Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Perioada plantare pomi fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Ma tenteaza sa plantez cativa pomi

Teoretic a trecut perioada de plantare de toamna, dar daca mai am 2-3 saptamani pana se ajunge la temperaturi negative (si asta doar noaptea) nu este ca si cum ar fi toamna? Posted Image

E plictisitor sa stai in casa si sa faci planuri

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca acei pomi sunt inca vii, ii poti planta oricand in perioada octombrie -martie, daca solul nu este inghetat.

Edited by pasilla, 26 December 2020 - 23:38.


#3
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
In ce zona a tarii locuiesti ?

Eu am plantat in decembrie si au crescut mari si frumosi.

Sudul judetului Constanta.

#4
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Pomii se pot planta oricand este posibil sa bagi cazmaua in pamant...de preferat este in afara vegetatiei adica toamna tarziu sau primavara devreme...dar si in ferestrele iernii (atunci cand pamantul nu este inghetat si poti sa sapi groapa)...spor la treaba.

#5
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Sa nu fie solul inghetat si pomii sa fie ieșiți din vegetatie. Si eu am niste pomi de plantat in perioada asta, dar am burghiu de dat gauri in pamant, care se ataseaza la tractor.

Spor la lucru!

#6
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
multumesc

si "inca o intrebare"

cum se mocirlesc radacinile daca nu ai o vaca la indemana? Posted Image

#7
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
eu am inlocuit balega cu turba aditivata cu o solutie de stimulare a inradacinarii luata de prin Honbach...asta la primii 50 de pomi plantati...la urmatorii 100 de pomi nu m-am mai complicat si nu am observat nici o diferenta intre ei...la fel si la tasarea radacinilor, pe primii 50 i-am bibilit ca la carte, pe restul i-am calcat cat sa intre pamantul in groapa si am dat apa cu furtunul vreo 15-20 de minute cat faceam groapa si-l plantam pe urmatorul.

#8
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Cu niste pământ mai vârtos udat bine, sa fie ca un noroi aderent la rădăcini pt ale asigura o zonă umedă in jurul lor,
Adapteaza-te situației din teren.
Spor.

#9
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Pamant, apa din belsug, îngrășăminte cu mai mult potasiu.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posteugendragnea2412, on 27 decembrie 2020 - 12:07, said:

.la fel si la tasarea radacinilor, pe primii 50 i-am bibilit ca la carte, pe restul i-am calcat cat sa intre pamantul in groapa si am dat apa cu furtunul vreo 15-20 de minute cat faceam groapa si-l plantam pe urmatorul.
Operatiunea aste este extrem de importanta, dar nu conteaza cum o faci. Si cu furtunul e OK. Depinde si cat de bolovanos e solul. Cu cat mai putine goluri de aer in jurul radacinilor, cu atat mai multe sanse de prindere.

#11
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,771
  • Înscris: 11.03.2007
Acum trei ani am plecat la țară cu balega la mine. La marginea orașului sunt vaci, de câteva ori mai multe decât sunt la țară! Pe drumul până la țară, 25 de km, cred că găsesc zeci de locuri în care pasc vaci, deci nici măcar așa n-ar fi o problemă. Totuși, anul ăsta am dat o fugă la niște adăpători ale satului, de unde am venit cu balegă. Pe drum, la întoarcere, m-am întâlnit cu vecina, care are vacă, dar mi-am adus aminte abia după ce am văzut-o... Balegă este oriunde, la orice periferie de oraș sau de sat. Perioada de plantare... Mai degrabă mă preocupă faptul că pomii sunt scoși la vânzare nefiresc de repede, decât faptul că acum este calendaritic târziu. Mâine mă duc și eu să pun niște pomi, deci să fim sănătoși.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postfum, on 27 decembrie 2020 - 18:13, said:

Mai degrabă mă preocupă faptul că pomii sunt scoși la vânzare nefiresc de repede, decât faptul că acum este calendaritic târziu.
Asta poate fi problema principala. Daca e mort, mort ramane.

#13
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cred ca vine primavara Posted Image


Attached File  Muguri.jpg   439.05K   15 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate