Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Transformare DivX in DVD cu subtitrare -ConvertXtoDVD-

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#19
sherpishoru

sherpishoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 13.10.2005

View Postsabian, on Jul 7 2006, 10:08, said:

Seteaza programul pe auto.

Am incercat cu primul disc si merge perfect.
Da, cred ca aici greseam eu...merci. Evident el l-a facut NTSC, probabil ar fi putut sa-l faca si PAL dar poate e tot din vina mea...fiind mai comod o sa-l las tot pe auto de acum incolo.
Si suburile cred ca o sa le fac pe toate .srt sa nu mai am surprize...

La viteza e tare...nu am gasit alt program mai rapid...1.5x  :D

Edited by sherpishoru, 07 July 2006 - 12:21.


#20
disc0nected

disc0nected

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.08.2005

View Postsherpishoru, on Jul 7 2006, 14:19, said:

Am incercat cu primul disc si merge perfect.
Da, cred ca aici greseam eu...merci. Evident el l-a facut NTSC, probabil ar fi putut sa-l faca si PAL dar poate e tot din vina mea...fiind mai comod o sa-l las tot pe auto de acum incolo.
Si suburile cred ca o sa le fac pe toate .srt sa nu mai am surprize...

La viteza e tare...nu am gasit alt program mai rapid...1.5x  :D

Cucusoft mai este unul care lucreaza repede ...

#21
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Foarte bun programul, pacat ca e pe bani.

#22
zooma

zooma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.08.2006

View PostMtz, on Apr 17 2006, 07:07, said:

Eu cred ca daca:
- deschizi programul
- ai subtitrarea identica cu denumirea filmului de tipul SubRip, adica .srt
- te uiti in pozele de mai sus cu putina atentie ca sa pricepi munca mea de acolo,
vei avea subtitrarea pe DVD.

enjoy,
Mtz

1.am deschis programul si l-am cercetat o zi si mai ales o noapte
2.am subtitrarea identica cu denumirea filmului
3.m-am uitat in pozele de sus tot in intervalul mai sus mentionat

mai mult, am lucrat si cu subtitleworkshop salvand titrajul in toate formatele .sub posibile..

PROBLEMA: convertXtoDVD nu vede neam titrajul..help boss :worthy:

Edited by Mtz, 06 September 2006 - 22:25.


#23
zooma

zooma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.08.2006
rezolvat: Subtitrarea salvata ca .srt. 10x

Edited by Mtz, 06 September 2006 - 22:22.


#24
xbyt

xbyt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.06.2006
am folosit si eu programul ConvertXtoDVD. merge f bine dar nu pot scapa de textul din centul imaginii. ce trebuie  sa fac ca scap de el???? :confuzzled:

Attached Files


Edited by Mtz, 06 September 2006 - 22:22.


#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Trebuie ca sa cumperi programul, pentru ca nu este free.

enjoy,
Mtz

#26
just_dj89

just_dj89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2006
am si eu un dvd-rw pioneer dvr-108 si orice film pun pe dvd de la jumatate incepe sa faca figuri ...se misca in reluare ...isi revine si tot asa...ce trebuie sa fac ?

#27
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Pot sa fac un dvd din doua sau trei filme avi cu programul acesta ? Daca da poate sa imi spuna si mie cineva cum ? MULTUMESC .

#28
PeRuZzI

PeRuZzI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.12.2005
am si eu o problema fac meniu cu DVDLab pro 2 .... merge foarte bine filmul dar subtitrarea o pune foarte sus .... stie cineva din ce cauza?

#29
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Salut ! Cum este mai bine sa fac pentru o calitate mai buna a filmului rezultat dintr-un film impartit in 2 : sa unesc partile (rezultat 3 h si ceva) sau sa convertesc fiecare parte in sine ?

#30
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Normal, ca daca vei baga 3 ore si ceva pe un DVD, vei avea o calitate mai slaba decat la o ora jumatate, sa spunem. Deci fa 2 DVD-uri.

Enjoy!

#31
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Ok ! MERSI !

#32
iStoica

iStoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.09.2005
Joaca-te cu valorile marginilor si vezi ce iti iese. recomand ~70 (+/-8)

View PostPeRuZzI, on Oct 7 2006, 15:03, said:

am si eu o problema fac meniu cu DVDLab pro 2 .... merge foarte bine filmul dar subtitrarea o pune foarte sus .... stie cineva din ce cauza?

Attached Files



#33
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
In sfirsit am cumparat  ;) si eu acest program si am citeva nelamuriri, pe care poate Mtz sau oricare utilizator specializat in acest program mi le-ar putea lamuri. Am ultima versiune ConvertXtoDVD 2.1.8. 193 si am facut doua dvd-uri, ca sa probez programul. Functioneaza bine, dar as vrea sa stiu, daca in caz ca mai am o linie de subtitrare cu trei rinduri, le poate vedea sau nu suporta decit 2 rinduri. El vine setat default ca pozitionare a subtitrarii cu urmatoarele date, margini stinga 38, dreapta 38, vertical 30 si font Arial 24 Bold la sub si cu fonturi la titlu implicit albe. Eu am setat margini stinga 38, dreapta 38, vertical 18 la un film si 22 la alt film, cu Arial Narrow 26 Bold si schimbat imaginea de fundal la meniu si culoarea si denumirea la titlul implicit din "My DVD" in numele filmului. Problema e ca nu am observat vreo modificare la pozitionarea subtitrarii cu vertical 18 sau 22 si parca si fonturile par sa fie cele default. A schimbat doar imaginea de fundal la meniu, iar la titlul implicit nu a schimbat marimea fontului si nici culoarea cu toate ca setarile erau facute. Cum se salveaza setarile pe care le faci?
Daca am un avi din 2 buc. cd1 si cd2, trebuie sa le unesc eu sau daca le incarc in program le lipeste el si face un singur dvd?
Multumesc

#34
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu am lucrat cu acest program doar cand am facut "ghidul". Dupa aceea l-am dezinstalat. Am creat aria ghiduri doar ca sa scap de aceleasi intrebari care se tot repetau obsedant. Nu le-am facut ca sa arat ce destept, priceput sunt eu sau ca ma ocup cu crearea diferitor materiale finale prezentate aici. Video este pentru mine doar o pasiune non-profit, singurul lucru care la care tin fiind calitatea.

enjoy,
Mtz

#35
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
OK Mtz,
Am dat jos manualul de utilizare de pe site-ul producatorului si am sa incerc, sa ma descurc cu el la problemele mai de finete. Oricum am mai facut o proba cu setarile default pt. pozitia subtitrarii, cu care vine programul si am marit dimensiunea fontului si am mai revazut treaba cu meniul de inceput si de data asta a functionat. Imaginea de inceput a meniului a iesit, asa cum am setat-o cu dimensiunea si culoare fonturilor aleasa. Iar la sub s-a observat o pozitionare usor mai sus de baza ecranului si dimensiunea fontului a fost ceva mai mare. M-am prins de ce nu se observa asa vizibil modificarea dimensiunii fontului, pentru ca filmul era wide si am vazut in fereastra de preview, ca dimensiunea fontul nu se modifica asa puternic, ca si in cazul unui film full screen. Poate imi dai totusi un tip si imi recomanzi ce font sa folosesc, din cele care sint disponibile in program. Eu am folosit Arial Narrow, dar parca ar fi loc de mai bine. Sa folosesc Tahoma cu care vine default programul. Ai idee ce font folosesc astia pe la HBO sau ProTV. Oricum vorba batrineasca, repetitia mama invataturii. :rolleyes:

#36
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu folosesc numai Arial Narrow Bold. Nu conteaza ce subtitrari folosesc televiziunile pentru ca la ei rar de tot ajunge ca un subtitlu sa aiba 40 caractere/rand. Suburile care-s pe net cele mai bune sunt cele TVQS care au maxim 44 de caractere ceea ce permite folosirea lui Arial Narrow Bold si obtinerea unei subtitrari la fel de mari ca cea de la TV.
Nu mai folosi tampenia aia de Tahoma. Este cel mai urat font posibil.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 11 January 2007 - 04:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate