Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Modul de predare este prea abstract si academic ?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Mi se pare mie sau docuemntarul BBC explica simplu si clar ce este electricitatea in asa fel incat o persoana care nu are asemena cunostinte (cum este un elev de clasa a VI-a) sa poata intelege simplu si clar ce este si cum functioneaza electricitatea ?

Din ce am vazut si am trait, profesorii dicteaza definitii, formule si apoi rezolva probleme fara sa explice simplu si clar conceptele. De cele mai multe ori, elevii invata mecanic formule si metode de rezolvare, dar nu inteleg conceptul din spatele acelei formule sau definitii. Sunt elevi harnici, care vor sa invete, dar metoda de predare este abstracta, in loc sa explice cum s-a ajuns la acele concluzii, profesorii si autorii de manuale spun direct concluziile: definitii si formule.

De ce totul este atat de academic de la inceput, de ce nu se pleaca de la concret spre general si abstract, de ce se incepe direct cu generalitati si abstractizari ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NUUeGianTKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lipsa de timp ?
Programa ?

Faptul că profesorul știe că sunt informațiile și aiurea pe net și el te învață de fapt să înveți nu-ți toarnă în cap cu găleata ?

Documentarul are 3 ore.
Nu poate pierde 3 ore cu povești romanțate despre curent...

Edited by waterman, 08 December 2020 - 12:11.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de profesor. Daca ai unul care habar nu are ce preda - doar invata mecanic si el lectia inainte sa o predea...

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ce vrei tu Inițiator, este predare prin joc. Astfel, ar fi necesari 20 ani sa termini liceul. Și da, totul s-ar preda nostim.

#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Majoritatea invatatorilor/profesorilor sunt analfabeti functionali.
Nu ma refer la cei cu vechime foarte mare si care fac meseria asta din pasiune.
Ci la majoritatea astora mai tineri si/sau mai noi in bransa (ca nu au intrat doar tineri).
Dudui venite de pe la cine stie ce banci (vanzatoare de credite), care dau un examen (de toata jena) de intrat in sistem, ajunse la o varsta inaintata fara a avea vreun copil ... ajunse invatatoare sau profesoare. Ce pretentii poti avea, ca parinte, de la o astfel de invatatoare ?? Ne mai putem mira ca nu are nicio empatie fata de copiii pe care ar trebui sa-i educe ?? Cica menirea ei e sa le transmita copiilor (6-10 ani) cunostintele ei, ca ea a luat examenul de admitere in sistem cu nota mare ... si nu sa-i educe.
Sa mori tu ???
Materiile de azi nu mai au nicio legatura cu viata ... manuale scoase peste noapte de toti care au vrut sa scoata un manual - nu mai conteaza ca au greseli peste greseli; plus ca acum au cate 3-4 manuale pentru o materie (!!!) ... Ce dracu sa mai inteleaga astia din scoala asta ??
LE: M-a luat capul cand am auzit-o azi, la ora de geografie, ca nu stia nici macar de unde izvoraste Siretul ... dar ea le preda copiilor, care nu indraznesc sa-i mai spuna (!!!) ca greseste.

Edited by shymano, 08 December 2020 - 12:35.


#6
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostPlatonX, on 08 decembrie 2020 - 12:03, said:

Mi se pare mie sau docuemntarul BBC explica simplu si clar ce este electricitatea in asa fel incat o persoana care nu are asemena cunostinte (cum este un elev de clasa a VI-a) sa poata intelege simplu si clar ce este si cum functioneaza electricitatea ?

Din ce am vazut si am trait, profesorii dicteaza definitii, formule si apoi rezolva probleme fara sa explice simplu si clar conceptele. De cele mai multe ori, elevii invata mecanic formule si metode de rezolvare, dar nu inteleg conceptul din spatele acelei formule sau definitii. Sunt elevi harnici, care vor sa invete, dar metoda de predare este abstracta, in loc sa explice cum s-a ajuns la acele concluzii, profesorii si autorii de manuale spun direct concluziile: definitii si formule.

De ce totul este atat de academic de la inceput, de ce nu se pleaca de la concret spre general si abstract, de ce se incepe direct cu generalitati si abstractizari ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NUUeGianTKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

MAi eu zic, simplu, sa facem un experiment: timp de un an sau 2 sau 4 sa face scoala doar asa, cu documentare de pe yourube, BBC, la cateva clase.
Si dupa aia comparam cu invatamantul clasic, vedem cine stie mai bine.
Tare imi e  ca rezultatele nu vor fi mai rasarite la clasele experimentale.
Dar experimentul asta trebuie facut, la scara larga.

View Postshymano, on 08 decembrie 2020 - 12:28, said:

Majoritatea invatatorilor/profesorilor sunt analfabeti functionali.

Mai sa stii ca e posibil, s-or fi molipsit de la elevi, care seamana cu ai lor parinti.
Cand predai 20 de ani la niste elevi de licee tehnologice de exemplu, unde intr-o clasa de 30, 10 se comporta precum animalele in padure, normal ca te tampesti si tu.

Edited by axisborn, 08 December 2020 - 12:34.


#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postwaterman, on 08 decembrie 2020 - 12:10, said:

Faptul că profesorul știe că sunt informațiile și aiurea pe net și el te învață de fapt să înveți nu-ți toarnă în cap cu găleata ?

Documentarul are 3 ore.
Nu poate pierde 3 ore cu povești romanțate despre curent...
Daca profesorul te invata sa inveti inseamna ca elevii inteleg, nu memeoreaza definitii si formule.

Poate cineva sa inteleaga un concept abstract fara sa inteleaga prima data lucrul concret ?

View Postaxisborn, on 08 decembrie 2020 - 12:34, said:

Si dupa aia comparam cu invatamantul clasic, vedem cine stie mai bine.
Tare imi e  ca rezultatele nu vor fi mai rasarite la clasele experimentale.
Intrebarea este cine a inteles, pentru ca de stiut pot sa stie toti, dar cati din cei care stiu intr-adevar inteleg ceea ce stiu ? Am intalnit elevi premianti care stiau definitiile dar nu intelegeau acele definitii.

Sunt multi profesori si autori de manuale care spun ca electronii se invart in jurul nucleului precum planetele in jurul Soarelui. In primul rand particulele subatomice sunt precum obiectele, au forma sferica, asa arata in realitate sau sunt doar modele, nimeni nu estie exact ce este acolo ?
Daca electronul este o particula de ce se reflecta in materia din microscopul electronic si nu interationeaza cu ea ?
Si in manualul de fizica scrie clar ca electronii se misca in jurul nucelului.

Edited by PlatonX, 08 December 2020 - 12:46.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postshymano, on 08 decembrie 2020 - 12:28, said:

Majoritatea invatatorilor/profesorilor sunt analfabeti functionali.
Nu ma refer la cei cu vechime foarte mare si care fac meseria asta din pasiune.
Ci la majoritatea astora mai tineri si/sau mai noi in bransa (ca nu au intrat doar tineri).

De ce, prietene? Pentru ca nu mai este scoala ce era? Am stiri noi pentru tine: elevii genii de acum 30 ani, nu ajung nici la degetul mic al olimpicilor actuali. Avem elevi care scriu programe pe hartie, vorbesc engleza de mici, comunica cu tineri din toata lumea, stiu sa se descurce in viata.

#9
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View Postshymano, on 08 decembrie 2020 - 12:28, said:

Majoritatea invatatorilor/profesorilor sunt analfabeti functionali.
Nu ma refer la cei cu vechime foarte mare si care fac meseria asta din pasiune.
Ci la majoritatea astora mai tineri si/sau mai noi in bransa (ca nu au intrat doar tineri).
Dudui venite de pe la cine stie ce banci (vanzatoare de credite), care dau un examen (de toata jena) de intrat in sistem, ajunse la o varsta inaintata fara a avea vreun copil ... ajunse invatatoare sau profesoare. Ce pretentii poti avea, ca parinte, de la o astfel de invatatoare ?? Ne mai putem mira ca nu are nicio empatie fata de copiii pe care ar trebui sa-i educe ?? Cica menirea ei e sa le transmita copiilor (6-10 ani) cunostintele ei, ca ea a luat examenul de admitere in sistem cu nota mare ... si nu sa-i educe.
Sa mori tu ???
Materiile de azi nu mai au nicio legatura cu viata ... manuale scoase peste noapte de toti care au vrut sa scoata un manual - nu mai conteaza ca au greseli peste greseli; plus ca acum au cate 3-4 manuale pentru o materie (!!!) ... Ce dracu sa mai inteleaga astia din scoala asta ??
LE: M-a luat capul cand am auzit-o azi, la ora de geografie, ca nu stia nici macar de unde izvoraste Siretul ... dar ea le preda copiilor, care nu indraznesc sa-i mai spuna (!!!) ca greseste.

Am mai zis-o si o mai zic.... Cat timp profesorii au salarii mici nu vei avea performanta....
Eu spre exemplu cochetam cu ideea de a ma face profesor de matematica, dar cand vezi ca primesti salariu ca un vanzator din mall parca nu iti mai vine sa te faci profesor si mergi catre o multinationala unde castigi mai bine.... Da stiu, un profesor are timp liber muuuult mai mare ca un corporatist, da de acord, dar nu prea iti poti hranii familia cu timp liber.

Deci cat platim atat avem..... A aratat la TV acum vreo 3-4 ani o profesoara de engleza de la o scoala dintr-o comuna care habar nu avea engleza... stia si ea sa numere pana la 10, asta era toata engleza care o stia.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Sa nu mai spun ca m-as simtit jigni sa mi se preda ca unui cimpanzeu.
Inca o data se confunda vizualizarile cu educatia. Dar, da, profesorii sunt prosti, culmea, elevii sunt destepti. Numai in comunism promovau 110%. Dar deh, era bine atunci.
Nu uitati ca tara a ajuns unde este, purtata de generatia aia, nu actuala.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsgn30, on 08 decembrie 2020 - 12:49, said:

Am mai zis-o si o mai zic.... Cat timp profesorii au salarii mici nu vei avea performanta....
da, dar daca de maine dublam salariile nu rezolvam peste noapte problema. astia care sunt acu in invatamant majoritatea au limitari. mi-e ca dupa marirea salariilor trebuie sa asteptam sa se schimbe o generatie ca sa avem profesori de calitate...

#12
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostYOUR_GOD, on 08 decembrie 2020 - 12:50, said:

. Dar, da, profesorii sunt prosti,

De la mediu, societate pleaca totul.
V-am zis, faceti o excursie printr-un liceu tehnologic, intr-o pauza. Vezi crede ca ati ajuns la gradina zoologica asa se comporta "elevii" de acolo.
Dupa ai sa propuneti voi ce ar trebui sa faca profesorii aia cu ei...
Totul pleaca din mediul de acasa, din familie.,Cat timp parintii sunt niste ghertoi ordinari pe care ori nhu ii intereseaza de copii deloc deci sunt absenti, ori pur si simplu ii abuzeaza, ce pretentii sa ai de la copiii aia?
Vorbeam deunazi cu un psiholog scolar, care mi-a spus ceva socant: ca in pandemie multi elevi i-au scris ca vor la scoala, nu mai suporta acasa ptr ca parintii ii abuzeaza.
Propriii parinti ii abuzeaza...
Voi astia care sctieti aici ca toti profesorii sunt prosti, am impresia ca vorbesc doar frustarile din voi ca luati note proaste ptr ca nu invatati...deh macar n-ati ajuns presedinti sau premieri...tot e bine.
Nu poiti avea alta scoala si alti profesori cand ai o asemenea societate JALNICA in Romania. Jalnica e putin spus.
Care nu are constiinta muncii, nu are valori, principii, deca sa imio fie mie bine, sa parvim imediat fara efort.
De aici ura asta pe scoala . PTr ca invatatura presupune efort.
Si toti astia care au trecut ca gasca prin apa prin scoala, si acu fac nu stiu ce bisnita, vin si tipa ca nu stiu ce.

View PostFane, on 08 decembrie 2020 - 12:57, said:

da, dar daca de maine dublam salariile nu rezolvam peste noapte problema. astia care sunt acu in invatamant majoritatea au limitari. mi-e ca dupa marirea salariilor trebuie sa asteptam sa se schimbe o generatie ca sa avem profesori de calitate...

Nici atunci.
Mai asteptam vreo 50 de ani sa se schimbe societatea, ca totul pleaca de acasa. Nu fiti naivi. Nu doar profesorii au limitari ci si modul in care se face educatie in familii, acasa. Acolo e buba majora.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postaxisborn, on 08 decembrie 2020 - 13:00, said:

Nici atunci.
Mai asteptam vreo 50 de ani sa se schimbe societatea, ca totul pleaca de acasa. Nu fiti naivi. Nu doar profesorii au limitari ci si modul in care se face educatie in familii, acasa. Acolo e buba majora.
da, ne trebuie si parinti mai buni, astia de acu sunt nasoi.

View Postwaterman, on 08 decembrie 2020 - 12:10, said:

Documentarul are 3 ore.
Nu poate pierde 3 ore cu povești romanțate despre curent...
nu-i cere nimeni sa faca o poveste de 3 ore, dar n-ar strica sa piarda 3 minute dupa ce dicteaza o definitie sa o explice in termeni simpli.

#14
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postwaterman, on 08 decembrie 2020 - 12:10, said:

Lipsa de timp ?
Programa ?

Faptul că profesorul știe că sunt informațiile și aiurea pe net și el te învață de fapt să înveți nu-ți toarnă în cap cu găleata ?

Pe vremea mea (2005-2007) nu erau atatea informatii pe internet. Si tot ampulea se preda.
Si faptul ca exista internet nu scuza faptul ca multi profesori sunt doar niste papagali ce dicteaza chestii dupa manual, fara sa gandeasca. Memoratori la randul lor. Pedagogie 0. Adaptare 0. Ai internet, adapteaza-te si ajuta-te de el acum.

Iar un profesor bun poate sintetiza un documentar de 3 ore.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Educatia unui popor se face in zeci de ani, din generatie in generatie.
Oricat ar invata un elev la scoala, daca acasa e un mediu care nu da 2 bani pe educatie, nu o sa devina geniu. Cei care totusi devin genii din familii simple, needucate, sunt exceptii.
Cu fiecare generatie educata mai bine, urmatoarea o sa evolueze. Nu va ganditi ca peste 50 de ani, toata lumea o sa fie geniu, dar un copil normal sa fie cat de cat mai istet, mai inteligent decat unul de acum.
Cred ca un scop rational ar fi sa scada cat mai mult numarul tinerilor analfabeti functional.

Si sa nu uitam ca intr-un sistem de educatie de stat, evolutia se poate face doar prin bani investiti bine (in infrastructura, in pregatirea profesorilor), clase cu numar mai mic de elevi, astfel incat un elev sa nu fie doar un numar dintr-o clasa, ci o persoana care poate fi educata ceva mai personalizat, nu ca acum.

In prezent, avem profesorii pe care elevii ii merita. Si invers, avem elevii pe care profesorii ii merita. Trebuie o evolutie impreuna, in tandem.
Atat elevii cat si profesorii sunt la fel ca societatea de azi.

Edited by bai3tzash, 08 December 2020 - 13:13.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postaxisborn, on 08 decembrie 2020 - 13:00, said:


De la mediu, societate pleaca totul.
V-am zis, faceti o excursie printr-un liceu tehnologic, intr-o pauza. Vezi crede ca ati ajuns la gradina zoologica asa se comporta "elevii" de acolo.
Dupa ai sa propuneti voi ce ar trebui sa faca profesorii aia cu ei...
Totul pleaca din mediul de acasa, din familie.,Cat timp parintii sunt niste ghertoi ordinari pe care ori nhu ii intereseaza de copii deloc deci sunt absenti, ori pur si simplu ii abuzeaza, ce pretentii sa ai de la copiii aia?
Vorbeam deunazi cu un psiholog scolar, care mi-a spus ceva socant: ca in pandemie multi elevi i-au scris ca vor la scoala, nu mai suporta acasa ptr ca parintii ii abuzeaza.
Propriii parinti ii abuzeaza...
Voi astia care sctieti aici ca toti profesorii sunt prosti, am impresia ca vorbesc doar frustarile din voi ca luati note proaste ptr ca nu invatati...deh macar n-ati ajuns presedinti sau premieri...tot e bine.
Nu poiti avea alta scoala si alti profesori cand ai o asemenea societate JALNICA in Romania. Jalnica e putin spus.
Care nu are constiinta muncii, nu are valori, principii, deca sa imio fie mie bine, sa parvim imediat fara efort.
De aici ura asta pe scoala . PTr ca invatatura presupune efort.
Si toti astia care au trecut ca gasca prin apa prin scoala, si acu fac nu stiu ce bisnita, vin si tipa ca nu stiu ce.
Invatamantul romanesc a fost disctrus in doua feluri:
1. Elevii au doar drepturi;
2. Pofesorii sunt platiti la numar. Scolile primesc fonduri dupa cati elevi au. Deci, daca exmatriculezi sau raman repetenti si pierd dreptul de reinscriere, scoala primeste mai putini bani.

#17
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostFane, on 08 decembrie 2020 - 12:57, said:

da, dar daca de maine dublam salariile nu rezolvam peste noapte problema. astia care sunt acu in invatamant majoritatea au limitari. mi-e ca dupa marirea salariilor trebuie sa asteptam sa se schimbe o generatie ca sa avem profesori de calitate...

Normal ca nu. Ca multi sunt incompetenti. Am vazut profesori(40-50 de ani) cu certificari ca au competente digitale(platite de stat cursurile ce le-au avut) ce nu stiau sa foloseasca skype. Asteptau de mai sus sa le dea cineva pasii si sa ii urmeze, si am vazut acesti 2 profesori cum memorau pasii pentru a intra si a tine lectii online. Efectiv repetau pe de rost cu voce tare, i-am vazut eu. Si atunci ce asteptari sa avem de la un profesor ce nu e in stare el singur sa invete ceva logic ci doar pe memorare, sa isi invete el elevii altfel decat tot folosind metoda memorarii?

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Si, da, avem nevoie de parinti mai bjuni. Nu mai destepti, dar mai orientati catre scoala. dar si ei au doar drepturi. Avem cu totii dreptul sa facem ce "vrea" muschiul nostru. Prin urmare, avem dreptul sa ne ducem la sapa de lemn. Este finalitatea logica a unui proces sistematic de distrugere, de promovare a nonvalorilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate