Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Toyota RAV4 2021 2.5 Hybrid eCVT AWD

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#55
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostSagacious, on 19 decembrie 2020 - 05:26, said:

Toate ca toate dar la testul elanului sta execrabil.

Man! Este un jurnal de bord si nu un topic de VS.
Doi la mana! Aia este varianta plug-in, pe dedesupt este total alta masina cu alt COG si o garda la sol ceva mai mare, pentru a face loc la pachetul de baterii.

Eu la Rav4 nu am simtit sa fie instabil, cei drept cand te dai cu o masina inalta nu faci cretinatati cu ea.

#56
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

View Postconnectorxp, on 19 decembrie 2020 - 13:54, said:

cand te dai cu o masina inalta nu faci cretinatati cu ea.

:(

#57
Sagacious

Sagacious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 20.11.2020
La o situație imprevizibila te rog să nu faci cretinatati cu ea, ține volanul drept și strânge din dinți.

#58
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
O SĂ INTRE AWD-ul!!!! :D :D :D

sper.

#59
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Simti cum intra?






#60
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Iti pui cam mari sperante. Da-i o talpa brusc de la viteze de croaziera ca sa iti faci o idee cu ce forta actioneaza tractiunea si apoi gandeste-te ca o corectie cu cuplu aplicat rotilor ar insemna cel mult jumatate din forta asta. De-aia e mult mai usor sa modulezi diferentiat franarea, adica ESP.

#61
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Salut vali, am avut CR-V AWD din 2017...in 40.000 de km am simtit vreodata nevoia de 4x4. Am simitit doar un consum marit (ala e tot timpul). Daca te dai iarna pe drumuri forestiere posibil sa iti foloseasca altfel fix pix.

#62
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu văd legătura între AWD si testul elanului...

AWD so orice manevra ce implica curba și frânare se va petrece exact la fel și dacă ai fi avut fwd sau rwd. Motivul e simplu, vrei sa reduci viteza, deci folosești frana sau inerția, implicit sistemul folosit e esp și abs. Într-o situație dificilă nu awd te va salva. Bine e clar ca awd vine cu o greutate suplimentara iar într-un audi, care e greu de bot din fire mai echilibrează un pic masele sa zicem...

Cum în 99% din situațiile de urgență frânezi și virezi awd e doar greutate extra..

Singurul avantaj e accelerația la ieșirea/mijlocul curbei unde de o calci mai brusc se întâmplă să te ajute pt că:
Fwd - subvirare și te duci in parapetul/râpă decorul din fata
RWD - supravirezi si te rotești de o ia spatele inaintea botului...acuma de iei parapetul/râpă/ decorul din dreapta sau te învârți in mijlocul drumului sa te ia Masina de pe contrasens tine de noroc...
AWD - te tine pe banda si ai sanse sa mergi ok mai departe...

Dar scenariul fwd și rwd se aplica doar de intri prea tare, o calci că nesimtitul iar esp-ul e depășit de situație. Pt un mers civilizat ușor sportiv cu toate ieși din curba ok, doar cu awd ieși mai rapid...cea ce va face că pt următoarea curba sa ai viteza prea mare și să ai un simț al singurantei greșit...daca aderenta e precara, tu ai 80 la o curbă de 40 și frana zice că nu ține...vs f/Rwd unde ieși mai lent, ai 60 și reduci la timp.

E doar o chestie de percepție greșită că te ajuta in situatii de urgenta (normale)

Te ajuta in schimb sa pleci repede de pe loc, iarna pe mâzgă,zăpadă sa urci pasul unde alții au tras pe dreapta că nu mai pot, sa ajungi la cabana din vârf unde nu e deszăpezit complet sau orice alte chestii ce țin de acceleratie.
Vreau awd pt că mi se pare util la 200cp+ sa am awd vs fwd (fara LSD) unde pe ud la orice accelerație mai tare rup 1-2 aderenta in treapta 1 2, mai ales la o intersecție aglomerata. Aici chiar poate fi vb de siguranță...dar nu la testul elanului...unde e vb de esp...

AAA si a salvat BMW-ul din fata mea care a calcat accelerația la max pe ud, schimband benzile exact că la testul elanului, vrând să se dea mare...trecand milimetric de fundul mașinii din fata și de botul tramvaiului pe a carui linie a intrat..am și zis că îl văd invartindu-se și luat în lateral de 40 tone ce coboară cu 40 ora dealul... Mai ales că linia de tramvai uda e perfecta sa te învârti..

Pt ăla a meritat 100% xdrive...

Edited by t-balt, 20 December 2020 - 18:02.


#63
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
100% not happening, de multi ani deja. In ziua de azi ESP actioneaza cu mult inainte sa se ajunga la situatiile astea. De fapt, ESP raspunde mereu in doua feluri: daca directia de deplasare nu coincide cu pozitia ceruta de volan, franeaza diferentiat, iar daca vreo roata accelereaza mult prea brusc taie tractiunea.

#64
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
vom vedea. momentan am răscolit noroiul cu XVul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P_hYmHJTZv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Excelent. Ai adunat cata mocirla ai putut pe masina si ai mers cu ea inapoi pe drumul public. Sa tot fii moralist.

#66
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
e bine că te-ai uitat până la final, dar n-ai conectat și creierul la ochi.

#67
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Sa o stapanesti sanatos. La cati mai multi kilometri fara probleme.

#68
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postvali, on 20 decembrie 2020 - 18:55, said:

e bine că te-ai uitat până la final, dar n-ai conectat și creierul la ochi.

Eh, poti sa scoti omul din mocirla dar nu poti sa scoti mocirla din om. Macar de pe masina se spala... sau cade singura, in cazul tau.

#69
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
da, de aia pe ultima porțiune am mers pe macadam/pământ tasat, ca să scutur noroiul. din nou, dacă te uitai...

#70
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Nu-i adevarat, ca inainte de asfalt a avut o portiune de 30m de drum lutos si acolo anvelopele s-au curatat bec... :)
Sigur are o filmare si din spate unde se poate vedea ca nu a lasat niste dare de noroi pe asfalt.

#71
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
și nu aveam nici șapcă.

#72
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Da, da. Asa imi spal si eu masinile cand se mocirlesc de la astia ca tine. Merg 50m pe maidan si e ca din fabrica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate