Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Compost facut in gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Asa e viata la tara/curte, cu tot felul de animale carora le-am luat din teritoriu; la mine in curte aterizeaza fazani, imi maninca rosiile si strugurii, ce sa le fac ? Aa pun capcane, sa ii prind cu laturi, cu otrava ? Nu, ii las si ma bucur de aparitia lor (din ce in ce mai rara). Am intr-un colt al curtii o groapa cu gunoi menajer in care fac si eu compost, mai vin soareci, poate si sobolani, dar de ce m-ar deranja foarte tare ? Ii goneste catelul, ii fugaresc pisicile vecinilor...eu nu ii vad, doar gaurile de intrare in galerii. In curte imi vin cotofene, niste pasari tare uricioase, zgomotoase si hoate, maninca si ele din gunoi, din castronul catelului, ele ma deranjeaza mai mult ca soarecii. Nu le fac nimic, nici nu as putea cum sa le alung. Pe strada mai trece cind si cind cite o vulpe, o latra toti cateii din curti. Bine ca suntem inconjurati de natura si nu de betoane.

#56
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Stiu ce spui si ai dreptate. Nu ai de ce sa omori vietatile doar pt ca te deranjeaza. Sunt inconjurat de o fosta livada, deci am si eu  fazani, iepuri, ciori, cotofene, soricei si la vreo 2 strazi departare a aparut si un porc mistret asta primavara. Nu am avut nici o problema cu ele pana acum.
Dar la sobolani pt mine se trage o linie pshihologica pt care nu am neaparat o explicatie. Acum e doar o gaura, dar cum in zona nu prea e altceva de mancare iarna, presupun ca asta este doar inceputul. Cum 3 ani nu a fost nici o gaura si la 1 luna dupa ce am inceput sa strang compost fix langa container a aparut una, explicatie e clara.
La fel si solutia. Am sperat ca nu le plac cruditatile. Avand in vedere ca vin la masa, singura solutie ramane sa nu le mai pun mancare.

Edited by Scurthea211, 06 January 2021 - 17:02.


#57
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu mai pui mincare, insa poti pune in container frunze, gazon tuns, crengute tocate marunt (eu mi-am luat tocator de crengi si e o minune !), zat de cafea etc., fara coji, piine, cotoare, mincare stricata, probabil ca la astea vin soarecii. In ce zona stai ? Eu sunt in Mogosoaia, jud. Ilfov.

#58
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
:))  Se pare ca suntem vecini. Noi stam in Livada. De aici si fazanii si iepurii.
Nici acum nu pun mancare, tocmai de frica sobolanilor. Doar coji de legume,resturi de fructe, zat si paine. Posibil painea sa fi fost greseala. Sau poate resturile de fructe ca fermenteaza. O sa le elimin pe astea 2 si vad cum evolueaza transeele.

#59
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Soarecii vin direct la piine, scoate-o din compost si o poti pune undeva la inaltime sa vina vrabiile sa o manince, eu dau resturile de mincare la catel, de obicei maninca tot.
In Livada stam si noi, chiar pe str. Livezilor, suntem aproape de parculetul facut la intersectia Vinatorilor cu Livezilor si cu N. Stanescu. Ati vazut vreodata vulpea ? E mai mult coada de ea, in rest arata ca un ciine rosuliu si jigarit :|

#60
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Vulpea nu. Din ce am inteles e mai mult inspre parc zona ei. Noi stam pe Nichita Stanescu spre Fuiorului: zona cu porcul mistret :))

#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostScurthea211, on 06 ianuarie 2021 - 11:18, said:

Din pacate cred ca aventura mea cu compostul se incheie aici. Azi am vazut o gaura de sobolan fix langa recipientul pt compost. Daca pt soricei puteam sa am putina intelegere si puteam convietui, sobolanii sunt din alt film.
sunt pe you tube tutoriale cum sa feresti compostul de sobolani.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/29JKwkpb_Ew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-am mirat cat de multe clipuri sunt pe tema compostului.
Am facut si eu unul anul trecut, am tot aruncat iarba tunsa din curte, apoi am inceput sa arunc si resturi de mancare, de toate, fructe, legume, chiar si carne, orice.  
Apoi am vazut ca un compost bun, trebuie sa fie macinat, framantat, aerat si udat.
Azi am bagat cazmaua in compost, l-am scos afara pe tot, si am ramas foarte placut surprins, sa vad ca de la jumate in jos, deja s-a format pamant. Plin cu organisme, viermi, gandaci, rame,  de toate.  Eu consider ca este de departe mai bun decat porcaria aia ieftina de la dedeman, cu 12 lei sacul de 50 de litri, din care nici iarba nu creste.
Anul asta nu mai arunc nici frunzele cazute din copaci la tomberon. Le macin cu masina de tuns iarba si le amestec in compost. De ce sa arunc ceva care se poate intoarce in natura, cu toti nutrientii si mineralele necesare unui pamant sanatos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kyYpGNZOCwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VHqXAM_EfQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici au "compostat" cateva tone de porci, 100 si ceva de carcase mai precis. In cateva saptamani nu a mai ramas nimic decat oasele mai mari.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U9kw0A9_oCM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postionut76, on 06 ianuarie 2021 - 16:48, said:

Asa e viata la tara/curte, cu tot felul de animale carora le-am luat din teritoriu; la mine in curte aterizeaza fazani, imi maninca rosiile si strugurii, ce sa le fac ? Aa pun capcane, sa ii prind cu laturi, cu otrava ? Nu, ii las si ma bucur de aparitia lor (din ce in ce mai rara). Am intr-un colt al curtii o groapa cu gunoi menajer in care fac si eu compost, mai vin soareci, poate si sobolani, dar de ce m-ar deranja foarte tare ? Ii goneste catelul, ii fugaresc pisicile vecinilor...eu nu ii vad, doar gaurile de intrare in galerii. In curte imi vin cotofene, niste pasari tare uricioase, zgomotoase si hoate, maninca si ele din gunoi, din castronul catelului, ele ma deranjeaza mai mult ca soarecii. Nu le fac nimic, nici nu as putea cum sa le alung. Pe strada mai trece cind si cind cite o vulpe, o latra toti cateii din curti. Bine ca suntem inconjurati de natura si nu de betoane.
atitudine corecta.
Trebuie sa traim in armonie cu natura, sa avem loc toti unii de altii. Fiecare specie are rolul sau in natura.
Eu inca nu m-am lamurit daca furnicile sunt considerate daunatori sau nu. Au si ele un rol acolo in pamant, consuma diverse chestii, la fel ca si ramele.

Edited by tfmercedez, 02 September 2021 - 14:42.


#62
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
De sobolani cred ca o sa ma pazeasca pisicile. Am primit 2 gonite dintr-un apartament si mai 2 care vin sa serveasca cina la mine :)

Dar in schimb am avut o cartita cu care nu m-au ajutat si a trebuit sa lupt singur.

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
E bun si un soricar pe langa casa omului.  Am si rozatoare, cu urechi lungi.. vad ca-i place sa scormoneasca prin compost.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate