Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sfat achizitie NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Multumesc, o sa ma documentez. Sincer nici nu am auzit de acest produs, dar la prima vedere pare interesant.

#38
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Sau un RockPro64?

#39
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Conteaza si ce HDD-uri doresti sa folosesti.
Daca ai de 2.5 inch, mergi pe oDroid HC4. Infigi HDD-urile si gata.

Daca vrei o solutie pe USB, mergi pealtceva, dar cresc si aici costurile (enclosure) si o sa ai nevoie si de alimentare separata.

Totusi, sper ca al tau Linux Kung-fu te ajuta, pt ca nu e chiar user friendly.

#40
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Problema este că încă nu am cumpărat nimic și habar nu am ce este mai ușor și bine pentru mine. Știu doar că nu am mai vrut abonamentul Office 365 și m-am trezit că trebuie să mut totul 7-800 GB de documente și fotografii. Am luat decizia că de aici încolo voi avea spațiul meu privat, unde nu sunt constrâns de abonamente sau alte condiții puse de alții pe banii mei. Cât despre Linux sunt la fel că toți utilizatorii de PC, știu să-l instalez și să folosesc bazilar terminalul. Caut sa înțeleg ce este mai bun și ieftin. Banii nu ar fi problema, cheltuielile inutile da.

#41
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
@Courage carcasa inclusa la oDroid HC4 permite utilizarea atat a HDD-urilor 3,5" cat si a celor 2,5" ( de fapt cele de 3,5" sunt oarecum mai indicate diensiunea slot-urilor fiind gandite sa sustina acest tip de format) ; Suportul SAATA nativ permite utilizarea corecta a HDD-urilor si crearea matricii RAID pt protectia datelor (multe adaptoare USB>SATA nu transmit/traduc/prezinta toate instructiunile specifice interfetei SATA si cele de monitorizare SMART catre gazda utilizatorul nefiind in masura sa utilizeze optim HDD-urile atasate via USB vs via SATA )
@varanhia sincer chiar daca te-ai descurca mai bine cu consola Linux mai bine decat spui tot spre un NAS dedicat Plug & Play te-as directiona ; experimentele si joaca nu ar trebui facute pe echipamentul care iti asigura integritatea datelor importante .
Daca banii nu sunt problema atunci la  pret cam dublu ( sau poate mai putin cand iei in considerare si pretul alimentatoarelor , carcaselor in functie de SBC-ul ales , adaptoarelor USB>SATA , etc. ) vei gasi NAS-uri dedicate SHpe OLXcare iti vor asigura un serviciu probabil mai satisfacator decat ce vei reusi sa faci folosind SBC-uri cu OS-uri user firendly .

#42
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Ai centrat bine situația, mai am am doar 2 întrebări; 1. Ce este un NAS cu eticheta “enclosure” am tradus expresia dar nu e tot una cu semnificatia in cazul dat? 2. La ce se referă expresia NAS Plug/Play. 😓

#43
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
"enclosure" inseamna carcasa/ dedicata pt. NAS-ul DIY bazat pe rPi ; bineinteles asta in cazul in care nu vrei sa stai cu HDD-urile lasate pe masa conectate la rPi via cabluri USB cu riscul de a le deconecta din greseala cu urmari posibil nefaste in ceea ce priveste integritatea datelor .
Un NAS Plug & Play se refera la un echipament dedicat NAS , un device creat cu acest scop de diferitii producatori (Synology, QNAP , TerraMaster, AsusStor , Zyxel , etc. ) . Un echipament la care evident trebuie sa faci un set-up initial insa pe care nu trebuie sa il gandesti/construiesti tu de la 0 ( hardware+software ) .
Tinand cont de faptul ca ambii termeni sunt destul de comun folositi in sensul/modul in care i-ai intalnit aici ma face sa am si mai mari retineri in a-ti recomanda sa urmaresti optiunea de a-ti construi de la 0 propriul NAS ; vei fi clar nevoit sa urmaresti diferite ghiduri online ( evident in engleza ) si nu sunt sigur cat din ce vei intalni vei fi in stare sa internalizezi/intelegi cu adevrat .
Evident e alegerea ta .

#44
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Dar la acest HC4 poti folosi acel truenas?

#45
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Raspunsul scurt : NU . TrueNAS e gandit cu suport pt. platforme x64 Intel/AMD cu min 8 GB RAM (16 GB mai bine si oricum ECC ) plus alte cerinte care exclud SBC-urile din platformele tintite .
ZFS-ul e o unealta enterprise cu cerinte pe masura (utilitatea in zone Home use/SMB e discutabila )

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvaranhia, on 28 februarie 2021 - 17:31, said:

Salut, ce spuneți de un NAS construit pe un Rpi 4 64GB+4GB RAM. Cu doua HDD legate la USB 3?
Mai bine un PC de firma (Dell, HP), workstation second, conceput pt. a fi rezistent, se vede ca si azi e in vigoare si e mult mai puternic si zdravan decat solutia ta.

View Postvaranhia, on 01 martie 2021 - 08:00, said:

Cât despre Linux sunt la fel că toți utilizatorii de PC
Open Media Vault, se instaleaza simplu, fara batai de cap.

Edited by neagu_laurentiu, 01 March 2021 - 16:02.


#47
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Câtă memorie RAM trebuie să aibă un NAS?

#48
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Totul depinde de ce servicii aditionale vrei sa ruleze pe acel NAS in afara de cele de baza de sharing via protocoale SMB/NFS/CIFS ( pentru care ~ 1GB RAM ar trebui sa fie relativ suficient cat sa saturezi un link de Ethernet 1 Gb/s cu niste HDD-uri decente cu traficul dinspre/inspre NAS ) ; daca vrei un server DLNA / PLEX sau orice alt tip serviciu ( PiHole in docker ,client torrente ,  indexare/tagging inteligent la poze cu persoanele prezente in poze , etc  ) fiecare va avea nevoile specifice de cicluri CPU suplimentare / memorie RAM libera necesara .
Acel 1GB RAM de mai sus e in principiu valabil pt NAS-urile dedicate care ruleaza OS-uri optimizate ; in functie de cat de bine te vei descurca cu configurarea posibil ca in cazul tau pt functiile de baza sa fie mai recomandabil 2 GB RAM pt. a nu avea incetiniri cand e accesat mai intens de mai multi utilizatori .

un SBC + Armbian+OpenMediaVault e o optiune de luat in considerare .

#49
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,379
  • Înscris: 06.06.2006
Pt SMB recomand ceva care sa stie de la SMB 2 in sus. SMB 1 e riscant, iat win 10 nici nu-l mai arr (trebuie activat manual su ptezinta riscuri).

#50
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
M-am decis pentru acest model, QNAP Turbo NAS TS-351-4G. As fi interesat de opiniile dumneavoastra.

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
De banii aia iti faci/cumperi un sistem de face si cercuri in jurul lui QNAP Posted Image

#52
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009

View Postvaranhia, on 03 martie 2021 - 08:32, said:

M-am decis pentru acest model, QNAP Turbo NAS TS-351-4G. As fi interesat de opiniile dumneavoastra.

Sincer e un NAS cu o configuratie destul de ciudata/dezechilibrata . Are avantajul de a avea slot-uri native M.2 pt. SSD caching insa cu acel procesor nu prea ai cum sa beneficiezi de asa ceva (SSD caching ar fi cu adevarat util daca ai putea sa rulezi niste VM-uri insa pe celeronul dual core max 1 VM as recomanda ).
La fel posibilitatea de a suporta 3 HDD-uri e binevenita insa 2 dintre slot-uri sunt doar SATA 2 300 Mb/s .
Ca posesor de QNAP ti-as recomanda ceva din seria x53BE/x53D care au nevoie de placi expansiune QM2 pt a suporta si SSD-uri M.2 pt. caching insa au procesoare mult mai puternice ce iti vor permite utilizarea mai multor servicii simultan (x53D are si interfete Eth 2,5 Gb/s pt futureproofing daca chiar vei folosi NAS-ul intens)

#53
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Încă o data îmi dai planurile peste cap.😄😄😄
Am sa ma uit.

#54
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
NU asta era scopul ; pur si simplu personal nu prea inteleg care a fost ideea din spatele modelului 351 .
QNAP in sine e o alegere buna ; in principiu ai parte de un hardware usor superior Synology ( care in principiu e lider de piata pe zona home/SMB ) la preturi usor mai reduse (Win-win) .
In functie de nevoile tale si acel 351 e posibil sa fie arhisuficient insa personal pt ~17-1800 RON cu cat l-am gasit la un retailr in Ro as alege din celelalte serii ( eventual chiar si un x51+ ,ai batran cum am eu care are ca dezavantaj lipsa suportului AES-NI deci pe VPN OpenVPN duce ~40-50 Mb/s insa altfel tot e un quad core decent pe care poti rula 2-3 VM-ulri light/instante docker pe langa serviciile native) . Trebuie sa stii ca RAM-ul e RAM normal SODIMM la cele cu procesoare intel deci poti face upgrade tu singur f. simplu (nu e nevoie sa platesti mai mult pt. variantele cu memorie mai multa de la producator) ; cele mai multe suporta max oficial 8GB RAM insa neoficial cam toate suporta in realitate 16 GB daca chiar ai nevoie .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate