Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Achizitionare casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
InKwL

InKwL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2020
Buna seara. Am si eu nevoie de ajutorul si sfaturiile voaste.
Se da urmatoarea problema. Casa din imagini.

Fundatia casei este de aproximativ 80 cm inaltime la suprafata si de 180 cm in pamant.
Casa este construita din BCA care nu are nici un stalp de sustine.
Tavanul casei este de 12,13 cm care contine aproximativ 3 tone de fier de 12.
In tavan primul strat de fier s-a realizat incrucisat. S-a mentinut distanta de 10 x 10 , dupa care s-a finalizat cu capriori. Daca bine m-am exprimat.
Cel care a facut toata structura metalica a tavanului se lauda ca a lucrat 35 ani in acest domeniu si stie cum sa faca legaturiile de rupere si alte treburi.
Problema e ca urmeaza sa fiu titularul acestei case si sunt ingrijorat de faptul ca eu doresc sa schimb acoperisul casei insa nu stiu daca o sa poata sa fie locuibila la mansarda sau o sa ma trezesc ca se rastoarna pe mine.
In planul meu e sa dau jos tot acoperisul si sa il refac de la zero.
Vreau sa mai torn o centura peste cea existenta , inclusiv Peste boiandrugii de la geamuri sa fie din beton . Mai exact sa fie legata complect. Deoarece vreau sa o invelesc cu caramida de beton de la bramac.
Deoarece meseriasii care au executat aceasta lucrare nu erau calificatii in acest domeniu a rezultat ca sa iasa zidurile nu tocmai drepte.
Prima mea parere a fost ca sa o pregatesc si sa o izolez cu polistiren de cel putin 10 cm cu densitate foarte mare. Insa nu stiu daca la BCA o sa mai respire si o sa ma trezesc cu o gramada de mucegai.

Astept pareriile dumneavoastra.
O seara faina

Attached Files



#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

 InKwL, on 15 noiembrie 2020 - 23:12, said:

Prima mea parere a fost ca sa o pregatesc si sa o izolez cu polistiren de cel putin 10 cm cu densitate foarte mare. Insa nu stiu daca la BCA o sa mai respire si o sa ma trezesc cu o gramada de mucegai.

Astept pareriile dumneavoastra.
O seara faina

Mucegaiul n-are treabă cu respiratul prin pereți. Izolezi cum trebuie și ventilezi și n-o să ai probleme.

Densitatea foarte mare la polistiren nu te ajută la izolare ci la șocuri mecanice și rezistență la compresiune. Pui la soclu și sub șapa, in rest, EPS80 e suficient.

Edited by george_alexandru, 15 November 2020 - 23:56.


#3
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Si unde e localizata casa ? Daca e in zona seismica nu te vad bine fara cadre . Proiect are casa sau e facuta pe genunchi si fara acte ?

#4
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Man, ai cumparat deja casa asta? Te rog eu, nu o face daca nu ai facut-o deja.

Vrei spui tigla de beton, dar pana la acoperis stai ca avem alte probleme. BCA-ul nu e portant, omule, musai trebuie stalpi si grinzi de beton. Chiar daca aveau portanta peretii aia tot ar fi trebuit sa ai niste stalpi de beton pe acolo. Eu nici la garaj nu am facut asa ceva, e totala bataie de joc ce au executat oamenii aia acolo.

Polistiren, respiratie, mucegai, etc. Deja m-am plictisit de subiectul asta, se discuta de zeci de ani pe forum. Pe scurt, casa NU "RESPIRA" PRIN PERETI. Casa trebuie aerisita altfel o sa ai mucegai, igrasie, etc indiferent ce pui pe pereti (da, pielea de unicorn crescut pe un norisor in atmosfera lui jupiter e inclusa aici). Desigur ca in sensul diminuarii posibilelor probleme e necesar sa eviti puntile termice si alte asemenea fineturi, dar toate astea palesc in comparatie cu problema structurii.

Ce e de facut? Pai, dupa cum spuneam, nu o cumpara. Daca deja ai cumparat-o - vinde-o si tu. Daca vrei sa o tii, nu stiu ce sa zic - camasuire, grinzi metalice, stalpi pana mea nu sunt expert, dar atat pot sa iti spun - nu exista pereti fara elemente structurale care sa asigure portanta (cel putin nu pentru foarte mult timp). Exista o autorizatie de constructie pentru casa asta? Niste planuri de structura ceva?

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Orice casa care se izoleaza cu polistiren nu mai are cum sa respire.Trebuie montata instalatie de aerisire fortata.Cu deschiderea geamurilor nu faci nimic.Aerul trebuie aspirat in incaperile cu umiditate ridicata cum e baia si bucataria,altfel vei avea mucegai din belsug.

#6
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Bylly exista zidarie portanta de bca ( ytong 500 mm ) , dar initiatorul n-a zis ce grosime au zidurile si nici ce soi de bca este desi din poze pare Macon de 250 ceea ce nu e bine deloc.

 Kean, on 16 noiembrie 2020 - 00:02, said:

Orice casa care se izoleaza cu polistiren nu mai are cum sa respire.Trebuie montata instalatie de aerisire fortata.Cu deschiderea geamurilor nu faci nimic.Aerul trebuie aspirat in incaperile cu umiditate ridicata cum e baia si bucataria,altfel vei avea mucegai din belsug.
Atatea prostii cate ai scris , mai rar , se vede ca esti paralel total cu constructiile . Bca-ul e material termoizolator , iar termoizolatia il ajuta nu ii face rau . Nu mai scrie nimic ca ai demonstrat ca ai ramas repetent .

Igrasie face doar daca are punti termice la vedere nu conteaza daca are sau nu sistem de ventilatie .

Edited by ech, 28 November 2020 - 13:40.
limbaj


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017
Mă îndoiesc că a folosit ytong forte, în poză la golurile ferestrelor pare că e bca standard de 25 cm. Eu unul nici proiect nu cred că are.

#8
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Asa pare din poze , macon de 25 si daca e in realitate asa , e bai , mare ! Nu mai zic de placa de beton dintre etaje ca nu pare mai groasa de 10 cm , iar ca armatura nu cred ca are prea multa .

Edited by smddms, 16 November 2020 - 00:15.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,204
  • Înscris: 22.05.2003
Casa asta e un pericol, pe care tu doresti sa ail agravezi punand un acoperis foarte greu.

Te doare mintea ce e acolo, dar de ce ai pune acoperis de tigla de ciment? WTF?
Daca tii mortis sa ingropi banii si sa risti sa mori sub pietre, macar pune tabla.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cumpar-o cu incredere si apoi daram-o imediat cu incredere. Nu o sa fie greu deloc faza cu daramatul, doua-trei ciocane mai barbatesti la coltu' casei si aia e. Vezi numa' sa nu cada pe tine.
Cu spartul temeliei e mai mult de munca. Trebuie si aia scosa. La ce capodopera e casa sunt convins ca si temelia e harcea-parcea.

Edited by Friskey, 16 November 2020 - 06:34.


#11
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Esența Romaniei :
-din vorbe toți vrem o țară că afară, să se respecte regulile la virgulă, cel care a greșit cu oricât de puțin să fie aspru pedepsit;
-cand ajungem la fapte fiecare vrea ca pentru el, dacă este nevoie, sa meargă mai pe lângă reguli așa, până își rezolvă problema, apoi, fara discuție, să se respecte de alții regulile la virgulă.

Raportat la subiectul discuției, nu știu cum ar putea sa se gândească cineva sa facă o casa cu pereți din BCA fara stalpi de susținere, nu știu cine de la o autoritate în construcții ar putea acorda actele pentru înregistrarea construcției și nu as fi crezut vreodată că altcineva chiar ar cumpăra așa ceva.
Așa că, ce pot sa zic, nu cred că această clădire poate fi numită casa, este pur și simplu un pericol.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018
Vezi ca la adancimea fundatiei ai bagat un zero in plus la cum este facuta casa.


#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 16.03.2007
cum dracu sa ai zeci de tone deasupra capului fara stalpi si grinzi? basca mai vrei sa-i pui si tigla de beton de cateva tone. iti cade sandramaua in cap la orice zgaltaiala.

fugi cat te tin picioarele. asta e probabil cea mai mare buleala postata pe forum in ultimii ani.
sa intrii sa ne multumesti mai incolo ca nu ti-ai luat teapa vietii cu sandramaua asta care reprezinta un pericol pentru oricine intra in ea.

Edited by laffin, 16 November 2020 - 07:14.


#14
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Daca il ducea capul pe ala sa faca fundatie adanca de 180 cm, il ducea capul sa puna stalpi si centura la o casa zidita din BCA. BCA-ul nu e este portant. Dupa cum nu are stalpi, probabil fundatia este, cum zicea si colegul mai sus, doar de 18cm in pamant.

Asta e singura problema a casei - ea inca sta in picioare din intamplare. Restul sunt detalii.

#15
InKwL

InKwL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2020
Casa are proiect si autorizatie. Insa cei care au facut-o pur si simplu si-au batut joc . In momentele astea cam ce as putea sa ii mai fac sa o pot consolida?
BCA e de 25 cm. Habar nu am de calitatea lui.

#16
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Din pacate nu prea e ce trebuie....Ar fi trebuit sa fie executata dupa un proiect.Din poze ma cam indoiesc de proiect...Cum naiba la etaj a pus samburi de beton si la parter NU?

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

 InKwL, on 16 noiembrie 2020 - 07:19, said:

Casa are proiect si autorizatie. Insa cei care au facut-o pur si simplu si-au batut joc . In momentele astea cam ce as putea sa ii mai fac sa o pot consolida?
BCA e de 25 cm. Habar nu am de calitatea lui.

Mai întâi trebuie făcută o expertiză apoi proiect de consolidare. Costă bani și probabil vei avea de alergat și pe la primărie pentru autorizatie.

#18
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 24.10.2019
Depinde cat platesti.

Daca platesti doar terenul, vezi dupa ce faci cu cotineata asta de gaini.

Poate o dai jos. Sau poate ii adaugi stalpi, cu fundatii izolate.

Cert e ca pana la polistiren e cale lunga.






Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate