Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Realitate Virtuala (VR) - pareri, jocuri, idei.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Cautam ceva ocheți VR, si offcourse ca google cand vede locatia, se gandeste sa recomande mai intai saraciile alea de samsung gear si  alte  porcarele, care defapt sunt doar niste suporturi de telefon mobil.
Cautand detalii, aflu ca samsung vr este la capat de linie, impreuna cu tot ce exista pentru el, deci e bine de stiut ca nu ai ce face cu el. Citind ici colo am vazut ca o scula bunicica ar fi Oculus Quest 2, care  nu necesita PC.  Dar nu prea sunt jocuri pentru oculus. Pe deasupra este detinut de fb, si trebuie login fb cand se foloseste.. ce tampenie!  

Oare este o alegere proasta sa cumpar asa ceva cadou pentru un copil de 10 ani? A tot vazut pe yt si acuma viseaza sa aibe asa ceva.  
Mai poate fi folosit si la altceva? Exista un dispozitiv VR cu care sa ma pot uita la netflix?

Edited by tfmercedez, 30 October 2021 - 13:50.


#38
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttfmercedez, on 30 octombrie 2021 - 13:50, said:

Cautam ceva ocheţi VR, si offcourse ca google cand vede locatia, se gandeste sa recomande mai intai saraciile alea de samsung gear si  alte  porcarele, care defapt sunt doar niste suporturi de telefon mobil.
Cautand detalii, aflu ca samsung vr este la capat de linie, impreuna cu tot ce exista pentru el, deci e bine de stiut ca nu ai ce face cu el. Citind ici colo am vazut ca o scula bunicica ar fi Oculus Quest 2, care  nu necesita PC.  Dar nu prea sunt jocuri pentru oculus. Pe deasupra este detinut de fb, si trebuie login fb cand se foloseste.. ce tampenie!  

Oare este o alegere proasta sa cumpar asa ceva cadou pentru un copil de 10 ani? A tot vazut pe yt si acuma viseaza sa aibe asa ceva.  
Mai poate fi folosit si la altceva? Exista un dispozitiv VR cu care sa ma pot uita la netflix?
Asa ceva, ce anume ? Oculus Quest 2 ? Eu sincer nu stiu ce sa zic. Depinde
La mine de exeplu ochelarii VR sunt optionali pentru PS4, pe cand la oculus quest 2 ala e defapt jocul in sine si nu il poti folosi decat asa cum e. Sincer, eu zic ca se va plictisi.
La inceput o sa fie un wow dar dupa nu. Si nici nu e indicat ca sa folosesti mult timp ochelari VR.

#39
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 08.03.2007

View Posttfmercedez, on 30 octombrie 2021 - 13:50, said:

Oare este o alegere proasta sa cumpar asa ceva cadou pentru un copil de 10 ani? A tot vazut pe yt si acuma viseaza sa aibe asa ceva.  
Mai poate fi folosit si la altceva? Exista un dispozitiv VR cu care sa ma pot uita la netflix?

Eu zic ca nu e o idee buna. Factorul wow e puternic la inceput, dar trece repede. Sunt cateva joculete interesante, gen beat saber sau jocuri de tenis de masa, squash, etc, dar te plictisesti de ele in cateva saptamani. Eu am quest2, baiatul meu a folosit-o ceva timp insa s-a plictisit. Mai joaca odata sau de 2 ori pe luna, cand isi aduce aminte. Poti sa te uiti si la filme la ea, insa e ca si cum te-ai uita la un televizor mai mare insa cu o rezolutie proasta. Imaginea nu e foarte sharp din cauza rezolutiei limitate a castii.
Eu folosesc casca in principal pentru amintiri de familie. Fac foarte multe poze si filmulete cu o camera Vuze XR. Sa ii vezi pe cei dragi in fata ochilor asa cum erau acum cativa ani e priceless.

#40
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postpisoiu2, on 01 noiembrie 2021 - 12:56, said:

Eu folosesc casca in principal pentru amintiri de familie. Fac foarte multe poze si filmulete cu o camera Vuze XR. Sa ii vezi pe cei dragi in fata ochilor asa cum erau acum cativa ani e priceless.

Asta bate orice jocuri video.

M-ai pus pe ganduri dar parca n-as intra la cheltuieli acum, ca sunt cam scumpe acele camere Posted Image

Edited by razor01, 01 November 2021 - 16:22.


#41
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 08.03.2007
Asa e, nu sunt foarte ieftine si oleaca te cam chinui cu ele, trebuie lumina buna, trebuie sa ai grija cum filmezi, ai prelucrare ulterioara de facut, iti trebuie spatiu de stocare mult, etc. Dar ceea ce obtii e de nepretuit, nu se compara privitul unei poze in 2D cu senzatia care o ai cand percepi persoana in fata ta in 3D, ca si cand ai fi acolo. Cel putin eu, cand oi fi batran si cu copii departe, sigur o sa ma bucur de amintirile astea.
Jocurile sunt ele cum sunt, insa vizionarea unor persoane/locuri reale e altceva. Daca ai casca si nu ai camera VR, iti recomand sa cauti pe youtube clipuri VR180 din categoria documentare, turistice, sau alt gen Posted Image , etc. si vei vedea ceva foarte apropiat de ce iti ofera o camera gen Vuze. Am atasat un clip facut de mine in Cheile Turenilor acum cateva saptamani. Clipul abia l-am urcat pe yt, mai dureaza putin pana se proceseaza si e vizibil in VR.
Acuma nu vreau sa te indemn la gaura in buzunar, dar vezi tu, pune o vorba buna la mosu, ca am auzit ca e pe drum Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HPUFLmhzEoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pisoiu2, 01 November 2021 - 18:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate