Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Dolby Vision un moft sau ceva foarte frumos?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Lasă-l pe om cu biții lui. I-am explicat de mai multe ori care e treaba cu biții, dar degeaba, nu se înregistrează, nu se asimilează.

#56
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Dani si tv-ul meu 4K are panel pe 10biti ( model 2015/2016 ) , dar cu ce ma incanta.......
Stii foarte bine ca orice micsorare de la original , inseamna pierdere de calitate
Asta nu inseamna ca nu poti vizualiza un film DV , dar nu la un raport de 1:1 din cauza panelului
Stim cu toti ca cu cat numarul de culori redate e mai mare cu atat CALITATEA e mai buna
De acea eu consider DV-ul ca fiind un moft.....

Jean-Luc si cei de la Panasonic au spus acelas lucru , legat de biti
Stiu ca lucrezi in domeniu si ar trebui totusi sa accepti ca exista diferente intre un film DV cu raport 1:1 si ce este in prezent practic in domeniul panelurilor
A , ca tie si la altii va place cum se vede pe un panel de 10biti un film DV , asta deja e chestie de doleanta/moft
Insa practic DV-ul nu este inca la adevarata lui valoare , in prezent din cauza panelurilor

Edited by wather, 21 November 2020 - 18:26.


#57
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Urmez sfatul lui JLP, pace.

#58
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pace tie ...cititorule

#59
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Colegule wather, ai spui de atatea ori treaba asta cu DV care nu e DV pentru ca  nu avem tv-uri cu paneluri de 12 biti incat poate o pui la semnatura sa nu o mai repeti.

#60
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Unde am scris ca nu e DV ?
Ma repet -  Ca nu poate fi redat la valoarea/performantele lui reale , asta nu inseamna ca NU exista
Nu mai interpretati dupa cum va....... , cititi macar cum trebuie ce scriu
Daca NU , IGNORATI-MA si a-ti rezolvat prb , decat sa scrieti nu stiu ce neadevaruri
Tu daca deti un ferrari/porche , inseamna ca NU il detii sau ca NU ai drumuri in RO adecvate pt el
E cu totul si cu totul altfel de interpretare

#61
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Mai problematic decat lipsa unui panou pe 12 bits mi se pare faptul ca televizoarele nu pot afisa , adesea, nici macar luminanta maxima la care sunt masterizate filmele HDR, nu mai zic de DV.

Eu zic sa ramanem la SDR pana apar televizoarele cu panouri de minim 4000 de niti. Dupa ce apar, ne uitam la televizor cu ochelari de soare Posted Image

Edited by razor01, 21 November 2020 - 19:49.


#62
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
O diferenta intre tv cu dolby si tv fara dolby exista.
Indiferent de pret, insusi dolby este o diferenta.

Sunt destule video pe youtube pe tema asta.

#63
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Era un spirit de gluma.

Televizoarele capabile sa afiseze cum trebuie HDR/Dolby Vision sunt cele din gama de sus. Un televizor de 2000 de lei nu are decat cu numele HDR/DV. Nu va avea nici luminanta si nici spatiul de culoare extins necesare unei experiente decente de vizionare. De contrast nici nu mai pomenim.

Oricum o dai, aceste tehnologii sunt, cel putin momentan, bonusuri ale produselor din gama premium.

Ca sa vezi diferenta dintre un OLED si un IPS de 1500-2000 ei, nu trebuie sa te holbezi la pixeli. E suficent sa le puna cineva unul langa altul, in modul cu cele mai corecte culori disponibil din fabrica, ruleaza un film (obligatoriu film, nu clip youtube) si mergi in spatele magazinului. Te uiti de la 20 de metri si iti vei da seama imediat care dintre ele este televizorul mai bun Posted Image

Stii ce sare in ochi atat de tare? Nu HDR-ul, nu culorile, nu 4k-ul, ci contrastul nativ.

P.S. avea Gheorghe Gheorghiu un vers celebru: acolo unde contrast nu e, nimic nu e Posted Image

Edited by razor01, 21 November 2020 - 20:24.


#64
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrazor01, on 21 noiembrie 2020 - 19:48, said:

Eu zic sa ramanem la SDR pana apar televizoarele cu panouri de minim 4000 de niti. Dupa ce apar, ne uitam la televizor cu ochelari de soare Posted Image
Sunt deja.
Samasung-urile QLED 8K. Seriile Q850TS si Q950TS
https://www.displays.../model/fbf61d94
https://www.displays.../model/71341d8b
Alea au cica Quantum HDR 4000. Nu DV. Probabil e ceva similar.
Gandindu-ne ca multe materiale 4k HDR/DV sunt masterizate la 4000 nits poate ajuta la ceva. In afara de a ne lovi cu atata lumina.

#65
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Avand in vedere ca este display LCD si nu-si poate stinge individual pixelii, sunt curios ce se intampla cu nivelul de negru in scenele unde ai peak brightness. :)

#66
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
...na oare ce?...exact ce se-ntampla, cand te uiti intr-un reflector tare..., daca te uiti de departe vezi ca e tare si deranjator, daca te uiti mai bine si de mai aproape, iti arde ochii...atat.)))

#67
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Stau asa si citesc mesajele astea si unele sunt dragute.
Dolby Vision deja nu prea mai este nou in 2020, exista continut, exista suport chiar si pe televizoarele mai ieftine.
Si ca efect? Da, se observa si pe alea de 1000 de lei.

Din cauza asta citeam si pe google ca cei care cumpara samsung, citeam pe forumurile lor ca isi doreau ca Samsung sa introduca Dolby Vision ca au cam ramas singuri pe HDR. Chiar erau pe acolo cu o comparatie continut HDR 10+ si continut Dolby Vision.

Si legat de discutia despre televizoare? Pai te uiti pe acolo cam ce vrei de la viitorul televizor, actualul nu conteaza ca asta este, poate nu era dolby vision cand s-a facut achizitia televizorului actual.

#68
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostDuskGerman, on 22 noiembrie 2020 - 08:37, said:

Si ca efect? Da, se observa si pe alea de 1000 de lei.

Observi ,,ceva'', nu observi dolby vision pe asemenea televizoare. Acel ,,ceva'' nu are nicio legatura cu standardele de afisare DV. Este ca diferenta dintre Fanta si sucul natural de portocale. Ambele te duc cu gandul la portocala cand le bei dar cam aici se opresc asemanarile.

View PostDuskGerman, on 22 noiembrie 2020 - 08:37, said:

Pai te uiti pe acolo cam ce vrei de la viitorul televizor

Sunt deja 4 pagini pe acest topic dar tu, ca initiator, tot nu ne-ai spus ce vrei.

Vrei un televizor si daca da in ce buget?

Daca nu, disuctia este deja desueta.

#69
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postwather, on 21 noiembrie 2020 - 18:21, said:


A , ca tie si la altii va place cum se vede pe un panel de 10biti un film DV , asta deja e chestie de doleanta/moft
Insa practic DV-ul nu este inca la adevarata lui valoare , in prezent din cauza panelurilor
Asta e ca si cum ai spune ca pe Autobahn nu pot merge decat daca am Ferrari de parca in Toyota as tusi...

#70
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Val , daca nu intelegi aluzia , mai bine .....lasa
E vorba de conceptia la romani , nemtii sigur au alta mentalitate , asa ca......

#71
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 15 noiembrie 2020 - 21:27, said:

Diferența primordială între HDR10 și Dolby Vision nu constă în 10 biți versus 12 biți. De altfel cei 2 biți în plus ar putea produce diferențe vizibile doar cu panouri capabile de o luminanță maximă de 10.000 cd/m2, nu de un pic peste 1.000, cum avem azi. Sistemul vizual uman nu este foarte apt în a discerne o multitudine de nuanțe de culoare, este apt de a discerne o gamă semnificativ mai largă de intensități luminoase. Diferența primordială între HDR10 și Dolby Vision este capabilitatea acestuia din urmă de a comunica dispozitivului de afișare parametrii limită ai filmării scenă cu scenă (metadate dinamice), permițând optimizarea afișării pentru condiții foarte diverse de conținut, nu o singură dată pentru întreg materialul, cum face cel dintâi (metadate statice).

De fapt bitii au treaba in mod direct cu adincimea de culoare pe un canal, ori altfel spus cu multitudinea de nuante. Probleme apar atunci cind materialul este static si "cere" o luminanta mai mare decit are panelul nativ. In cazul asta se intimpla, ceea ce a postat colegul mai jos --> poza cu materialul HDR10.
Dolby Vision livreaza Metadatele, astfel incit se compara cerinta materialului cu ceea ce poate oferi panelul nativ si adapteaza redarea. Din cauza asta luminozitatea in imaginea DV a colegului este per total mai scazuta, dar incep sa apara detaliile. DV adapteaza valoarea Gama.
Ai un topic, unde observi niste diferente in postarile 37 si 39 in redarea "trecerilor" dintre nuante, unde te lovesti de diferenta dintre ceea ce "poate" panelul la capitolul luminanta si continutul materialului. Este exact diferenta, de care ziceam:
https://forum.softpe...la/page__st__36


Dincolo de treaba asta, 1000 nits are rost pentru portiuni locale luminoase pe suprafete mici, gen stele, soare, dar cu limita, altfel ai nevoie de ochelari de soare. Cu 4000 de nits suprafata folosibila scade cu mult mai mult

View PostSrachi, on 16 noiembrie 2020 - 10:03, said:

User de rând pot zice ca sunt eu si de când is posesor al unui B9 am tot lăudat Dolby Vision! Conținut DV se găsește mult iar diferența între DV si HDR 10 este foarte vizibilă! Am facut eu niște comparații cu Spears and Munsil Benchmark disc unde găsești acelasi material de test si in HDR 10 si in DV si chiar pt un ochi mai ne antrenat diferențele sunt acolo.
Eu observ culori mai vii si luminozitate mai bună la highlights si pe lângă asta si detaliu in plus, nu stiu cum si de unde acel detaliu in plus dar este vizibil in unele scene!

Later edit: Prima poză e HDR 10 a doua DV, uitați-va la dealurile si copacii din spatele cailor! Poate ne si explica cineva de ce diferența in detaliu.


#72
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postwather, on 23 noiembrie 2020 - 05:34, said:

Val , daca nu intelegi aluzia , mai bine .....lasa
E vorba de conceptia la romani , nemtii sigur au alta mentalitate , asa ca......
Voi tot pomeniti de 12 bit....o fi nu zic nu...totusi cum se explica faptul ca si pe un panel cu 10 cum au oledurile exista diferenta vizibila intre DV si non DV?
Filmele DV de pilda se vad mai bine decat cele non DV.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate