Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Noi de ce nu am implementat modelul Bulgariei cu LEVA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,980
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

In primul rand nu aruncati cu pietre, nu am studii sau cunostinte in domeniul financiar!!!

De ce nu am implementat si noi modelul Bulgariei cu cursul Euro/Leva.... la ei 1 Euro = 2 Leva (1 Leva = 0.5Euro) de 15 ani...
Nu ar fi fost si pentru noi mai bine sa avem un curs fix?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Ei l-au avut implementat inainte de euro cu marca germana. Iar apoi doar s-a tinut de el.

Nu e usor de facut, si cand o faci denota instabilitate (cam asa era in balcani in 90, fosta Yugoslavie + Bulgaria).

Daca ar veni acum cineva sa puna o valuta pegged cu Euro sau USD, ratingul financiar ar scadea instant pentru tara respectiva.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu prea ai cum sa faci un curs fix extern. Asa era in Romania inainte de "89. Parca era 1$=19 lei pentru straini la oficial (in Cuba au ceva similar). Intern ar fi o treaba, dar pe termen lung nu faci afaceri.

#4
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 16.03.2014
Pt ca nu te mai poti juca cu populisme in campania electorala, gen marirea pensiilor cu 40%..... Multe din prostiile astora de conduc patria se mai corecteaza prin tiparire de moneda, inflatie......Joaca cu politicile fiscale (controlate in principal de guvern) se mai poate ajusta prin politici monetare.

View PostPololica, on 18 noiembrie 2020 - 14:46, said:

Nu prea ai cum sa faci un curs fix extern. Asa era in Romania inainte de "89. Parca era 1$=19 lei pentru straini la oficial (in Cuba au ceva similar). Intern ar fi o treaba, dar pe termen lung nu faci afaceri.

Se cheama consiliu monetar, ii relativ usor de implementat.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2020 - 14:28, said:

Salutare,

In primul rand nu aruncati cu pietre, nu am studii sau cunostinte in domeniul financiar!!!

De ce nu am implementat si noi modelul Bulgariei cu cursul Euro/Leva.... la ei 1 Euro = 2 Leva (1 Leva = 0.5Euro) de 15 ani...
Nu ar fi fost si pentru noi mai bine sa avem un curs fix?
Pentru ca nu am fi putut acoperi deficitul bugetar prin inflatie, tiparind bani. Ar fi trebuit sa imprumutam bani reali, indiferent ca erau lei sau valuta.

Adica am fi fost ca Grecia cand nu a mai putut tipari drahma. Si nu ma refer la economie ci la gestionarea bugetului.

In plus s-ar fi simtit mult mai tare si mai repede efectul furaciunile din buget si le-ar fi luat lumea gatul in piata.

Edited by underb, 18 November 2020 - 15:03.


#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postioana1973, on 18 noiembrie 2020 - 14:48, said:

Pt ca nu te mai poti juca cu populisme in campania electorala, gen marirea pensiilor cu 40%..... Multe din prostiile astora de conduc patria se mai corecteaza prin tiparire de moneda, inflatie......Joaca cu politicile fiscale (controlate in principal de guvern) se mai poate ajusta prin politici monetare.
Si asta, dar si faptul ca daca ar fi fost consiliu monetar n-ar mai fi castigat speculantii pe cursul valutar. :)

#7
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 16.03.2014

View Postunderb, on 18 noiembrie 2020 - 15:02, said:

Pentru ca nu am fi putut acoperi deficitul bugetar prin inflatie, tiparind bani. Ar fi trebuit sa imprumutam bani reali, indiferent ca erau lei sau valuta.

Ba ala din imprumuturi se acopera.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Speculantii era doar oportunisti. Cauza principala era acoperirea deficitului bugetar generat in primul rand de furtul generalizat.

#9
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
In lumea reala se negocieaza. Bulgarii stiu sa negocieze mai bine. Oare? Posted Image
"Englejii" au cele mai puternice banci din lume. N-au trecut niciodata la euro si au iesit din UE in urma "votului" influentat de rusi.

View Postioana1973, on 18 noiembrie 2020 - 14:48, said:

Pt ca nu te mai poti juca cu populisme in campania electorala, gen marirea pensiilor cu 40%..... Multe din prostiile astora de conduc patria se mai corecteaza prin tiparire de moneda, inflatie......Joaca cu politicile fiscale (controlate in principal de guvern) se mai poate ajusta prin politici monetare.



Se cheama consiliu monetar, ii relativ usor de implementat.
Mai bine trecem direct la Euro si se joaca direct Bruxelles cu noi. Posted Image

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postioana1973, on 18 noiembrie 2020 - 15:08, said:



Ba ala din imprumuturi se acopera.
Acum. Si doar partial.

Inainte din bani tipariti fara acoperire.

Edited by underb, 18 November 2020 - 15:10.


#11
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 16.03.2014

View PostHunor_66, on 18 noiembrie 2020 - 15:06, said:

Si asta, dar si faptul ca daca ar fi fost consiliu monetar n-ar mai fi castigat speculantii pe cursul valutar. Posted Image

Speculatori necum speculanti, iar rolul lor in orice economie este eminamente pozitiv, dau lichiditate unei piete/burse. Una din problemele BVB este lipsa fondurilor speculative.
Consiliu monetar mie imi pare a fi o tampenie, inseamna sa renunti benevol la o arma f utila in vremuri tulburi.

View Postgammadark81, on 18 noiembrie 2020 - 15:09, said:

Mai bine trecem direct la Euro si se joaca direct Bruxelles cu noi. Posted Image

Yeap, dar trebuie sa indeplinesti Maastricht, de care Orlando ne-a indepartat........ O stii p-aia cu vrabia malai viseaza.

#12
finco

finco

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.04.2020

View PostHunor_66, on 18 noiembrie 2020 - 15:06, said:

Si asta, dar si faptul ca daca ar fi fost consiliu monetar n-ar mai fi castigat speculantii pe cursul valutar. Posted Image

iar noi suntem o tara ce am permis băieților deștepți sa facă aceste speculatii

#13
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
initiatorule, daca te intereseaza subiectul citeste aici.
am citit superficial si fac un rezumat - au avut si ei o perioada de superinflatie prin 96-97 si au ales sa faca o "currency board". prin chestia asta au mentinut cursul fix. punct. in acest mod au o inflatie redusa si au dat o oarecare stabilitate economiei prin aceasta predictibilitate. ca dezavantaj, mecanismul asta limiteaza puterea bancii centrale de a ajuta economia prin diferite interventii.. sau de a ajuta bancile cu probleme..

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cursul fix in comparatie cu alte valute (NU se poate cu toate) e benefic producatorilor dar doar pe termen scurt. Si guvernului atunci cand se imprumuta extern. Si se imprumuta la greu bulgarii.
In rest foarte nociv populatiei din multe puncte de vedere.
Doar tarile cu o economie dubioasa au genul asta de politica pe termen lung.
Daca cursul ar fi lasat liber asa cum e normal, leva s-ar duce la adevarata ei valoare, muuuult sub leu.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2020 - 14:28, said:

Salutare,

In primul rand nu aruncati cu pietre, nu am studii sau cunostinte in domeniul financiar!!!

De ce nu am implementat si noi modelul Bulgariei cu cursul Euro/Leva.... la ei 1 Euro = 2 Leva (1 Leva = 0.5Euro) de 15 ani...
Nu ar fi fost si pentru noi mai bine sa avem un curs fix?

Pentru ca nu s-a vrut.
Mai mult, daca se vroia aderam la euro

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,817
  • Înscris: 21.03.2020
Aderarea la Euro nu se face doar la cerere... trebuie indeplinite niste conditii gen: inflatie, datorie publica, deficit de cont etc...

View PostFriskey, on 18 noiembrie 2020 - 15:40, said:

Cursul fix in comparatie cu alte valute (NU se poate cu toate) e benefic producatorilor dar doar pe termen scurt. Si guvernului atunci cand se imprumuta extern. Si se imprumuta la greu bulgarii.
In rest foarte nociv populatiei din multe puncte de vedere.
Doar tarile cu o economie dubioasa au genul asta de politica pe termen lung.
Daca cursul ar fi lasat liber asa cum e normal, leva s-ar duce la adevarata ei valoare, muuuult sub leu.
Bulgarii nu se imprumuta la greu (cum fac disperatii nostri) - nu au voie tocmai din cauza consiliului monetar. Trebuie sa indeplinesti o groaza de conditii/indicatori economici ca sa poti primi fixingul asta...

https://www.bancheru...publica-in-2019
in timp ce la noi creste datoria aia restul tarilor o scad...

Edited by GlCA_Contras, 18 November 2020 - 17:17.


#17
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Cursul fix inseamna excedent bugetar. Adică mai putini bugetari :) Si mai puțină putere pentru Isărescu.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGlCA_Contras, on 18 noiembrie 2020 - 17:14, said:

Aderarea la Euro nu se face doar la cerere... trebuie indeplinite niste conditii gen: inflatie, datorie publica, deficit de cont etc...

Sa indeplinesti conditii inseamna SA SI VREI sa treci la Euro.
Ai nostri nu vor, pentru ca furtul e mai greu de acoperit.
Era planificat de vreo 2 ori numai de cand stiu eu, dar... coruptia pesedeului nu e interesata sa treaca la euro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate