va grăbiți cu instalarea...

#90
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007
SalutarI!
Sunt si eu in cautarea unui NAS, ca o metoda de upgrade de la MyCloud 2TB single-drive.
Intai de toate, momentan folosesc Cloud-ul pe care-l am pentru back-up media (poze/filmulete de familie), back-up documente si media server (downloadez seriale pe laptop, copy-paste pe cloud si apoi le vizionam pe TV). In general, back-up il fac saptamanal, iar seriale urmarim aproape zilnic. Suntem 4 persoane ce utilizam cloud-ul, dar simultan, n-au fost mai mult de 2 care sa se uite la seriale/filme.
Aplicatia de mobil sau desktop e ceva antic, ca sa accesez niste fisiere remote (gen PDF sau DWG) e un chin, mai ales de pe mobil...
Asa ca am facut o lista cu cerintele mele:
- interfata intuitiva - am reusit sa accesez doar demo-ul de la synology si mi-a placut
- aplicatie mobila decenta - nu vreau sa mearga ca dropbox/google drive, dar sa pot accesa usor un fisier PDF/DWG si sa-l pot afisa pe telefon destul de usor si cel mai important sa pot crea foldere de pe telefon sa pot face din cand in cand back-up la pozele din telefon
- back-up pentru poze - din nou, nu ma astept la nivelul de dropbox/google photos, dar sa poata realiza relativ rapid un back-up al pozelor de pe telefon, sa nu stea saptamani intregi pentru 100 de poze (asa mi s-a intamplat cu aplicatia mycloud)
- player pentru seriale/filme - toate tv-urile sunt conectate prin fir in retea, doar de acolo vor fi accesate si filmele; clodu-ul de la wd are twonky player, ceea ce face cloud-ul vizibil pentru tv-uri si stream-ul merge ca uns. Am vazut si varianta de plex, dar am inteles ca e pe bani (n-am investigat mai mult)
- acces separat pentru 6 useri. Aici e un pic mai complicat, pentru ca vreau ca fiecare user sa aiba folderul lui. Dar, vreau doua grupuri: FAMILY si WORK. Grupul FAMILY sa aiba acces la folderele personale si la un folder comun, numit FAMILIE, iar grupul WORK sa aiba acces doar la folderele proprii si la folderul comun WORK. Grupul FAMILI nu vreau sa aibe acces la folderul comun WORK si vice versa.
- supraveghere video - asta nu e musai, pentru ca am un DVR separat si nu stiu cum as putea sa conectez camerele la NAS, fiind niste camere no-name, iar alt motiv pentru care le-as lasa pe DVR e ca n-as vrea sa-mi scrie constant 24/24 pe HDD... Ar fi o chestie interesanta, daca as sti ca in timp nu dauneaza HDD-urilor.
- este posibil ca pe NAS sa tin un site. Dar o sa fie ceva super-basic, probabil un wordpress simplu, cu niste pagini de prezentare si una de contact
- vreau sa fie minim 2-bay. Acum, cu asta single-bay, vechi de 5-6 ani, cam stau cu morcovul, asa ca imi doresc cel putin inca o copie de rezerva.
- ca spatiu de stocare, daca in 5 ani am umplut 1.7TB, sa zicem ca 4TB ar fi limita inferioara.

Eu am citit un pic pe diagonala despre Synology si Qnap, insa Qnap neavand DEMO si citind ca suportul lor e cam greoi, am inclinat usor spre Synology, constient ca e un pic mai scump. Si asa am ramas la 4 variante:
1) cel mai ieftin, fara posibilitate de upgrade: Synology DS720+ cu 2 HDD-uri Seagate IronWolf 4TB 64MB cache
2) cel mai scump, cu posibilitate de upgrade: Synology DS 920+ cu 4 HDD-uri Seagate IronWolf 4TB 64MB cache
3) la jumatea bugetului, cu stocare mai mare, dar fara a putea face upgrade: Synology DS 720+ cu 2 HDD-uri IronWolf 6TB 256MB cache
4) la jumatea bugetului, cu posibilitatea de upgrade: Synology DS 920+ cu 2 HDD-uri Seagate IronWolf 4TB 64MB cache

Este vreo diferenta sesizabila (la nivelul meu de folosire) intre 64MB si 256MB cache?
Ar ajuta daca cumpar HDD-uri cu 64MB cache si sa adaug 2 SSD-uri in sloturile dedicate?

Dupa ce am citit in topicul asta, ma arunc prea departe pentru ce am eu nevoie?

Pe langa asta, vazand ca NAS-urile sunt destul de potente, cam ce as putea sa mai fac cu el in afara de cele specificate mai sus?

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate