Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 

Unghii incarnate

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#91
zarzanel

zarzanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 01.09.2007
Am primit pe Privat adresa din Tg-Mures multumesc, dar a fost necesara inverventia chirurgicala, astept sa se vindece rana ...
Bafta celorlalti, va asigur ca nu doare deloc "operatia".

#92
WolFBoY

WolFBoY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcicorico, on Jan 5 2008, 17:43, said:

What nu ramai cu jumatate de unghieunghia creste la loc problema este ca in momentul in care unghia creste se incarneaza din nou.
Cititi toate cele 3 pagini si o sa dati de tipa care aplica 3 TO SPANGE.
potyi sunt doar 3 pagini aici :))

habar nu am cum se incarneaza din nou ca eu am intrebat pe cativa prieteni care s`au operat si nu au nimic acuma, totul este bine.

@zarzanel: cee ti-au spus medici, a reusit? se va mai incarca din nou?
poti merge pe el? ca eu sunt cu scoala acuma si mnoa, e ceva mai complicat :-D

Edited by WolFBoY, 08 January 2008 - 13:36.


#93
zarzanel

zarzanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 01.09.2007
WolFBoY: operatia a reusitsunt deja 5 zile de la operatie, doctorul a spus ca sunt toate sansele ca unghia sa creasca la felacuma pot merge fara probleme :P si eu sunt la scoala si pot merge
Iti recomand sa cumperi o seringa pentru insulina, in caz ca nu vrei sa simti nici anestezia. Bafta
NicuAdrian :Linkul de la cluj : link

Edited by mianna, 12 January 2008 - 02:45.


#94
WolFBoY

WolFBoY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2007

View Postzarzanel, on Jan 9 2008, 18:02, said:

WolFBoY: operatia a reusitsunt deja 5 zile de la operatie, doctorul a spus ca sunt toate sansele ca unghia sa creasca la felacuma pot merge fara probleme :P si eu sunt la scoala si pot merge
Iti recomand sa cumperi o seringa pentru insulina, in caz ca nu vrei sa simti nici anestezia. Bafta
NicuAdrian :Linkul de la cluj :  link

pentru ce insulina? vrei sa spui ca te doare cand iti da injectia de anestezie? tu ce ai facut, ai mers la medicu de familie care te-a trimis la chirurgie? ca pt mie a vb o cunostinta cu un chirurg si merg direct la el :-D

Edited by mianna, 12 January 2008 - 02:45.


#95
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Anestezia doare locul in care se injecteaza (baza degetului) fiind destul de neextensibil .

Edited by mianna, 12 January 2008 - 02:44.


#96
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Si eu am avut operatie acu vreo luna cand la fel mi s-a incarcat si am avut nevoie de operatie caci nu mai puteam sa merg fara sa ma doara infectia
Am fost la doctor m-a anesteziat ( nu m-a durut foarte tare ) dupa aceea simti ca ti se face degetu' mare de tot si incepe prin a scoate unghia iar dupaia m-a cauterizat  acum s-a facut o coaja acolo unde m-a cauterizat , iar unghia a inceput sa creasca nu m-a durut nici dupa operatie , si nici la operatie asa ca eu zic sa nu va fie frica.

Edited by mianna, 12 January 2008 - 02:44.
de punct si virgula s-a auzit?


#97
zarzanel

zarzanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 01.09.2007
WolFBoY: Seringa pentru insulina are acul foarte subtire, si anestezia nu este deloc dureroasa. Nici eu nu am mai fost la medicul de familie, am mers direct la o cunostinta care este medic chirurg.
Nu va lasati pe mana unor asistenti, doar un doctor chirurg poate face aceasta operatie reusita.

#98
WolFBoY

WolFBoY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2007
noa pai eu am fost azi la medicu de familie care mi-a dat 30 de antibiotice de 1000mg, un unguent, 200ml apa oxigenata si pansamente cu rivanol. nu e nevoie de operatie pentru ca nu e grav. dupa ce termin tratamentul si se mai "dezumfla" zona o sa tin piciorul in apa calda si o sa imi tai eu coltul.
si inca ceva, pentru toti cei care au zis ca se taie unghia drept, mie mi-a spus ca trebuie sa fii prost sa ti`o tai drept pt ca asa se face coltul si intra sub piele. nu e logic?
sau voi v-ati referit ca acuma cat e asa trebuie taiat drept?

#99
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
Am avut si eu probleme cu unghiile incarnate. O operatie la ambele degete mari, inca o data la unul dupa o luna, cu anestezie. Si dupa un timp apareau din nou, si infectate. La ultima m-a taiat fara anestezie, a zis doar ca taie ce e afara. Asa ca m-am uitat la cum se executa, si asta fac si eu de fiecare data cand imi tai unghile, (cu forfecuta) nu am mai avut probleme.

#100
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostWolFBoY, on Jan 11 2008, 18:29, said:

noa pai eu am fost azi la medicu de familie care mi-a dat 30 de antibiotice de 1000mg, un unguent, 200ml apa oxigenata si pansamente cu rivanol. nu e nevoie de operatie pentru ca nu e grav. dupa ce termin tratamentul si se mai "dezumfla" zona o sa tin piciorul in apa calda si o sa imi tai eu coltul.
si inca ceva, pentru toti cei care au zis ca se taie unghia drept, mie mi-a spus ca trebuie sa fii prost sa ti`o tai drept pt ca asa se face coltul si intra sub piele. nu e logic?
sau voi v-ati referit ca acuma cat e asa trebuie taiat drept?

unghia se taie DREPT , coltul despre care spui tu ca se formeaza va fi practic in afara tesutului moale si nu are cum sa se incarneze.
Daca nu se intelege o sa si desenez :)

Attached Files


Edited by Mig VWFan, 11 January 2008 - 20:04.


#101
potyi

potyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.06.2007
Va spun eu, UNGHIA SE TAIE DREPT, nu se taie coltul sub nici o forma.Cei care nu stiu sa taie drept ar face bine sa ia o pila si sa pileasca fara sa mai puna foarfeca pe unghie! In cazul in care tai coltul si mai tai si foarte adanc margina unghiei nu mai creste in santul lui si duce la unghii incarnate sau incepe unghia sa se deformefe si in loc sa ai o unghie lata si plata ajungi sa ai o fasie de unghie de cateva ori mai groasa......

#102
WolFBoY

WolFBoY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2007
doamne frate, nici nu stii pe cine sa mai crezi.

#103
gladiator07

gladiator07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2008
iata situatia mea dupa o operatie la unghia mare... a fost bine vreo 2-3 luni, dupa ce mi-a scos firele, acum, dupa jumate de an, arata precum se poate vedea..
nu stiu, nu zic sa nu va operati, paote sa iasa bine sau nu asa bine; va arat doar ca prin operatie nu se rezolva 100%, la mine nu e problema atat cu coltul, care este iesit, ci unghia nu se prea impaca cu pulpa, e si puroi sub unghie... acum tendinta e sa-mi scoata unghia... cei care ati mai trecut prin asa ceva, aveti ceva sugestii? am si o mica infectie cum se poate vedea in vecinatatea radacinii unghiei care ma cam ingrijoreaza, altfel nu e dureros... oricum, as fi incercat tehnica descrisa de dianette, daca stiam de ea ... cel mai bine fara operatie :mellow:

poza1
poza2
poza3

#104
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
WOW...e destul de nasol. Faza e ca acum trebuie sa tratezi mai intai infectia si apoi sa aplici metodele descrise aici (am rescris si eu ceva ceva din metodele "traditionale" care m-au vindecat) sau 3 TO SPANGE.

#105
danida

danida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2008

View Postcicorico, on Jan 20 2008, 12:47, said:

WOW...e destul de nasol. Faza e ca acum trebuie sa tratezi mai intai infectia si apoi sa aplici metodele descrise aici (am rescris si eu ceva ceva din metodele "traditionale" care m-au vindecat) sau 3 TO SPANGE.


As vrea sa lamuresc procedura asta, 3TO Spange. Vad ca nimeni nu spune exact in ce consta. Ti se scot colturile FARA ANESTEZIE. In cazul in care va doare asa cum ma durea pe mine de nu puteam sa-mi ating piciorul, pregatiti-va pentru o adevarata barbarie: sa vi se scoata colturile fara a inmuia unghia, fara anestezie, fara nici un fel de pregatire. Apoi fiti pregatiti sa vedeti cum tasneste sangele si fiti pregatiti sa plecati acasa cu dureri si fara nici o recomandare de antibiotic sau antiinflamator. Imi pare tare rau ca a trebuit sa spun asta aici, dar eu daca stiam ce durere trebuie sa suport alegeam calea spre medic.

#106
Seba4fun

Seba4fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2008
mersul cu "rolele" produce unghie incarnata ????              (rolele imi sunt foarte comode ,am 47 la picior iar ele sunt 48 )

#107
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

View PostSeba4fun, on Mar 12 2008, 11:18, said:

mersul cu "rolele" produce unghie incarnata ????   ...am 47 la picior...
Nu produce :D , da' ce piciorus ai, tata?? poti sa faci si surf, ca nu-ti mai trebuie placa, nici nu risti sa se incarneze unghia :coolspeak:

#108
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu am patit-o acum vreo 5 ani, parca, fiindca m-am piscalit cu forfecuta. Operatia a fost facuta la Clinica de Chirurgie din apropierea BCU, Cluj-Napoca. Cu anestezie locala, n-am simtit, nimic, nici 10 minute n-a durat operatia. Ei, dupa ce s-a dezmortit, am crezut ca ma urc pe pereti. Ma durea si ziua, si noaptea, ceva de groaza. Doctorul imi recomandase sa stau in pat cat mai mult timp, cu piciorul ridicat (sprijinit pe ceva perne). Din doua in doua zile, parca, mergeam la schimbat de pansament, prima data a fost teroare... Plus ca-mi curatau (dezinfectau) rana si ma treceau toate sudorile... Teribil a fost pana s-a mai refacut tesutul... Imi spusesera sa feresc piciorul operat de apa, dar noah, asta n-am reusit... Si sa iau analgezice, dar n-au avut niciun efect, ma trezeam noaptea si numaram oile, vorba aia... Pana la urma, s-a vindecat, nu s-a refacut, dar unghia nu are forma de dinainte si nici nu da semne c-ar mai avea-o vreodata.

PS. Sunt nasoale unghiile incarnate, pentru ca operatia nu-ti garanteaza ca nu se vor reface. Chiar de 2, 3 ori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate