Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cum pot ca sa imi iau materia de la o ora daca profesoara ne-a "predat"

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
Buna ziua,Eu am o problema foarte enervanta iar aceea este ca nu pot sa imi iau materia pentru multe ore.Profesoara pune pe video proiector un document word cu materia,dar nu se vede absolut nimica din cauza ca camera este foarte proasta si la fel este conexiunea de internet.Profesoara vorbeste foarte repede,se vede foarte prost(fix cum este in clasa la absolut toate orele),iar mai spune si lingaul clasei ca:"da,da am inteles toti doamna".Eu fierb de nervi,ce as putea face? ca nici nu a pus un document pe teams sau edu 24 ca sa avem si de unde scrie,este totul vocal.

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,681
  • Înscris: 21.03.2020
Sa te ridici si sa spui ca nu ai inteles, ca va dicteaza ca la dactilografe, iar proiectorul e bun de aruncat!

Profesorul e obligat sa explice pana a inteles ultimul elev din clasa!

#3
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostGlCA_Contras, on 21 octombrie 2020 - 11:31, said:

Sa te ridici si sa spui ca nu ai inteles, ca va dicteaza ca la dactilografe, iar proiectorul e bun de aruncat!

Profesorul e obligat sa explice pana a inteles ultimul elev din clasa!

Sa se ridice unde, de pe scaunul de acasa? Iar aia cu obligat sa explice pana a inteles ultimul elev e utopie, nu are nimeni timp pentru asa ceva. Iar cu tonul ala sigur ar castiga simpatia profesorului, lucru care te ajuta maxim in viata.

Alex, ce poti sa faci este sa vorbesti cu mai multi colegi si sa spuneti fix ce ai spus aici si sa cereti si sa fie uploadata materia undeva. Ori profesoara nu stie de problemele astea pentru ca nu i le-a zis nimeni si crede doar ce aude de la lingaul clasei si atunci se poate rezolva daca mai multi ii spun ca nu aveti timp sa notati si conexiunea e proasta, ori stie si o doare in 14, caz in care sunt alte rute de urmat.

#4
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Prima dată ii spui profesoarei ce ai scris aici. Calm, nu fierbând de nervi.
Si ca nu se vede și ca nu se înțelege si ca vrei să ti iei lecțiile de undeva si n ai de unde.
Lingaului ii poti da un mesaj civilizat in care să i ceri să nu mai vorbească in numele altora.

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,681
  • Înscris: 21.03.2020

View PostApostolulAndrei, on 21 octombrie 2020 - 11:49, said:

Pozitia ghiocel nu a rezolvat niciodata vreo problema Posted Image
Lingaul clasei prins putin la inghesuiala si explicat ca nu l-a ales nimeni sef de sindicat

Edited by GlCA_Contras, 21 October 2020 - 12:05.


#6
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Cum pot ca sa imi iau materia de la o ora daca profesoara ne-a "predat"

Spuneti-i lu' idioata aia care nici sa regleze focalizarea la un proiector nu stie, sa va trimita pe mail, fisierul word ce contine materia predata.
Lingaului clasei, ala care "da limbi", transmiteti-i sa-si vada de treaba si sa nu mai vorbeasca in nume colectiv.Daca nu se astampara si ii "plac limbile"... sa-i dati o "stearsa" peste bot cu prima ocazie.

Edited by Tehnicianul090370, 21 October 2020 - 12:14.


#7
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Daca as fi in locul profesoarei, as fi bucuros ca un elev sa imi ceara materialele separat. Asta da dovada ca elevul vrea sa aprofundeze ce s-a predat in clasa. Probabil nici pe ea nu o intereseaza prea mult, dar nici pe voi. Eu spun ca nu se supara deloc daca ii ceri documentele in format electronic.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAlexNAC04, on 21 octombrie 2020 - 08:49, said:

...
ii ceri notele de curs lingaului si le trimiti profesoarei.

iti e teama ca profa te ia  la ochi daca ii spui ca nu se vede.
rugati-o sa scrie pe tabla sau sa va trimita documentul. de preferat trimis inainte de curs.

#9
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostGlCA_Contras, on 21 octombrie 2020 - 12:02, said:

Pozitia ghiocel nu a rezolvat niciodata vreo problema Posted Image
Lingaul clasei prins putin la inghesuiala si explicat ca nu l-a ales nimeni sef de sindicat

Tu esti din ala care claxoneaza non stop prin trafic si se da jos din masina si da cu pumnii in geamurile altora?

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
aceeași problemă cu fica mea.la mate scrie profa pe tablă și de acasă nu se vede.
zic- de ce nu face un coleg poză tablei și s-o districbie pe grupul copiilor.
R.-   NU NE LASĂ PROFESOARA SĂ FACEM POZĂ LA TABLA
aceștia sunt profesorii copiilor noștri

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexNAC04, on 21 octombrie 2020 - 08:49, said:

Buna ziua,Eu am o problema foarte enervanta iar aceea este ca nu pot sa imi iau materia pentru multe ore.Profesoara pune pe video proiector un document word cu materia,dar nu se vede absolut nimica din cauza ca camera este foarte proasta si la fel este conexiunea de internet.Profesoara vorbeste foarte repede,se vede foarte prost(fix cum este in clasa la absolut toate orele),iar mai spune si lingaul clasei ca:"da,da am inteles toti doamna".Eu fierb de nervi,ce as putea face? ca nici nu a pus un document pe teams sau edu 24 ca sa avem si de unde scrie,este totul vocal.

Bah, manacal-ar nenea pe el de baiat "dastept".
Tu ai romana ca limba materna?

Tu zici ca ai o problema foarte enervanta ca "nu poti sa-ti iei materia"? Care materie? Cenusie????
Ca eu am o problema "enervanta" ca nu pot descifra ceea ce vrei tu.
Parintii, prietenii te inteleg?
Adica din analfabetismul functional, Romania merge-n jos, catre analfabetismul absolut!

Trecem peste faptul ca esti impotent de a folosi semnele de punctuatie, ce sa inteleaga un om de la :

"nu pot sa imi iau materia pentru multe ore"
Adica ai probleme de concentare?
De cacofonii ai auzit?

Trec peste analiza.
Ai cateva optiuni la indemana.
1. Scrii un email profesoarei si TE PLANGI ca nu se intelege si o ROGI sa trimita grupului documentul prezentat si ii RECOMANZI ca inainte de ora sa trimita on-line documentul pentru ca voi sa il puteti urmari
2. Iei telefonul ala pe care te joci pe face book si il folosesti ca REPORTOFON, sau cumperi un reportofon si inregistrezi "ora" adica expunerea profesoarei, apoi stochezi fisierul intr-un folder organizat in calculatorul tau.
3. Ce treaba are lingaul clasei? Tu, daca nu ai inteles, o spui public, "Gica, te rog explica-ne ce ai inteles tu acum, pentru ce eu nu am inteles, de ce vorbesti in numele nostru? Tu stii ce am inteles eu?"

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,681
  • Înscris: 21.03.2020

View PostApostolulAndrei, on 21 octombrie 2020 - 12:21, said:


Tu esti din ala care claxoneaza non stop prin trafic si se da jos din masina si da cu pumnii in geamurile altora?
Tu esti ala care sta ghiocel in speranta ca o sa-l ierte politaiul ca a trecut pe rosu?

View PostEMPP, on 21 octombrie 2020 - 12:29, said:

aceeași problemă cu fica mea.la mate scrie profa pe tablă și de acasă nu se vede.
zic- de ce nu face un coleg poză tablei și s-o districbie pe grupul copiilor.
R.-   NU NE LASĂ PROFESOARA SĂ FACEM POZĂ LA TABLA
aceștia sunt profesorii copiilor noștri
Pai poza de la tabla e ca o dovada... Incompetentul nu vrea asa ceva

Poti sa faci poza si fara sa-l intrebi pe profesor...

#13
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

View PostApostolulAndrei, on 21 octombrie 2020 - 11:49, said:

.........
Colegii se joaca among us in timpul orelor si nu le pasa daca le pune nota proasta.Profesoara stie de probleme acestea,vrea salariul cu munca cat mai mica posibil.Lingaul este prost de fel
iar profesoarele il folosesc ca scuza cand li se reproseaza ca nu se poate intelege nimic de acasa.Mie ce mi se pare suspicios este unde s-au dus cei 400000 de euro incasati de liceu pentru modernizari? arata la fel ca in 1978 cand a fost construit.

View PostGlCA_Contras, on 21 octombrie 2020 - 11:31, said:

........
ar fi fantastic sa fie asa dar asta e doar pur si simplu utopic

View PostCovertTwo, on 21 octombrie 2020 - 11:58, said:

........
Voi incerca sa ii spun profesoarei acest lucru,alti 2 colegi din clasa i-au spus unor alte profesoare iar ele 2 au raspuns:"nu e treaba mea".Sper ca sa am rezultate mai bune decat cei 2 colegi(ca am doar 10 fete in intreg liceul din 672 de elevi).O sa incerc sa ii spun lingaului sa nu mai fie avocatul nostru,nu stiu ce as putea face daca tot nu intelege.

View PostTehnicianul090370, on 21 octombrie 2020 - 12:13, said:

.......
o sa incerc

View Postarg, on 21 octombrie 2020 - 12:19, said:

........
ceilalti elevi nu sunt preocupati de scoala si sunt lasi,nu le place ca scoala online e risipa de timp dar nu vor sa faca nimica sa schimbe situatia,de lene,frica sau alte motive care le-ar avea ei

View PostEMPP, on 21 octombrie 2020 - 12:29, said:

..........
nu se investeste in tineretul tarii pentru ca nu pot vota inca,iar parintii lor nu au pentru cine sa voteze ori (cum este in cazul meu) nu le pasa deloc de notele mele doar sa trec clasa si sa nu iau sub 5,cea ce nu e foarte rau,ca am initiativa proprie.

View PostTsunnnami, on 21 octombrie 2020 - 12:37, said:

......
Da,am facut greseli gramaticale din cauza nervozatii iar eu voi incerca sa ma corectez.Profesoara se aude de parca vorbeste intr-un lighean de inox si partea proasta este ca se mai intrerupe uneori video-ul si sunetul amandoua in acelasi timp(probabil din cauza internetului) dar si separat una cate una.Deci nu pot sa inregistrez lectia.O sa o rog pe profesoara ca sa trimita fisierul cu materia pe zii inainte de ora ca cei care nu inteleg ce spune ea sa aiba de unde sa isi ia materia.Voi incerca sa ii reprosez lingaului ala dar nu as fi mirat daca colegii ar face urat pentru ca asta ar insemna ca ei sa scrie si sa nu se joace jocuri video in timpul orelor.Voi incerca solutiile tale,ms

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
@alexnac04
Ii ceri profesoarei fișierul respectiv.
De ce folosește proiectorul? Sunt și elevi în clasa?
Daca e "roșu" face un share screen și e ok.

Edited by dorin_2k, 21 October 2020 - 14:52.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,681
  • Înscris: 21.03.2020

View PostAlexNAC04, on 21 octombrie 2020 - 14:45, said:


ar fi fantastic sa fie asa dar asta e doar pur si simplu utopic

E utopic doar din cauza varstei ... spune-le si  parintilor si o sa vezi ca nu mai pare asa utopic ;)

#16
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

View Postdorin_2k, on 21 octombrie 2020 - 14:51, said:

@alexnac04
Ii ceri profesoarei fișierul respectiv.
De ce folosește proiectorul? Sunt și elevi în clasa?
Daca e "roșu" face un share screen și e ok.
Nu mai fac ora cu ea doar miercuea viitoare.Da sunt elevi in clasa.Ne pune camera la video proiector si dicteaza cea ce merge cat de cat pentru cei din clasa dar pentru cei de acasa sau cel putin eu nu merge de loc,nu vad nu aud

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexNAC04, on 21 octombrie 2020 - 14:45, said:

Da,am facut greseli gramaticale din cauza nervozatii iar eu voi incerca sa ma corectez.Profesoara se aude de parca vorbeste intr-un lighean de inox si partea proasta este ca se mai intrerupe uneori video-ul si sunetul amandoua in acelasi timp(probabil din cauza internetului) dar si separat una cate una.Deci nu pot sa inregistrez lectia.O sa o rog pe profesoara ca sa trimita fisierul cu materia pe zii inainte de ora ca cei care nu inteleg ce spune ea sa aiba de unde sa isi ia materia.Voi incerca sa ii reprosez lingaului ala dar nu as fi mirat daca colegii ar face urat pentru ca asta ar insemna ca ei sa scrie si sa nu se joace jocuri video in timpul orelor.Voi incerca solutiile tale,ms

E vorba de a transmite ceea ceai in cap, nu neaparat de gramatica, okay?

Despre coleg, cand mai zice "noi", poti sa-l intrebi deschis si pe public, Gicuta, la care "noi" te referi? Uite eu n-am inteles... si-i pui PE PUBLIC INTREBAREA, "ne puteti" explica cei care zici ca ":ati inteles"?
Scurt si la obiect si nu devia de la ceea ce te intereseaza la materie, nu o transforma intr-o confruntare. Scopul este sa intelegi si sa nu lasi ca altcineva sa raspunda pentru tine

#18
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Initiator, tu ești elev, treaba ta e să înveți, sunt alți oameni plătiți să verifice modul de cheltuire al banilor.

Colegului lingău ii tai macaroana scurt si la obiect.
Profesoarei ii spui că te vei adresa conducerii dacă îți răspunde că nu e treaba ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate