Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ce parere aveti de liberalizarea pietei energiei ?!

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5536 replies to this topic

#3295
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postgarett, on 23 ianuarie 2022 - 08:37, said:


Și cât era ÎNAINTE de "liberalizare"?

Aproape 1 leu per KWh la ENEL (350 - 370 lei pe luna la o medie de 400 KWh consumati).

#3296
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
La enel luna trecuta am platit la 0,75 lei per kilowat, luna asta adica ianuarie am platit la 0,71 lei.

#3297
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Predoiu a trimis adresa la Parchet. ok, nu-i rău !. Dar unde este Avocatul Poporului, cum nu observă oare că Legea nr. 259/2021 a fost emisă neconstituțional ? Fenomenul este de masă, cum nu s-a autosesizat din oficiu ?! Nu a citit oare si AP rapoartele ANPC ?  Adică faptele sunt constatate clar !.  Adică alianța asta toxic-țopăitoare pnl-psd-udmr a scos o lege cu o mare bubă juridică, și nimeni nu se autosesizează ?! Nimeni nu trimite obiecție de neconstituționalitate la Curtea Constituțională ?. Unde e marele jurist al ueseriștilor, parcă stelică se numea ?!. Ăsta care zicea că rupe cerul cu reformele lui juridice !. Nu am auzit usereul vorbind despre asta, ei o țin langa cu butaforia tva-ului, deși din punct de vedere economic, este o tâmpenie. Am văzut că au pe forum mulți postdraci propagandiști, poate îi informează pe linie de partid...!Posted Image

Dar culmea încălcării normelor juridice în materie este că prin OUG 2/2022, emitenții facturilor de energie și/sau gaze naturale întocmite cu încălcarea prevederilor art. 1 și 6 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 118/2021, sunt obligați, din oficiu, să le refacă în maximum 15 zile de la data emiterii acestora !. Adică OUG 118/2021 le-a lăsat o portiță deschisă (nu pot să cred că întâmplător sau din neglijență, căci alianța toxică are totuși juriști foarte buni...), și OUG 2/2022 le menține portița deschisă ...din oficiu. Bună, bună asta ! Adică ceva gen rugăminte politicoasă, "haideți mă băieți, că avem aceleași interese, ce dreaq, uite aveti 3 miliarde asigurate din buget !". Dacă nu-i ascultă furnizorii nici acum, le mai dă guvernul "șanse", încă o OUG, și încă una....are guvernul grijă de ei ! De ei, nu de noi ! Ehe !

Somn ușor avocatului nostru !.  A scăpat de Parlament (Curtea Constituţională i-a invalidat revocarea),  liber la program până în 2024. Cinci ani de boierie ! Posted Image

#3298
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postlache, on 24 ianuarie 2022 - 13:39, said:

Dar unde este Avocatul Poporului?

Un Avocat al Poporului numit politic este un nonsens... deoarece nu-i reprezintă pe cetățeni, ci pe politicieni.

Avocatul Poporului ar trebui ales... simultan cu alegerile prezidențiale (ca să nu mai organizăm încă un scrutin în plus), din rândul profesioniștilor în drept care nu au fost niciodată înregimentați politic.

Ar deveni astfel a doua persoană cu cea mai mare reprezentativitate din stat, alături de Președinte (căruia i-a putea prelua funcția în perioada suspendării sau incapacității, blocând astfel și o portiță de posibil abuz al Parlamentului).

#3299
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Dar pana la urma eu nu am inteles ce e cu avalansa asta de facturi umflate, care e cauza fenomenului ? Adica sa zic asa facturi gresite. Parerea mea este ca din cauza ca multi s-au mutat la concurenta si firmele alea au magarit facturile si totul, sau nu-s serioase si nu-si fac treaba bine.

#3300
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgarett, on 23 ianuarie 2022 - 08:37, said:

Și cât era ÎNAINTE de "liberalizare"?

Dar in 1985 cat era, cat era chilovatul in 1985?

#3301
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMinettoMatoi, on 24 ianuarie 2022 - 16:19, said:

Dar pana la urma eu nu am inteles ce e cu avalansa asta de facturi umflate, care e cauza fenomenului ? Adica sa zic asa facturi gresite. Parerea mea este ca din cauza ca multi s-au mutat la concurenta si firmele alea au magarit facturile si totul, sau nu-s serioase si nu-si fac treaba bine.
pai electrica furnizare, de exemplu, e mica? ca numai acolo sunt 2.2 milioane de facturi gresite.
ma rog, cand dai legea cu 3 zile inainte, si normele de aplicare la o luna dupa data facturarii, sa fim seriosi, ca situatia nu putea fi alta.
din motivele astea sunt convins ca toate amenzile date vor fi anulate in instanta, dar momentan e show pentru prostime, care se bucura ca ce i-a ars.

#3302
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postslai, on 24 ianuarie 2022 - 20:36, said:

ma rog, cand dai legea cu 3 zile inainte, si normele de aplicare la o luna dupa data facturarii, sa fim seriosi, ca situatia nu putea fi alta.

Au avut normele din 28 octombrie, si de atunci pana la emiterea primei facturi pe noiembrie(care a venit pe la mijlocul lui decembrie sau chiar mai tarziu) a trecut muuult timp...hai sa nu mai scuzam furnizorii , nu au respectat legea.
Iar amenda aia e oricum "rest la pufuleti" ptr ei, e ceva gen 1/100 din incasarile pe o singura zi probabil, ca si cum scapi tu 50 de bani pe jos si nu te mai ridici sa-i iei.
Deci hai sa nu mai scuzam atat acesti bisnitari, care nu produc energia de fapt, doar o intermediaza, traiesc pe spatele nostru.

Edited by axisborn, 24 January 2022 - 21:39.


#3303
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostMinettoMatoi, on 20 ianuarie 2022 - 22:07, said:

[...]Daca era al tau, nu te mai interesa preturile din afara, ca erai autonom 80 % din necesar. Nu avea de ce sa se duca la nici o bursa, il foloseai aici, restul e problema lor in afara ce si cum. Nu avea cum sa-mi puna mie nimeni lege in tara mea pe produsul meu ce sa fac cu el, si la ce pret sa-l dau la populatie. Iti impunea probabil la ce pret sa-l exporti la o adica, desi nici asa, am voie sa-l si vand cu cat vreau.[...]

Ba cam poate. Vine mUE si zice "legile noastre "ie" superioare alor voastre, asa ca va oblig sa vindeti cu cit vindem si noi".

View Postvata_pa_batz, on 20 ianuarie 2022 - 23:25, said:

Aici nu e vorba despre explicatii emotionale, ci de ratiuni economice. Pur si simplu nu-ti permiti sa arzi gazul la o cincime din pretul de piata

Adica tu spui ca daca eu am o mamaliga, in loc sa o maninc la masa, sa-mi treaca foamea si restul malaiului sa-l tin pt mamaligi viitoare mai bine vind cu 50 bani pe kil si cumpar cu 5 lei?
Pai asta numa' niste "economisti" o pot propovadui...

#3304
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postdiaconuliviu, on 25 ianuarie 2022 - 10:38, said:

Adica tu spui ca daca eu am o mamaliga, in loc sa o maninc la masa, sa-mi treaca foamea si restul malaiului sa-l tin pt mamaligi viitoare mai bine vind cu 50 bani pe kil si cumpar cu 5 lei?
Pai asta numa' niste "economisti" o pot propovadui...

Nu, nu spun

#3305
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Atunci ai vrea sa nu o maninc?
Sa o tin si sa maninc din import?
Pai tot aia e.

Dar, totusi, asa spui.

Edited by diaconuliviu, 25 January 2022 - 10:43.


#3306
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
Lăsând deoparte tachinarea, dna Prună a făcut rău că a șters postarea sa în legătură cu liberalizarea pieței de energie. (captura foto nu-mi aparține)

Attached Files


Edited by Trexman, 25 January 2022 - 10:47.


#3307
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postdiaconuliviu, on 25 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Atunci ai vrea sa nu o maninc?
Sa o tin si sa maninc din import?
Pai tot aia e.

Dar, totusi, asa spui.

Tu exagerezi masiv, dupa care afirmi ca zic io treaba asta. E clasica metoda, dar nu merge

#3308
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Asta e politica aia economica? "Fii cu clanta mare"?
Eu spuneam simplu ca o camasa imi e mai aproape de corp ca un pulover.

Edited by diaconuliviu, 25 January 2022 - 10:59.


#3309
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postdiaconuliviu, on 25 ianuarie 2022 - 10:58, said:

Asta e politica aia economica? "Fii cu clanta mare"?

Degeaba, tot nu pricepi. Io nu ti-am zis sa dai gazu ieftin si sa-l cumperi scump, asa cum sugerezi tu cu exemplul ala tras de par, ci sa-l dai indiferent cui la pretul de piata. Nu insista cu timpenii

#3310
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Pai timpenii spui tu. Ti s-a spus ca ai avea asigurat 80% din nevoi din intern, deci oricum mai trebuie sa importi la pretul pietei 20%. Si tu, o intorci ca ai spus de fapt sa-l vinzi. Si apoi ce pana mea faci? Il recumperi asa, sa te afli in treaba?

#3311
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postdiaconuliviu, on 25 ianuarie 2022 - 12:59, said:

Pai timpenii spui tu. Ti s-a spus ca ai avea asigurat 80% din nevoi din intern, deci oricum mai trebuie sa importi la pretul pietei 20%. Si tu, o intorci ca ai spus de fapt sa-l vinzi. Si apoi ce pana mea faci? Il recumperi asa, sa te afli in treaba?

Lasa-l...asa se fac afacerile, asa se fac averile...ce stii tu? El vorbeste din punctul lui de vedere, din "experienta" lui.

#3312
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu ai nimic asigurat
Resursele alea nu sunt ale tale, sunt ale companiilor ce exploatează,  și ele vând cui oferă preț mai bun

Pretentia sa vândă populației la.pret derizoriu este protecționism și distorsiuni inacceptabile pe o piață liberă,  concurențiala

Nu vrei și un duster la fiecare roman cu 1000 de euro?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate