Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Televizoare la 3 lei de bf sariti

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
188 replies to this topic

#163
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Andreysc7, on 16 noiembrie 2020 - 23:08, said:


Nu conteaza .. clientul are intotdeauna dreptate
Ia vezi dacă ANPC e de acord cu tine. :D

Clientul poate visa el diverse, dar e posibil sa rămână doar cu visele. Iar pentru chestii de genul "las' că le facem noi rău, chiar daca nu au încălcat legea" există soluții. Tot legale. Și se poate lăsa cu despăgubiri de nu știu prin care buzunare sa se mai scobească luptătorii-clienti. :D

Edited by dexterash, 16 November 2020 - 23:13.


#164
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
Sa stii ... suntem rai intentionati ca vrem sa cumparam cat mai ieftin =)) . Incep sa ma simt vinovat
De maine caut doar produse supra evaluate

@Dexterash
Glumeam Posted Image , la fel ca in majoritatea postarilor. Topic-ul asta a luat-o demult pe ulei

Edited by Andreysc7, 16 November 2020 - 23:14.


#165
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010

 KTF, on 16 noiembrie 2020 - 23:10, said:

Nu ma mustra, ca nu am de ce, eu nu ma bag la asa ceva. Un TV la 3 RON nu e oferta , e clar o greseala. Legea spune exact asta. Oricine comanda asa ceva e clar rau intentionat si merita fix zero, nici macar acel voucher.

A, dar magazinul merita publicitatea adusa de aceasta "greseala" ? Merita miile de accesari aduse de aceasta "greseala" , nu ? Asta ti se pare moral si corect, nu ?

I-a arata-mi extras din legea de care faci amintire, sa vad si eu ca nu stiu.

#166
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
Eu zic sa il acuzam pe gumball3000 =)) ca el a pus link-u

#167
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010

 dexterash, on 16 noiembrie 2020 - 23:13, said:

Ia vezi dacă ANPC e de acord cu tine. Posted Image

Clientul poate visa el diverse, dar e posibil sa rămână doar cu visele. Iar pentru chestii de genul "las' că le facem noi rău, chiar daca nu au încălcat legea" există soluții. Tot legale. Și se poate lăsa cu despăgubiri de nu știu prin care buzunare sa se mai scobească luptătorii-clienti. Posted Image

Ia elaboreaza putin, plangerea pe cale legala catre ANPC se poate lasa cu ce ? In cel mai bun caz nu i se da dreptate petentului sau se recomanda instanta pe motiv de depasire a competentelor, ia exemplifica-mi tu o situatie ipotetica cu despagubiri din partea clientilor.

"Cel.ro l-a dat in judecata pe Ionica, ca i-a facut reclamatie la ANPC, fapt care s-a soldat cu avertisment din partea ANPCului cate parat"

Edited by adythekiller, 16 November 2020 - 23:21.


#168
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 13.11.2003
https://www.legal-la...etul-derizoriu/

#169
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
adythekiller se refera mai mult la practica in sine ... nu neaparat la faptul ca nu ii va livra comanda

#170
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 adythekiller, on 16 noiembrie 2020 - 23:19, said:

Ia elaboreaza putin, plangerea pe cale legala catre ANPC se poate lasa cu ce ? In cel mai bun caz nu i se da dreptate petentului sau se recomanda instanta pe motiv de depasire a competentelor, ia exemplifica-mi tu o situatie ipotetica cu despagubiri din partea clientilor.
Defăimarea nu are legătura cu ANPCul.

#171
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007

 Vlad_22, on 16 noiembrie 2020 - 22:27, said:

Crezi că avea cineva vreo așteptare? Lumea doar glumește, pe aici. 😂
Pai jonnie mai are un pic și doarme în fata blocului, așteptând curierul cu telefonu' de la Voda

#172
JAN_1980

JAN_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 19.12.2003

 KTF, on 16 noiembrie 2020 - 23:24, said:


Le-ai stricat visul frumos :))

#173
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Andreysc7, on 16 noiembrie 2020 - 23:26, said:

adythekiller se refera mai mult la practica in sine ... nu neaparat la faptul ca nu ii va livra comanda
Nu vad vreun motiv sa fie ilegală practica. In același timp, nu sunt sigur că siteul X sau Y e foarte fericit să aibă vizitatori în căutare de chilipiruri - mai ales din astea ireale. Nu de alta, dar mi-e greu sa cred că se transforma in clienți/consumatori de bună credință.

#174
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010

 KTF, on 16 noiembrie 2020 - 23:24, said:


Ok, atunci inseamna ca legea e de partea magazinelor care dintr-o coincidenta stranie, gresesc preturile numai de blackfriday si vand neintentionat produse la preturi derizorii.
Ce sa mai zici ? Sa speram ca nu devine o practica.

Sa zicem ca cel, emag si tot cei care au gresit preturile beneficiaza de prezumtia de nevinovatie, cumva garantata de deciziile alea, CE II OPRESTE sa nu devina un obicei ? In fiecare an, fiecare magazin sa profite de aceasta lege si sa puna produse la preturi derizorii pentru a atrage clienti ?

#175
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
@Dexterash
Pai daca e la o adica , putem lua ca exemplu si site-urile ce pun tot felul de titluri click-bait Posted Image . same shit

Edited by Andreysc7, 16 November 2020 - 23:32.


#176
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009

 slai, on 16 noiembrie 2020 - 23:27, said:


Pai jonnie mai are un pic și doarme în fata blocului, așteptând curierul cu telefonu' de la Voda
Care un pic?! Dorm deja! 😆
Sa vina odata, sa-mi iau frigiderul de la amanet.

Edited by jonnie007, 16 November 2020 - 23:37.


#177
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Andreysc7, on 16 noiembrie 2020 - 23:31, said:

@Dexterash
Pai daca e la o adica , putem lua ca exemplu si site-urile ce pun tot felul de titluri click-bait Posted Image . same shit
Pai cam aceeași valoare au - tăietori de frunze la câini. Mai bine cheltui 2 lei/click pe reclamă și atragi clienți de calitate, nu vânători de 3 lei...

#178
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
@dexterash, vorbind de defaimare, tu ai vazut comentariile de pe facebookul emag ? Frate, despre ce vorbim !

Cat despre vanatorii de 3 lei, tu crezi ca vreunul din noi a avut mari sperante la acele produse ? Sau nu stiu, eu vorbesc din principiile mele.
Cineva in postarile anterioare scria "platiti cu cardul sa le dam batai de cap" sau ceva de genul.
Fii rezonabil cu presupunerile, cam desconsideri userii aiurea. Am inteles, ca ai principii, dar nu esti singurul.
Cum tu crezi de principiu ca oamenii n-ar trebui sa profite de pe urma unor greseli, asa cred eu ca magazinele ar trebui sa isi asume raspunderea si macar sa trimita un email cu o scuza, sau cu o informatie asupra celor intamplate... asa din principu, zic, daca tot ne dam corecti.

#179
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,434
  • Înscris: 31.08.2006

 adythekiller, on 16 noiembrie 2020 - 23:31, said:

Sa zicem ca cel, emag si tot cei care au gresit preturile beneficiaza de prezumtia de nevinovatie, cumva garantata de deciziile alea, CE II OPRESTE sa nu devina un obicei ? In fiecare an, fiecare magazin sa profite de aceasta lege si sa puna produse la preturi derizorii pentru a atrage clienti ?

   Pai, nu numai ca VA DEVENI un obicei, ci, CHIAR E un obicei. S-a practicat si anii trecuti de catre marile magazine. Probabil ca pentru ei e o distractie sa mai rada de clienti, sau o fac pentru expunere in mass-media. Nu conteaza ca poate fi expunere negativa. Simplul fapt ca le apare sau li se aude numele e un punct castigat in lupta cu concurenta.

Edited by fansat, 17 November 2020 - 09:58.


#180
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Poate ne trimit doar la cei care am fost simtiti si am dat o singura comanda cu un singur produs :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate