Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Starlink - Noul internet via satelit!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Da, serviciul de internet via satelitii Starlink este acum disponibil (deocamdata in varianta Beta) iar primele ''jucarii'' adica kituri Starlink au fost deja trimise catre beta-testeri.
Constelatia satelitilor Starlink este abia la inceput (doar 835 de sateliti sunt operationali acum) dar se mareste cu 60 de sateliti la fiecare lansare efectuata de catre SpaceX... in final vor fi cateva zeci de mii de sateliti Starlink pe orbita! (da, zeci de mii)

Conexiunea in momentul de fata este comparabila cu 4G+ dar nu este inca lasata la capacitatea maxima... deocamdata media este undeva la 40+Mbps download si vreo 15-20Mbps upload insa sunt unii testeri care au reusit sa obtina si viteze de peste 100+Mbps!
Nici pretul nu este inca accesibil tuturor dar este oarecum acceptabil 99$ lunar (kitul de instalare + antena si modem 599$), avand in vedere premiera in materie de internet prin satelit... vom vedea cu siguranta abonamente de 49$ prin 2022 iar apoi 29$

Targetul Starlink oricum este bine fixat si anume pe zonele izolate, acolo unde nu exista: fibra, retea mobila si alte variante de internet prin radio... si nu este vorba doar despre zonele izolate din SUA deoarece sunt vizate si zonele din Africa, unde lucreaza foarte multi straini (ONU si multe alte organizatii umanitare).
Asadar, este cu bataie lunga iar Starlink va fi intr-adevar viitorul in materie de internet prin satelit!
Se poate vedea si antena care nu cred sa aiba mai mult de 70cm (pare si foarte usoara) ... schimbare radicala, daca comparam cu vechile antene pentru internet prin satelit

Attached Files


Edited by rz, 09 November 2020 - 12:38.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Cand vine si in Romania ?

Edited by MarianG, 09 November 2020 - 12:55.


#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Cat se estimeaza ca va fi ping-ul?

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
S-a lansat beta de cateva zile... crezi ca stie cineva ce urmeaza?
Am inteles ca anul viitor prin primavara (cel tarziu) va fi trecerea de la beta la comercial cu adevarat

View PostWotan, on 09 noiembrie 2020 - 12:56, said:

Cat se estimeaza ca va fi ping-ul?

Foarte multi l-au intrebat asta pe Elon Musk... el spune ca undeva la 16 dar in practica, acum, este peste 20-30

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
E important pentru jocuri online, de aia l-au intrebat multi ;)

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Pe net au inceput sa apara si testele de viteza... pun aici un mimim si un maxim, ce am gasit si eu pe net

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I3ZwoXNuE74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SyyeS74Qhd0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by rz, 09 November 2020 - 13:07.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Factura vine pe firma lui Elon Musk sau cum?

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Nu stiu cum este organizat totul in beta... preturile alea cred ca sunt pentru lansarea comerciala - se incepe cu 99$ lunar dar cu siguranta se ajunge la jumatate, in urmatorii anii

Site-ul oficial aici: https://www.starlink.com/

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Wow, superb. Farfuria clar nu e una clasica, se conecteaza inclusiv prin PoE si se roteste singura, automat. Am vazut deja cateva teste si functioneaza super. O sa revolutioneze clar internetul fara fir si mai ales in zonele izolate.

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
@simple-dreams cum satelitii nu sunt geostationari, e normal sa se roteasca farfuria dupa ei, problema e ca o sa faca destul de des. Iar mai nasol e ca o sa se adune mult gunoi spatial, pentru ca va fi nevoie de multi sateliti si au viata scurta, unii din cei lansati deja si-au terminat-o.

Edited by vestale, 09 November 2020 - 13:53.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au mai fost vreo câteva companii care promiteau chestia asta si au cam esuat cu succes. Rămâne de văzut daca or sa poata menține ritmul de lansări si fiabilitatea acestei tehnologii oarecum noi.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Fibra este sfanta, satelisky doar in zonele izolate, fara fibra, fara semnal de net mobil X G sau cu viteze foarte proaste.

Insa Starlink clar este mai bun decat actualul Sky DSL.

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... practic se incearca o revolutionare a internetului prin satelit, nu se doreste o concurenta a serviciilor clasice (gen fibra)

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ca actualul Sky DSL chiar e praf, pe geostationar.

Si scump.

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

View Postvestale, on 09 noiembrie 2020 - 13:53, said:

@simple-dreams cum satelitii nu sunt geostationari, e normal sa se roteasca farfuria dupa ei, problema e ca o sa faca destul de des. Iar mai nasol e ca o sa se adune mult gunoi spatial, pentru ca va fi nevoie de multi sateliti si au viata scurta, unii din cei lansati deja si-au terminat-o.

Din cate vad, antena se roteste putin doar la instalare, pana se gaseste pozitia optima (unghiul de inclinare, in functie de locatie)... beam-ul este circular si destul de larg - practic, satelitii intra in zona de receptie/emisie a antenei si daca e ok semnalul acum, la doar 835 de sateliti, iti dai seama cum va fi la peste 10 mii de sateliti pe orbita!.
Chiar daca sunt sateliti plimbareti, conexiunea de internet este comutata instant de pe un satelit pe altul... va fi practic imposibil sa nu fie cativa zeci de sateliti in zona de acoperire.
Nu vad la antena montura ecuatoriala sau daca este este ceva automatizat la reglaj se face separat (cu doua motorase, pentru azimut si elevatie)
S-a pus si aceasta problema (numarul extrem al satelitilor) in discutie... impactul psihologic, atunci cand ne vom arunca privirea spre cer si vom vedea ''trenulete electrice'' pe toata bolta cereasca!

Attached Files


Edited by rz, 09 November 2020 - 14:52.


#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Incredibil ping pentru satelit. Asta in conditii de cer neacoperit banuiesc.

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Nu stiu cat de mult afecteaza conexiunea un cer acoperit dar cred ca nu foarte mult... satelitii sunt oricum pe orbita joasa, pe la 400-500Km altitudine, nu 30 mii (unde sunt actualii si clasicii sateliti geostationari)

Situatia LIVE se poate vedea aici... constelatia actuala plus bazele/statiile de la sol

https://satellitemap.space/

Edited by rz, 09 November 2020 - 15:11.


#18
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Mie mi se pare o provocare pentru ei sa ii puna in asa fel incat sa nu se produca diverse coliziuni. Sunt cam la aceeasi altitudine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate