Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Compost facut in gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAlltrack, on 16 decembrie 2020 - 20:51, said:

Fara mancare gatita ! Contin uleiuri care sunt toxice plus multe alte condimente , etc. . In plus nu se descompun .
eh na, m-ai spart!
ce uleiuri toxice, tu gatesti cu ulei de motor? :)
se descompune totul.
uleiul aduna ramele si le hraneste.
e ideal daca ai rame multe in compostul ala.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postlucianburjuiul, on 16 decembrie 2020 - 16:29, said:

Zatul de la cafea e fiert. E ok zatul sau nu?
Nu. Clar nu. Aruncă-l în wc.

#21
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postodastramosilor, on 16 decembrie 2020 - 21:19, said:

eh na, m-ai spart!
ce uleiuri toxice, tu gatesti cu ulei de motor? Posted Image
se descompune totul.
uleiul aduna ramele si le hraneste.
e ideal daca ai rame multe in compostul ala.
Din pacate fiecare face ce vrea :
https://www.green-re...n-romania-inca/
Da pe Google ''efectul uleiului alimentar uzat'' si vezi cum si ce !

Edited by Alltrack, 16 December 2020 - 21:48.


#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAlltrack, on 16 decembrie 2020 - 21:46, said:

Din pacate fiecare face ce vrea :
https://www.green-re...n-romania-inca/
Da pe Google ''efectul uleiului alimentar uzat'' si vezi cum si ce !
uleiul nu dauneaza compostrului decat prin incetinirea descompunerii resturilor vegetale, atat
nu e toxic
e benefic pentru rame


Quote

Gândiți-vă, uleiul vegetal este organic, deci logic ar putea presupune că puteți composta ulei de gătit rămas. Puteți composta ulei de gătit rămas dacă este în cantități foarte mici și dacă este un ulei vegetal, cum ar fi ulei de porumb, ulei de măsline, ulei de floarea soarelui sau de rapiță.
Adăugarea de ulei vegetal prea mult în compost încetinește procesul de compostare. Excesul de ulei formează bariere rezistente la apă în jurul altor materiale, reducând astfel fluxul de aer și deplasând apa, care este necesară compostării aerobe. Rezultatul este o grămadă care devine anaerobă și o vei ști!


#23
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Directore' am fost destul de amabil ! Uleiul vegetal nepreparat adica neprajit/nefiert poate ar fi relativ natural dar nu si eco . Dar cel prajit/fiert/uzat e mega toxic .
Am inteles ca ti se pare ca le stii pe toate dar insistenta intr-o directie gresita , nu e laudabila....ca sa fiu mega elegant ! Regulamentul SP nu imi da voie sa zic altfel .
De ce crezi ca se colecteaza cu costuri suplimentare ?
PS - Esti pescar ? Ca vad ca numai ramele te intereseaza Posted Image ?

Edited by Alltrack, 17 December 2020 - 00:41.


#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAlltrack, on 17 decembrie 2020 - 00:38, said:

Directore' am fost destul de amabil ! Uleiul vegetal nepreparat adica neprajit/nefiert poate ar fi relativ natural dar nu si eco . Dar cel prajit/fiert/uzat e mega toxic .
Am inteles ca ti se pare ca le stii pe toate dar insistenta intr-o directie gresita , nu e laudabila....ca sa fiu mega elegant ! Regulamentul SP nu imi da voie sa zic altfel .
De ce crezi ca se colecteaza cu costuri suplimentare ?
PS - Esti pescar ? Ca vad ca numai ramele te intereseaza Posted Image ?
Lipsa amabilitatii e ceva care nu-ti face cinste dumitale, nu regulamentului SP.
Uleiu ala prajit megatoxic... dar continutul scos din uleiul ala cum e?
Vorbesti prostii cat casa poporului de mare.
Eu ziceam de uleiul din compost, nu uleiul care se arunca in ape.
Ramele au rol urias in imbunatatirea solului si transformarea resturilor in compost.
Exista si ferme de rame, care costa zeci de mii de euro, iar un kg de compost de rama costa si 100 lei.
Ai citit si tu u articol despre colectarea uleiului uzat si s-a umflat orezu-n tine, norocul meu ca te tine regulamentul in frau :)
Eu gradinaresc de 15 ani la modul an de an, mereu am aruncat uleiul uzat in compost.
Subliniez: in gramada de compost, nu in fantana!

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am spus ca am fost amabil . Dumneata intri asa superior...la rupere . Uleiul prajit e mega toxic...punct , restul sunt discutii . Cine dintre noi vorbeste mega prostii , sa judece altii...nu noi ca noi avem clar opinii diferite .
Acelasi ulei din compost ajunge pe pamant si dupa...tot intr-o panza freatica ajunge , dupa cateva ploi .
Gradinaresc si eu tot de vreo 15 ani si tot vin vecinii...ca la mine de ce e bine si la ei...nu prea !
Cu ''umflarea orezului''...nu ma cunosti si nu cred ca e bine sa pui asa problema .
''Nu stiu daca-i bine domnul chestor !''
Deci dumneata esti un mare poluator de 15 ani . Culmea ar fi sa doriti si alea...alea cu ECO !!!
Cu ramele , a fost ''decat'' o mica ironie , cunosc avantajele lor !
Daca tu faci o prostie an de an , nu reprezinta vreun argument pentru altcineva sa faca aceeasi prostie .
Relax !!!

Edited by Alltrack, 17 December 2020 - 01:36.


#26
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Deci nu se poate sa gasesti pe un forum din Romania un topic in care sa nu se certe lumea :(
Eu fac altceva cu uleiul de bucatarie uzat: il transform in sapun pentru rufe, acel sapun de casa pe care il faceau bunicii nostri, desi ce ramine dupa strecurarea lui prin sita arunc tot pe gramada de compost

#27
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu uleiul il duc la reciclat, dar pun zatul de la cafea. :))

#28
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postionut76, on 17 decembrie 2020 - 10:06, said:

Deci nu se poate sa gasesti pe un forum din Romania un topic in care sa nu se certe lumea
pai daca unii nu stiu ce vorbesc si cred ca daca citesc un articol pe google, gata....

#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

Quote

It will decompose. Even motor oil will decompose. (Don't use this as a way of disposing the used stuff. It has lots of ungood things besides oil by the time it's used.)
However it will attract animals, dogs, cats, squirrels, mice, rats, bears, porcupines,chickadees, bluejays...
https://sustainabili...t-vegetable-oil

Quote

Alternatively you could dispose the cooking oil by tipping it onto soil in your garden as it contains many minerals which are very good for the soil.
https://www.gardener...king-oil.13832/

Quote

Can you compost cooking oil? This is a common composting query that a simple google search doesn’t seem to provide an adequate answer to. And it’s because the answer is not really that straight forward.
All organic matter is compostable, so technically the answer is yes. However, some waste is more complex than other waste and this effects the time it takes to break down. Oil falls into this ‘more complex’ category and so will take longer to break down than say your simple fruit and veg. There are plenty of people who advise against composting oils on the basis that the average home compost pile doesn’t get hot enough to break down more complex materials like oil. This will lead to rot, attracting rodents, smells, will reduce the air flow through your compost heap, displace water and ultimately threaten to kill the compost.
While these folk have a point, I don’t entirely agree. I think the real question is how much you can add and ensure your compost remains healthy. If you add only enough that your compost pile can actively absorb it into the composting process, it will be fine. How you strike the right amount is more difficult to answer. As is always the case with composting, it’s a case of balance and of trial and error.
My advice is to add small amounts to the compost pile comparative to other food items. Be conservative and push it a little further only when you’re confident. If you have a worm farm, the same rule applies. For my small urban worm farm, I’ll throw in paper towel that I’ve used to wipe out fry pans with success as well as other scraps with small amounts of oil involved. But I don’t throw in run off from the fry pan following deep or shallow frying – I think that would overwhelm the worms. I also make sure I dig the scraps through so it’s well integrated into the farm.
If you have left over food cooked in oil (with the exception of meat), they can be composted using the same rule: if you don’t think the oil factor is going to upset the balance, go for it!
https://www.thewormm...le-cooking-oil/

View PostAlltrack, on 17 decembrie 2020 - 01:22, said:

Acelasi ulei din compost ajunge pe pamant si dupa...tot intr-o panza freatica ajunge , dupa cateva ploi .
la mine panza freatica e l a25 de metri.
putin probabil sa ajunga in panza freatica dupa ce a stat luni intregi in compost...
e vorba de o mica gospodarie, nu de restaurant!
la tara mai mancam si pe gratar :)

#30
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019

View Postodastramosilor, on 17 decembrie 2020 - 14:30, said:

la mine panza freatica e l a25 de metri.
putin probabil sa ajunga in panza freatica dupa ce a stat luni intregi in compost...
Ajunge, cu siguranta, daca nu in timpul vietii tale, a urmasilor sigur.

#31
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Uite, aici am facut un mic test cu praful acela de compostare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uUj4OaNZDCk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpartenerul, on 17 decembrie 2020 - 14:41, said:

Ajunge, cu siguranta, daca nu in timpul vietii tale, a urmasilor sigur.
da-mi voie sa ma indoiesc
e biodegradabil.
se degradeaza.

View Postionut76, on 17 decembrie 2020 - 14:46, said:

Uite, aici am facut un mic test cu praful acela de compostare:

probabil foarte util pe timpul rece, ca acuma..

#33
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFane, on 16 decembrie 2020 - 16:21, said:

care-i shpilu' cu zatul de cafea?
Nevastă-mea pune zatul de la cafea intotdeauna in pamantul din ghivecele de flori. Zice că nu mai fac florile purici verzi si pamantul se aereaza

#34
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostVulpoiul-Jhon, on 17 decembrie 2020 - 18:03, said:

Nevastă-mea pune zatul de la cafea intotdeauna in pamantul din ghivecele de flori. Zice că nu mai fac florile purici verzi si pamantul se aereaza
Nu toate florile/plantele iubesc zatul de cafea. Doar trandafirii si azaleele.
Doamna actioneaza din auzite, n-are nici obaza stiintfica referitor la purici si aerat.

#35
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Aici ai dreptate..... fara baze stiintifice.
Pune zatul de cafea la muscate si garofite
Nu cred ca a citit undeva, dar le merge bine

#36
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostVulpoiul-Jhon, on 17 decembrie 2020 - 19:04, said:

Aici ai dreptate..... fara baze stiintifice.
Pune zatul de cafea la muscate si garofite
Nu cred ca a citit undeva, dar le merge bine
da, si la muscate si begonii e posibil sa le mearga bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate