Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Realitate Virtuala (VR) - pareri, jocuri, idei.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Chestia cu senzatia de ameteala/voma in VR este specifica fiecarei persoane in parte si tine de capacutatea fiecaruia de corelare a orientarii in spatiu intre vizual si urecea interna.
Daca urechea interna ii spune creierului ca tu stai pe loc (confirmat de inertia corpului) dar ochii ii spun ca te misti si iei curbe si urci si cobori in viteza, ai un conflict. Conflictul ala genereaza vertij.

Uite, la exemplul mai sus, unde nu sunt probleme la jucat tenis de masa - pentru ca te misti fizic, totul e "in sync" ... fata de rollercoaster/masina unde corpul e stationar dar ochii inregistreaza altceva.

#20
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Personal , asa cum am scris si anterior NU am probleme legate de ameteala cand vizualizez filme 3D
Deocamdata nu detin nici un fel de casca VR ca sa ma pronunt si asupra acestui domeniu , dar banuiesc ca nici aici nu ar exista probleme
Insa asa cum sa scos in evidenta - Factorul uman , e cel care dicteaza pana la urma ce si cum......

Legat de carsca VR 8K de la Pimax , am dat ca exemplu ca exista totusi un device VR 8K de anul trecut
Acum cat de performant e....probabil ca si pretul e pe masura , 1200$ fata de.....
Asa se lauda ca si Apple vor scoate un astfel de device la 3000$ , XTAL 8K la peste 8300$ , deci preturi de preturi
Iata un articol cu ce se gaseste in prezent in acest domeniu - VR headset comparison May 2021 - https://benchmarks.u...est-vr-headsets

Edited by wather, 22 May 2021 - 17:06.


#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pe langa rezolutie mai conteaza si calitatea display-ului in sine. Asa cum spuneam, acel Pimax are pixeli multi si prosti, in sensul ca eranul din dotare este foarte slab, mai slab decat alte versiuni de Pimax ce ofera o rezolutie mai mica.

PSVR (casca de la Playstation), de pilda, are o rezolutie de rahat dar compenseaza prin faptul ca este ecran OLED.

In momentul de fata principalul impediment in acesta industrie de nisa o reprezinta capabiltiatile hardware ale PC-urilor , chiar si cele high end. Din acest motiv jocurile facute pentru VR nu sunt construite cu o grafica +AAA ci arata, mai degraba ca niste jocuri de acum 10 ani. Altfel consolele nu ar putea sustine acea rezolutie la 90-120 hz constant.

Acum cativa ani, cei de la Nvidia declarau ca jocurile AAA , ca sa poata fi redate asa cum trebuie in VR, necesita o putere de procesare video de zeci de ori mai mare decat hardware-ul actual.

Edited by razor01, 22 May 2021 - 17:40.


#22
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pe langa rezolutie mai conteaza si calitatea display-ului in sine - Chestia cu calitatea display-ului e la fel ca la tv-uri
Foarte multi de pe aria video cauta tv-uri cat mai ieftine si de aici si calitatea inferioara a display-ului si o stii si tu foarte bine
Acum d.p.d.v a unui producator care cauta sa faca profit cat mai repede si cat mai mare :
- Ce ai produce mai repede :
a - device-uri VR cu un display slab , dar avand in pret rezonabil
b - device-uri VR cu un display calitativ , dar si un pret pe masura
Fiind vorba de chinezi , cred ca stii deja care varianta se prefera , fiindca numai sunt ce erau odata produsele lor d.p.d.v calitativ
Cu cat device-urile VR au niste preturi mai accesibile cu cat se vor vinde/raspandi mai mult , altfel.......
In plus nici oferta de jocuri VR nu exceleaza in prezent , comparativ cu filmele 3D

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Este bine ca apar, in continuare titluri 3D, chiar daca numarul acestor filme a scazut la 10 pe an.

Combinatia de 3D bine facut si sunet dolby atmos, pe un ecran mare, reprezinta creme de la creme-ul cinematografiei de consum (filme de actiune).

Acelasi film 3D, pe un televizor de 55 inch si sunet stereo, este o experienta pictisitoare si chiar ciudata pe alocuri.

Edited by razor01, 22 May 2021 - 18:14.


#24
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
La problema cu miscarile rapide nu cred ca este solutie, sunt unii mai rezistenti, dar la multa lume apar probleme. Neconcordanta intre ce vezi si ce simti cu centrii de echilibru e in conflict cu o obisnuinta a lumii moderne, mersul cu automobilul. Am folosit oculus rift pana acum 1 an, am trecut pe quest 2. Nu am nici o treaba daca ma misc cat de cat sincron cu ce vad, indiferent de joc (robo recall, beat saber, ping pong, etc), chiar si cu eurotruck simulator e ok, ca acolo se misca mai lent camioanele. Insa cand am o miscare rapida, ma apuca raul.
Filmele 3D din punctul meu de vedere se vad mizerabil. Am incercat cu cateva, dar profunzimea aia 3d e foarte slaba, e departe de ce imi amintesc ca vedeam in cinema. Nu stiu care e explicatia tehnica, insa senzatia mea asta e. Din punctul meu de vedere, un film 3D pe VR ar trebui sa fie unul care acopera macar 180 grade din campul vizual, nu doar o fereastra de 100 de grade in fata ochilor. Insa inca nu am vazut facut asa ceva.

#25
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Sper ca in domeniul VR-ului sa nu se repete situatia ca la 3D
Asta deoarece cu cat scade interesul fata de VR cu atat mai mult si dezvoltarea soft/hw va fi mai mica
Nu are rost sa investesti/dezvolti continuu ceva ce stii ca nu are cautare si de acea probabil ca filmele 3D ti-se par...... , fiindca au rams la un nivel de dezvoltare.....

#26
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postwather, on 21 mai 2021 - 15:43, said:

Casca virtuala 8K e aparuta de anul trecut - https://www.tomshard...-vision-8k-plus - insa nu stiu cate sau vandut pana acum si cat de mare este interesul pentru asa ceva..
Jucaria aia cu doua ecrane 4k de tip CLPL n-are nici o legatura cu cea la care m-am referit eu si care are doua ecrane 8k fiecare, cu microLED-uri. Si care e in cu totul alta categorie, inclusiv de pret.

#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostRamuran, on 22 mai 2021 - 20:02, said:

doua ecrane 8k fiecare, cu microLED-uri. Si care e in cu totul alta categorie, inclusiv de pret.

Este la fel ca the Wall-ul celor de la Samsung, o jucarie pentru entuziasti foarte bogati.

Edited by razor01, 22 May 2021 - 20:35.


#28
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Din tabelul de aici - https://benchmarks.u...est-vr-headsets - cam aceste 3 modele ar fi mai interesante , in rest........
- PIMAX 8K - 3840 × 2160/per ochi , 120Hz , 200 de grade - 1.299 euro
- Varjo VR-3 - 2880 × 2720/per ochi , 90Hz , 115 grade - 3.195 euro
- HP Reverb – Pro Edition - 2160 × 2160/per ochi , 90Hz , 114 grade - 649 $
Oare cat de performanta este - Varjo VR-3 - comparativ cu - Pimax 8K - de are un pret de peste 2x mai mare
Din datele tehnice de mai sus.........

Edited by wather, 22 May 2021 - 21:32.


#29
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Daca studiezi atent problema, o sa vezi ca Varjo sustine ca ofera "cele mai avansate soluții de realitate virtuală și mixtă pentru profesioniști." Adica sunt destinate uzului profesional/industrial si asta inseamna ca ofera un sistem suplimentar de accessorii, suport tehnic, aplicatii software si altele care costa mult dar sunt inutile pentru gaming.

E ceva similar cu echipamentele medicale pentru 3D, care pot sa coste de 10-15x mai mult decat cele echivalente (in calitatea imaginii) pentru uz de amatori.

#30
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Prima data trebuie sa verifici daca exista suport pentru jocuri , fie in Steam, fie intr-o aplicatie dedicata.

Degeaba e consola potenta daca nu poti sa joci mai nimic pe ea.

Eu cred ca ar trebui sa ne rezumam , pe acest topic, la discutii despre consolele care au suport pentru majoritatea jocurilor VR de pe piata.

Aici nu merge cu artificii de genul emulatoare, pentru ca experienta finala o sa fie un dezastru. Jocurile alea trebuie sa aiba optimizare pentru masinaria respectiva. Din cate stiu facusera un emulator pentru pimax, ca sa joace jocurile optimizate pentru HTC si Oculus. Se vedea oribil, cu momente de FPS drop si artificii video nasoale.

Sa nu uitam ca aceste headset-uri VR nu sunt simple periferice ci console, chiar daca se folosesc de procesarea video a PC-ului, asa ca optimizarea este extrem de importanta.

Edited by razor01, 23 May 2021 - 00:09.


#31
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai sa trecem la fapte concrete/practice :
Cine dispune de ultimile generatii de console ( PS5/XSX ) ce branduri/modele de casti VR detineti si ce jocuri a-ti jucat
Nu de alta , dar se pare ca atat oferta de device-uri VR pentru consolele de jocuri , cat si jocurile VR pe noile console sunt foarte putine ca si oferta si atunci.......nu suntem la fel ca in domeniul 3D , adica LIMITATI ( cel putin in prezent )
Excludem device-urile VR pentru pc , fiindca teoretic oferta acestora ar fi mai mare , dar si in acest caz cum ramane cu oferta actuala de jocuri VR pentru pc

#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am spus mai sus, am OCULUS Rift. Nu am folosit Steam-ul, doar aplicatia dedicata pentru Oculus ca sa cumpar jocuri.

L-am folosit sporadic. Cel mai bun joc pe care l-am jucat pe aceasta consola este War Robots VR. Este cu adevarat o experienta memorabila.

Riftul si succesorii lui nu sunt neaparat cele mai performante console in materie de rezolutie dar beneficiaza, probabil, de cel mai bun suport si de cele mai bune controllere. Acestea din urma sunt extrem de importante pentru o experienta VR buna. Nu am incercat PSVR dar este foarte ciudat sa stai cu castavetii in mana, aia pe post de controllere. Astea de la Oculus stau foarte naturtal in mana.

Daca Sony scoate un succesor al PSVR, cu rezolutie buna si controllere demne de deceniul in care traim, probabil o sa incerc si platforma lor.

Edited by razor01, 23 May 2021 - 15:36.


#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Revin cu ceva informatii...

In week-end am cumparat inca 4 jocuri VR.
Football Nation VR tournament
Theseus
Gunjack
Tumble VR

Sa le iau in ordine:
Fotball VR destul de interesant. Se joaca cu cele doua motion contoler doar ca la alergat incep sa am probleme de ameteala si greata datorita efectului. Mi-ar fi placut sa il pot juca dar mai mult de 5 minute nu rezist

Gunjack....un joc simplu de genul "aim and shoot". Un fel de Alien Invaiders dar in varianta VR. Nimic special doar penturu copii poate. Tintesti prin miscarea capului si tragi.

Thumbe VR. Un joc foarte interesant chiar si pentru mine. Cred ca isi merita fiecare banut. Chiar il recomand.

Si la final am lasat Theseus. Jocul asta nu e cine stie de aventura, nu ai un roleplay cine stie ce...bai dar grafica si sunetul....pfff, misto rau. Eu care am ceva experienta cu VR pot sa zic ca mi-a placut rau atmosfera.
Sa nu mai zic ca il jucam sambata seara si eram intr-o faza unde ma luptam cu niste paienjeni. Si nevasta-mea nu are ce face si vine si ma sperie. Ai de plm, mi s-au inmuiat picioarele si am aruncat casca. Imi venea sa arunc cu joistickul dupa ea. In definitiv jocul nu e cine stie ce, dar atmosfera e dementiala. Daca s-ar face macar una din seria God Of War in VR....

Astazi am cumparat si un Aim Controller (pistol) si sa incerc niste jocuri. Am deja unul (nu mai tin minte numele) dar cred ca o sa mai cumpar.

Edited by tehnics, 28 September 2021 - 11:30.


#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
In seara asta am probat Aim Controller si am jucat Bravo Team.
Mai demult jucasem acelasi joc cu Joystick-ul...acum cu Aim. E o diferenta enorma cand vine vorba de shootere. Cu Aim e super usor de jucat...ai o precizie exeptionala.

Edited by tehnics, 28 September 2021 - 22:02.


#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Week-endul asta am vazut ca era la reducere Evasion asa ca l-am cumparat. Destul de fain jocul, sa zicem ca isi merita oferta. Merge si multiplayer, campain si single. Doar ca pentru multiplayer ai nevoie de subscriptie PS Plus ca sa poti juca.

Dar la fel, am probleme cu raul de miscare. Dupa maxim 5 minute ma ia cu stari aiurea...

#36
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007

View Posttehnics, on 04 octombrie 2021 - 11:04, said:

Dar la fel, am probleme cu raul de miscare. Dupa maxim 5 minute ma ia cu stari aiurea...

Daca insisti suficient s-ar putea sa te obisnuiesti pana la urma. Sa vezi ce frumos e cu dronele FPV cand te dai peste cap... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate