Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amanare TVA 5% imobiliare!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 2Fst4U, on 03 ianuarie 2021 - 11:22, said:

Nu exista sa nu platesti TVA, poti cel mult sa-l recuperezi de la stat.

Păi asta a și spus,  că îți deduci TVA, adică nu-l pătești.   Cumperi pe firmă și îți închiriezi pe pf.

#38
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu crește nimeni TVA-ul, pe termen lung e o măsură păguboasă. Statul trebuie să reducă cheltuielile, cum de altfel s-au tot lăudat useristii până acum.

Nu e așa de simplu cu deducerea TVA...

#39
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Flat, îți găsesc zeci de, apartamente sub 100k chiar foarte decente iar unele au încălzire RADET, ca bonus, ești subvenționat. Ca tot ții partea încălzirii centralizate.

#40
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

 tomaso, on 03 ianuarie 2021 - 11:28, said:

Păi asta a și spus,  că îți deduci TVA, adică nu-l pătești.   Cumperi pe firmă și îți închiriezi pe pf.

Pretul platit o sa fie cu TVA intotdeauna, apoi faci solicitare la fisc sa ti-l returneze.
Ceea ce se soldeaza cu un control.

In 99,9% din cazuri primesti amenda pentru "ceva" iar sansele sa primesti diferenta inapoi sunt minime, mai degraba compensare.

Edited by 2Fst4U, 03 January 2021 - 11:41.


#41
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

2Fst4U said:

1609666878[/url]' post='27349258']
Pretul platit o sa fie cu TVA intotdeauna, apoi faci solicitare la fisc sa ti-l returneze.
Ceea ce se soldeaza cu un control.

In 99,9% din cazuri primesti amenda pentru "ceva" iar sansele sa primesti diferenta inapoi sunt minime, mai degraba compensare.

Nu ești obligat să faci cerere de returnare.  Dacă ai vânzări din care colectezi tva reglezi totul din declarații.  
Ca să nu îți pierzi timpul cu sfaturi,  vreau să îți spun că fac importuri din Asia și atunci când introduc marfa în țară prin România,  mi se cere tva anticipat.  Niciodată nu am cerut rambursare.  Am compensat în luna sau lunile următoare.   Dacă,  de exemplu,  am de plată luna asta 35000 lei tva,  dar la import am achitat anticipat 65000 le tva,  luna asta nu plătesc tva și nici luna viitoare, astfel încât ceea ce are statul de returnat se compensează cu ceea ce firma trebuie să plătescă.

Așa că,  please,  las-o! Posted Image

Edited by tomaso, 03 January 2021 - 11:47.


#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Domnu, nu vorbi daca nu stii ce vorbesti. E o exceptie specifica.

La tranzactiile imobilire intre persoanele juridice platitoare de tva se aplica taxare inversa.

Pe scurt, daca imobilul costa 150 000 eur + tva, iar atat vanzatorul, cat si cumparatorul sunt platitori de tva, pe factura apare doar 150 000 eur

Studiaza taxarea inversa

https://www.theexper...-reguli-exemple

Quote


Prin această nu se efectuează nicio plată de TVA între furnizorul/prestatorul și beneficiarul unor livrări/prestări, acesta din urmă datorând, pentru operațiunile efectuate, taxa aferentă intrărilor și având posibilitatea, în principiu, să deducă respectiva taxă.  

Această modalitate de simplificare a plății taxei se realizează prin emiterea de facturi în care furnizorul/prestatorul nu înscrie taxa aferentă, inclusiv pentru avansuri, aceasta fiind calculată de beneficiar și înregistrată atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în decontul de taxă pe valoarea adăugată. Furnizorul/prestatorul are obligația să înscrie pe factură mențiunea ”taxare inversa”.  

Colectarea taxei pe valoarea adăugată la nivelul taxei deductibile este asimilată cu plată taxei către furnizor/prestator. Din punct de vedere contabil, beneficiarul înregistrează în cursul perioadei fiscale în care taxa este exigibilă suma taxei aferente în următoarea formulă contabilă : 4426=4427.  

Prevederile acestui alineat sunt valabile pentru orice alte situații în care se aplică taxarea inversă.


Daca cumparatorul in timpul a 20 de ani vinde imobilul, va da tva la acea valoare catre statul roman, in cota specifica momentului vanzarii.

Quote

Taxa deductibila aferenta bunurilor de capital se ajusteaza  pe o perioada de 20 de ani, pentru constructia sau achizitia unui bun imobil, precum si pentru transformarea sau modernizarea unui bun imobil, daca valoarea fiecarei transformari sau modernizari este de cel putin 20% din valoarea totala a bunului imobil/partii de bun imobil dupa transformare sau modernizare.
Apartamentul a fost achizitionat in 1994, in consecinta perioada de ajustare pentru tva dedusa la achizitie a expirat, iar societatea nu are obligatia efectuarii ajustarii in cazul vanzarii fara tva.
In concluzie, imobilul se vinde fara tva si este necesara efectuarea ajustarii TVA dedusa la achizitia imobilului.

https://infotva.mana...lica-19149.html


Mai mult, poti deduce respectiva suma, care ramane datorata de catre cumparator!

#43
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

 tomaso, on 03 ianuarie 2021 - 11:46, said:

Nu ești obligat să faci cerere de returnare.  Dacă ai vânzări din care colectezi tva reglezi totul din declarații.  
Ca să nu îți pierzi timpul cu sfaturi,  vreau să îți spun că fac importuri din Asia și atunci când introduc marfa în țară prin România,  mi se cere tva anticipat.  Niciodată nu am cerut rambursare.  Am compensat în luna sau lunile următoare.   Dacă,  de exemplu,  am de plată luna asta 35000 lei tva,  dar la import am achitat anticipat 65000 le tva,  luna asta nu plătesc tva și nici luna viitoare, astfel încât ceea ce are statul de returnat se compensează cu ceea ce firma trebuie să plătescă.

Așa că,  please,  las-o! Posted Image

E o diferenta intre o firma cu activitate si una conceputa special pentru o achizitie: ceea ce se sugera in postare.

#44
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 mirc2003, on 03 ianuarie 2021 - 11:40, said:

Flat, îți găsesc zeci de, apartamente sub 100k chiar foarte decente iar unele au încălzire RADET, ca bonus, ești subvenționat. Ca tot ții partea încălzirii centralizate.

sorry, grotele comuniste nu se încadrează la "foarte decent"

#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 2Fst4U, on 03 ianuarie 2021 - 11:49, said:

E o diferenta intre o firma cu activitate si una conceputa special pentru o achizitie: ceea ce se sugera in postare.

Este o investitie, nu e nimic gresit.
Uite, de ex, eu cumpar acum  1 sau 20 de case pe pj platitor de tva (dar datorez acel tva, si il pot deduce).
Nu platesc acel tv  cf taxari inverse, apoi le bag la inchiriere sau stau cu contract de comodat in ea.
E o afacere ca oricare alta.

Nu e nimic ilegal, dimpotriva, e cf legii!
Platesc impozit pe venit/profit din chirii si tva daca le vand catre persoane neplatitoare tva.

Inca nu am vazut sa existe obligativitatea profitului.

Multe firme mor dupa ce au facut N investitii, altele ajung pe profit dupa X ani.

Intreaba un contabil bun, nu e nimic sf, doar ca omul de rand vrea sa isi vada numele pe extrasul de CF si mai ales nu are banii sa cumpere casa fara imprumut, iar imprumut nu iti da nicio banca pe o firma noua.

#46
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 denky, on 03 ianuarie 2021 - 10:07, said:

Si eu cred ca o sa fie un 2021 cu masuri ... nepopulare.
Nu doar 2021- si 2022, 2023, ca nu sunt alegeri.

#47
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Acum ceva timp 450k ron insemnau 100k euro, bani de care puteai sa-ti iei chiar si 3 camere in Bucuresti, ok, nu buricul targului dar nici ceva in care sa-ti fie rusine. Intre timp leul s-a devalorizat si avand in vedere ca preturile la imobiliare sunt toate in euro efectiv s-a redus suma maxima in care trebuia sa te incadrezi. Oricum, pe segmentul de 95k-100k euro devenea enervant sa cauti ceva avand in vedere evolutia ron-eur si ca un pret setat in euro cu 3 luni in urma practic te forta la 19% tva la data achizitiei.

Actualizarea pragului era de bun simt avand in vedere scopul initial al masurii dar trebuie sa recunoastem realitatea financiara a lui 2020, s-au cheltuit foarte multi bani si s-au facut foarte putini. Acum e timpul sa recuperam cumva, si asta din pacate e unul din modurile in care o sa facem asta.

Acum pe termen scurt, chestia asta e o palma pentru multi cumparatori, multi s-au angajat in achizitii de 120-130k eur cu speranta ca tva-ul va fi 5%, ma astept ca in Ianuarie/Februarie sa renunte foarte multi la achizitii din simplul fapt ca trebuie sa dea 15-20k euro in plus peste noapte.

#48
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
mie, personal, mi se pare o masura cu doua fete.
pe de o parte, este buna pentru ca in felul acesta taie putin din avantul acestor "dezvoltatori" care au marit preturile si au micsorat suprafetele apartamentelor in ultimii ani. sunt preturile mult prea ridicate in momentul de fata raportat la suprafata/compartimentare/zona/facilitati etc.
pe de alta parte, vor fi multi oameni incurcati de aceasta masura. eu am un prieten care vrea sa vanda un apartament de peste 100k unei familii, deja au semnat antecontractul, doar ca si ei se bazau pe aceasta masura cu tva 5%.

#49
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
poate se mișcă Avocatul Poporului să atace la CCR această ordonanță. chiar o să-i scriu!

#50
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

 Adm, on 03 ianuarie 2021 - 11:52, said:

Este o investitie, nu e nimic gresit.
Uite, de ex, eu cumpar acum  1 sau 20 de case pe pj platitor de tva (dar datorez acel tva, si il pot deduce).
Nu platesc acel tv  cf taxari inverse, apoi le bag la inchiriere sau stau cu contract de comodat in ea.
E o afacere ca oricare alta.

Nu e nimic ilegal, dimpotriva, e cf legii!
Platesc impozit pe venit/profit din chirii si tva daca le vand catre persoane neplatitoare tva.

Inca nu am vazut sa existe obligativitatea profitului.

Multe firme mor dupa ce au facut N investitii, altele ajung pe profit dupa X ani.

Intreaba un contabil bun, nu e nimic sf, doar ca omul de rand vrea sa isi vada numele pe extrasul de CF si mai ales nu are banii sa cumpere casa fara imprumut, iar imprumut nu iti da nicio banca pe o firma noua.

Teoria suna bine.
In practica, dezvoltatorul o sa-si doreasca sa regleze la randul sau TVA-ul pe facturile generate de constructie.
Deci se muta solicitarea de compensare la el impreuna cu toate riscurile.
Crezi ca o sa fie ok cu asta?

#51
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 BloodRa, on 03 ianuarie 2021 - 10:55, said:

Din ce spunea nestoro mi-am adus aminte de creditele în franci elvețieni. La vremea respectivă toți ziceau ba ești fraier că nu-ți faci credite in franci elvețieni, ca mai târziu să ajungem la scandal pe străzi. Așa e in romanica, unii e fraieri, alții e dastapti.

Eu am luat in euro in plin avant de credite in chf. Mi se parea prea frumos sa fie sustenabil.

#52
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Repet. Masura amanarii e de porc. O bataie de cap, deloc mica - bani si timp pierduti.


Insa, tva-ul diferentiat o consider o masura buna.


TVA-ul mai mare diminueaza din apetitul rentierului (pe persoana fizica) de investitie. Orice schema de ocolire devine mai scumpa pentru el.

Ceea ce tempereaza o spirala a cresterii pretului.

In care rentierul cumpara cu intentia clara de inchiriere. Pretul creste. Unii oamenii raman in chirie fortati sa stranga mai mult bani pt avans.
Ceea ce creste profitabilitatea inchirierii. Ceea ce atrage alti rentieri. Ceea ce creste pretul.
Ceea ce creste timpul de strangere a avansului, implicit si a chiriasilor. Deci si a profitabilitatii inchirierii.



Da. Se poate face si pe firma. Dar cu complicatii si riscuri mai ridicate. Cu taxe mai bine controlate, deci implicit incasari mai mari, pentru stat.
Raspunderi mai mari. Poate chiar si ANPC.
Si cu profitabilitatea si asa relativ mica - a inchirierii in RO. Nu vad nicio coada sa se formeze in directia aceasta.


Si poate e mai bine asa.

#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 Flat, on 03 ianuarie 2021 - 11:07, said:



nu găsești apt decent la bloc sub 100k
în garsoniera sa stai tu :)
Asta e, ghinion.
Avantaj tinerii, pentru care decât sa stea la socri sau în chirie, e buna și o locuință din aia, indecenta.

#54
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020
Poate ar fi cazul sa nu mai semnați rezervări și antecontracte pe capota mașinii cu clauze și articole scrise atent și cu grija de către dezvoltator?
Poate ar fi cazul sa plătiți niste consultanta pe la avocați înainte să vă grăbiți să stați la coada la semnat rezervări?

Nu cred că e suficient, dar poate va ajuta avocatul poporului 🤣

Edited by neoq, 03 January 2021 - 12:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate