Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Realitate Virtuala (VR) - pareri, jocuri, idei.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Salut,
As dori ca in topicul asta sa discutam despre realitatea virtuala pe console.

Eu de Craciun am luat un PS4 (nu PRO) cu tot pachetul ce a inclus camera, ochelari, controler de miscare etc. Pe langa asta am achizitionat si cateva jocuri pe disc in format VR (Battle zone, Radial-G, Bravo Team) dar si ce s-a mai gasit free sau demo pe Playstation Store.
Si am inceput sa le testez.

Trebuie sa recunosc ca e un altfel de punct de vedere si altfel de joc cand joc in VR. Doar ca, EU, nu prea pot juca atunci cand actiunea se deruleaza repede si fuge pamantul de sub mine, cum e Radial-G....Dupa 5 minute de joc simt ca imi vine sa vomit, desi stiu ca sunt in casa si nimic nu se intampla.
Dar perceptia difera de la persoana la persoana pentru ca altii carora le-am dat sa joace astfel de jocuri nu au probleme de genul.

Alte jocuri cum ar fi Moss, AstroBot, Bravo Team unde miscarea actiunii este oarecum naturala, nu am astfel de probleme si chiar e misto de jucat.

In schimb imi place sa ma uit mult la clipuri VR pe YT cu natura, iar National Geographic are multe filmulete VR...perceptia e super misto, mai ales cele subacvatice.

Per general ochelarii VR pe moment e ceva wow dar cu timpul nu mai prezinta interes in jocuri, dar in schimb pentru vizualizat diferite clipuri VR, mereu vor fi ceva interesant. Mai ales pentru copii.

Mai sunt colegi care au ochelari VR la consola ? Care e parerea voastra ?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
VR-ul e foarte misto, din pacate nu stiu ce viitor va avea...

E foarte scump sa produci jocuri pentru VR (AAA)
Piata de desfacere pentru devs e foarte mica pentru ca echipamentele sunt scumpe si nu exista multte titluri AAA, deci userii nu sunt ipinsi sa cumpere VR... pentru ca nu prea au la ce sa-l foloseasca.
Ala de pe PS e ieftin, dar e departe de a fi performant. Vezi ce e disponibil pe PC, dar si preturile sunt cum sunt..

Ca sa se iasa din cercul asta vicios in care devs refuza sa dezvolte pentru VR pentru ca nu au piata de desfacere pentru ca userii nu cumpara pentru ca nu sunt AAAs si device-urile scumpe, trebuie ajuns la un consesc de risc.

De exemplu, Steam/ MS sa ofere logistica (store-ul lor) cu 0% comision pentru jocurile VR pentru cativa ani. Macar asa, devs poate sunt impinsi sa dezvolte, macar nu mai platesc 30% deci e un risc mai scazut.

Si daca apar jocurile AAA, apar si utilizatorii.

Eu mi-as lua VR indiferent de pret, daca as avea jocuri gen AC, TR, CP2077, TW3 si alte action adventures. Sunt cateva in VR, dar nu toata lumea vrea sa impuste zombalai in VR. Eu unul chiar nu as vrea, stau cu aspacardin cand joc Metro Exodus.


Ca sa faci un joc profitabil, AAA, trebuie sa il scoti si VR si non VR. Si costurile sunt imense, peste aia 30% comision dati catre stores. Dar daca costul pentru VR ar fi +60%, macar cu jumatate acoperit de Sony/ MS/ Steam and friends poate devs vor lua riscul in brate.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si 3Dul era misto. Si? Unde e acum? :)

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am jucat Gran Turismo Sport pe PSVR cu volan si a fost o senzatie ok, dar se simtea ceva input lag si starea de greata s-a instalat relativ repede. Dar ca si grafica a fost wow, foarte bine se vedea pentru limitarile sistemului.

Eu vreau sa incerc MS Flight Simulator 2020 si Euro Truck Simulator 2 in VR cu Tobii Eye Tracking. Jocurile comune pentru VR le-am experimentat la standrile VR din mall-uri, dar acum nu se mai poate asa ceva.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Lex404, on 30 decembrie 2020 - 14:53, said:

Vezi ce e disponibil pe PC, dar si preturile sunt cum sunt..
Pe PC am la munca HTC Vive. Nimic de zis, doar ca iti trebuie o placa grafica destul de buna, un spatiu unde sa montezi acele doua camere/senzori care sa fie diagonali opusi. Nu stiu cum e la alte VR-uri, eu zic cum am vazut al Vive.
Iar pe Vive vs. PSVR sa stii ca n-am vazut vreo diferenta majora. Ambele ofera acelasi calitate VR.

Pe cand la PSVR, treaba e simpla: montezi camera pe TV si voila, ii dai drumul, fara setari si ajustari suplimentare cum trebuie la PC.

In rest, da, nu stiu ce viitor va avea VR-ul, lumea il cumpara mai mult din curiozitate si il foloseste de cateva ori si sta aruncat prin dulap. Sincer, e pacat pentru ca chiar are potenta.
Si din nou, da, ar fi bine ca dev-ii sa vina cu jocuri mai interactive, nu zombii si chestii horror. Astea nu prea sunt de succes sau cel putin eu n-as juca asa ceva.

Plus ca eu as umbla un pic la setari: speed enviroment. Acolo unde se poate sa se poata seta viteza cu care se desfasoara actiunea.

Am si volan pentru PS4, ca uitasem sa spun asta in primul post Posted Image

Singurul lucru care nu-l am dar care o sa il cumpar, este aim controller pentru shootere.

 dexterash, on 30 decembrie 2020 - 15:41, said:

Si 3Dul era misto. Si? Unde e acum? Posted Image
Ar fi pacat sa se duca VR_ul.
Oricum tehnologia 3D e din ce in ce mai prezenta, adica acum exista camera 3D si le poti vedea cu VR-ul. Exista foarte mult material pentru VR, important e sa cauti.

De exemplu pe PS, cand deschizi Youtube, te intreaba daca vrei versiunea standard sau Youtube pentru VR.

Edited by tehnics, 30 December 2020 - 17:13.


#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Am avut ocazia sa ma joc la cineva Beat Saber in VR + plimbat prin lume cu Google Maps, Dupa vreo ora te cam ia durerea de cap. Si ameteala.
N-as da banii pe asa ceva.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Durerea de cap se datoreaza lipsei de antrenament :D. Pe mine ma dureau picioarele pana sa ma doara capul :D
Bine, iti dai seama ca la VR trebuie sa iei si ceva pauze...ca altfel de doare capul de la ochi defapt. Punctul de focalizare al ochilor difera la VR

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Sa reinvii un pic topicul...

Intre timp am cumparat Ping-Pong, Ping-Pong Pro (sunt diferite cele doua), Fruit Ninja si Gran Turismo VR.
Daca la primele trei n-am avut probleme, la Gran Turismo m-a luat cu transpiratie si stare de voma dupa 2 curse jucate. Se pare ca tot ce e in miscare, peste o anumita viteza de derulare, am probleme cu senzatia de greata.

Senzatia e misto, detaliile interioarelor sunt destul de bine scoase in evidenta....dar ma omoara viteza :D

La tenis de masa e super misto. Cel putin dupa o perioada chiar uiti senzatia ca ai ochelari si ca esti intr-o incapere. Eu la cateva faze la limita eram sa cad pe jos cand ma intindeam dupa mingea de ping-pong. Sau agatam diferite obiecte prin casa Posted Image.

Ma tot uit dupa un Aim Controller dar vad ca preturile au crescut.... Posted Image.

Edited by tehnics, 21 May 2021 - 12:22.


#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 dexterash, on 30 decembrie 2020 - 15:41, said:

Si 3Dul era misto. Si? Unde e acum? Posted Image

Acolo unde ii este locul, pe ecrane mari.

 tehnics, on 30 decembrie 2020 - 14:21, said:

Mai sunt colegi care au ochelari VR la consola ? Care e parerea voastra ?

Ca detinator de Oculus Rift, pot sa spun ca este o experienta inedita, ceva cu adevarat iesit din comun dar tehnologia nu are inca hardware-ul necesar.

O rezolutie minima ar fi 8k la 90hz sau chiar 120 hz. Pe langa faptul ca nu prea ai ochelari VR 8k, nu duce niciun PC asa ceva, 8k la 120 hz.

 tehnics, on 30 decembrie 2020 - 17:15, said:

Ar fi pacat sa se duca VR_ul.

Este folosit in multe domenii ce au legatura cu cercetarea si dezvoltarea asa ca nu pleaca nicaieri VR-ul, este aici sa stea, fie doar si ca simpla unealta pentru ingineri.

Edited by razor01, 21 May 2021 - 12:30.


#10
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
S-au vandut pana acum peste 20 de milioane de dispozitive VR, de toate felurile.

Sunt in faza de productie de test dispozitive VR 8k/75Hz pe ochi(!), 6K la 100 Hz, sau 4K la 144 Hz, 150* FOV diagonal. Se livreaza cu hardware dedicat pentru 8k/75Hz si restul, deocamdata doar pentru anumite firme si "agentii" (cum ar fi DoD).
Deci au doua ecrane 8k cu microLed-uri.Posted Image

Dispozitivele VR se pot folosi si la vazut filme 3D, poze 3D, in general tot felul de materiale 3D interesante. Important e sa aiba ecrane cu rezolutie buna.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Da, se pare ca VR-ul si AR-ul sunt mult folosite in domeniile de inginerie.
Chiar si noi la munca, proiectare 3D in domeniul naval, avem un calculator cu HTC Vive unde putem vedea noi, sau clientii mai mult de curiozitate, modelele. E destul de interesant

Odata am avut ocazia sa folosesc si ochelari AR de test. Foarte interesanti si aia dar tehnologia nu e chiar atat de dezvoltata.

 connectorxp, on 30 decembrie 2020 - 16:17, said:

Am jucat Gran Turismo Sport pe PSVR cu volan si a fost o senzatie ok, dar se simtea ceva input lag si starea de greata s-a instalat relativ repede. Dar ca si grafica a fost wow, foarte bine se vedea pentru limitarile sistemului.
Uite ca n-am vazut postarea colegului care imi confirma asta.
Desi am un volan care zice ca ar fi compatibil PS4, din pacate nu functioneaza decat pe PS3.  Pe PS4 nu vrea.

#12
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Se pare ca uita-ti sa faceti distinctie intre domeniul profesional si cel public
- In domeniul profesional , atat 3D-ul , cat si VR-ul/AR-ul NU vor disparea asa usor din cauza diferitelor proiecte/prototipuri/operatii medicale.........
- In domeniul public , adica cinematografe diferentele nu sunt prea mari ca domeniul personal
Deoarece 3D-ul/VR-ul asa cum sa scris anterior pot da ''dureri de cap'' daca sunt folosite o perioada mai indelungata si de aici si interesul scazut
In plus asa cum sa mentionat mai sus si pretul mai mare pentru jocurile/filmele 3D/VR , e un alt factor ''negativ'' care nu va prinde la public
Mai ales intr-o perioada ca aceasta , unde din cauza deficentei de materie prima vedeti ce preturi au placile video de pc capabile de VR sau noile console de jocuri
Una e o discutie la nivel de 3 , 4 gameri 3D/VR si alta la nivel global
Casca virtuala 8K e aparuta de anul trecut - https://www.tomshard...-vision-8k-plus - insa nu stiu cate sau vandut pana acum si cat de mare este interesul pentru asa ceva
NU sunt impotriva 3D-ul/VR-ul , avand o plasma Panasonic 3D si un Samsung 4K/3D , ambele folosind ochelari activi , insa oare cati dintre noi detin tv-uri 3D , numai scriu de device-uri VR
Chiar nu stiu in momentul actual ce device VR se preteaza pentru xbox serie x , din ce se gaseste ca si oferta in prezent

#13
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 wather, on 21 mai 2021 - 15:43, said:

Deoarece 3D-ul/VR-ul asa cum sa scris anterior pot da ''dureri de cap'' daca sunt folosite o perioada mai indelungata si de aici si interesul scazut...
Asta e o generalizare falsa in necunostinta de cauza. 3D/VR-ul creaza probleme doar la o parte din populatie, majoritatea nu are nici un fel de probleme.

Problema reala e minoritatea care are probleme si care e mai vocala decat ar fi cazul intr-o situatie de care ar trebui sa se tina deoparte. Adica cei care au probleme (care de altfel sunt de mai multe feluri) ar trebui sa uite de 3D/VR, care nu e pentru ei.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 wather, on 21 mai 2021 - 15:43, said:

Casca virtuala 8K e aparuta de anul trecut - https://www.tomshard...-vision-8k-plus - insa nu stiu cate sau vandut pana acum si cat de mare este interesul pentru asa ceva


Am citit review-urile la vremea respectiva dar firma chinezeasca din spatele acestui proiect nu a scos un produs tocmai stralucit.

Culmea este ca varianta 5k a chienzilor de la Pimax era semnificativ mai bunad ecat cea 8k, asta ca sa-ti faci o idee. Imaginea produsa de Pimax 8k nu e foarte grozava, in ciuda lipsei efectului SDE.

Se pare ca avea pixeli multi dar prosti...

 Ramuran, on 21 mai 2021 - 13:32, said:

S-au vandut pana acum peste 20 de milioane de dispozitive VR, de toate felurile.

Majoritatea celor care au cumparat o casca VR pentru gaming folosesc dispozitivul destul de rar.

Sigur, la inceput este acea euforie dar trece rapid si in final o folosesti din cand in cand.

Edited by razor01, 22 May 2021 - 08:16.


#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 wather, on 21 mai 2021 - 15:43, said:

Deoarece 3D-ul/VR-ul asa cum sa scris anterior pot da ''dureri de cap'' daca sunt folosite o perioada mai indelungata si de aici si interesul scazut

Nu stiu daca ai o asemenea consola dar iti pot spune din experienta ca exista trei factori majori ce determina aceasta problema.

In primul rand tine de toleranta nativa a fiecarui om. Unora li se face rau si in autocar, asta este, n-ai ce sa faci.

In al doilea rand tine de performantele dispozitivului si de instalarea corecta a senzorilor.

In al treilea rand conteaza enorm tipul de continut video rulat. Unele jocuri nu provoaca deloc greata, altele sunt doar pentru cei foarte rezistenti si necesita pauze dese ca sa nu vomiti.

Edited by razor01, 22 May 2021 - 08:46.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Cred ca factorul uman e primul in astfel de situatii.
Eu nu pot sa ma uit la continut cu roller-coaster, in schimb copii, n-au nici cea mai mica problema.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Poate cu o casca VR mai buna , cu senzori mult mai performanti decat prostioarele alea de camere de la  PS4, nu ai mai avea senzatia asa pronuntata. E greu de spus si tocmai de aceea am pus pe locul doi performantele dispozitivului.

CU HTC-ul ai incercat?

Nici eu nu pot sa urmarsc continut cu miscare foarte rapida.

Edited by razor01, 22 May 2021 - 11:30.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 razor01, on 22 mai 2021 - 11:29, said:

Poate cu o casca VR mai buna , cu senzori mult mai performanti decat prostioarele alea de camere de la  PS4, nu ai mai avea senzatia asa pronuntata. E greu de spus si tocmai de aceea am pus pe locul doi performantele dispozitivului.

CU HTC-ul ai incercat?

Nici eu nu pot sa urmarsc continut cu miscare foarte rapida.
Da, cu HTC Vive am aceiasi problema.
Am jucat ceva pe Steam...si la fel. Daca e miscare rapida...mi se face rau

Iar legat de casca VR, sincer sa fiu, eu n-am vazut vreo diferenta notabila sau sesizabila intre PSVR si HTC Vive la modul cum afiseaza contentul.
Adica de exemplu la ping-poig, n-am lag, sacadari sau alte artefacte. Mingea se misca foarte fluid. Bine, e un joc fara cerinte mari dar nu iti creaza probleme cand il joci.

Edited by tehnics, 22 May 2021 - 11:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate