Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Transformare DivX in DVD cu subtitrare -ConvertXtoDVD-

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#55
silaghi.paul

silaghi.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.11.2005
Mtz,

Daca in dreptul meu scrie Junior, poate trebuie sa ai mai multa intelegere. Poate intr-o zi o sa cresc si eu mare, si poate ca sunt si altii mari. Nu are rost sa-ti explic ce am crezut, ca pana la urma vei zice ca am scris cu greseli de ortografie.  Oricum am inteles ce ai scris asa de plastic. Ma voi orienta de acum incolo sa cer sfaturi si de la altii, sa nu te mai deranjez cu copilariile mele. Respect.

Edited by silaghi.paul, 06 February 2007 - 21:51.


#56
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Crezi ca era mai bine daca nu iti raspundea nimeni? Indiferent cat de "plastic" am scris, eu cred ca ai primit raspunsul cuvenit la o intrebare pe care daca ai fi gandit-o logic, nu ar fi trebuit sa o pui.
Este de apreciat ca scrii corect si frumos, dar e degeaba daca nu iti raspunde nimeni. Eu am facut-o, asa infumurat cum sunt.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 07 February 2007 - 07:24.


#57
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Nu vrea sa mearga deloc. Bag subtitrarea, acelasi nume ca si filmu si tot nu merge. Are extensia srt.

[img=http://img143.imageshack.us/img143/2065/convertuo5.jpg]

Am gresit undeva? de nu merge deloc?

[ http://img143.imageshack.us/img143/2065/convertuo5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Trebuie sa fie Externa sau Interna?

Edited by Nike_2, 10 March 2007 - 07:12.


#58
TD1

TD1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2004
Ave Mtz!  Am versiunea actualizata, dar nu imi indica la sectiunea subtitrarii font size si Code Page - Central Europe. Ce e de facut?

#59
tibiurkon

tibiurkon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 22.02.2007
Mtz

O intrebare pentru tine
Pana imi iau E-boda ma mai distrez cu conversiile. Spune-mi te rog, pot cu ConvertXtoDVD sa modific marginile (superioara / inferioara)? Au latime mare. Am facut mai multe filme si imi face ingusta imaginea. Cel mai bine au iesit cu optiunea "fullscreen".

Cu respect.

#60
Ale3n

Ale3n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.02.2007

View PostMtz, on Mar 25 2006, 12:10, said:

Program folosit: ConvertXtoDVD

Attachment attachment

Si un screenshot din PowerDVD in care se vede cum arata subtitrarea pe care l-am editat cu setarile de rigoare din ConvertXtoDVD.

Attachment attachment

Referitor la dimensiunea DVD-ului obtinut, cat de aproape este si fata de target depinde si de versiunea programului. Dupa cateva experiente o sa nimeriti cat mai aproape de capacitatea unui DVD5.

enjoy,
Mtz
spune si cum ai ajuns - pas cu pas - la imaginea cu robotii pls. io vreau sa pun subtitrare la dvd-urile pe care le fac din camera mea. deci nu am de unde sa iau filmu divix si srt

#61
david23

david23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2006
CARE ESTE ULTIMUL CONVERXTODVD? MS

#62
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postdavid23, on Jun 19 2007, 21:46, said:

CARE ESTE ULTIMUL CONVERXTODVD? MS
Google? :P

#63
theapache

theapache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2007
Mtz, am incercat cu dvdlabpro2 sa fac un film de o ora jumate. i-am pus subtitrare, cand i-am dat sa faca nu ajunge pana la final, imi intrerupe procesul si spune ceva de memorie. Am 1 GB ram i-am setat page file sa fie 4GB. face la fel. daca filmul este din doua cd-uri si le fac pe fiecare seaorat merge, dar un film de 1 cd nu. de ce?

Edited by theapache, 28 October 2007 - 20:38.


#64
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu am de unde sa stiu de ce se intampla chestia asta.
In threadul asta este vorba despre convertxtodvd, oricum.

enjoy,
Mtz

#65
cristi001

cristi001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.07.2006
am facut si eu un film, dar problema  a fost la subtitrare. Am setat pe culoare galbena, am marit fontul,am schimbat fontul, am dat pe Romanian( pe unde l-am gasit) .        Subtitrarea de tip .srt si denumita exact ca filmul.
dar cand am rulat dvd-ul setarea a ramas cum o stiam: fara diactritice,fara nici o modificare.
dupa ce am asteptat doua ore sa convertesc e greu sa-mi mai dau seama care a fost problema si sa mai fac alt test, sa mai stric un dvd si sa mai pierd 2 ore.

   Alt avantaj , decat al subtitrarii, si sa zicem, avantajele oferite de un format DVD (capitole,modul de derulare,faptul ca memoreaza ultima pozitie...etc) eu nu vad...

   Daca am calitate video proasta la un avi, dupa convertire obtin oare o calitate video mai buna? mie nu mi s-a parut.

#66
CristianH

CristianH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcristi001, on Nov 6 2007, 11:23, said:

... fara diactritice,fara nici o modificare.
...
   Daca am calitate video proasta la un avi, dupa convertire obtin oare o calitate video mai buna? mie nu mi s-a parut.

M-am chinuit si eu vreo doua zile cu diacriticile si am reusit pana la urma : code page-ul trebuie setat la ISO 8859-2 Central Europe.
La un *.srt, corectata cu "Autocorect" , AN 32-34, bold, galben, h=34 obtii o subtitrare perfecta.

Nu inteleg de ce nu vrea diacritice la CP1250 (Windows Latin-2 Central European) pentru ca la "TFM" cu asta faceam si ieseau perfect.
La mine calitatea creste - sau e placebo ?

Numai bine.

#67
cristi001

cristi001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.07.2006
Din pacate nu sunt acasa sa dau toate detaliile exacte. vorbesc din amintiri:
  Eu am tras de pe odc un convertor, probabil mai vechi.   Tot converxtodvd, dar versiune .193(in coada).
  La code page  nu am gasit central europe, am gasit doar MEC- Romanian, (MEC (nu sunt prea sigur)),dar sa zicem ca treaba asta ar influenta chestia cu diactriticele, dar nici culoare  nici font, nimic...

Edited by cristi001, 06 November 2007 - 11:49.


#68
CristianH

CristianH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.12.2006
Trebuie sa gasesti pe undeva si un buton de "font" pentru setarile de rigoare.

In ceea ce priveste calitatea, am facut acum un DVD si a crescut rezolutia de la 640*272 la 720*576.
Cineva mai cunoscator ca mine ne poate spune daca e mai bine sau la fel, si cum poate fi inbunatatita imaginea la un AVI cand trece la DVD.
Oricum, creste de la 0.7 la 4.3 giga.

Numai bine.

#69
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004
creste doar rezolutia, nu si calitatea. ba chiar as spune ca se mai pierde acolo un pic din calitate...
nu poti sa faci din kkt bici, si sa mai si pocneasca

pt marime maxima a fisierului obtinut, encoding, target size -> 4460 MB

Edited by zit, 07 November 2007 - 22:14.


#70
cristi001

cristi001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.07.2006

View Postzit, on Nov 7 2007, 22:09, said:

nu poti sa faci din kkt bici, si sa mai si pocneasca

Asta banuiam si eu, ca nici din Mp3 nu mai faci audio Cd cum a fost el de la "mama lui"



Dar cum alipesc un film de pe doua Cd-uri?    Cu convertorul acesta? Sau imi trebuie alt soft?
Adica sa nu am doua intrari in meniu pt acelasi film..

#71
theapache

theapache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2007

View PostMtz, on Oct 30 2007, 00:28, said:

Nu am de unde sa stiu de ce se intampla chestia asta.
In threadul asta este vorba despre convertxtodvd, oricum.

enjoy,
Mtz
Mtz, please help. In convertxtodvd i-am dat să-mi converteasca ceva și mi-a turtit filmul. filmul era widescreen dar l-a facut mai turtit. nu am mai pățit niciodata așa ceva. filmul asta are 640x352 iar celelalte care au ieșit ok sunt 624x352. Să fie din cauza asta? dacă da cum fac să fie bine?

Edited by theapache, 04 December 2007 - 21:38.


#72
AndAly

AndAly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2007
Mtz, am o problema cu convertxtodvd. Nu stiu de ce, dar nu mai in compileaza nimic. Se blocheaza la inceput, timpul nu mai merge si imi lucreaza greu computerul. Oare din cauza ca nu l-am cumparat si ca am luat de pe ceva site codul de inregistrare ca sa pot compila? Oare cu cod sunt limitat la un anumit numar de dvd-uri sa pot compila? Nu imi scrie nicaieri ca mi-a expirat licenta sau sa-mi dea ceva eroare. Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate