Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Compost facut in gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Sunt in primul sezon mutat la casa pe un teren unde de vreo 2 ani am experimentat cu o mica gradina de legume. Acum fiind mutat aici m-am gandit sa incerc sa produc si niste compost pentru gradina din resturile vegetale ramase de la bucatarie. Toate bune si frumoase, am strans resturile, am cumparat un recipient de plastic si am inceput sa le depozitez. Problema e ca am observat deja un soricel care banuiesc ca locuieste in gramada de resturi vegetale. De fiecare data cand ridic capacul el e acolo. Mai ca ma intreaba ce i-am adus. Abia dupa ce l-am vazut a 3-a oara mi-am dat seama ca am facut un morman caldut  cu mancare pentru el si nu ar avea de ce sa mai plece. Un soricel nu e o problema, dar terenul meu e inconjurat de terenuri neconstruite pline de iarba unde probabil sunt mult mai multi soricei mai mici sau mai mari. Sunt constient ca o sa mai vad si alti soricei, asta e, vin la pachet cu mutatul la curte. Dar parca  nu prea as vrea sa ii invit sa se mute toti la mine. La voi la fel e? S-au strans la lada cu compost? Sau asta e ratacit si ii place la caldura.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Unde e gunoi sunt si soricei. Asta e natura, nu ai ce face.

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 andrei_scurtu, on 16 decembrie 2020 - 14:26, said:

dar tu nu mai torni si apa in compostul ala?
eu bag saptamanal 30 litri in fiecare gramada de 80 kg,
de obicei trag la gunoi, mai ales ca nu mai ai case imprejur.
daca chiar vrei sa faci compost, baga in recipente inchise, doar cu mici gaurele pt aerisire.
peste compost se mai pune si pamant, tu lasi asa, doar resturile de la bucatarie?

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Si eu am soricei in compost, dar nu misca de acolo, nu vin in casa. Sunt simpatici, se mai distreaza matza cu ei..

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Gasesti in magazinele de bricolaj niste solutii, prafuri pentru accelerarea compostarii, e nevoie de apa si ceva caldura, le folosesc vara ca sa imi macine gazonul tuns
Off-topic cumva: la noi acasa tot ce inseamna biodegradabil (frunze, gazon tuns, resturi alimentare, coji de cartofi, banane etc) ajunge intr-o groapa 1m x 1 m x 0,5 m. Mai fac rost de zat de cafea si pun peste, am pe cineva care imi mai aduce si balegar, in fine..Cind groapa se umple, dau la o parte ce este deasupra pus recent si scot din groapa multe roabe cu acest compost si il pun in gradina la pomi, la trandafiri, la vie, in solar etc. Este foarte bun si nu mai utilizez ingrasaminte din magazine.
In gunoi mai pun doar ceva resturi de hirtie, maruntisuri de prin casa, gunoiul din aspirator si..atit, plasticul si sticla le pun separat in saci si le duc la containerele de reciclare. Ideea este ca odata ce am scos plasticul din pubela, pot scoate gunoiul la poarta si o data la 2 saptamini..

#6
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Iti iei o pisica sau mai multe.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Regula e ca în tomberonul de compost să nu arunci nimic, dar absolut nimic fiert.
Altfel vei avea muște, viermi și șobolani.
Șoriceii îi poți ignora, nu fac nici un rău.

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu folosesc descompunerea naturala . In locul unde am gradinita de legume arunc direct resturile vegetale , gazonul tuns si zatul de cafea .
Fara mirosuri , fara efort , fara spatiu suplimentar dedicat . Necesita doar o frezare toamna - primavara .

#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 pasilla, on 16 decembrie 2020 - 14:32, said:

Unde e gunoi sunt si soricei. Asta e natura, nu ai ce face.

Soriceii nu sunt o problema, am mai tot vazut in curte. Avand in vedere ca sunt la prima incercare voiam doar sa ma asigur doar ca nu le fac colonie.

 odastramosilor, on 16 decembrie 2020 - 14:39, said:

dar tu nu mai torni si apa in compostul ala?
eu bag saptamanal 30 litri in fiecare gramada de 80 kg,
de obicei trag la gunoi, mai ales ca nu mai ai case imprejur.
daca chiar vrei sa faci compost, baga in recipente inchise, doar cu mici gaurele pt aerisire.
peste compost se mai pune si pamant, tu lasi asa, doar resturile de la bucatarie?

Nu pun apa sau pamant. Doar ce am inceput gramada.
Folosesc un container special, doar ca l-am asezat pe o zona pe care am amenajat-o cu o sapa in graba si in frig. Langa una din laturi a ramas o fanta un pic mai mare prin care se strecoara. Dar la cat de mic era soricelul il banuiesc ca dupa ce ii astup intrarea o sa se strecoare lejer prin gaurile de aerisire.

 Argv, on 16 decembrie 2020 - 14:45, said:

Si eu am soricei in compost, dar nu misca de acolo, nu vin in casa. Sunt simpatici, se mai distreaza matza cu ei..

 djbiti1, on 16 decembrie 2020 - 15:04, said:

Iti iei o pisica sau mai multe.

Momentan nu avem o mata rezidenta, dar avem vreo 3 vecine care ne viziteaza de 2 ori pe zi ca ceasul. Vin la castronul cu mancare de pe terasa. Pe una din ele o banuiesc ca a si adus soricelul pentru ca intr-o zi ne-a adus o ofranda mai mult mult vie decat moarta, pe care a eliverat-o pe terasa. Dupa ce ofranda s-a decis ca vrea sa plece, pisica a urmat-o dar  nu stiu daca a mai prins-o sau nu.

 ionut76, on 16 decembrie 2020 - 14:54, said:

Gasesti in magazinele de bricolaj niste solutii, prafuri pentru accelerarea compostarii, e nevoie de apa si ceva caldura, le folosesc vara ca sa imi macine gazonul tuns
Off-topic cumva: la noi acasa tot ce inseamna biodegradabil (frunze, gazon tuns, resturi alimentare, coji de cartofi, banane etc) ajunge intr-o groapa 1m x 1 m x 0,5 m. Mai fac rost de zat de cafea si pun peste, am pe cineva care imi mai aduce si balegar, in fine..Cind groapa se umple, dau la o parte ce este deasupra pus recent si scot din groapa multe roabe cu acest compost si il pun in gradina la pomi, la trandafiri, la vie, in solar etc. Este foarte bun si nu mai utilizez ingrasaminte din magazine.
In gunoi mai pun doar ceva resturi de hirtie, maruntisuri de prin casa, gunoiul din aspirator si..atit, plasticul si sticla le pun separat in saci si le duc la containerele de reciclare. Ideea este ca odata ce am scos plasticul din pubela, pot scoate gunoiul la poarta si o data la 2 saptamini..

 ericmario, on 16 decembrie 2020 - 15:13, said:

Regula e ca în tomberonul de compost să nu arunci nimic, dar absolut nimic fiert.
Altfel vei avea muște, viermi și șobolani.
Șoriceii îi poți ignora, nu fac nici un rău.

Asa am citit si eu ca ar fi o metoda basic. Strangi o cantitate decenta pe care ulterior o amesteci cu pamant si o lasi la compostat. Eu momentan sunt in etapa de strans. Clar nu pun carne, sau lucruri fierte. Nici coji de citrice nu pun ca am inteles ca de la conservanti se descompun mult mai greu decat restul.

Ma bucur ca nu sunt singurul care cara saci cu plastice la tomberon. Si noi strangem selectiv (plastic, hartie, sticla si acum resturi biodegradabile ) chiar daca primaria nu colecteaza selectiv de acasa.

 Alltrack, on 16 decembrie 2020 - 15:29, said:

Eu folosesc descompunerea naturala . In locul unde am gradinita de legume arunc direct resturile vegetale , gazonul tuns si zatul de cafea .
Fara mirosuri , fara efort , fara spatiu suplimentar dedicat . Necesita doar o frezare toamna - primavara .


Imi e destul de frica sa fac asta pentru ca nu am experienta sa stiu care se descompun repede si care nu. Imi e ca la primavara o sa am de greblat ce nu s-a descompus. Am zis ca momentan pana ma prind cat de cat de durate o sa incep cu un tomberon pe care il umplu iarna-primavara devreme cu resturi. Dupa care le amestec cu pamant si le mut intr-un al doilea tomberon unde le  amestec cu pamant si apa si le tin la compostat. Practic o sa am tot timpul un recipient de acumulare si unul pus la compostat. Abia peste 2 primaveri o sa am ingrasamantul gata, dar nu ma grabesc.
Nici nu imi dau seama daca scopul principal al experimentului este sa am ingrasamant mai curat, sau sa fiu mai impacat cu efortul de reciclare si sustenabilitate.

In principiu m-ati linistit. O sa mai vina soricei dar probabil nu o sa se stranga soriceii ciorchine la gramada de compost.

Edited by andrei_scurtu, 16 December 2020 - 15:47.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 ionut76, on 16 decembrie 2020 - 14:54, said:

...Mai fac rost de zat de cafea si pun peste....
care-i shpilu' cu zatul de cafea?

#11
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010

 ericmario, on 16 decembrie 2020 - 15:13, said:

Regula e ca în tomberonul de compost să nu arunci nimic, dar absolut nimic fiert.
Zatul de la cafea e fiert. E ok zatul sau nu?

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Fane, on 16 decembrie 2020 - 16:21, said:

care-i shpilu' cu zatul de cafea?
nici un ºpil, omu zice public ca bea cafea

 lucianburjuiul, on 16 decembrie 2020 - 16:29, said:

Zatul de la cafea e fiert. E ok zatul sau nu?
n-are nimic nici daca e fiert nici daca e zat de cafea

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 andrei_scurtu, on 16 decembrie 2020 - 15:49, said:

Imi e destul de frica sa fac asta pentru ca nu am experienta sa stiu care se descompun repede si care nu. Imi e ca la primavara o sa am de greblat ce nu s-a descompus.
Folosesti un tocator vegetal si nu te mai intereseaza !

 lucianburjuiul, on 16 decembrie 2020 - 16:29, said:

Zatul de la cafea e fiert. E ok zatul sau nu?

 odastramosilor, on 16 decembrie 2020 - 16:38, said:

nici un şpil, omu zice public ca bea cafea


n-are nimic nici daca e fiert nici daca e zat de cafea
Intrebuintare multipla !

https://agrointel.ro...il-poti-folosi/

#14
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am luat un palet din acela cu panouril laterale, le-am inchis cu plasa, si i-am desfacut fundul, astfel incat resturile vegetale sa faca direct contact cu solul. Am pus gazonul taiat, frunze cazute, punem coji de legume atunci cand strangem mai multe, zatul de la cafea, etc. In afara de asta l-am mai intors cu furca din cand in cand, am mai udat, dar vremea a fost ploioasa oricum in ultima vreme si am aruncat chiar si niste sare si pamant peste el. Deocamdata este devreme sa trag o concluzie, dar vedem la anul pe vremea asta ce se intampla. Soricei nu am vazut pe acolo, inainte mai veneau chiar sobolani pentru ca suntem vecini cu o livada si un camp.

In afara de ce am mentionat eu aici, ce mai aruncati in compost? (sau ce ar mai fi recomandat)

#15
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu mai pun coji de oua faramitate  si resturi de paine

Edited by andrei_scurtu, 16 December 2020 - 18:14.


#16
finco

finco

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.04.2020
In final, tot ceea ce poate fermenta se descompune, si formeaza in final acel compost.

#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 ericmario, on 16 decembrie 2020 - 15:13, said:

Regula e ca în tomberonul de compost să nu arunci nimic, dar absolut nimic fiert.

Gen resturi de mancare gatita? Care este explicatia?

#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Fara mancare gatita ! Contin uleiuri care sunt toxice plus multe alte condimente , etc. . In plus nu se descompun .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate