Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum obisnuim cainele cu petardele

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
orice caine se poate obisnui cu petarde/bubuieli/puscaturi
se procedeaza progresiv, focul de arma/petarda se declanseaza la distanta in timp ce te joci cu cainele si se apropie progresiv
e ceva mai mult de lucru cu cei care deja au avut o experienta neplacuta cu zgomotele dar se poate .


#20
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
@Initiator , lasa cainele in pace . Daca a prins frica nu mai poti sa faci nimic . Cand dau astia cu petarde stai langa el sa il linistesti sau baga-l in casa .
Am 2 caini din aceeasi rasa , la petarde unul rupe poarta si ar vrea sa-i faca varza pe aia , altul fuge in casa sau se baga intre picioarele mele .

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
gind la gind .. tocmai am primit pe fesebuci ..

Attached Files



#22
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostAlltrack, on 26 decembrie 2020 - 20:00, said:

@Initiator , lasa cainele in pace . Daca a prins frica nu mai poti sa faci nimic . Cand dau astia cu petarde stai langa el sa il linistesti sau baga-l in casa .
Am 2 caini din aceeasi rasa , la petarde unul rupe poarta si ar vrea sa-i faca varza pe aia , altul fuge in casa sau se baga intre picioarele mele .

Sfaturi prostești, de habarnist.

Orice dresor mediocru poate corecta acele comportamente, ambele greșite.
Mai mult, cu puțin efort, orice deținător de câine poate realiza si el acea corectură.
Dar, plm, ne luăm câine, habar n avem cum să l creștem si nici nu suntem dispuși să învățăm și să punem in practică ce am învățat.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostAlltrack, on 26 decembrie 2020 - 20:00, said:

@Initiator , lasa cainele in pace . Daca a prins frica nu mai poti sa faci nimic . Cand dau astia cu petarde stai langa el sa il linistesti sau baga-l in casa .
Am 2 caini din aceeasi rasa , la petarde unul rupe poarta si ar vrea sa-i faca varza pe aia , altul fuge in casa sau se baga intre picioarele mele .
He, he, exact ca ai mei!😀

Edited by Freddy12, 26 December 2020 - 20:09.


#24
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postsandu222, on 26 decembrie 2020 - 19:49, said:

Sampanie ii dai sau nu?
Un os de ros.

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostCovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 20:08, said:

Sfaturi prostești, de habarnist.

Orice dresor mediocru poate corecta acele comportamente, ambele greșite.
Mai mult, cu puțin efort, orice deținător de câine poate realiza si el acea corectură.
Dar, plm, ne luăm câine, habar n avem cum să l creștem si nici nu suntem dispuși să învățăm și să punem in practică ce am învățat.
Bine ca esti tu destept ! Fiecare face ce doreste cu cainii lui , in plus depinde si de rasa .
Daca as fi diliu as face exact ce spui tu . Sa imi iau cainele si sa-i dau cu petarde in cap pana se obisnuieste .
Daca as putea l-as face si pe cel curajos sa fie putin mai prudent , eu i-am invatat sa se fereasca de zomote de motoare prin curte ca ala curajosu' voia sa muste si drujba !
Daca il inveti cu petardele , se repede la ele si ii sar bucati in ochi , esti un stapan deosebit ?
Daca mergem pe acest rationament al tau , daca unui caine ii e frica de lopata il bat cu lopata in cap pana se obisnuieste Posted Image ???

Edited by Alltrack, 26 December 2020 - 20:25.


#26
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Nu poti. Inchizi bine toate portile si atat. E ca si cum ai vrei sa-ti obisnuiesti nevasta cu mersul (tau) la curve sau la spritz cu baietii...

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcutzu_rexi, on 26 decembrie 2020 - 19:37, said:

Si cum se poate obisnui cu petardele ca sa nu se mai sperie?
Cred că un vânător te poate lămuri cel mai bine...

#28
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu știu dacă sunt mai deștept decât tine, in mod clar sunt mai instruit in domeniu, pt că eu nu am cumpărat câine cum am cumpărat gresia si faianța, m am documentat.
Dacă tot luați câini, înțelegeți măcar psihologia lor, plm, e ceva basic.

Voi trebuie să fiți seful haitei !

E ceva neapărat necesar, nu e optional.
In general se ignoră regula asta pt că e vb de câini cât sticla de lapte care nu reprezintă un pericol chit că ei se consideră șef...

Daca această primă regulă e respectată, e f ușor să obișnuiești câinii cu acele petarde.

Voi aveți impresia că la vânătoare, când trage unul cu pușca, se ascund câinii prin toate tufișurile, de frică ?

#29
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,279
  • Înscris: 27.10.2007
pui cainele pe cei care dau cu petarde si scapi de ei.
sau ii reclami pe toti care vand petarde pe olx.

#30
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
exact, acuma mentionati vanatorii tocmai ca sa evitati raspunsul pt om... :)

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Am avut si eu intre 1996 si 2004 un ciobanesc german (nu mai am caine de atunci) si era speriat, ascuns in cusca si moale ca o carpa ori de cate ori auzea petarde sau tunete. Ma enerva acest aspect intrucat mie imi plac ambele tipuri de zgomote. Acum sa nu se inteleaga ca am dat cu petarde langa el, am dat prin curte departe. Dar cum aparea un tunet sau artificii inopinat si eu ma jucam cu cainele, gata, nu mai aveam cu cine.

Pe de alta parte, un vecin are 2 braci sarmosi de vanatoare care evident nu se sperie la tunete si artificii, ci devin alerti si latra ca si cum ar trebui sa aduca in gura vanatul.

Si cine zice ca pisicile nu se sperie, eu am vazut de atatea ori la focuri de artificii cum pisicile fugeau de mancau pamantul.

#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Csf, ncsf.

Astepti linistit sa apara stirile despre degete amputate, ochi scosi, juma' de fatza prajita si sorbi cu inghitituri mici din sampanie.

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostCovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 20:31, said:

Nu știu dacă sunt mai deștept decât tine, in mod clar sunt mai instruit in domeniu, pt că eu nu am cumpărat câine cum am cumpărat gresia si faianța, m am documentat.
Dacă tot luați câini, înțelegeți măcar psihologia lor, plm, e ceva basic.

Voi trebuie să fiți seful haitei !

E ceva neapărat necesar, nu e optional.
In general se ignoră regula asta pt că e vb de câini cât sticla de lapte care nu reprezintă un pericol chit că ei se consideră șef...

Daca această primă regulă e respectată, e f ușor să obișnuiești câinii cu acele petarde.

Voi aveți impresia că la vânătoare, când trage unul cu pușca, se ascund câinii prin toate tufișurile, de frică ?
Am avut caine de vanatoare care nu avea probleme cu zgomotul facut de pusca dar petardele il deranjau si nu se mai oprea din latrat. Ce e drept si pe mine ma deranjau si ii injuram in gand pe indivizi.

#34
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postodastramosilor, on 26 decembrie 2020 - 20:40, said:

exact, acuma mentionati vanatorii tocmai ca sa evitati raspunsul pt om... :)

Ba cred că a primit răspunsuri, citești tu topicul pe sărite.

#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostCovertTwo, on 26 decembrie 2020 - 20:31, said:

Nu știu dacă sunt mai deștept decât tine, in mod clar sunt mai instruit in domeniu, pt că eu nu am cumpărat câine cum am cumpărat gresia si faianța, m am documentat.
Dacă tot luați câini, înțelegeți măcar psihologia lor, plm, e ceva basic.

Voi trebuie să fiți seful haitei !

E ceva neapărat necesar, nu e optional.
In general se ignoră regula asta pt că e vb de câini cât sticla de lapte care nu reprezintă un pericol chit că ei se consideră șef...

Daca această primă regulă e respectată, e f ușor să obișnuiești câinii cu acele petarde.

Voi aveți impresia că la vânătoare, când trage unul cu pușca, se ascund câinii prin toate tufișurile, de frică ?
Aia cu ''instruitul'' e un nou bullshit ! E doar parerea ta , fara sa ma cunosti . De la petarde ai dat-o in vanatoare . Inainte sa imi iau cainii am studiat vreo 10 ani , am vazut cam tot ce era posibil pe piata si am citit o gramada de carti , inclusiv despre dresaj .
Un caine il dresezi in directia in care doresti tu ! Una e sa fie caine de politie/forte speciale , alta e caine de lupta sau paza profesionala , alta e ca vor unii sa-si demonstreze masculinitatea prin ''ce zmardoi e cainele meu'' , alta e la vanatoare si alta e sa ai unul sau mai multi companioni pe care sa-i iubesti . Eu fac parte din ultima categorie .
Si cel fricos a evoluat putin , inainte fugea direct in casa , apoi mai statea in pragul usii , acum sta langa mine . Frica tot ii este iar eu incurajez teama lor de pocnitori si tot felul de utilaje . Prefer sa fuga decat sa fie mutilati .
Nu faci un caine de paza bun din unul care se repede orbeste la intrus , poate ala ii da cu vreo lopata/sabie in cap , il impusca cu un pistol , spray , etc. . De altfel multi proprietari de caini de lupta s-au trezit cu ei furati din curte . Un caine bun de paza face galagie si se roteste in jurul intrusilor , de restul se ocupa altcineva .

#36
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostFreddy12, on 26 decembrie 2020 - 20:49, said:


Am avut caine de vanatoare care nu avea probleme cu zgomotul facut de pusca dar petardele il deranjau si nu se mai oprea din latrat. Ce e drept si pe mine ma deranjau si ii injuram in gand pe indivizi.

Asta e, trebuia să l obișnuiești si cu acel zgomot...
E diferit față de vânătoare, bubuieli constante si cu intensitate diferită.

Dar e ușor, chiar f ușor, de fapt.
Nu trebuie decât să l faci să înțeleagă că nu e un pericol.
Sigur, cum si pt tine e deranjant si pt caine e deranjant, dar nu va mai fugi în cușcă si nu va mai lătra de nebun.

@Alltrack

Ok, avem concepții diferite.
Te contrazici puțin, cel fricos al tău stă acum lângă tine, adică exact ce am spus eu că trebuie făcut.

Nu am dat o din petarde in vânătoare, e vb de același zgomot puternic.
Sigur, e nuanțat, așa cum i am spus si lui @Freddy12, principiul e același însă.

Un câine bun de pază face pază si neutralizează intrusul, nu e doar senzor de proximitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate