Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Starlink - Noul internet via satelit!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#55
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

View Postrz, on 09 noiembrie 2020 - 12:58, said:

Foarte multi l-au intrebat asta pe Elon Musk... el spune ca undeva la 16 dar in practica, acum, este peste 20-30

View PostWotan, on 09 noiembrie 2020 - 13:00, said:

E important pentru jocuri online, de aia l-au intrebat multi Posted Image

Cred ca pingul va fii diferit de ce are acum SkyDsl

Attached File  testskydsl.jpg   90.88K   72 downloads

View Postrz, on 09 noiembrie 2020 - 13:13, said:

Nu stiu cum este organizat totul in beta... preturile alea cred ca sunt pentru lansarea comerciala - se incepe cu 99$ lunar dar cu siguranta se ajunge la jumatate, in urmatorii anii



View PostNeaceasca85, on 09 noiembrie 2020 - 14:29, said:

Pentru ca actualul Sky DSL chiar e praf, pe geostationar.

Si scump.

SkyDsl este cel mai scump in raport pret/calitate.
80 euro lunar pentru viteze de download garantate de 1Mb/s, cu un ping mediu de 600ms.
Contractul l-am semnat pentru cel mai mare abonament 50Mb/s + platit intreg kitul de instalare (400 e), dar niciodata nu am depasit 5 Mb/s noaptea, pentru ca acei 50Mb se imparteau la 50 useri...
Nu recomand nimanui skydsl, abia astept sa dea drumul in DE. la starlink.

#56
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Dar unde locuiești? N-ai semnal de la niciun operator? Sau ai vrut ceva premium... Cum se zice prin Romania...

#57
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
In DE, la munte, nu am alta varianta...

#58
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postrz, on 09 noiembrie 2020 - 14:34, said:

[...] impactul psihologic, atunci cand ne vom arunca privirea spre cer si vom vedea ''trenulete electrice'' pe toata bolta cereasca!
Cand vedem trenuletele electrice ne dam seama ca traim in viitor.
Cei carora nu le plac probabil trebuiau sa se uite mai mult la StarTrek, sa fie pregatiti de ce-i asteapta. Am vazut prima data tablete in StarTrek. Erau cartoane colorate atunci da' acum avem pe bune :)

#59
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Iata un video foarte interesant, cu o statie terestra Starlink... toata lumea vorbeste despre satelitii si antenutele Starlink dar putin vorbesc si despre statiile terestre, cele care comunica/transmit catre sateliti. Vor fi cateva sute astfel de statii, amplasate pe tot globul.
Interesant ce se spune si anume ca noua generatie de sateliti Starlink vor comunica intre ei prin raze laser!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Isp0jfoj8nI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by rz, 11 June 2021 - 20:55.


#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Arata foarte bine, zici ca-s globuri decorative de gradina. Sunt foarte interesante. Nu as zice nu deloc unei conexiuni de genul asta.

Ma mir ca are baliza in ''curte'' la nivelul solului.

240V * 33A = 7920W pe bucata, ori 9 bucati... = 71280W :)

#61
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 27.02.2020
La preturile de 50/100 de dolari pe luna nu cred ca va atrage pe nimeni. Doar sa nu ai alta alternativa asa mai bine iei net mobil decat prin satelit, mai ales acum cand operatorii telecom dau nelimitat.

#62
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Eh, incearca sa gasesti semnal undeva la o cabana la munte, pe o vale, intre doua culmi...

#63
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt multe astfel de zone in Romania... si tot multe unde abia prinzi 2 liniute pe 3G
Cat despre preturi... vor scadea cu siguranta
Imediat dupa anul 2000 plateam la RDS 50$ lunar internetul prin cablu (apoi 25$, dupa o reducere/promotie)... acum este mai putin de 10$ prin fibra
Exact asta se va intampla si la Starlink... probabil ca se va fixa abonamentul minim undeva la 12-15$, dupa 2025
Deocamdata se inmultesc statiile de la sol, din Europa
Pana in prezent sunt in: UK, Irlanda, Franta, Germania - aceste tari precum si cele de langa ele sunt deja in aria de acoperire Starlink
Satelitii ''se sting'' (apar cu rosu deci nu mai capteaza semnal de la base stations) atunci cand se departeaza de aceste tari, cu statii la sol
Se poate vedea asta in captura de mai jos sau live aici: https://satellitemap.space/

Attached Files



#64
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Sa inteleg ca de la anil se extinde si in Romania.
.

#65
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Sunt tare curios cum va evolua in Romania chestia asta.

Am mers mult prin tara si sincer am intalnit destul de putine zone in care sa nu ai acoperire de la nici un operator de telefonie mobila (vorbesc de outdoor) si am fost impresionat sa vad sate foarte mici, aparent rupte de lume, care au drumuri pe care intri doar cu 4x4 dar in care gasesti fibra de la Digi.

E posibil sa fie util in zone cum ar fi Transalpina, daca ai o casuta pe munte intr-o zona din aia pustie, dar daca mergi acolo doar cateva saptamani pe an nu stiu in ce masura merita investitia. Acolo important ar fi sa ai curent electric Posted Image Posted Image

Din ce am mai citit despre ei, in SUA aproape 700.000 de persoane s-au aratat interesate de starlink. Acolo e de inteles (dar ma asteptam totusi la mai multi doritori), fiindca sunt comunitati care chiar daca sunt destul de aproape de localitati pur si simplu nu au serviciu de internet si se chinuie cu un amarat de 4G cu semnal prost chiar si outdoor. ISP-urile de acolo nu sunt deloc interesate de dezvoltare, chiar daca exista cerere. La noi insa, este exact invers. Vine Digi si iti baga fibra cu forta Posted Image Posted Image Posted Image

De-asta zic, la noi in tara nu stiu cat de mult succes or sa aiba.

Edited by Alexis, 09 October 2021 - 02:16.


#66
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Oricum sunt last solution... Oriunde

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De azi Starlink este oficial si in Romania. Se pot plasa comenzi.

https://www.starlink.com/

Eu am primit acum mail. Cine locuieste/are casa in cine stie ce colt de munte unde nu exista semnal, Starlink este solutia... piperata ce-i drept. Insa este cam singura solutie deocamdata.

3200 lei - echipamentul
410 lei - transportul
529 lei - abonamentul pe luna


Attached File  starlink ro.jpg   54.58K   110 downloads


Attached File  starlink cost1.jpg   48.1K   111 downloads

Edited by MembruAnonim, 07 April 2022 - 21:50.


#68
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Daca era gratis prindea bine.

#69
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
529 pe luna pentru + vreo 3600 de lei echipamentul pentru internet tip dial-up... vs 38 de lei pe luna + 0 lei echipament la rds net de 10 mb/s.
lol

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkrtyna, on 07 aprilie 2022 - 22:11, said:

529 pe luna pentru + vreo 3600 de lei echipamentul pentru internet tip dial-up... vs 38 de lei pe luna + 0 lei echipament la rds net de 10 mb/s.
lol

Am fost cazat in zone de munte unde semnalul era ori foarte slab ori deloc, abia daca puteai sa apelezi pe cineva, de trafic de net nici nu mai vorbesc, inexistent.
Daca esti pensiune, poti suporta o investitie de 3600 lei si apoi 500 lei abonamentul lunar. Investitia o vei recupera in timp. Macar bine ca exista si solutia asta. Oricum, in timp pretul va cobori sigur. La americani era 99 doalari, nu? Daca va ajunge si la noi pe la 200-250 lei (abonamentul pe luna), eu zic ca nu este scump.

Edited by MembruAnonim, 07 April 2022 - 22:34.


#71
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
unele zone din Romania apar in "wait list"

https://www.starlink.com/map


Gen Iasi este pe "Wait List"

#72
avramoiu

avramoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.09.2017
De azi Starlink este oficial si in Romania. Se pot plasa comenzi pe https://www.starlink.com/
3200 lei - echipamentul
410 lei - transportul
529 lei - abonamentul pe luna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate