Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Transformare DivX in DVD cu subtitrare -ConvertXtoDVD-

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#37
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Am incercat si eu cu convertxtodvd.Problema e ca am o subtitrare cu extensia sub si nu o recunoaste.Am descarcat altele dar nu se potrivesc.Fisierul video nu il schimb ca e singurul care m-a satisfacut d.p.d.v. calitativ. Ce fac?

#38
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Transform-o in SubRip cu Subtitles Workshop.

enjoy,
Mtz

#39
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Sal e foarte bun programul si mai ales foarte rapid. Insa am o problema, nu mi se vad T sau S (ma refer la caracterele romanesti cu virgula sub ele) inloc de ele imi apare niste litere pocite, ma sfatuieste si pe mine cineva se sa fac?
Mentionez ca la Subtitrari am ales Limba Implicita Romana, trebuia sa las engleza ?

#40
iStoica

iStoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.09.2005

View Postpana_daniel, on Jan 12 2007, 02:04, said:

Sal e foarte bun programul si mai ales foarte rapid. Insa am o problema, nu mi se vad T sau S (ma refer la caracterele romanesti cu virgula sub ele) inloc de ele imi apare niste litere pocite, ma sfatuieste si pe mine cineva se sa fac?
Mentionez ca la Subtitrari am ales Limba Implicita Romana, trebuia sa las engleza ?
Alege romana. Schimba encoding.Vezi atasament.

Attached Files

  • Attached File  sub.jpg   44.11K   744 downloads


#41
simplu_cristi

simplu_cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.01.2007
Salutare !!! Am mare nevoie de ajutor !!! Sunt mai mult decat un simplu novice in ale DVD'urilor !!! Am incercat sa fac un DVD dintr'un divx cu programul asta ConvertXtoDVD. Am pus filmul (divx) , subtitrarea .srt , si mi-a tras filmul corect pana la sfarsit,doar ca acum nu imi vede subtitrarea.Unde am gresit ??? Va rog mult de tot sa ma ajutati eventual si cu niste print screenuri pas cu pas daca considerati ca aveti putin timp si pentru mine !!! Am aici un print screen ca sa se vada cum am pus subtitrarea. Mersi anticipat.

Attached Files

  • Attached File  DVD.JPG   82.57K   489 downloads


#42
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 05.01.2004

View Postvidi, on Oct 7 2006, 16:36, said:

Salut ! Cum este mai bine sa fac pentru o calitate mai buna a filmului rezultat dintr-un film impartit in 2 : sa unesc partile (rezultat 3 h si ceva) sau sa convertesc fiecare parte in sine ?
Avind in vedere si postul tau anterior, inteleg ca vrei sa le ai pe un singur DVD. In cazul asta, nu stiu de ce ai vrea sa ai doua parti in loc sa ai un film continuu.

#43
simplu_cristi

simplu_cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.01.2007
Imi cer scuze pentru exprimarea gresita din post'ul de mai sus. Problema a fost ca eu am ars DVD'ul si apoi l'am probat pe un dvd player,Am observat ca totul este ok,imaginea este super,sunetul foarte clar,doar ca subtitrarea o ia cu mult inaine.Cum ar trebui sa procedez ca la final totul sa fie bine si din punct de vedere al subtitrarii.va rog mult poate ma ajutati totusi si pe mine.Am mai pus un print screen in post'ul de mai sus si poate cineva care se considera expert o sa ma ajute.Ar fi foarte apreciat.Multumesc.

#44
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postsimplu_cristi, on Jan 22 2007, 22:41, said:

Imi cer scuze pentru exprimarea gresita din post'ul de mai sus. Problema a fost ca eu am ars DVD'ul si apoi l'am probat pe un dvd player,Am observat ca totul este ok,imaginea este super,sunetul foarte clar,doar ca subtitrarea o ia cu mult inaine.Cum ar trebui sa procedez ca la final totul sa fie bine si din punct de vedere al subtitrarii.va rog mult poate ma ajutati totusi si pe mine.Am mai pus un print screen in post'ul de mai sus si poate cineva care se considera expert o sa ma ajute.Ar fi foarte apreciat.Multumesc.
Inainte de a converti filmul DivX la DVD, verifica cu Subtitle Workshop subtitrarea si sincronizeaz-o daca este nevoie. Gasesti ghid pentru Subtitle Workshop pe aria Ghiduri.

#45
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 05.01.2004
Simplu_cristi, in mod normal, daca subtitrarea in format srt e sincronizata cu filmul sursa, nu ar trebui sa ai probleme indiferent ca faci DVD PAL sau NTSC. Deci problema este in sincronizarea initiala cu filmul avi.

#46
AccaIdle

AccaIdle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2005
Mie unu -ConvertXtoDVD- mi se pare o mare prostie...k soft e bun, face destule si are o interfata "simpatica", dar totusi sa stai peste 60 de minute sa iti faca un dvd cu subtritare dintr-un .avi mi se pare CEA MAI MARE PROSTIE....Parerea mea!

Mtz am vazut si cred k te pricepi destul de bine la chestiile astea...nu poti sa ne spui si noua un SOFT care adauga subtritarea si face un DVD intr-un timp ceva mai scurt? Am tot cautat atat pe Softpedia cat si pe alte forumuri metode,softuri si nu am gasit nimik...toti numai de -ConvertXtoDVD- au auzit..

Multam!

#47
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 05.01.2004
Muuult mai scurt... te duci si cumperi DVD din magazin, gata facut. Sau il rogi pe un prieten sa ti-l faca.
Omule, vorbim de calitate DVD, totusi, chiar daca e facut din avi. O imagine codata cit de cit bine dureaza ceva la prelucrare. Din ce am folosit, ConvertX e cel mai rapid. Si nu mi se pare exagerat timpul de lucru, avind in vedere ca e mai rapid decit real-time.

#48
simplu_cristi

simplu_cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.01.2007
Va multumesc pentru ajutor !!! o sa fac toate astea,apoi daca tot nu merge o sa incerc un alt film,si daca tot nu o sa'mi reuseasca voi putea spune cu sufletul impacat "Odihneasca'se in pace !".Aveti grija de voi si va dau in curand raspunsul sa va spun daca am rezolvat ceva ca sa fiti si voi fericiti ca m-ati ajutat ;)

#49
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostAccaIdle, on Jan 23 2007, 18:59, said:

mi se pare CEA MAI MARE PROSTIE....Parerea mea!
Parerea mea este sa te mai duci si sa mai studiezi inainte sa postezi tampenii.

enjoy,
Mtz

#50
simplu_cristi

simplu_cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.01.2007
Am incercat sa fac un alt DVD cu un alt film si a mers ,adica merge si acum :P .Stiti ce am uitat eu sa va spun ? La filmul ala pe undeva pe la capitolul 10 mi-a dat si o eroare de genul "Erro during deccompresion".Sincer nush la ce se referea,dar filmul cu subtitrarea erau sincronizate bine cand ma uitam la film pe PC.Oricum am rezolvat problema ! :)

Inca ceva,eu fac DVD-urile pentru mine ca sa nu dau sute de mii la magazine.Imi explicati si mie cum trag baietzii astia smecheri folii pe disc ? Mi-am gasit pe internet cover-uri de coperata,dar si pentru disc.Exista vreo folie speciala(cum se cheama?) sau trebuie sa am o scula adecvata (ma refeream la DVD-writer :P ) . Cine stie sa-mi spuna si mie as fi tare incantat sa mai invat cate ceva.

#51
dawgama

dawgama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.12.2006
Admir programul acesta mi-a luat 5 minute sa il invat - e simplu,cu optiuni de baza,si atat,nu am avut nici o problema , sunt multumit
sfat- cei care nu il cumpara sa caute undeva un fisier romanian.??? si acole este acel text-"aceasta banda nu...... "= se poate inlocui -dar nu sterge
Cumparati-l !!!!!!!!!!!

#52
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Poti sa pui pur si simplu o pauza (space), astfel incat sa nu iti apara nimic?

enjoy,
Mtz

#53
silaghi.paul

silaghi.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.11.2005
Salut,

Intrebare: de ce in fereastra de setari, la tab audio, nu pot selecta formatul (fiind inactiv combo-ul)? Ideea este ca as vrea sa-i dau sunetului un format 5.1

#54
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Tu crezi ca la banii astia si la simplitatea programului iti poate face el 5.1 din stereo? Programul, dupa cum am mai spus-o, este pentru cei care nu se pricep si vor repede.
Maine poimaine o sa vina un user care sa intrebe "unde este butonul care transforma un film tras din sala de cinema cu telefonul mobil si care se vede prost, intr-unul de calitate High Definition? Nu vreau sa dau banii pe HDDVD sau BlueRay, ca am net si am luat filmul de pe retea. Deja mi-am irosit 5 minute pana l-am luat, dar sunt dispus sa mai irosesc inca 2-3 minute daca imi spuneti unde este acel buton."

enjoy,
Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate