Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Unghii incarnate

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#19
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

View Postcicorico, on Feb 16 2007, 19:38, said:

Problema e ca nu toti medicii fac operatia pe care mi-a facut-o mie nenishorul ala. Eu nu mai am, si nici nu o sa mai am probleme cu unghia de la degetul ala.
sunt chirurg, imi permit sa sugerez ca problema unghiei incarnate are o solutie chirurgicala, prin rezectia marginii incarnate, obligatoriu asociata cu rezectia matricei unghiale situate sub aceasta; totul sub anestezie locala, in aproximativ 15 minute; durerile postoperatorii sunt comparabile cu durerile provocate de unghia incarnata si pot fi controlate eficient de antalgicele uzuale(algocalmin)

#20
bogdanel2006

bogdanel2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2006
salutare

din pacate am si eu problema asta de ceva timp ... cam din vara trecuta deci ... 7-8 luni.

Eu am si carne (sau tumoare, asa am vazut pe net ca se numeste) deasupra unghiei si vreau sa va intreb aia cum o inlatura?
O taie pur si simplu ?

Ce se intampla dupa operatie, adica in zilele urmatoare?
In cat timp vi s-a vindecat "rana" si in cat v-a crescut unghia la loc ?

M-as duce la doctor doar daca stiu ca face treaba cum trebuie (nu o smulge toata daca nu e cazu) dar nu stiu nici un doctor care sa faca asta :(

Edited by bogdanel2006, 12 March 2007 - 20:36.


#21
vasilas_1

vasilas_1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 13.09.2006
Eu am avut la degetul mare la piciorul drept.
Am taiat prea adanc si intr-o parte unghia taiata s-a smuls din carne.Am pus rivanol dar dupa vreo-o saptamana se dezv.cam 1mm pe 3mm carne vie.Deranjant...Era vara=>sosete transpirate etc.Imi iau inima-n dinti si ma duc la doctor chirurg.
Imi da o injectie.Taie doar o parte din unghie(probabil sa dea timp carnii sa se acopere)si dupa o saptamina faceam baie-n piscina(nu publica).
De atunci sant f. atent.

Edited by vasilas_1, 19 March 2007 - 01:47.


#22
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
bogdanell.....unghia creste in cca 3-4 saptamani. Vindecarea operatiei in cca 7-10 zile. Bafta

#23
bogdanel2006

bogdanel2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2006
mersi de raspunsuri !
Si cat v-a costat pe voi operatia asta, sa stiu asa, aproximativ ...

#24
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
acum nu stiu cat mai costa (dar nu e o avere...cca 1-2 miloane)...eu am facut operatia acum 10 ani.
Eu zic sa te operezi cat mai repede pentru ca nu e de joaca (infectia aia poate urca)...daca tot te operezi mergi la un doctor care face ceea ce trebuie (poti vorbi cu "sergiurau"...daca intradevar este doctor)
Bafta

#25
bigtoe

bigtoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2007
Buna, am si eu problema asta de vreo 4 luni , mi-am mai tot taiat unghia dar tot a crescut inapoi. acuma e crescuta in carne la ambele degete mari, am mult puroi si imi curge sange cand merg.am dureri mari si schiopatez.maine ma duc la doctor sa ma consult, in cazul operatiei, in alea 7-10 zile sunt repaus la pat?sau poti merge?

Edited by bigtoe, 02 April 2007 - 20:44.


#26
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
poti merge stai linistit (nu te gandi ca poti alerga si sutui mingi) ...dar de mers nu e problema. Va trebui sa nu te incalti decat cu papuci.
Bafta

#27
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
SERGIURAU....spui ca esti medic chirurg....la ce spital/policlinica lucrezi ???
Nu de alta ...dar fratele meu are aceeasi problema (a fost chiuretat odata si acum normal ca are din nou probleme).
Eu l-am trimis acolo unde m-am operat eu ...dar medicul meu de familie ne-a spus sa nu mergem la ei pt ca au probleme cu sterilizarea instrumentelor.
Vreau sa il trimit la cineva care stie ce e de facut.

#28
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

View Postcicorico, on Apr 10 2007, 11:09, said:

SERGIURAU....spui ca esti medic chirurg....la ce spital/policlinica lucrezi?
Lucrez la Spitalul Municipal din Moinesti, am omis sa spun, my bad. Sunt intr-adevar chirurg si cred ca e o dovada de politete fata de pacient sa ii faci ceea ce trebuie de prima data. Procedeul descris mai sus nu reprezinta o inventie personala, eu l-am preluat de la maestrul meu si sunt convins ca sunt multi chirurgi in tara care il folosesc. Este simplu, elegant chiar si-desigur-eficient. Sper sa va fie de folos :D

#29
cristisandu1981

cristisandu1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2006
Si eu as vrea sa stiu un medic bun in Bucuresti. O clinica serioasa. Ceva ca sa ma poata ajuta sa scap de unghia asta nenorocita :(

Edited by mianna, 18 April 2007 - 20:08.


#30
bigtoe

bigtoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2007
Maestrul tau se pare ca a vorbit cu maestrul meu, ca si pe mine l-a fel m-a operat SergiuRau, mi-a trecut in 3 zile si sunt foarte fericit!

#31
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
Hei hei hei.....oamenii care au spus ca au scapat de operatie prin alte metode decat cele chirurgicale....cu ce atzi localizat infectia pana cand coltul a iesit din carne ???

#32
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am folosit BETADINE pana acum, si de 2 zile Tinctura de Propolis. Vad ca a dat rezultate (locul nu mai este asa de inflamat).
Acum a inceput sa imi creasca unghia...trebuie sa las coltul sa creasca ???
Daca se inflameaza din nou ce fac ...o las asa ???

#33
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
ha ica vb si eu de unu singur pe aici....  bogdans77 a avut dreptate ...de frica "schingiuelii" am recurs la metoda recomandata de bogdan.....si am 1 saptamana de cand NU MA MAI DOAREEEEE. Pe langa ceea ce a recomandat el ...eu va spun sa folositi ZILNIC BETADINE+ TINCTURA DE PROPOLIS....ambele fac minuni.
Bafta

#34
potyi

potyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcornilaradu, on Feb 1 2007, 23:33, said:

Buna,

Povestea mea incepe anul trecut cand o unghie s-a incarnat, piciorul stang degetul mare.
Am ajuns pe masa chirurgului care evident a smuls-o.
La crestere se pare ca ceva a oprit-o si a crescut doar in laterale, incarnandu-se din nou.
Am citit mesajul vostru si intr-adevar daca dau cu pila pe suprafata nu simt durere.
OK... dar ce fac mai departe. A inceput sa ma doara, banuiesc datorita faptului ca unghia incepe sa intre prin piele.
O las sa creasca pana iese afara? Ma va durea la fel de tare? Continuu sa pilesc?  :mellow:
Cand se va rezolva problema? Te rog spune mai multe detalii daca ai trecut prin asta si ai iesit cu bine.

Multumesc,

Radu
Buna ! nu stiu cat de mult te doare dar eu am apelat la metoda Germana "3 TO Spange "si este perfect,fara durere in timpul tratamentului. Metoda se practica si la Tg-Mures, a fost prezentat la PRO TV

#35
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 18.03.2007
eu am cumparat acum 2 ani la sfatul actualei sotii, pt nunta 2 perechi de pantofi model identic, culori diferite.
f f frumosi!
i-am luat la rodaj prin oras si mi au parut ciudati.. credeam ca se mai lasa.
dupa noaptea nuntii, a doua zi aveam infectie la degetul mare de la piciorul drept iar peste cateva zile trebuia sa plecam la mare... m-a "chiuretat" un amic chirurg si mi a dat un tratament sperand ca apa sarata va ajuta.

dupa ce am venit de la mare am mers direct la o clinica si chirurgul cu pricina, contra 800 000 lei a taiat pielea ce acoperea unghia cu infectie cu tot (anestezie, alea alea).
am plecat terminat si cu un deget cat cartoful cal I.
pansamente la urgenta 2 zile si apoi am plecat in africa cu First AID kit ul dupa mine.
va prezint statusul dupa 2 ani!
ce e drept port pantofi f putin timp... in ultimii doi ani dar cand a mai fost rost de infectie am avut betadina si ceva antibiotice si gata (acum 1,5 ani).

bafta!

Attached Files



#36
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

View Postpotyi, on Jun 15 2007, 19:21, said:

Buna ! nu stiu cat de mult te doare dar eu am apelat la metoda Germana "3 TO Spange "si este perfect,fara durere in timpul tratamentului. Metoda se practica si la Tg-Mures, a fost prezentat la PRO TV
poti da, te rog cateva detalii despre metoda"3 TO Spange"? in ce consta, mai exact si in cat timp a rezolvat problema unghiei incarnate?
Multumesc

Edited by sergiurau, 18 June 2007 - 19:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate