Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Unghii incarnate

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#55
indecent

indecent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2007

 winnie21, on Jul 11 2007, 18:30, said:

:P  eu port sarmulitele de ceva timp si va garantez ca este fooaarte comod, unghia incepe sa recapete forma fara sa aiba colturi  in carne, :lol: si pot purta orice model de pantofi .
pana cand nu ai incercat nu iti dai seama ce comode!!!!!!!!!nici nu le simti ba chiar  arata bine!!!!
tipa e foarte cum se cade,

Salut . Vreau si eu sa incerc aceasta metoda . La cine ai apelat? In ce oras? Imi poti da datele de contact ? Multumesc !

 bigtoe, on Apr 17 2007, 23:29, said:

Maestrul tau se pare ca a vorbit cu maestrul meu, ca si pe mine l-a fel m-a operat SergiuRau, mi-a trecut in 3 zile si sunt foarte fericit!

Salut. Din ce oras esti ? Unde ai facut operatia? Am aceiasi problema la piciorul drept si vrea sa incerc sa ma operez.

Edited by mianna, 18 July 2007 - 00:42.


#56
lavi_pao

lavi_pao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2007
dupa ce cresc unghiile ce trebuie sa fac? dar nu imi copiatii ce ati mai zis....expliati-mi mai clar va rog

Edited by mianna, 08 August 2007 - 17:37.
fara prescurtari de mirc!


#57
Dom_cip

Dom_cip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2007
am si eu o problema....anul trecut mam operat din cauza unei unghii incarnate la piciorul drept....iar acum nu stiu din ce cauza...unghia de la piciorul stang e pe cale sa'mi cada.nu stiu ce sa fac  :confuzzled:
si inca ceva...daca doamne fereste cade...in cat timp creste cea noua :confuzzled:
HELP pls

Edited by mianna, 09 August 2007 - 14:10.


#58
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

 Dom_cip, on Aug 9 2007, 15:03, said:

am si eu o problema....anul trecut mam operat din cauza unei unghii incarnate la piciorul drept....iar acum nu stiu din ce cauza...unghia de la piciorul stang e pe cale sa'mi cada.nu stiu ce sa fac  :confuzzled:
si inca ceva...daca doamne fereste cade...in cat timp creste cea noua :confuzzled:
HELP pls
Presupunand ca nu te-ai lovit, ai putea avea o ciuperca, de ce nu mergi sa te vada un doctor(dermatolog)?

#59
Dom_cip

Dom_cip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2007

 sergiurau, on Aug 10 2007, 02:42, said:

Presupunand ca nu te-ai lovit, ai putea avea o ciuperca, de ce nu mergi sa te vada un doctor(dermatolog)?

my bad....mam incurcat putin....cea de la piciorul stang e pe cale sa cada....
m'as duce eu sa ma vada un doctor da...problema e ca aici nu prea stiu ei ce sa faca , am mai suferit interventii chirurgicale si au fost de proasta calitate

#60
the_incorruptible_boy

the_incorruptible_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.06.2005
salut
cum trebuie taiata corect o unghie pana la urma pentru a nu se mai incarna !!!!
in ce sens...patrata ?

#61
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 the_incorruptible_boy, on Aug 17 2007, 20:10, said:

salut
cum trebuie taiata corect o unghie pana la urma pentru a nu se mai incarna !!!!
in ce sens...patrata ?

Adica sa nu ii tai colturile.

#62
lavi_pao

lavi_pao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2007
dupa ce cresc, fac un v in mijlocul unghiei si apoi.............?

#63
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
Daca nu mai ai probleme...unghia se taie drept (nu umbli la colturi).
Daca inca te mai doare si coltul nu a iesit din carne...tai un V la mijlocul unghiei si pilesti suprafata unghiei pana nu mai poti (o faci cat de subtire suporti).
Tin sa va anunt ca asta e o metoda foarte buna (am probat-o si eu pe unghiile mele).
Pilind suprafata unghiei, duritatea acesteia scade f mult si nu se mai infige in carne ...ci invers ...carnea o va impinge. Eu am pilit pana acum de 3 ori ...de fiecare data unghia s-a crestat la mijloc.
Bafta

#64
potyi

potyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.06.2007

 mianna, on Jul 4 2007, 20:18, said:

mey om bun, stiu ca site-u-i in germana, si-s la fel de paralela cu ea ca si tine, da' tot am priceput ceva uitandu-ma la poze. deci sa nu te chinuie medicii, preferi sa te chinuiesti singur? bagi sarmele-alea acolo, sub marginea unghiei, si strangi?

astept cu nerabdare primul pacient care-a trecut prin asa ceva, sa ne spuna cum a zburdat el de fericire umbland nu stiu cate saptamani cu fiarele infipte-n el. eventual sa ne povesteasca si cum s-a incaltat, ca mie-mi da cu minus
salut! nu vreau sa fiu rautacioasa dar daca te mai uiti putin pe s. german ai sa vezi ca anual 30.000 de oameni apeleaza la aceste "sarmulitii "si tot acolo vei gasi comparatia dintre operatie si 3 to spange.
Eu personal l-am purtat din oct. pana in feb.si nu am stat in casa ,am purtat cizme,pantofi ,am umblat la bazin,totul a fost super OK

#65
zbrrrr1

zbrrrr1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
am avut si eu unghia incarnata in ambele parti alea degetului mare de la picior. am facut operatie dupa un an de chinuri. si mi s-a vindecat.  indicata ar fi operatie si nicidecum taierea de unu singur a unghiei. am incercat si eu asta dar mai rau s-a agravat. la operatie mi s-au scos coltii unghiei din radacina. iar dupa cateva zile mi s-a si vindecat operatia. iar unghia mi sa refacut dupa cateva saptamani.  :lol: slava Domnului  ca am scapat :rolleyes:

#66
diannette

diannette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.09.2007
plang in timp ce va scriu.
am o unghie incarnata de cateva luni.
incerc sa o las sa creasca, insa infectia nu ma lasa in pace.
de ieri mi se pare ca incepe sa imi creasca carne aiurea si la celalalt colt al unghiei......
sunt disperata deja....
imi poate zie cineva care a folosit metoda 3 TO Spange..l-a durut cand i s-a montat sarmulitele? cat a trebuit sa le poarte? s-a vindecat?

#67
potyi

potyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.06.2007

 diannette, on Sep 29 2007, 12:52, said:

plang in timp ce va scriu.
am o unghie incarnata de cateva luni.
incerc sa o las sa creasca, insa infectia nu ma lasa in pace.
de ieri mi se pare ca incepe sa imi creasca carne aiurea si la celalalt colt al unghiei......
sunt disperata deja....
imi poate zie cineva care a folosit metoda 3 TO Spange..l-a durut cand i s-a montat sarmulitele? cat a trebuit sa le poarte? s-a vindecat?
nu doare deloc ! Se poarta pana creste unghia , depinde de la persona la persoana !
Nu mai sta pe ganduri daca incepe hipergranulatia, fa ceva! Scoate macar coltul si foloseste apa oxigenata si rivanol sau betadine.

#68
diannette

diannette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.09.2007

 potyi, on Sep 29 2007, 20:15, said:

nu doare deloc ! Se poarta pana creste unghia , depinde de la persona la persoana !
Nu mai sta pe ganduri daca incepe hipergranulatia, fa ceva! Scoate macar coltul si foloseste apa oxigenata si rivanol sau betadine.
eu nu mai vreau sa stau pe ganduri, da' nu reusesc sa dau de tipa din mures, nu gasesc nimic pe net.
cum as putea afla un nr de tel, o adresa, un nume???/
eventual un mesaj ?
as multumi mult

#69
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
Cumpara urgent BETADINE si pune pe deget de cca 3-5 ori pe zi...daca poti poarta numai sandale sau incaltaminte f usoara.
Cand ma aflam in stadiul in care esti tu acum, am bagat degetul in apa calduta+sare (pt a se inmuia unghia) si am taiat coltul cu o foarfecutza (indreptata inspre mine.... )... am crestat doar pt ca nu am rezistat sa tai de tot...dupa care am apucat coltul unghiei cu un patentutz mic si am tras.... NU RECOMAND dar asa am reusit eu ultima oara sa scot coltul.
Dupa asta am aplicat tot ceea ce sa scris pe aici.
DIANNTTE vezi ca ti-am trimis pe PM nr de tel al tipei care monteaza acea sarmulitza...eu nu am mai ajuns la ea pt ca nu a mai fost cazul.
Iti urez multa bafta si durere cat mai putina.

#70
ceci09

ceci09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.10.2007
Buna, cine poate sa ma ajute? Am dat nastere la 3 fete. In timpul primei sarcini, acum 22 de ani, mi-i sa incarnat ungia mare de la piciorul drept, pina cind am nascut a trebuit sa suport durerea,nu puteam sa fac nici un tratament.Dupa ce am nascut mi-i sa scos unghia, dupa ce a crescut, unghia  fost tot bolnava,dar nu incarnata, cu timpul cum crestea,tot taiam din ea, dupa citeva luni nu am mai avut probleme. Dupa operatie ,tin minte ca puneam propolis . Dupa 3 ani, am avut urmatoarea sarcina, a fost ok. Din pacate acum 2 ani am avut aceeiasi problema la deget, in timpul sarcinii cu a 3-a fetita.De atunci unghia este tot incarnata, ma doare , pe margini au crescut excrescente. De cind am iarasi problema asta nu m-am mai incaltat cu papuci inchisi,clima de aici de unde locuim in prezent i-mi permie sa port doar slapi. Am icercat cu mai multe unguente cu antibiotic,uneori i-mi ajuta, se vindeca un pic, se usuca excrescetele ,dar dupa o perioada scurta de timp iarasi supureaza si ma doare. Acum nu am posibilitatea sa merg la dr.,nu am asigurare medicala, numai sotul meu lucreaza deocamdata, nu am putea suporta costuriile medicale,este foarte scump. Anul viitor sper ca o sa pot merge in tara si sa ma tratez. Pina atunci stie cineva un remediu?Si de ce boala a recidivat tot in timpul unei sarcini? VA MULTUMESC!

#71
potyi

potyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.06.2007

 ceci09, on Oct 26 2007, 17:42, said:

Buna, cine poate sa ma ajute? Am dat nastere la 3 fete. In timpul primei sarcini, acum 22 de ani, mi-i sa incarnat ungia mare de la piciorul drept, pina cind am nascut a trebuit sa suport durerea,nu puteam sa fac nici un tratament.Dupa ce am nascut mi-i sa scos unghia, dupa ce a crescut, unghia  fost tot bolnava,dar nu incarnata, cu timpul cum crestea,tot taiam din ea, dupa citeva luni nu am mai avut probleme. Dupa operatie ,tin minte ca puneam propolis . Dupa 3 ani, am avut urmatoarea sarcina, a fost ok. Din pacate acum 2 ani am avut aceeiasi problema la deget, in timpul sarcinii cu a 3-a fetita.De atunci unghia este tot incarnata, ma doare , pe margini au crescut excrescente. De cind am iarasi problema asta nu m-am mai incaltat cu papuci inchisi,clima de aici de unde locuim in prezent i-mi permie sa port doar slapi. Am icercat cu mai multe unguente cu antibiotic,uneori i-mi ajuta, se vindeca un pic, se usuca excrescetele ,dar dupa o perioada scurta de timp iarasi supureaza si ma doare. Acum nu am posibilitatea sa merg la dr.,nu am asigurare medicala, numai sotul meu lucreaza deocamdata, nu am putea suporta costuriile medicale,este foarte scump. Anul viitor sper ca o sa pot merge in tara si sa ma tratez. Pina atunci stie cineva un remediu?Si de ce boala a recidivat tot in timpul unei sarcini? VA MULTUMESC!
buna! nu ai spus din ce tara scrii, in Germania costurile pt. 3 TO Spange sunt suportate asigurator.Trebuie sa scoti colturile care provoaca "excrescentele"

#72
diannette

diannette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.09.2007
in urma cu cateva luni am cerut si eu ajutorul aici fiind disperata din cauza unei unghii.
multumesc tuturor care mi-au trimis mp.
ar fi trebuit sa multumesc atunci, insa intentionat nu am mai intrat aici nefiind convinsa ca 3 to spange ma va ajuta.
si nu am vrut sa povestesc aiurea.
nu voiam sa ma operez..medicul ma astepta deja...asa ca am ales o persoana de contact din mp pe care le-am primit si m-am dus la Mures(sunt din Cluj)
am fost de 2 ori pana acum si degetul meu e bine.
sunt convinsa acum ca o sa mi se vindece total si fara durere.

Recomand tuturor aceasta metoda.
Cine vrea poze(mi-am fotografiat degetul atunci si acum), cine vrea detalii va stau la dispozitie.
Stiu cat de naspa ma simteam atunci si ce bien e acum.
Multumesc inca o data celor care m-au ajutat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate