Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Portare Telekom -> Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
As vrea sa ma portez si eu pe Orange din Telekom(Mobil 8) si sa prind abonamentul Yoxo  la 39 de lei, oferta expira pe 8 ianuarie.
Pe Telekom imi expira contractul pe 14 ianuarie 2021 iar pe 8 mi se factureaza, nu am luat nici un telefon de la Telekom.

Sa incep de acum portarea sau sa astept pana pe 4 ianuarie? Daca astept pana pe 14 atunci o sa pierd oferta.
Se poate sa imi refuze portarea sau sa ma puna sa platesc ceva penalizari? In contract nu am gasit nimic de taxa reziliere.

Edited by Papillon_, 11 December 2020 - 13:31.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Nu iti pot refuza portarea pe motive de perioada contractuala neincheiata dar iti pot percepe taxe pentru inchiderea contractului inainte de termen. Portarea nu te absolva de obligatiile pe care le ai fata de operatorul de la care pleci.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Porteaza-te linistit.

Daca nu ai luat telefon n-ai ce sa platesti decat ultima factura, pentru ce ai folosit.

#4
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Ultima factura emisa 8.12 pentru perioada de facturare 8.11-7.12.2020 am platit-o azi. Daca ma portez ar trebuie sa platesc doar ultima factura, nu? Pentru perioada ramasa din contract, 7.12-14.01

View PostAlexEn, on 11 decembrie 2020 - 13:42, said:

Nu iti pot refuza portarea pe motive de perioada contractuala neincheiata dar iti pot percepe taxe pentru inchiderea contractului inainte de termen. Portarea nu te absolva de obligatiile pe care le ai fata de operatorul de la care pleci.
Ce taxa de inchidere a contractului inainte de termen?

Edited by Papillon_, 11 December 2020 - 13:59.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In contract apare o taxa de 50% din valoarea lunilor ramase, dar nu se prea aplica. Asta nu inseamna ca ei nu pot cere, dar se rezolva rapid cu o sesizare si, mai ales, cu ANPC.

Eu am reziliat contracte in perioada si nu m-au taxat, cum era si normal si logic. Am platit doar ce mai aveam si gata.

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006

View PostAlexEn, on 11 decembrie 2020 - 13:42, said:

Nu iti pot refuza portarea pe motive de perioada contractuala neincheiata dar iti pot percepe taxe pentru inchiderea contractului inainte de termen. Portarea nu te absolva de obligatiile pe care le ai fata de operatorul de la care pleci.

Fals. Te rog sa te informezi inainte sa raspandesti bazaconii. Nici faptul ca esti moderator nu te scuteste.

Taxe de reziliere este ilegala, denundata in instanta in cateva cazuri. Din moment ce nu ai primit telefon, TV, tableta sau niste beneficii explicite, NU au nici o baza legala sa-ti ceara ceva. Din pacat asta nu-i impiedica sa ceara., doar doar ai sa fii de acord sa le dai. Imprtant este sa-i instiintezi in scris, ca nu accepti plata niciunei taxe suplimentare abonamentului lunar.

Nu spun din auzite, am reziliat la Telekom un abonament, si a fost un adevarat circ intins pe 3 luni, ca sa le platesc 2 luni, am zis nu, sa le platesc o luna suplimentara, am zis nu, sa le platesc jumatate de luna. De fiecare data, am zis sa denunt ca ilegala orice taxa asociata rezilierii si ca ii reclam la ANPC. Pana la urma, vazand ca nu au cu cine, au lasat-o moarta.

Pro-tip, cererea de reziliere se face in scris cu cel putin 30 de zile inainte, cu datele in clar.

#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Din cate vad au pierdut in instanta procesul cu ANPC si nu au voie sa ceara taxa de reziliere.

Telekom va modifica toate contractele care impun plata unei taxe de reziliere anticipată a abonamentelor. Și alți operatori au obligații
https://www.profit.r...igatii-18244298

bluesnake
Cand ai reziliat abonamentul cu ei?

Ma gandeam sa astept pana pe 4 ianuarie adica cu 10 zile inainte sa expire abonamentul.
Ideea e ca mai intai trebuie sa ma portez pe Orange PrePay si apoi sa fac trecerea la abonamentul Yoxo, nu pot sa trec direct, iar portarea dureaza 3 zile.

Edited by Papillon_, 11 December 2020 - 14:16.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPapillon_, on 11 decembrie 2020 - 13:52, said:

Ce taxa de inchidere a contractului inainte de termen?

Ma refer la orice posibila taxa care iti apare in contract. Aia vezi tu daca ai sau nu ai.

View Postbluesnake, on 11 decembrie 2020 - 14:03, said:

Fals. Te rog sa te informezi inainte sa raspandesti bazaconii. Nici faptul ca esti moderator nu te scuteste.

Nu am raspandit informatii false, i-am raspuns exact la intrebare si anume ca nu il absolva de obligatiile pe care le are fata de operatorul curent.
Daca respectivul operator a introdus clauze abuzive sau ilegale in contract e o alta discutie iar lupta trebuie sa o duca colegul. Trebuie sa stie la ce sa se astepte.
Nu stiu ce are prevazut in contract.


View Postbluesnake, on 11 decembrie 2020 - 14:03, said:

Pro-tip, cererea de reziliere se face in scris cu cel putin 30 de zile inainte, cu datele in clar.

In cazul portarilor nu se face cerere de reziliere. Daca numarul nu este activ la data portarii nu se poate face portarea. Deci ai si tu grija la bazaconii,

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
@Papillon_.
Mergi la Orange, fa cererea de portare la cartela, nu abonament. Iti explica ei ce si cum, si se ocupa ei de portare. Ulterior, dupa ce iti trece numarul in Orange (cam 3 zile) iti activezi Yoxo din aplicatie.

La Telekom, daca ai factura din luna 12, inseamna ca ai platit abonamentul pana in luna 01 - uita-te in factura si vei vedea "abonament 07.12.20-06.11.21". Daca ai platit-o n-ai nici o treaba. N-au decat sa-ti factureze cele cateva zile ramase.

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Cred ca e luna 23 din 24, ultima factura platita pe decembrie 8.12 e pentru perioada de facturare 8.11-7.12.2020, as mai avea o luna si ceva de plata.

Attached Files



#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Abonamentul se plătește cu 1 lună în avans, doar serviciile extra sunt în urma.

Edited by aris86, 11 December 2020 - 14:51.


#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Intradevar m-am uitat mai atent si abonamentul e platit pe perioada 8.12.2020 - 7.01.2021, practic mai am de platit 7 zile din contract-ul pe ianuarie.
Daca astept pana pe 14 cand expira abonamentul atunci o sa imi emita o noua factura 8.01.2020 - 7.02.2021

Attached Files


Edited by Papillon_, 11 December 2020 - 15:03.


#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Nu iti mai bate capul, du-te la Orange si fa cererea de portare. Catre cartela. Or sa-ti vanda o cartela de 5 eur cu numar si o sa-ti spuna ca in "x" zile iti intra numarul tau pe cartela aia.

Asa am plecat si eu, tot de la telekom.

#14
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
Nu mai sta pe ganduri, daca stii sigur ca in zonele tale de interes Orange e ok ( acoperire, viteza net ), fa cererea de portare intr-un Shop. Nu cred ca vei regreta...Iar cei 5e pe care-i vei plati ii poti dona catre o cauza umanitara (de exemplu: SMS "SPITAL" la 8844 - Dăruiește Viață), daca nu-i poti folosi in interes personal.

Edited by emgd2me, 11 December 2020 - 15:16.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi ca la Yoxo trebuie sa ai prepaid, nu abonament, adica Telekom->portare cartela prepaid Orange->Yoxo, nu este acceptat portarea directa.

Ca taxe de reziliere ar fi eventualele gratuitati (bonusuri) sau reduceri la telefon. In rest nu vad ce ar putea sa-ti ceara.

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostPapillon_, on 11 decembrie 2020 - 13:27, said:

As vrea sa ma portez si eu pe Orange din Telekom(Mobil 8) si sa prind abonamentul Yoxo  la 39 de lei, oferta expira pe 8 ianuarie.
Pe Telekom imi expira contractul pe 14 ianuarie 2021 iar pe 8 mi se factureaza, nu am luat nici un telefon de la Telekom.

Sa incep de acum portarea sau sa astept pana pe 4 ianuarie? Daca astept pana pe 14 atunci o sa pierd oferta.
Se poate sa imi refuze portarea sau sa ma puna sa platesc ceva penalizari? In contract nu am gasit nimic de taxa reziliere.
Vezi ca portare pe Yoxo nu merge nici cu slujbe.
Trebuie sa iti reziliezi contractul cu Telekom, sa treci pe cartela, sa portezi cartela la Orange si dupa sa muti cartela in Yoxo.
Am stat ore pe la call centere si in discutii cu cei din shop, nu au gasit alta metoda.

#17
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Portare abonament Telekom la prepay Orange. Portarea durează în medie 7-9 zile, de când cu pandemia.

#18
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006

View PostPapillon_, on 11 decembrie 2020 - 14:15, said:

bluesnake
Cand ai reziliat abonamentul cu ei?


Anul asta prin primavara. Vezi sa nu aiba clauze de genul ca abonamentul se reinoieste automat daca nu-i notifici de incetare.

Succes!

Apropo, si eu am Yoxo, tot ala de 39 ca a fost in oferta si in octombie, noiembrie, si acum in decembrie... :) Totul ok cu ei deocamdata.

Edited by bluesnake, 11 December 2020 - 16:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate