Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Completare ulei (din fabrica) prima data

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Am si eu 9000km cu Asta Classic II, diesel (1.7CDTI), si am vazut ca a ajuns uleiul la semnul de minim, poate un pic sub. Cu ce ulei il completez? Stiu ca de obicei se completeaza cu ulei identic ca cel din motor, dar de unde sa stiu eu ce a pus fabrica in motor?
Ideea e ca nu prea am chef sa schimb uleiul la 9000km, ca sa mi-l dea jos astia la 15000 din nou.
Astept sfaturi pertinente.

#2
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
de ce nu intrebi dealerul? e cel mai in masura sa-ti spuna...

De regula, stiu ca primul ulei are o alta compozitie decat cel care se pune ulterior.

#3
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006
cam ciudat ca la 9000km a halit atat de mult ulei. daca lua cateva sute de grame, nu era nici o problema, dar ca sa ajunga nivelul sub minim, tind sa cred ca ceva nu e in ordine. mergi la dealer si vezi care e problema
sau poate te-ai uitat tu la nivel imediat dupa ce ai oprit motorul si uleiul nu a avut timp sa se adune in baie

Edited by god_father, 26 March 2006 - 21:05.


#4
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View Postgod_father, on Mar 26 2006, 22:04, said:

cam ciudat ca la 9000km a halit atat de mult ulei. daca lua cateva sute de grame, nu era nici o problema, dar ca sa ajunga nivelul sub minim, tind sa cred ca ceva nu e in ordine. mergi la dealer si vezi care e problema
Intre minim si maxim este 1 litru (scrie si in carte si pe joja), iar ei mi-au dat masina cu nivelul aproape de jumate. Deci practic a papat 500 ml. Si mie mi se pare cam mare.
L-am verificat de mai multe ori in locuri diferite, si cu motorul rece si la 5-10 min dupa ce l-am oprit (asa zic ei ca se masoara uleiul).

Edited by fmfmfmfm, 26 March 2006 - 21:07.


#5
printul77700

printul77700

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.07.2007

View Postfmfmfmfm, on Mar 26 2006, 21:06, said:

Intre minim si maxim este 1 litru (scrie si in carte si pe joja), iar ei mi-au dat masina cu nivelul aproape de jumate. Deci practic a papat 500 ml. Si mie mi se pare cam mare.
L-am verificat de mai multe ori in locuri diferite, si cu motorul rece si la 5-10 min dupa ce l-am oprit (asa zic ei ca se masoara uleiul).


dar de completat...se completeaza la rece...sau la cald...din moment ce verificarea se face la cald...prb normal ar fi si umplerea sa se faca la cald

sau cum e?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate