Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum obisnuim cainele cu petardele

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Dupa cum stiti in aceasta perioada se da cu multe petarde,unele iti ajung chiar si in curte unde ai caine.
Eu am un ciobanesc si ii este foarte frica.Cand aude petarda intra in cusca si nu mai vrea sa iasa si trebuie sa il tarasc eu afara.
Dar pisicile nu au absolut nici o problema cu petardele, nici macar pisicutele mici.
De ce este cainele asa fricos?
Si cum se poate obisnui cu petardele ca sa nu se mai sperie?

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Așa este câinele. Trebuie sa-l duci în casă de revelion.

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ii pui casti/dopuri sa nu le auda


cum naiba sa obisnuiesti cainele cu petarde?

ei percep bubuiala mult mai puternic... e firesc sa tremure pe ei de frica... unii oameni se sperie de la tunete...

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si ai mei fac urat la petarde. Unul se sperie si se ascunde sau se lipeste de mine iar celalalt latra agresiv.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cauti pe cel/cei care aprind pedarde, le iei petardele, le introduci petardele in partea dorsala celor proaspat deposedati, aprinzi petardele, te indepartezi.

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
daca ar auzi bubuituri zilnic, poate s-ar putea obisnui, dar cum astea se intimpla o data pe an si aia pe timp de noapte ... naspa.
am o cunostinta care are 2 malinois, la curte, un voluntari .. ce-i acolo de revelion, nici in liban, in valea bekaa nu se intimpla Posted Image . cu jumatate de ora inainte de ora H, ii baga in casa, dar tot se agita.

View Postodastramosilor, on 26 decembrie 2020 - 19:45, said:

cum naiba sa obisnuiesti cainele cu petarde?

intreaba catelarii din politie ;) dar din cite stiu, demult nu-i mai antreneaza pentru asa ceva, poate cei de la jandari ..

Edited by r_murphy, 26 December 2020 - 19:50.


#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2020 - 19:39, said:

Așa este câinele. Trebuie sa-l duci în casă de revelion.
Sampanie ii dai sau nu?

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAnn0nyym0us, on 26 decembrie 2020 - 19:48, said:

Cauti pe cel/cei care aprind pedarde, le iei petardele, le introduci petardele in partea dorsala celor proaspat deposedati, aprinzi petardele, te indepartezi.
Destul de clar manualul de utilizare.

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Mai bine ii obisnuiesti pe cei cu petardele cu cainele tau ! Greu de inteles de ce le place unora sa bubuie niste porcarii , hai niste artificii frumoase ar mai merge dar bubuituri e de noaptea mintii !!!

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca sunt crescuti de mici cu ele nu au nici o problema. Eram la un poligon si am incercat niste munitie cu bila de cauciuc pe 2 randuri de coaste de porc. Erau 3-4 catelusi aveau cred 4-5 luni, nu s-au deslipit de sub tinta unde atarnasem coastele, cu toate incercarile de ai indeparta. Pana la urma am avut grija sa nu cumva sa ii lovim si ne-am vazut de treaba, nici macar nu tresareau la focul de arma. La sfarsit le-am dat coastele sa le manance.

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
exista antrenament miltar pt caini, dar nu se aplica la orice rasa si la orice varsta. asa ca daca nu e obisnuit acu...nu ai ce face. il duci in un loc unde sa se simta in siguranta

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAnn0nyym0us, on 26 decembrie 2020 - 19:48, said:

Cauti pe cel/cei care aprind pedarde, le iei petardele, le introduci petardele in partea dorsala celor proaspat deposedati, aprinzi petardele, te indepartezi.
asta e pt cum sa-i obisnuiesti cu petardele pe cei care arunca petarde, nu e ce se cere, dar oricum e bun de notat sfatul.

#13
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Prin dresaj.
Îl obișnuiești chiar tu cu zgomote din ce in ce mai puternice, progresiv.

NU il mai târî afara din cușcă !!!
E cea mai proastă metodă de a te impune in fața lui (lucru necesar dealtfel) și vei ajunge să fii atacat de câine.

Stai cu el când se dă cu petarde si linisteste l.
Dar pt asta trebuie să te recunoască de stăpân si să aiba încredere in tine.
Un câine nu părăsește seful haitei (adică tu) indiferent de zgomote.

Edited by CovertTwo, 26 December 2020 - 20:02.


#14
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Eu am 4.Un pechinez, care nu are nici o treaba cu petardele, ceilalti sunt mari, trebuie sa-i las sa stea in holul de la intrare, sunt disperati.

#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
ar trebui interzise (cred ca, de fapt, sunt), sau, max pe 31 dec, timp de max 1h

bubuie de zici ca e razboi

unul di cainii mei, din cauza petardelor a prins frica si de tunete, si evada mereu din tarc cand era furtuna. Acum sta numai in casa :)

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
anul asta in zona mea au fost considerabil mai putine. Anul trecut au tinut de la sfarsitul lui octombrie si pana la inceputul lui februarie. Evident, grosul in preajma sarbatotorilor, dar unii au inceput devreme.

#17
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Le arunci tu pocnitori de alea mici, la inceput sunt agresivi, le vine sa le manince de ciuda , dar intr-o ora se obisnuiesc.In toata aceasta perioada le repeti "nu-i voie" .
Vorbim de cei ce se agita agresiv, ceilalti, sub pat , la culcare.

#18
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Asta e, toată lumea si a luat câini desi majoritatea habar nu are să i crească și să aiba grijă de ei.

Poți arunca petarde lângă un câine dresat la Politie sau jandarmerie si nu se sperie deloc, ba mai mult, devine mai alert.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate