Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 

Permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#73
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,555
  • Înscris: 01.12.2001
Nu te contrazic pt ca nu prea intelegi.
Am pus si o foto dupa o dovada. L-am rugat sa puna si el foto dupa dovada lui. Scrie clar pe dovada data de expirare (la mine). E dovada pt Certificat.
Nu stiu cum e l a el. De asta am cerut o foto cu partea de jos. Acolo scrie clar cat e valabila dovada. Nu?

Vezi mesajul 51.

#74
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ma insulti in mod gratuit, asa ca incetez dialogul cu tine.

#75
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,555
  • Înscris: 01.12.2001
Pe dovada trebuie sa scrie
Data eliberarii
Data valabilitatii ei cu drept de conducere (15 zile)
Data expirarii.


Daca dovada e expirata, ce sa dovedeasca cu ea? Ca a avut un permis in trecut?

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 17:37, said:

Ma insulti in mod gratuit, asa ca incetez dialogul cu tine.
Care insulta?
Da raport.

Ai primit citate din OUG. Eu nu am vrut sa intru in polemica pt ca... cel mai destept cedeaza.
Tu ai vreun contra argument din OUG sau doar stiri din piata?

Scrie aici exact nr art din OUG care ii permite sa circule cu dovada expirata. Nu interpretari date de Mama Omida.


Exact art. Atat

Aici e aria Legis. Nu pt zvoneri si raspandaci.
Unde ai citit in OUG sau in alta lege ca ai dreptul legal sa circuli cu dovada expirata si fara plasticul la tine.

Risti amenda pt lipsa documente. Asta am scris si sustinut eu.

#76
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostCovertTwo, on 12 ianuarie 2021 - 12:55, said:

@danvlas, am mai spus o, o repet.

Poliția nu te cheamă cu mașina să ți ridici permisul de la ei, te poți duce pe jos.
Abia atunci ai avea dreptate si ar fi absurd si ilegal să fii sancționat.

Atâta timp cât ai alternative, dar preferi să conduci, te pui in situația de a fi sancționabil.

Daca te întreabă judecătorul ăla daca era obligatoriu să te duci cu masina sa ti iei permisul, ce i raspunzi ?
Da, era obligatoriu. Aveam dreptul sa conduc, nu am prieteni, nu aveam bani de autobuz, masina avea plinul facut si aveam asupra mea documentul pe care mi l-a dat Politia in locul permisului pe care urma sa-l iau in locul dovezii, in 30 minute/secunde/milisecunde. Ce lege am incalcat?

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 18:03.


#77
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,555
  • Înscris: 01.12.2001
Nu pui articolul de lege? Suntem pe Legis, nu la Amintiri din copilărie.
Doar numărul. Îl caut eu apoi.
Așa-i că nu e? Așa-i.

#78
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcristobob, on 12 ianuarie 2021 - 16:44, said:

Sunt dovada vie ca e asa. Nu cer sa ma credeti, insa am patit-o in urma cu cativa ani. Mi-a expirat "termenul"intr-o zi dintr-asta cand s-a facut punte pentru bugetari, deci nu aveam cum sa ridic permisul la termen.Permis "la ei", eu "pe drumurile patriei' cu dovada, cu care TREBUIE SA RIDICI PERMISUL, FARA EA NU-L PRIMESTI LEGAL, control de rutina si, cand ai ghinion ai, mai ales ca eram "din alt judet", oprit, mi s-au cerut actele, dat CI, dovada, actele masinii, ma pregatesc de explicatii, insa imi spune sa raman in masina, pleaca la masina lor, dupa vreo cateva minute bune , se intoarce, imi da actele si-mi spune "drum bun" .
Ce inseamna "punte pentru bugetari " ? Daca dintr-un anumit motiv care nu depindea de tine nu ai putut intra in posesia permisului, e normal ca s-a facut exceptie.

#79
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Adica bugetarii erau liberi de vineri pana marti.. Totusi, e irelevant. Politaiul ala a procedat corect si cred ca nu e singurul.

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 21:13.


#80
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 18:00, said:

Da, era obligatoriu. Aveam dreptul sa conduc, nu am prieteni, nu aveam bani de autobuz, masina avea plinul facut si aveam asupra mea documentul pe care mi l-a dat Politia in locul permisului pe care urma sa-l iau in locul dovezii, in 30 minute/secunde/milisecunde. Ce lege am incalcat?
Ca aveai dreptul sa conduci e una , ca nu ai permisul la tine e alta si pentru asta esti pasibil sa fii amendat. Cate pagini vrei sa o mai lungim in felul asta ? Nu intereseaza pe nimeni motivele expuse de tine in postarea anterioara.

#81
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ok. Mi-am spus parerea. Am dat argumente. Am o confirmare ca teoria mea e plauzibila, ba chiar aplicata.
Astept marturia cuiva care a fost amendat pe speta de fata si, daca exista, ca amenda s-a confirmat in instanta.
Nu sunt convins ca poti decreta pe cine intereseaza parerea mea. E dreptul tau sa fii contra. Dar nu e si obligatia altora.

#82
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 18:00, said:

Da, era obligatoriu. Aveam dreptul sa conduc, nu am prieteni, nu aveam bani de autobuz, masina avea plinul facut si aveam asupra mea documentul pe care mi l-a dat Politia in locul permisului pe care urma sa-l iau in locul dovezii, in 30 minute/secunde/milisecunde. Ce lege am incalcat?

Codul rutier care spune că atunci când conduci trebuie să ai asupra ta documentele x,y,z.

Nu e deloc obligatoriu, aia e problema, să te duci cu masina să ti ridici permisul chit că n ai prieteni sau bani de autobuz.
Te duci când faci rost de bani,ei nu l aruncă, nu l anulează, nu nimic, îl găsești tot acolo.

Aici nu vorbim de probabilități.
Da, e puțin probabil să primești amendă dacă explici situația iar celui care te a oprit in trafic i se confirmă că nu fabulezi.

Cu toate astea, dacă dai peste unul supărat că a durut o capul pe nevastă sa seara, are tot dreptul legal să te sanctioneze.

Iar la contestație ai șanse foarte mici de succes.  
Judecătorii nu anulează pvcc cum li se năzare, verifică niste condiții de formă si fond, nu anulează un pv doar pt ca ai tu față de baiat bun sau explici că te ai dus cu mașina că aveai plinul făcut si te scotea mai ieftin decat cu un taxi.

#83
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De ce n-ai sapca? Pai mi-ati luat-o si mi-ati dat fesul asta in loc. Sapca e la voi, ma duc sa o iau si sa las fesul. Amenda ca n-ai sapca.
Joseph K, Procesul, Franz Kafka.

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 21:34.


#84
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 11:22, said:


E bine ca mai ai si dovada, fara ea nu-ti poti ridica permisul. Daca ai ghinionul sa te opreasca politia in trafic, vei fi sanctionat pentru lipsda documentelor.
aberezi cu gratie

am un coleg care trebuia sa si-l ridice cand era totul blocat.
a sunat si i-au zis sa sune la alt departament unde i-au bifat si sistem ca permisul e activ (ca si cum l-ar fi ridicat de la ei)
a mers o periada cu dovada expirata iar daca ii intreba cineva trebuia doar sa spuna ca permisul este activ in sistem dar inca nu l-a ridicat.

colegu daca nu da telefon sa-l activeze in sistem e ca si cum ar avea permisul suspendat, cu toate cele aferente.

#85
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 13:43, said:

Legea nu face referire la nicio exceptie, dovada aia nu poate tine loc de permis .

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 21:10, said:

Ce inseamna "punte pentru bugetari " ? Daca dintr-un anumit motiv care nu depindea de tine nu ai putut intra in posesia permisului, e normal ca s-a facut exceptie.


#86
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Se face automat acea "activare", nu trebuie să sune nicăieri, e ca la reabilitarea de drept in penal.

Mă, chiar nu pricepeți ca e contravenție să circuli fără a avea asupra ta actele prevazute de lege ?

Iar agentul constatator poate tine cont sau nu de justificările tale ?

Dacă dovada e expirată, el trebuie să sune la dispecerat, altul să verifice situația permisului tău, dacă a expirat suspendarea, draci, laci.

Vorbim despre posibilitatea de a fi sanctionat sau despre probabilitate ?

#87
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vezi ca e cineva pe topic care confirma 100% ce spun eu, PRACTIC. Ca sa combati asa ceva, vii cu exemplul invers, dar tot PRACTIC.
Altfel e gargara si nimeni n-are chef de ea (cred).

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 21:53.


#88
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Da cum să nu, nu stau eu sa caut pe net cazul unuia sanctionat pt ca avea dovada expirată, dar suspendarea expirase si ea si a fost sancționat contravențional pe lipsă acte si a contestat si ce soluție a dat judecatoria x ?
Eventual dacă a fost contestată decizia si ce a rămas definitiv, nu ?
Sry, nu mă bag. Mai bine te las să consideri că e gargară :)

#89
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E o tara libera, faci ce doresti.

#90
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 21:23, said:

Ok. Mi-am spus parerea. Am dat argumente. Am o confirmare ca teoria mea e plauzibila, ba chiar aplicata.
Astept marturia cuiva care a fost amendat pe speta de fata si, daca exista, ca amenda s-a confirmat in instanta.
Nu sunt convins ca poti decreta pe cine intereseaza parerea mea. E dreptul tau sa fii contra. Dar nu e si obligatia altora.
Argumentele sunt alea cand postezi un articol din legislatie care sa prevada ceea ce afirmi, restul sunt doar impresii si mituri urbane. Confirmarea aia e o exceptie bazata pe faptul ca biroul politiei era inchis din anumite motive, deci vina ca nu a putut reintra in posesia permisului, nu-i putea fi imputata soferului.
Eu ti-am postat paragrafele din legislatie care fac referire la subiect, nu sunt nici pro nici contra. Daca ar fi fost asa cum tot suistii, ar fi existat un paragraf care ar stipula aceasta exceptie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate