Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre Revelionul TVR 2021, făcut de Vacanța Mare

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Se tot discută de la Anul Nou încoace despre Revelionul TVR, produs de Vacanța Mare și care ar fi costat 50 de mii de €. În dulcele stil mioritic, România s-a împărțit în două, unii care susțin Revelionul și alții care spun că a fost scump și a promovat mesaje anti-COVID (fiind prezenți în el Dan Bittman și Mugur Mihăescu, oameni cu păreri controversate pe subiectul COVID-19).

Președintele Comisiei de cultură din Parlament, Iulian Bulai s-a certat ieri la Antena 3 cu realizatorul Revelionul, Mugur Mihăescu, numind produsul o "bășcălie", iar răspunsul a fost pe măsură:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RG7td5g7mAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce cred eu că e TVR trebuie să facă misiune publică. Ca să poți face misiune publică, trebuie să faci audiență, ca să faci audiență trebuie să ai programe atractive, program fresh. M-am uitat și eu un pic la Revelionul în cauză, la unele momente nu am ras deloc, la unele, recunosc că am râs, dar cred că se putea mai bine. Din punct de vedere vizual, a fost un Revelion slab, sub ce ar fi putut face TVR în studiourile proprii cu oamenii și aparatura din dotare.

Îmi aduc aminte totuși de o chestie: Lumea a sărit în sus când emisiunea lui Mircea Radu, ÎnTrecerea Anilor a cost 30 de mii de euro pe ediție și era prea scumpă, deși făcea 800K rating, față de 500K, cât a strâns acest Revelion. Emisiune care, fie vorba între noi, era un show OK.

Voi, ce ziceți?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
parerea mea: avem destule televiziuni private care se ocupa cu distrarea poporului. televiziunea nationala ar trebui sa se ocupe de stiri (cat mai impartiale) si de cultura (teatru, opera etc.).

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Iulian Bulai (USR) nu se dezmint/e ;) Tipic!
Politia gandirii, daca e sa ma intrebi pe mine.
N-ai voie nici bascalie sa faci ca e taxata ca propaganda!

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postodastramosilor, on 04 ianuarie 2021 - 12:26, said:

Iulian Bulai (USR) nu se dezmint/e Posted Image Tipic!
Politia gandirii, daca e sa ma intrebi pe mine.
N-ai voie nici bascalie sa faci ca e taxata ca propaganda!

Într-o țară în care pe fb găsești tot felul de teorii de te ia capul, măcar TVR să fie OK.

#5
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postmiki07, on 04 ianuarie 2021 - 12:19, said:

Ce cred eu că e TVR trebuie să facă misiune publică. Ca să poți face misiune publică, trebuie să faci audiență, ca să faci audiență trebuie să ai programe atractive, program fresh.

Voi, ce ziceți?

O televiziune publica ar trebui sa urmareasca educarea, nu manelizarea cetatenilor. Profitul televiziunii publice ar trebui sa se vada la nivelul societatii, in zeci de ani, nu sub forma de bani in buzunarul patronilor, ca in cazul unui SRL TV.

Pentru ghertoisme de genul Vacanta Mare cred ca exista destule televiziuni private. Daca TVR vrea sa ocupe aceeasi nisa, atunci mai bine o desfiintam. La urma urmei statul ar face concurenta neloiala mediului privat.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă te iei după răspunsul dat de madam director ce au făcut ei nu e bășcălie, ci satiră. Din cît am văzut eu - nu prea mult - ce au făcut a fost un umor grosolan, cam departe de satiră și aproape de bășcălie.

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Și subiectul de dezbatere care este? Calitatea emisiunii sau ancheta? Personal nu am văzut emisiunea ca să mă pronunț pe calitatea ei iar anchetele nu ar trebui să sperie pe nimeni. TVR-ul ar trebui să aibă niște normative după care să lucreze iar dacă emisiunea se încadrează în acele normative e mult zgomot pentru nimic. Dacă nu se încadrează, cine a greșit, să suporte consecințele.
Din păcate pare mai degrabă o încercare anemică de justificare a deciziei de pus în locul alor lor pe ai noștri.

#8
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postodastramosilor, on 04 ianuarie 2021 - 12:26, said:

N-ai voie nici bascalie sa faci ca e taxata ca propaganda!
... in caz ca era cineva nelamurit de nivelul intelectual si cultural patriotarzilor.

#9
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Ceva simplu ...inclusiv Divertis cu spectacolul sau...dar poate asa am scapat  reluari la infinit din arhiva TVR cu revelioane si alte scene vechi....oricum viata bate cimpii e aproape de adevar..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ELhdoA0YrY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 04 January 2021 - 12:40.


#10
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postunu999, on 04 ianuarie 2021 - 12:34, said:

O televiziune publica ar trebui sa urmareasca educarea, nu manelizarea cetatenilor. Profitul televiziunii publice ar trebui sa se vada la nivelul societatii, in zeci de ani, nu sub forma de bani in buzunarul patronilor, ca in cazul unui SRL TV.

Pentru ghertoisme de genul Vacanta Mare cred ca exista destule televiziuni private. Daca TVR vrea sa ocupe aceeasi nisa, atunci mai bine o desfiintam. La urma urmei statul ar face concurenta neloiala mediului privat.

Eu doar spun că TVR trebuie să facă rating, cum fac și Rai 1 și BBC 1. Dar nu cu orice preț.

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmiki07, on 04 ianuarie 2021 - 12:32, said:


Într-o țară în care pe fb găsești tot felul de teorii de te ia capul, măcar TVR să fie OK.
Pai si asta nu-i cenzura? Oamenii aia sunt recunoscuti pt poante si bascalii. E normal sa faca misto de ce le trece prin cap. Se intampla peste tot in lume. Daca devin macabri sau enervanti e alta poveste. Adica nu e o emisiune stiintifica. E divertisment. E o lume libera la urma urmei. Si nu mise pare absolut deloc grav ce au zis. Nu se poate incadra ca instigare sau propaganda.

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postexqusit_drunk, on 04 ianuarie 2021 - 12:35, said:

Și subiectul de dezbatere care este? Calitatea emisiunii sau ancheta? Personal nu am văzut emisiunea ca să mă pronunț pe calitatea ei iar anchetele nu ar trebui să sperie pe nimeni. TVR-ul ar trebui să aibă niște normative după care să lucreze iar dacă emisiunea se încadrează în acele normative e mult zgomot pentru nimic. Dacă nu se încadrează, cine a greșit, să suporte consecințele.
Din păcate pare mai degrabă o încercare anemică de justificare a deciziei de pus în locul alor lor pe ai noștri.

Marius Bodea, deputat USR tocmai asta zicea, că soluția nu e să schimbăm oamenii PSD cu oamenii PNL-USR. Și eu susțin ideea asta. Că dacă punem oameni obedienți, nu rezolvăm nimic. Primul lucru care ar trebuie schimbat, este legea aia din 1994, după care funcționează TVR și RRA.

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Daca era bascalie in sens invers, nu mai avea batul in cur de 1 metru soiosu ala de la comisia de nu stiu ce.

Cat despre TVR, ar trebui desfiintat in starea actuala, ar trebui sa fie mentinut cu minimum de angajati si sa transmita doar declaratii oficiale din institutii ale statului, anunturi de interes public si atat. Si cand spun anunturi de interes public, nu ma refer la "beti apa, 2 litri, mancati pufuleti, nu lasati lumina aprinsa", ci informatii cu adevarat utile. Si poate un program de stiri, dar numai pe date, fara comentatori, atarnatori, sugatori... Partidul X 17%, partidul Y 5% la ora X, ceva de 20min pe zi, repetat de cateva ori, interpretarile sa le lase in seama oamenilor sau a televiziunilor care lucreaza la patron.

Edited by Notsure, 04 January 2021 - 12:41.


#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postunu999, on 04 ianuarie 2021 - 12:34, said:

Pentru ghertoisme de genul Vacanta Mare

cind facea divertisul ghertzoisme la adresa lui ilici, ilici fiind in functie, nu s-a mai isterizat nimeni.

ok, este directiva de la tovarasii consilieri politico-ideologici .. traiasca cenzura!!

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
da ce au facut astia?
eu nu m-am uitat deloc la tv zilele astea

#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postodastramosilor, on 04 ianuarie 2021 - 12:36, said:

Pai si asta nu-i cenzura? Oamenii aia sunt recunoscuti pt poante si bascalii. E normal sa faca misto de ce le trece prin cap. Se intampla peste tot in lume. Daca devin macabri sau enervanti e alta poveste. Adica nu e o emisiune stiintifica. E divertisment. E o lume libera la urma urmei. Si nu mise pare absolut deloc grav ce au zis. Nu se poate incadra ca instigare sau propaganda.

Da, se întâmplă peste tot în lume și meritau ăștia de la guvern să fie luați la mișto di granda și chiar la TVR. Dar nu știu dacă în felul ăsta.

View PostNotsure, on 04 ianuarie 2021 - 12:38, said:

Daca era bascalie in sens invers, nu mai avea batul in cur de 1 metru soiosu ala de la comisia de nu stiu ce.

Cat despre TVR, ar trebui desfiintat in starea actuala, ar trebui sa fie mentinut cu minimum de angajati si sa transmita doar declaratii oficiale din institutii ale statului, anunturi de interes public si atat. Si cand spun anunturi de interes public, nu ma refer la "beti apa, 2 litri, mancati pufuleti, nu lasati lumina aprinsa", ci informatii cu adevarat utile. Si poate un program de stiri, dar numai pe date, fara comentatori, atarnatori, sugatori... Partidul X 17%, partidul Y 5% la ora X, ceva de 20min pe zi, repetat de cateva ori.

Dacă nu se poate altfel, așa să se facă. Pentru că TVR înghite bani și nu produce rating. Și fără rating nu poți exista ca TV națională.

View Postr_murphy, on 04 ianuarie 2021 - 12:39, said:

cind facea divertisul ghertzoisme la adresa lui ilici, ilici fiind in functie, nu s-a mai isterizat nimeni.

ok, este directiva de la tovarasii consilieri politico-ideologici .. traiasca cenzura!!

Nu e vorbă de bășcălie la adresa unor persoane, cică ar fi la măsurile anti-COVID. Nu știu, că nici eu nu m-am uitat la tot programul, mi s-a părut anost. TVR putea face mai bine.

Edited by miki07, 04 January 2021 - 12:44.


#17
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postr_murphy, on 04 ianuarie 2021 - 12:39, said:

cind facea divertisul ghertzoisme la adresa lui ilici, ilici fiind in functie, nu s-a mai isterizat nimeni.

Divertis a dat-o pe ghertoisme cand au ajuns in curtea Domnului Profesor. Il stii tu, ca orice patriot ;)

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Nu am văzut ce-au făcut ăia, dar dacă au făcut doar bășcălie, nu văd unde e problema. Măcar haz de necaz să facem în perioada asta. Ce-i drept, Mugur Mihaiescu s-a poziționat constant anti masca, anti restricții, probabil de aici și conflictul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate