Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Despre Revelionul TVR 2021, făcut de Vacanța Mare

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View PostValmont43, on 05 ianuarie 2021 - 09:45, said:

Daca cineva poate sustine ca ala a fost "umor", mizeria aia de emisiune inseamna ca are gusturi extrem de indoilenice...
Umorul de calitate a murit o data cu actorii celebrii, acum avem doar diletanti.

pai ce vrei..? culegem ceea ce semanam

#74
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Posttakis, on 05 ianuarie 2021 - 13:29, said:

Din punctul unora de vedere, ar trebui să ne întoarcem la vremurile în care se făceau glume doar despre ospătari beți sau găinării la munte și la mare. In toată lumea civilizată se fac miștouri (pamflete) despre politicieni, vedete sau evenimente sociale și nimeni nu le interzice. Dacă vine cineva să-mi interzică să râd sau nu la o gluma, indiferent de cine o spune, să facă bine și să se care în Coreea de Nord. Sau în China. Sau în Venezuela. BULĂ nu a murit și nici nu o să îl lăsăm să moară! Chiar dacă vrea bulai...

Tu nu ai inteles despre ce e topicul nici la a 5-a pagina... cum dreacu respirati voi singuri, nu inteleg.

#75
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
TVR trebuie desfiintat, punct. Este o imensa gaura de bani publici, o insitutie inutila. Sa nu uitam ca a servit lui Iliescu pentru a transforma o revolutie intr-o lovitura de stat si apoi a chema minerii in 90. Trebuia desfiintata de atunci pentru ca este o rusine nationala.

#76
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

View Posttakis, on 05 ianuarie 2021 - 13:29, said:

Din punctul unora de vedere, ar trebui să ne întoarcem la vremurile în care se făceau glume doar despre ospătari beți sau găinării la munte și la mare. In toată lumea civilizată se fac miștouri (pamflete) despre politicieni, vedete sau evenimente sociale și nimeni nu le interzice. Dacă vine cineva să-mi interzică să râd sau nu la o gluma, indiferent de cine o spune, să facă bine și să se care în Coreea de Nord. Sau în China. Sau în Venezuela. BULĂ nu a murit și nici nu o să îl lăsăm să moară! Chiar dacă vrea bulai...
Bulai e un prost, a mers pe fenta suinei din conducerea Tvr care după ce va fi demisă va acuza cenzura noii puteri, iar cei cu mintea zglobie chiar vor crede așa ceva. Posted Image
Nu deranjează pe nimeni glumele la adresa președintelui, dar nu aceleași poante răsuflate că-i mut sau mai știu eu ce. Astea sunt fumate.

Despre "pamflete" anti mască sunt 2 aspecte:
- cât de amuzante li s-au pãrut celor care au trecut prin boală și apartinătorilor celor peste 15000 de decedați?
- cum vi se pare să faci mișto despre purtatul măștii iar în pauzele comerciale, să prezinți mesaj de interes general privind importanta purtării măștii.
Halucinant!

#77
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdrucker, on 05 ianuarie 2021 - 15:36, said:

TVR trebuie desfiintat, punct. Este o imensa gaura de bani publici, o insitutie inutila. Sa nu uitam ca a servit lui Iliescu pentru a transforma o revolutie intr-o lovitura de stat si apoi a chema minerii in 90. Trebuia desfiintata de atunci pentru ca este o rusine nationala.
si daca autoritatile au de dat vreun comunicat oficial ce ar trebui sa faca, sa cumpere ceva spatiu de la televiziunile private? :)

e normal sa existe o televiziune de stat; TVR-ul a evoluat insa intr-o directie gresita, cu prea multe canale (TVR1, 2, 3 si International + 6 studiouri regionale) si cu emisiuni care nu-si au rostul intr-o astfel de institutie.

#78
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostValmont43, on 05 ianuarie 2021 - 12:16, said:

Totusi nu am cum sa compar acel "umor" cu titanii adevarati ai umorului.
Garcea este un personaj insipid fara culoare de pilda, umorul promovat de el se adreseaza doar unor categorii de oameni fara prea multe pretentii pt.comedie. La fel si serialul Las Fierbinti ori alte asemenea productii...
Corect! altceva ar fi fost daca ar fi criticat aprozaristii care dosesc marfa ori frizerii si chelnerii care primesc bacsis!

View Postsandel1, on 05 ianuarie 2021 - 15:45, said:

Bulai e un prost, a mers pe fenta suinei din conducerea Tvr care după ce va fi demisă va acuza cenzura noii puteri, iar cei cu mintea zglobie chiar vor crede așa ceva. Posted Image
Nu deranjează pe nimeni glumele la adresa președintelui, dar nu aceleași poante răsuflate că-i mut sau mai știu eu ce. Astea sunt fumate.

Despre "pamflete" anti mască sunt 2 aspecte:
- cât de amuzante li s-au pãrut celor care au trecut prin boală și apartinătorilor celor peste 15000 de decedați?
- cum vi se pare să faci mișto despre purtatul măștii iar în pauzele comerciale, să prezinți mesaj de interes general privind importanta purtării măștii.
Halucinant!
si mai e un aspect:
-cum o fi sa n-ai simtul umorului si sa vorbesti despre emisiuni umoristice?

Edited by tytysor, 05 January 2021 - 20:42.


#79
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View Postgeorge_alexandru, on 04 ianuarie 2021 - 23:18, said:

M-am uitat, n-am ras. Dar apoi am cautat declaratia lui Bulai, sa vad: asta chiar a zis ca de ce s-a luat Garcea de prezident? Si ce citesc:

Quote

A fost un program care a subminat toată campania de protejare împotriva noului coronavirus și a subminat toate măsurile promovate în spațiul public de protejare a persoanelor și a făcut bășcălie despre absolut tot ce înseamnă măsuri de protecție, mască, distanțare socială, acțiuni care sunt menite să ne protejeze împotriva acestui dușman invizibil, noul coronavirus. Să fim foarte bine înțeleși, sunt pentru libertate de exprimare nemărginită, sunt pentru ca media să facă bășcălie de politicieni, să râdă de noi când greșim, dar ce s-a întâmplat la TVR în noaptea de Revelion a fost mai mult decât atât, a fost o răfuială personală între actorii respectivi și alți actori sociali sau politici din statul român (...).

Mai ziceti-mi odata: unde s-a luat Bulai de VM ca da in Iohannis? :w00t: Si inca ceva: cum se numesc aia care citesc un text dar nu-l inteleg? :scratchchin:

View Posttakis, on 05 ianuarie 2021 - 13:29, said:

Din punctul unora de vedere, ar trebui să ne întoarcem la vremurile în care se făceau glume doar despre ospătari beți sau găinării la munte și la mare. In toată lumea civilizată se fac miștouri (pamflete) despre politicieni, vedete sau evenimente sociale și nimeni nu le interzice. Dacă vine cineva să-mi interzică să râd sau nu la o gluma, indiferent de cine o spune, să facă bine și să se care în Coreea de Nord. Sau în China. Sau în Venezuela. BULĂ nu a murit și nici nu o să îl lăsăm să moară! Chiar dacă vrea bulai...
Si Vadim zicea ca face pamflete cand dadea cu kkt in toti cei care nu-i conveneau. Eu stiam ca pamfletul e o ironie subtila, inteligenta, nu aruncatul cu laturi. Dar poate ma insel eu...

#80
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdrucker, on 05 ianuarie 2021 - 15:36, said:

TVR trebuie desfiintat, punct. Este o imensa gaura de bani publici, o insitutie inutila. Sa nu uitam ca a servit lui Iliescu pentru a transforma o revolutie intr-o lovitura de stat si apoi a chema minerii in 90. Trebuia desfiintata de atunci pentru ca este o rusine nationala.

A fost invers cu revolutia: a fost lovitura de stat transformata in revolutie (putina istorie comunista ar trebui sa te lamureasca cum se prelua/schimba puterea).

Totusi, TVR a gresit din simplul motiv ca a mers pe amintire (cand Vacanta Mare vindea, exact cum marii actori romani aveau texte scrise de persoane cu cap). Din pacate, inainte dupa "89, subtilitatea a disparut si grotescul i-a luat locul. Glumele actorilor trebuie puse in context. Daca inainte de "89, glumele treceau prin filtrul cenzurii si o mare parte erau mascate, acum daca iti bagi ciocanul pana la cotor in gura presedintelui sau guvernului sau parlamentului sau oricui, toti rad, fara sa inteleaga ca de fapt este o injuratura, nu o gluma. As zice ca propaganda si-a facut treaba in 30 de ani, dar cred ca a scazut cerinta asupra calitatii, cand toti vor cat mai simplu (doar suntem cetateni europeni si avem drepturi).

#81
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
Și vreți să-mi spuneți mie că Revelionul de la A1 a fost un exemplu de divertisment de calitate?



#82
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Bulai nu s-a luat in mod expres de faptul ca a fost satirizat Presedintele ci faptul ca au fost luate in deradere masurile anticovid.
Si ca sa revenim la umor, repet, ce face Mugur Mihaiescu NU se poate incadra la umor cel mult la glume de bodega/pahar. Norocul lui si altor "artisti"este ca RO e plina de oameni simpli fara prea multa educatie si au fani destui.
Intr-un interviu luat lui Oliver Hardy acesta a declarat: "comedia este cel mai serios lucru din lume"

#83
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
@takis: Macar Danut e consecvent, stii la ce sa te astepti de la revelioanele lui, ca e acelasi meniu de 20 de ani.

Dar in anii trecuti TVR dadea revelioane mai bune, cu poante mai subtile. Anul asta au cam dat cu mucozitatile in fasole dpdv al calitatii rpogramului.

#84
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
@pufonel: nu crezi că, de fapt, comparăm kitsch urile diverselor televiziuni?

#85
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Nu stiu ce sa zic, poate ca da. Dar comparam un kitsch de la o televiziune privata cu unul de la televiziunea publica, unde n-ar trebui sa existe asa ceva.

#86
helioglobalus

helioglobalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.01.2013
La noi ,,pamfletul,, e utilizat doar pentru a evita răspunderea penală, orice dejecție, e, vezi Doamne, pamflet! Dacă vreți exemplu de pamflet, citiți ,,Baroane,, de Arghezi, despre Manfred von Killinger.

#87
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Dupa revelionul cu Mihaescu din 2021, a venit la conducerea TVR cine trebuie, asa ca programul de revelion din seara asta a fost extrem de plictisitor, nu stiu daca s-a uitat cineva.
Oare astia de la TVR raspund pentru audienta minuscula?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate