Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Starlink - Noul internet via satelit!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCatean, on 09 noiembrie 2020 - 15:04, said:

Incredibil ping pentru satelit. Asta in conditii de cer neacoperit banuiesc.
Asa zic si eu, deja sa ai prin satelit chiar si 40 ms e de vis, ceva de neimaginat, dar vad ca au si valori sub 30 ms. Daca acum merge asa si nu e decat la capacitate minima... o sa fie wow, cred. :)

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Reglajul se face automat si se face pe elevatie... a pus un tip pe youtube un Timelaps de 45 de minute - antena s-a miscat de 2 ori in primele 15 minute si apoi a ramas in pozitie fixa mereu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xxO6ro2Gjq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intr-un gif animat se vede insa si un mic reglaj pe azimut, pe langa cel de elevatie

Ideea e ca au fost eliminati si instalatorii din ecuatie... o alta premiera!
Kitul se poate instala de catre oricine... fara prea mult efort

Attached Files



#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E prima farfurie de satelit care-mi place. :lol: Si asta pentru ca are electronica aia in ea...

Eu ma gandesc cum ar face fata daca o ''bate'' grindina puternica... oare rezista in pozitia in care se pune singura sau o ''apleaca''? Ar fi interesant...

#22
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Daca Telekomul lui Peste Prajit, acum mai nou a lui Orange, nu investeste in retea si sa migreze zona in care sunt de la ADSL2+ la VDSL (minim), cred ca asta e viitorul pentru mine... mai ales ca in 2 ani, cand expira abonamentul Telekom, Starlink numai bine va fi la oferta.... Gasim noi un 300 de euroi pentru kit....

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Nu uita de abonamentul de aproape 100$ pe luna, daca crezi ca merita.

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Este abonamentul de inceput de serviciu... eu zic ca in doi ani va scadea la 49$
Imi aduc aminte de internetul Xnet, de la Connex... 40 de lei si aveai parca 10 ore pe dial-up (la 53kbps reali vreo 20)
Ramane thread-ul il putem rasfoi si prin 2022 sau 2024... 49$ abonament si 200$ pe echipament sunt convins ca vom vedea in 2022

M-am uitat putin pe simularea asta real time https://satellitemap.space/ si am vazut cum este acoperirea in Romania fara ca vreun satelit Starlink sa fie deasupra Romaniei... acoperire 90% (cu doar 3-4 sateliti prin apropiere). La 10 mii de sateliti pe orbita se schimba radical situatia si nu cred ca mai ramane ceva neacoperit (finalul proiectul Starlink ar fi cu 42 de mii de sateliti)

Attached Files


Edited by rz, 09 November 2020 - 18:20.


#25
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Internet prin satelit e disponibil de 15 ani cel putin, de când eu m-am lovit prima dată de ei având o locuintă izolată
Vezi aici cu 17€/lună. Viteze de download de pana la 30 Mbps si de upload de pana la 6 Mbps (vrăjeală ieftină, pentru cine pune botu)
După ce am testat zeci de televiziuni prin satelit si fel de fel de interneturi prin satelit(super scump), apoi internet prin modemuri, apoi internet prin routere mobile, de un an mă bucur si eu de fibră.
Așa că vă las pe voi să vedeti cum nu ai semnal de televiziune si internet de fiecare dată când vine o ploaie mai sănătoasă, sau să vezi ce frumos e iarna cănd ninge cu fulgi mari

#26
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru zone izolate de civilizatie este o solutie decat deloc, dar pentru noi in tara in zone unde ai acces la fibra pentru 10 euro si posibil peste cativa ani la 5G cu aceiasi viteza si aproape acelasi pret... Oricum ei au declarat ca o sa fie o solutie pentru zone izolate, nu unde ai internet pe fir la coltul casei sau al apartamentului.

Edited by baribalu, 09 November 2020 - 19:04.


#27
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Eu nu prea inteleg care e targetul pentru genul asta de chestie, ok, zone neacoperite de nimic unde sa zicem ca ar fi unica varianta dar cati utilizatori de internet seriosi stau prin varfuri de munte sau in the middle of nowhere? Dupa parerea mea prea putini, am senzatia ca asta ori e o chestie cu bataie foarte lunga ori un fel de flexing gen "uite ce pot face" din partea lui Musk.

#28
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Sunt o gramada care vor beneficia de Starlink nu e vorba de Europa ci de USA, Canada si alte zone unde populatia sta la distante mari si singura solutie este satelitul pentru net si tv.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil or mai veni si alte servicii cu valoare adăugată peste infrastructura asta ca sa "faca sens", radio digital (gen sirius xm) pentru masinile lor sau internet pentru masini, etc. Chiar si ajutati de guvern nu pot sustine o asemenea investiție doar cu o mana de abonati care platesc $99...

Edited by MembruAnonim, 09 November 2020 - 21:47.


#30
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005
Businessul asta e de genul totul sau nimic... E business tipic pt profilul lui Musk... Mașini electrice, zboruri de agrement interplanetare, etc... Musk e un țăcănit, e clar, dar și vizionar... Iar revenind la Starlink ori rup gradul, ori îngroapă niste bani... Rămâne de văzut ce vor face concurenții, mai exact tehnologiile concurente... Daca nu vin cu alternativa... Starlink evsucces, altfel doar o viziune in istoria contemporană...

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Clar este un vizionar... a reusit inclusiv sa schimbe mentalitatile invechite de la NASA si aproape ca i-a umilit in ceea ce priveste costurile de lansare a unei rachete/navete (cel putin 6 lansari SpaceX la pret de 1 NASA din anii 2000)

Ma intreb insa daca Elon Musk s-a gandit sa atace si telefonia prin satelit... ar putea lansa si niste telefoane satelitare pe tehnologie VoIP si tot pe reteaua Starlink
Ar da de pamant cu retelele actuale gen Globalstar, Iridium, Inmarsat sau Thuraya

Edited by rz, 10 November 2020 - 11:34.


#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
De Iridium, Inmarsat sau Thuraya auzeam si in 2004, cand Connexx Romania prezenta vocal tarifele catre acesti operatori satelitari.

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exista si acum dar tot cu costuri ridicate... cele mai ieftine terminale si tarife sunt insa la Thuraya, sa zicem acceptabile (au si cartele prepay daca nu ma insel iar unele telefoane sunt extrem de mici)

Edited by rz, 10 November 2020 - 11:37.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu siguranta asta ar fi un nou posibil revenue stream! Anul trecut citeam cum apple se gandeste sa integreze tehnologie de conectare la satelit pe iphone. Acum in contextul asta se prea poate sa fie legate chestiile astea doua.

#35
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostObivankenobi, on 09 noiembrie 2020 - 17:09, said:

Daca Telekomul lui Peste Prajit, acum mai nou a lui Orange, nu investeste in retea si sa migreze zona in care sunt de la ADSL2+ la VDSL (minim), cred ca asta e viitorul pentru mine...
Din moment ce spui ca ai deja ADSL in zona, banuiesc faptul ca nu locuiesti in creierii muntilor. In aceste conditii, cred ca peste 2-3 ani ai sanse mai mari sa treci la 4G (care se va extinde prin restrangerea 3G-ului) decat la Starlink.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrz, on 10 noiembrie 2020 - 11:30, said:

Clar este un vizionar...
Who's cleaning all that junk?
Vizionar cum e, sper ca a luat in calcul si curatarea spatiului de aparatura care iese din uz?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate