Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Transformare DivX in DVD cu subtitrare -ConvertXtoDVD-

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#217
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Referitor la subtitrare.
Incearca ce am spus eu. Verifica daca functioneaza bine.
Garantat poza in meniu este cat tot ecranul!

In cazul softului piratat nu garantez modul de functionare!
Descaraca versiunea oficiala de pe site-ul VSO si foloseste modul trial(programul pune sigla VSO in dreapta sus).
Daca asa functioneaza corect, ai gasit rezolvarea!

#218
rivelinio

rivelinio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2006
ok,iam dat de cap si merge.multumesc frumos pentru sfaturi.revin cu alta problema.exista vreo setare la convertxtodvd4 care pastreaza meniul bluray-ului?cand convertesc in dvd,il face bine ,dar nu pastreaza meniul .exista vre-o setare care pastreaza meniul original al bluray-ului?multumesc

#219
rivelinio

rivelinio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2006
va rog frumos sa ma ajutati si pe mine.vreau sa convertesc fisierele de 1080p dar imi da eroarea asta:

one or more file can't be converted.see the log for more details.si acolo la log zice unknown format

asa face la toate care au 1080p.celelalte de 720 merg.multumesc frumos , astept raspunsul vostru

#220
ciprian4you

ciprian4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2007
am versiunea 4 si nu-mi pastreaza "marimea" originala

spre exemplu... vreau sa convertesc un 720p de 4.37 Gb.... programul mi-l face de 1.70 Gb

unde gresesc? ce sfaturi imi dati?

#221
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Ce durata are "originalul"?
O prima sugestie: alege la dimensiunea finala a discului DVD9(8,5 GB)!
Si seteaza sa NU scrie direct pe disc, sa poti verifica!

Edited by viceroy56, 06 April 2012 - 06:56.


#222
ciprian4you

ciprian4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2007
am incercat si cu DVD9... la fel se intampla... si nu scriu pe disc...
iar in legatura cu durata, pun cum zice acolo MP - 160 minute sau SP-80 min


sa fie treaba cum a zis cineva mai sus.... numai cumparat sa mearga?

Edited by CristianAdrian, 06 April 2012 - 10:40.
scos citat inutil


#223
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postciprian4you, on 5th April 2012, 21:36, said:

... vreau sa convertesc un 720p de 4.37 Gb.... programul mi-l face de 1.70 Gb...
Dar de ce vrei sa-l convertesti? Calitatea imaginii va scadea drastic de la 720p la DVD-video, in primul rand datorita rezolutiei. Daca vorbim de materiale proprii, sfatul meu este sa-ti cumperi un mediaplayer HD sau un BluRay player. Fiind vorba de propriile amintiri, chiar merita sa le poti pastra si reda la rezolutie HD. Daca vorbim de filme... acolo de unde le-ai cumparat in format 720p, in mod sigur le vei gasi la acelasi pret si in format DVD-video.
S-auzim numai de bine! SPOR!

#224
ciprian4you

ciprian4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2007

View Postpif_foto, on 6th April 2012, 11:33, said:

Dar de ce vrei sa-l convertesti? Calitatea imaginii va scadea drastic de la 720p la DVD-video, in primul rand datorita rezolutiei. Daca vorbim de materiale proprii, sfatul meu este sa-ti cumperi un mediaplayer HD sau un BluRay player. Fiind vorba de propriile amintiri, chiar merita sa le poti pastra si reda la rezolutie HD. Daca vorbim de filme... acolo de unde le-ai cumparat in format 720p, in mod sigur le vei gasi la acelasi pret si in format DVD-video.
S-auzim numai de bine! SPOR!

le fac DVD-Ro sa le urc pe tracker!!!
:deadtongue:

#225
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011
pentru afișare diacritice: urmați pașii de aici http://forums.vso-so...only-t5921.html
pentru română setările sunt Font: EASTEUROPE_CHARSET și  Code Page: 01250 (ANSI - Central Europe)
daca dați click din nou apare tot ansi_charset dar la sample apare AaBb ÁáÔô - asta inseamna ca a setat pe easteurope.

daca tot nu afișeaza diacriticele, deschideti subtitrarea cu notepad++ si inlocuiti diacriticele: ș cu s, â cu a...

daca subtitrarea e pe frame-uri e mai bine sa fie convertita pe timp - cu frame-uri e posibil sa apara decalaj

Edited by Isildor, 20 May 2012 - 17:38.


#226
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009
Calitatea unui Divx de 1.5 Gb cu sunet 5.1, este mai slaba ca a unui DVD5 PAL?

#227
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Depinde!
Daca DVD-ul este ORIGINAL, calitatea divx-ului este mai slaba!
Daca DVD-ul este convertit din avi, calitatea nu poate fi mai buna!
Retine: orice conversie aplicata unui fisier video conduce la scaderea calitatii!

Edited by viceroy56, 08 September 2012 - 08:13.


#228
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009
Ma refefer daca eu transform un MKV de 6 GB rezolutie 1280x600, sound DTS 5.1 6 channels, in DVD, calitatea este mai buna la DVD decat daca as transforma MKVul in DivX?
Pentru ca rezolutia de comprimarea este aproape tot aia, un DvX are rezolutie 720x304, sau 720x400, si sunet AC3 5.1, iar un DVD are rezolutie 720x575 PAL, sau 720x480 NTSC, iar sunetul este tot 5.1 AC3, si in afara de meniul ala pompos si cateva "Chapters", nu vad diferenta. Daia as vrea ca cineva sa imi poata explica daca mai exista altceva ce poate ca DVDul sa fie mai calitativ si imi scapa mie.

#229
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Meniul nu este obligatoriu! Si nici capitolele, dar te ajuta la navigare. Si la DVD poti pastra sunetul original DTS, daca player-ul "stie" sa decodeze DTS. Daca nu, il faci AC3 5.1!
La aceeasi rezolutie, sau apropiata, algoritmul de codare in MPEG2 este superior calitativ. Nu mai vorbesc de bitrate. Asta determina calitatea! La un DVD bitrate este intre 5000 si 8000, functie de durata filmului si dimensiunea finala(DVD5 sau DVD9) pe cand la un divx peste 1500 apar probleme(sacadare) la redare. Discutam de redarea pe un player DVD hardware!
Daca nu esti pretentios si mai ales daca nu vrei sa pastrezi filmul respectiv in colectie, fa-l divx! La redarea pe un player bun se vede diferenta intre divx si DVD!

#230
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009
Pentru un DVD player ma refeream. Multumesc, acum am prins ideea, deci era vorba de bitrate, si de mpeg 2. Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate