Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 

Dumnezeu inaccesibil

* * - - - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
109 răspunsuri în acest subiect

#55
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posteiffel, on 05 ianuarie 2021 - 09:02, said:

Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista.
asta din ce canonu lu pește l-ai scos? Posted Image

View PostDestini, on 04 ianuarie 2021 - 22:43, said:

Oare de ce nu ni se raspunde la rugaciuni? De ce este Dumnezeu inaccesibil?
Am tot facut rugaciuni, am renuntat la toate viciile si nimic. Nu pretind sa imi raspunda insusi Dumnezeu, dar macar un inger de mi-ar vorbi si tot as fi multumit. In schimb nu am parte de nici o atentie din partea lui Dumnezeu.
Unde este greseala?
uita-te ce grozavie de avatar ai, si apoi vei intelege de ce sunt ingroziti ingerasii sa-si faca aparitia... :hypocrite:

#56
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.701
  • Înscris: 27.06.2007
Dumnezeu îți răspunde întotdeauna, ți-a răspuns deja. Dacă iei la analizat perioada de când zici tu că ți-ai schimbat viața, ți-a răspuns de nenumărate ori, ți-a fost alături și te-a ajutat. Nu îți va răspunde niciodată direct pentru că asta te va afecta iremediabil, îți vei pierde libertatea. Faptul că te îndoiești e cel mai uman și normal lucru, indoiala te va apropia și mai mult de El, înlăturând pas cu pas ceea ce tu greșești. Nu cred că vrei să fii un robot setat să creadă necondiționat! Asta ai deveni dacă Dumnezeu ar fi mai accesibil!

#57
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostDestini, on 04 ianuarie 2021 - 22:43, said:

Oare de ce nu ni se raspunde la rugaciuni? De ce este Dumnezeu inaccesibil?
Am tot facut rugaciuni, am renuntat la toate viciile si nimic. Nu pretind sa imi raspunda insusi Dumnezeu, dar macar un inger de mi-ar vorbi si tot as fi multumit. In schimb nu am parte de nici o atentie din partea lui Dumnezeu.
Unde este greseala?
Greseala e ca ai pastrat totusi un viciu: prostia.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDestini, on 04 ianuarie 2021 - 22:43, said:

Oare de ce nu ni se raspunde la rugaciuni?
Nu pretind sa imi raspunda insusi Dumnezeu, dar macar un inger de mi-ar vorbi si tot as fi multumit.

Faci ceva gresit. Eu vorbesc cu Dumnezeu in fiecare zi. Aici ma refer ca imi vorbeste el insusi. E foarte placut sa vorbesti cu insusi creatorul. Uneori mai stam la o caterinca, la un pahar de vorba Posted Image Ne descarcam reciproc de probleme. Are si el o gramada de probleme. Nu e usor sa randuiesti o lume intreaga. Totusi, nu pot sa nu recunosc, Dumnezeu este un tip haios, este de treaba omu'. O data a venit la mine cu niste iarba Posted Image) Eu n-am tras niciun fum, nu e de mine. Insa el ziceai ca este horn, asa tragea din tigara aia

Deci vezi ce faci gresit de nu iti vorbeste. Poate esti un pacatos fara pereche si d-aia nu iti raspunde.

Editat de MembruAnonim, 05 ianuarie 2021 - 09:44.


#59
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.667
  • Înscris: 12.06.2010

View PostDestini, on 04 ianuarie 2021 - 22:43, said:

Oare de ce nu ni se raspunde la rugaciuni?
Nu pretind sa imi raspunda insusi Dumnezeu, dar macar un inger de mi-ar vorbi si tot as fi multumit. In schimb nu am parte de nici o atentie din partea lui Dumnezeu.

Ai grija ce-ti doresti!
Ia scrie-ne ca te-a cautat Big Boss si ati vrajit o noapte despre toate misterele universului sau ca ai vorbit cu ingerii si ca acum ai toate raspunsurile la intrebari! Sa vezi ce topic zemos si delicios iese...

#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpasilla, on 04 ianuarie 2021 - 23:49, said:


Daca ar exista dumnezeu, nu ai vedea ca toti amaratii fac tot ceea ce trebuie sa ii intre in gratie, dar tot amarati raman.
Altii il ignora, dar o duc mult mai bine.
Ai putea fi tentat sa crezi ca sunt vanduti diavolului, dar slujitorii [ortodocsi] o duc la fel  bine.  Oare e un fel de spaga de la dumenezeu, sau care e explicatia ?
Dacă nu crezi că există Dumnezeu, ce cauți pe aria asta?

#61
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDestini, on 04 ianuarie 2021 - 23:16, said:

De ce sa nu imi vorbeasca, ar face rau un inger unei inimi aproape pure? Eu il caut pe Dumnezeu, fi sigur de asta.
Renuntarea la vicii nu a fost usoara, dar nici foarte grea, undeva la mijloc.

Nu sunt mandru, daca m-ai cunoaste mai bine ai stii asta.

E oare comunicarea iubitoare o pretentie?

Multumesc, apreciez cuvintele tale.
Uneori raspunsurile nu ne convin, cum isus le-a spus ucenicilor, "mai am multe sa va spun dar voi nu le puteti duce " , adica  nu vei intelege sau nu vei accepta cu bucurie raspunsul.
In ce priveste dialogul direct . . . aici e o chestie, creeaza dependenta. Odata sa fii intrat in dialog si nu vrei sa te mai desparti, si ajungi sa-l plictisesti cu tot felul de intrebari puerile . El vrea de la tine maturizare, incredere ca ce nu stii e spre binele tau, sau ca nu iti ajuta daca stii .
EL vrea sa te  bucuri de viata, sa traiesti viata ca si cum a  inceput vesnicia ta, adica sa fii rabdator cu tine si cu ceilalti, si chiar cu Dumnezeu sa fii rabdator, sa fii ingaduitor cu ceilalti chiar daca sunt gresitori sau rau intentionati.
Daca ai ajuns la convingerea ca exista si te iubeste, atunci acesta trebuie sa fie spiritul din viata. Sa tariesti si sa arati ca esti iubit.
Va veni si momentul cand vei "sta" in fatza Lui, dar inca e devreme findca mai are de luptat si pentru recuperarea altora. Tu nu esti singura "oaie" ratacita, ba chiar e o turma de miliarde care s-a ratacit si traieste in dezorientare, ca Dumnezeu nu le raspunde, ca nu ii ajuta, ca nu le satisface rugamintile.
Tu daca ai fi Dumnezeu si trebuie sa faci numai bine, si sa raspunzi fiecaruia, cu siguranta ti-ar luat timp pentru a dialoga cu toti. De aceea dialogul e intrerupt, pana la inaltarea ta. Pana atunci vei trai cu credinta si speranta, ca nu esti singur, ca nu vei pieri  in negura vesniciei, si ca esti "dator" ca prin tine sa slavesti cerurile.
Inceteaza sa mai ceri raspunsuri. Roaga-te pentru cei rataciti, si roaga-te "sa se faca voia Ta ".

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Initiatorul face ceva gresit. La fel cum Dumnezeu imi vorbeste mie si altora, la fel poate sa ii vorbeasca si lui. Basca ca eu mai stau cu Dumnezeu si la o bere uneori. Mai depanam amintiri. Deh Dumnezeu este pana la urma vesnic, el a fost dintotdeauna aici.

Editat de MembruAnonim, 05 ianuarie 2021 - 10:18.


#63
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postgeorge_alexandru, on 04 ianuarie 2021 - 23:08, said:

Faptul ca ai reusit sa renunti la vicii este deja o mare realizare...multi se chinuie si nu reusesc.

Si drept placere - ce a mai ramas?

Mi se pare cam trist sa alegi trairea intr-o luciditate continua, perena. Viciile iti confera oleaca de visare, de escapism din prozaicul asta deseori nedrept si prost facut.

In viata mea nu voi crede pe cineva care spune ca n-are nici un viciu.

Mai era si altfel: "in general, fereste-te de omul fara vicii"...

Editat de cattavencu, 05 ianuarie 2021 - 10:38.


#64
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 581
  • Înscris: 17.05.2014
De ce femeile sunt mai religioase decât barbații?Tocmai ele, are nu sunt primite în altar, ci stau în urma bărbatului.

Editat de escher, 05 ianuarie 2021 - 10:47.


#65
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.926
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDestini, on 04 ianuarie 2021 - 22:43, said:

Oare de ce nu ni se raspunde la rugaciuni? De ce este Dumnezeu inaccesibil?
Am tot facut rugaciuni, am renuntat la toate viciile si nimic. Nu pretind sa imi raspunda insusi Dumnezeu, dar macar un inger de mi-ar vorbi si tot as fi multumit. In schimb nu am parte de nici o atentie din partea lui Dumnezeu.
Unde este greseala?
Greșeala e ca ești arogant în pretenția ta de a-ți răspunde însuși Dumnezeu.  Fa ciocul mai mic și poate se întâmplă ceva.

#66
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.037
  • Înscris: 17.02.2020

View PostDestini, on 04 ianuarie 2021 - 22:43, said:

Oare de ce nu ni se raspunde la rugaciuni? De ce este Dumnezeu inaccesibil?
Am tot facut rugaciuni, am renuntat la toate viciile si nimic. Nu pretind sa imi raspunda insusi Dumnezeu, dar macar un inger de mi-ar vorbi si tot as fi multumit. In schimb nu am parte de nici o atentie din partea lui Dumnezeu.
Unde este greseala?
Te-ai gandit ca poate nu exista?

#67
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTestosteron, on 05 ianuarie 2021 - 10:44, said:

Greșeala e ca ești arogant în pretenția ta de a-ți răspunde însuși Dumnezeu.  Fa ciocul mai mic și poate se întâmplă ceva.
Raspunde uneori si direct, numai ca fara umilinta si smerenie a pacatosului care suntem slabe sperante sa fie acceptat dialogul.
Cum am mai spus, daca initiaza dialogul, devenim dependenti Exact ca niste copii care isi plictisesc parintii cu tot felul de intrebari aiurite.
Ce ar trebui sa caute initiatorul e dragostea, sa cunoasca dragostea lui Dumnezeu. Insa el are intrebari din toate domeniile. Nu m-ar mira sa-l fi intrebat si cat e de mare Universul . . .Posted Image

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTestosteron, on 05 ianuarie 2021 - 10:44, said:

Greșeala e ca ești arogant în pretenția ta de a-ți răspunde însuși Dumnezeu.  Fa ciocul mai mic și poate se întâmplă ceva.

Gresit. Dupa cum am mai spus, eu stau de vorba cu Dumnezeu de cateva ori pe luna, ma asculta, imi asculta rugamintile. Uneori cand este bine dispus stam si la o bere. N-ai idee ce caterinca este mosul asta :) Glumim, radem, uneori vine si cu un joint pt relaxare.. e de treaba Dumnezeu.

#69
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFreddy12, on 05 ianuarie 2021 - 02:37, said:

Daca ai fi citit Biblia, ai fi remarcat ca doar o mana de oameni au comunicat cu divinitatea.
Dumnezeu comunica cu omul.
Cu fiecare om de pe fața pamantului.

Dumnezeu vorbeste fiecarui om o data, de doua ori, de trei ori.Dumnezeu iti vorbeste cand citesti Cuvantul Lui, intr-un vis, printr-un om al Lui, prin raspunsuri la rugaciuni. Pe planeta noastra problema NU consta in faptul ca Dumnezeu nu vorbeste.
Alta e problema reala: omul nu-l baga in seama pe Dumnezeu.

Cati oameni nu au fost vindecati de Dumnezeu?
Unii s-au rugat pentru locuri de munca. Altii pentru iesiri din situații aproape imposibile.

Aveam un vecin care, in timpul comunismului, nu mai avea nicio speranta decat sa facă apeleze la ministrul justitiei. La vremea aia o trebusoara ca asta era de domeniul SF. S-a rugat, ne-a cerut noua sa ne rugam, "singura speranta e la Dumnezeu" zicea. Si tipul a plecat la Bucuresti, a ajuns in mod providential in apropierea ministrului si i-a dat un plic in care descria situatia lui si facea o cerere. Nu, nu era niciun ban in plic. Situatia s-a rezolvat. Cat crezi ca a durat multumirea lui fata de Dumnezeu? Dupa nici o luna de zile si-a reluat viata mizerabila, lucra pe litoral, in fiecare seara toca banii cu nudistele, vai de viata amara pe care o facea nevestei, un obsedat.

Dar in viata cator oameni Dumnezeu nu intervine in situatii limita si ei fac juraminte pe care repede le calca in picioare?
De aici de pe forum doar, cati nu sunt...

Iov 33

14, Dumnezeu vorbeşte însă când într-un fel, când într-altul, dar omul nu ia seama.
29, 30 Iată, acestea le face Dumnezeu de două ori, de trei ori omului, ca să-l ridice din groapă, ca să-l lumineze cu lumina celor vii.


Dumnezeu vorbeste fiecarui om de pe fata pamantului. Intr-un mod in care sa fie inteles.
In fiecare cultura, in fiecare popor, in fiecare zona a lumii. Si omul stie ca acolo a fost Dumnezeu.

Dar omul trece mai departe si uita. De aceea in ziua judecatii toti smecherii care se cred isteti si comenteza ei batjocorindu-L pe Dumnezeu in postarile lor peste masura de inteligente, vor amuti! Pur si simplu.

Insa daca exista oameni care raspund pozitiv lui Dumnezeu, El continua sa le vorbeasca.
Asta e dinamica:
1. Dumnezeu vorbeste prima oara.

Daca omul raspunde pozitiv Dumnezeu continua revelatia

Dacă omul se face ca ploua, se trece la punctul 2

2. Dumnezeu vorbeste a doua oara.

Daca omul raspunde pozitiv Dumnezeu continua revelatia

Dacă omul se face ca ploua, se trece la punctul 3

3. Dumnezeu vorbeste a treia oara.

Daca omul raspunde pozitiv Dumnezeu continua revelatia

Dacă omul se face ca ploua, se trece la punctul 4

4. Dumnezeu tace.

Editat de penticostalul, 05 ianuarie 2021 - 11:06.


#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 05 ianuarie 2021 - 11:03, said:

Dumnezeu tace.


Asta este parerea ta. Dumnezeu imi vorbeste prin cuvinte, adica cum as sta de vorba cu vecinul de la 2. Cine esti tu sa ma contrazici? Stii tu ca Dumnezeu nu imi vorbeste?!
Dumnezeu l-a inviat pe Lazar. Daca a avut puterea asta, tu consideri ca nu area puterea sa imi vorbeasca? Inseamna ca tu nu crezi in puterea si slava lui Dummnezeu cel puternic si tare !

Editat de MembruAnonim, 05 ianuarie 2021 - 11:11.


#71
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2021 - 11:07, said:

Stii tu ca Dumnezeu nu imi vorbeste?!
Eu n-am zis ca Dumnezeu nu-ti vorbeste ci dimpotriva.
Faptul ca te-ai simtit asa repede si ai selectat doar ultima parte a postarii mele e un semn crystal-clear ca ce am scris este adevarul.
Si ca trebuie sa te analizezi minutios fara sa te mai ascunzi de tine.

Editat de penticostalul, 05 ianuarie 2021 - 11:15.


#72
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.926
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2021 - 10:53, said:



Gresit. Dupa cum am mai spus, eu stau de vorba cu Dumnezeu de cateva ori pe luna, ma asculta, imi asculta rugamintile. Uneori cand este bine dispus stam si la o bere. N-ai idee ce caterinca este mosul asta :) Glumim, radem, uneori vine si cu un joint pt relaxare.. e de treaba Dumnezeu.
Aha, pai nu știam. ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate