Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum obisnuim cainele cu petardele

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cainele trebuie obisnuit cu zgomote de orice fel ar fi.









Edited by keta, 26 December 2020 - 21:18.


#38
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 CovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 21:10, said:

@Alltrack

Ok, avem concepții diferite.
Te contrazici puțin, cel fricos al tău stă acum lângă tine, adică exact ce am spus eu că trebuie făcut.
Deci am ajuns la un punct de plecare , avem conceptii diferite si nu e nimic rau in asta . Nu ma contrazic , tot speriat sta sau mai corect speriataPosted Image !
Fiecare face o alegere , eu prefer sa ii iau cu mine peste tot si din acest motiv nu am insistat foarte mult pe dresajul de atac . Asta nu inseamna ca nu ''darama poarta'' cand trece cineva pe strada , sunt foarte teritoriali .

#39
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cam asa trebuie procedat cu iobagii prosti ai patriei, care arunca petarde si alte cele...

Attached Files



#40
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
@Alltrack

Orice câine e teritorial, e in genetica lor.
Ideea e cum gestioneaza chestiile neprevăzute, pericolul, dacă îl confruntă sau dau fuga la șef când îl întâlnesc.

Aici e mai complicat, câinele e ceva utilitar sau un fel de membru al familiei, își asumă el riscurile sau doar te anunță si ți le asumi tu. E totuși doar o alegere.

In nici un caz însă, nu e normal ca un câine să fugă speriat sub pat de la zgomotul unor petarde.
E un comportament gresit care trebuie corectat.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
După 10-20 de revelioane se învață ...

Edited by waterman, 27 December 2020 - 00:32.


#42
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 sandu222, on 26 decembrie 2020 - 19:49, said:

Sampanie ii dai sau nu?

Exista bautura(bere ) pentru caini.

#43
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pune si poza cu......cusca.Nu de alta dar fac cumva sa iti trimit Potectia animalelor sa iti dea vreo amnda ca tii ciinele in cusca.Si dupa ce il disperi tinindu-l in teroarea zgomotului petardelor,il tragi afara din cusca ca sa ce?

#44
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 mcd2020, on 27 decembrie 2020 - 12:02, said:

Pune si poza cu......cusca.Nu de alta dar fac cumva sa iti trimit Potectia animalelor sa iti dea vreo amnda ca tii ciinele in cusca.Si dupa ce il disperi tinindu-l in teroarea zgomotului petardelor,il tragi afara din cusca ca sa ce?
Ce legătură are cu subiectul topic-ului? De când ținerea câinelui într-o cușcă, e caz de Protectia animalelor? Cat timp nu-l tii cu lanț ceva legat de vreun stâlp sau gard, îl hrănești, ii mai dai drumul, nu-l abuzezi, are încredere în tine etc. etc., restul sunt abureli. Sunt unele rase mai periculoase și poate preferi sa le tii ferite de musafiri, ceva, când te vizitează, nu, printre altele?

Edited by Vlad_22, 27 December 2020 - 12:38.


#45
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Asta cu dresatul la zgomot puternic... nu prea merge. Câți își duc maidanezul la dresaj. Că nu sunt numai câini de rasă. Tuturor animalelor le este frică de zgomote puternice. Ciobăneștii mei văd că sunt curajoși, nu fug și nici nu schelălăie așa cum îmi face maidaneza bătrână. Asta e terorizată, trebuie să o las liberă din padoc în perioada asta și o găsesc ascunsă prin toate cotloanele din ogradă, tremurând de frică. Retardații cu petardele o să le termine în curând, până atunci răbdare. Și nu certa câinele, și așa e terorizat.

#46
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pentru ca cine a fost pe la scoala,cusca nu e similar cu cotetz,cusca presupune ca e metalica.Tu de ce nu stai in cusca metalica afara si stai in casa?

#47
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 pimi, on 26 decembrie 2020 - 20:00, said:

orice caine se poate obisnui cu petarde/bubuieli/puscaturi
se procedeaza progresiv, focul de arma/petarda se declanseaza la distanta in timp ce te joci cu cainele si se apropie progresiv
e ceva mai mult de lucru cu cei care deja au avut o experienta neplacuta cu zgomotele dar se poate .
Ai obisnuit vreun caine cu zgomote puternice sau ai citit pe internet chestia asta?
Teoria e una, practica ne omoara...

#48
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 CovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 21:10, said:

Dar e ușor, chiar f ușor, de fapt.
Nu trebuie decât să l faci să înțeleagă că nu e un pericol.

 CovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 20:31, said:

Nu știu dacă sunt mai deștept decât tine, in mod clar sunt mai instruit in domeniu, pt că eu nu am cumpărat câine cum am cumpărat gresia si faianța, m am documentat.
Dacă tot luați câini, înțelegeți măcar psihologia lor, plm, e ceva basic.
Spui ca te-ai documentat. Suficient cat sa generalizezi?
Poti sa le spui celor pe care ii incurajezi sa-si invete cainii cu zgomotele puternice si despre perioadele de imprimare a fricii la caini?
Poate declansezi o revolutie in dresaj facand sa dispara fricile capatate de catei intre 8 si 10 saptamani.

 CovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 20:31, said:

Voi aveți impresia că la vânătoare, când trage unul cu pușca, se ascund câinii prin toate tufișurile, de frică ?
Un caine care s-a speriat odata la vanatoare, a doua oara nu mai iese in teren, pe principiul 'are balta peste'...
Va sfarsi ca pet sau, mai rau, in lant in fundul curtii.

#49
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

 inu1711, on 27 decembrie 2020 - 19:05, said:


Ai obisnuit vreun caine cu zgomote puternice sau ai citit pe internet chestia asta?
Teoria e una, practica ne omoara...

Te ajuta raspunsul ?
da, mai multi
in fiecare an

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cainele care se speria de petarde a trecut la alt nivel, acum latra cand le aude.

#51
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Alltrack, on 26 decembrie 2020 - 20:14, said:

Daca il inveti cu petardele , se repede la ele si ii sar bucati in ochi , esti un stapan deosebit ?
Eu vă invit să aruncați un ochi pe grupurile de câini pierduți, să vedeți câți își pierd câinii în perioada asta din cauza petardelor.
Eu unul n-o să-i bubui alei mele petarde în cap, mi se pare destul de crud, mai ales că nici nu știu cum reacționează. La câte o bubuială, am văzut-o că belește urechile, dar nu se sperie. Am cam socializat-o cu tot felul de zgomote, de la trenuri, până la zgomote de șantier, alarme, poliție, pompieri, nu prea se mai sperie de ele. Dar petardele sunt ceva nou. Totuși, având în vedere că nu mai bubuie toată luna, ci doar noaptea de Anul Nou, nu mă grăbesc să o dresez și cu petardele. Dacă o s-o ia razna în noaptea aia, o să urineze, o să se sperie, voi gândi un proces să o învăț cu ele.

 CovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 20:31, said:

Voi trebuie să fiți seful haitei !

Hai încearcă și tu, măcar să urmărești puțin tendința actuală în domeniul ăsta. Uită-te puțin care e originea acestei teorii, cu "șeful haitei". Dacă te-ai fi uitat, ai fi știut că are la bază un studiu făcut pe lupii din captivitate, într-o grădină zoologică. Deci dacă n-ai vreo 4-5 lupi pe-acasă, teoria asta cu "șeful haitei" nu se aplică. Câinii domestici nu răspund la așa ceva, nici măcar lupii în sălbăticie nu au sistemul ăsta de valori, cei mai apropiați sunt câinii maidanezi, care fac parte din haite. Acolo există acea ierarhie, nu în alte cazuri, nu când ai tu câine de companie.

 mcd2020, on 27 decembrie 2020 - 13:29, said:

Pentru ca cine a fost pe la scoala,cusca nu e similar cu cotetz,cusca presupune ca e metalica.Tu de ce nu stai in cusca metalica afara si stai in casa?

Cușca se folosește în dresajul câinelui în toate țările civilizate. Uite ce face a mea în momentul ăsta. Nu am pus-o acolo, nu am trimis-o eu în cușcă, s-a pus ea acolo, eu doar m-am ridicat de la PC și i-am tras o poză, am trezit-o din somn. Câinele nu vede cușca ca pe o pedeapsă, ci ca pe un loc în care se simte în siguranță, pentru că așa am prins-o în dresaj. Dacă îi este frică, în cușcă se duce, nu sub pat, nu după fusta mea, în cușcă.

Attached File  cusca.jpg   246.46K   17 downloads

Și e necesară de multe ori, pentru a proteja câinele. Mai dau cu mopul cu ceva clor, până se evaporă, riști să vină să dea cu botul pe-acolo. Poate fi atras de aspirator sau de alt obiect electric nou pentru el, mă duc în altă cameră se poate trezi că începe să roadă ceva și să se electrocuteze. E util să ai un loc în care să pui câinele pentru moment. A mea petrece în cușcă în jur de 10-20 minute, când vine cineva pe la mine sau când am ceva de făcut, să dau cu aspiratorul, cu mopul. Și pentru un câine mic, e foarte utilă și la transport. La o frână puternică, ultimul lucru care vrei să se întâmple, e să-ți sară câinele prin mașină și să se dea cu capul de ceva dur. Pe unul mare îl ajută greutatea, dar pe ăștia mici nu prea.

#52
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sa tii ciinele in cusca e inuman.

#53
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 mcd2020, on 30 decembrie 2020 - 07:02, said:

Sa tii ciinele in cusca e inuman.

Și să-i dai oase e inuman. Și să-l vaccinezi fără acordul lui (că tot e în ton). Și să-l supui la proceduri medicale. Și să-l plimbi în lesă. Toate astea sunt "inumane", pentru că e câine și nu om. Dacă vorbim de tratamente abuzive, să-i aplici tratamente umane, poate, de multe ori, să fie crud. Acei stăpâni care-și scot câinele la plimbare în brațe, fără lesă, sau care-i îmbracă în tot felul de haine idioate, ăia ajung să afecteze negativ viața acelui câine.
Dar repet, introdusă corect și folosită în anumite situații. Că dacă îl bagi cu forța și îl lași acolo cu orele, nu e ok.

Uită-te la limbajul ei în timp ce stă în cușcă și după. Nu are urechile date pe spate, nu e alertă, nu e speriată. Linsul gratiilor e pentru că e dimineață și doar ce s-a trezit, are obiceiul de a linge chestii dimineața, și pe ea, de a se toaleta.

Attached File  video-1609310601.mp4   4MB   3 downloads

Caută "crate training" și vei afla mai multe despre procesul ăsta de a pune câinele în cușcă, ce implică și ce rezultate se doresc a fi obținute.

Edited by SmurfK, 30 December 2020 - 08:56.


#54
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Custiile sunt pentru transport,si nu de tinut animalele permanent.Plus ca animelul in loc sa aiba spatiul sau in casa ta,il tii inchis,limitat la cusca aia.Multi tin animale fara a considera ce ar vrea si animalul.Si nu in ultimul rind ce ciine ai tu nu se preteaza la limitari de spatiu,de nici un fel.Studiati carti de crescut ciinii..si macar nu mai puneti poze,tineti pentru voi.......

Edited by mcd2020, 30 December 2020 - 10:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate