Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Ati avut covid? Ce simptome ați avut mai exact

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#55
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,129
  • Înscris: 21.05.2019

View PostSSpantzer, on 07 noiembrie 2020 - 08:32, said:

Mie imi suna a raceala, dar na, acum nu mai exista raceala, pneumonie, bronsita,cancer, boli cardiace, de plamani, acum exista o singura boala .



Dar poate sa sune si a covid! E normal sa fii precaut, nu a zis nimeni ca nu mai exista alte boli. E o teorie aberanta rostogolita de "doctorii agramati si analfabeti de facebook"! Ca azi prezinta interes general covid? Absolut, e firesc sa fie asa. Dar eu nu am vazut OFICIAL vreun doctor sa zica ca NU mai exista alte boli samd, in afara de cretineii de facebook, care rostogolesc aceasta tampenie!

TOtusi, din ce ziceau doctorii, diferenta dintre covid si o gripa sau raceala, e ca la gripa sau raceala simptomele vin toate odata (moleseala, frisoane, febra samd) pe cand la covid apar treptat, daca apar...

Edited by silcar, 13 November 2020 - 14:55.


#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Azi s-a mai intors o colega la munca - nu a avut niciun simptom. Absolut nimic.

#57
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
noh, dragii mosului, hai sa va zic si eu citeva despre covid.

am fost in contact porcesc cu 4 covidati. dintre ei, unul a ajuns la terapie intensiva, cu masca de oxigen, citeva zile. acum este acasa si urmeaza sa vina la serviciu, dar este cu ficatul in pioneze de la medicatie. altul, mai smecher, si-a tras butelie de oxigen si s-a automedicat (conform schemei date de doctor) acasa. o folosea sporadic, a fost putin mai bine decit primul. al 3-lea, doar o mica febra, pierderea gustului si mirosului si o oaresce stare de oboseala. toti 3 au luat-o de la un al 4-lea, care tot asa, a avut simptome relativ minore ...

buuuuun, sa va zic ca 4-5 zile mi-a tzatzait courul ca am furat-o si eu?? ca-mi luam temperatura de 7-8 ori pe zi? ca miroseam si gustam otet diluat in apa, sa vad daca simt cantitati mici de acreala si miros? in fine, ori am fost total asimptomatic, ori de comunisti nu se ia :D :D :D mentionez ca utilizez masca in locuri aglomerate, transport in comun, si oriunde se impune de bun simt, in special pentru a nu imprasita, daca sunt virusat, pentru ca sunt constient ca acea "cirpa" ... nu te protejaza IMPOTRIVA virusului.

eh, acum circoteli pe o tema data....alte cazuri, alte povesti ...
cazul 1 - sotia covidata asimptomatica - asistenta medicala, sotul cu MULTIPLE comorbiditati (inima, diabet, ficat), NU  a luat virusul
cazul 2 - in acelas mediu, un nene s-a covidat, s-a facut bine, dupa care a inceput sa se flendure prin salonul cu covidati, fara protectie, pe premisa ca "am avut, nu mai iau" ... a luat-o din nou.
cazul 3 - simona halep. sa nu-mi spuneti ca nu s-a ferit si nu si-a luat masuri de sigurantza ... a furat-o ... :(
si mai am o multim de cunostinte care au luat, grupuri dintre ei, ca si in cazul meu, din aceeas sursa si in conditii de port al mastii si utilizare de solutii de dezinfectie a mainilor si tot asa, cu simptome diferite intre indivizii aceluias grup covidat.

ciudate situatii :(

#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E si ceva noroc, dar si masca ajuta.
La colegii mei are s-au imbolnavit - s-au imbolnavit doar cei care nu purtau masca si faceau misto de ceilalti. Niciunul care obisnuia sa poarte masca nu a luat-o.
O matusa a fost internata in spital vreo 2 saptamani. Cum necum au pus in salon cu ea pe una cu Covid - a venit rezultatul cu intarziere de vreo 3 zile - cand a venit rezultatul le-au testat pe toate celalalte din salon - inca 4 persaone. 3 pozitive, matusa mea negativa - dupa 2 zile i-au dat si drumul acasa - asta acum o luna.

#59
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostValmont43, on 21 octombrie 2020 - 13:01, said:

La mine se manifesta ciudat, am o scarba de nedescris fata de isteria asta mentinuta de parca ar fi ciuma nu gripa...Posted Image

Asta-i simptom de bou, nu de covid.

#60
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
A venit si randul meu. Am facut testul (al 7-lea)pe 25 seara, aseara am primit mesaj ca a iesit pozitiv, sa stau in casa si sa contactez medicul de familie. O sa il contactez astazi sa vad ce si cum. Bina ca stau la casa si mai am ceva treaba prin gradina. Nici eu, nici sotia, nici baiatul, nu avem nici un simptom. Speram sa continuam asa.

#61
oana1st

oana1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2008

View Postmorrigan24, on 06 noiembrie 2020 - 20:42, said:

Cam toata distractia a durat o saptamana. Inca am ramas cu un simt al gustului afectat. Cam iti scade calitatea vietii.
De cat timp te-ai vindecat si totusi ai gustul si mirosul afectate?
Eu astept sa ma testez, de miercuri am ramas fara ambele, in rest sunt ok, stare de raceala usoara, temperatura sub 37 azi fara sa fi luat vreun antitermic.
Dar lipsa mirosului si gustului mi se pare groaznica.

#62
maricelstan

maricelstan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 17.01.2010

View Postmorrigan24, on 06 noiembrie 2020 - 20:42, said:

Da, am avut.
La inceput am avut febra, care a durat cateva zile. Dupa aceea lipsa TOTALA a gustului/mirosului. Foarte ciudat sentimentul.
Doar sarat/dulce simteam, insa doar daca era ceva foarte foarte sarat/dulce.
Cam toata distractia a durat o saptamana. Inca am ramas cu un simt al gustului afectat. Cam iti scade calitatea vietii.
acum și-a revenit gustul?

View Postoana1st, on 17 decembrie 2020 - 18:47, said:


De cat timp te-ai vindecat si totusi ai gustul si mirosul afectate?
Eu astept sa ma testez, de miercuri am ramas fara ambele, in rest sunt ok, stare de raceala usoara, temperatura sub 37 azi fara sa fi luat vreun antitermic.
Dar lipsa mirosului si gustului mi se pare groaznica.
Ti-a revenit mirosul și gustul de atunci? Eu am 4 zile de când le-am pierdut

#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se pare ca pierderea de gust si/sau miros poate avea si alte doua cauze:
- uscarea mucoasei - de la paracetamol
- deficit de zinc - corpul are nevoie de zinc ptr a lupta cu virusul si il ia de unde poate - de obicei din muschi. Daca ai ceva deficiente...

Eu unul maine pot pleca la plimbare.
Am avut cateva zile la inceput o usoara stare febrila - 37.6. Atat.

#64
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Eu mi-am pierdut gustul si mirosul pe 1 dec, mirosul total, gustul f alterat.
Gustul a revenit, dar nu total, imi dau seama ca alimentele nu au gustul pe care-l simt acum, iar mirosul inca nu a revenit. Miros f putin am la otet sau la parfum, dar f putin.
A, si nu mai suport dulciurile, de exemplu zi un mar mi se pare exagerat de dulce si-mi lasa un gust dulceag-amarui destul de neplacut.

Edited by canarel, 30 December 2020 - 11:43.


#65
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Chestia cu dulciurile o am si eu ca efect secundar. Nici paine nu pra mai mananc ca inainte.
Si am o groaza cumparate ptr Craciun si Anul nou.
N-am insa nicio problema cu fructele. Doar cu ciocolata si prajiturile.

Cand ies vreau sa-mi iau si glicemia. E posibil sa fie mai ridicata.

Pe de alta parte, cred ca n-am fost niciodata in ultimii 20 ani intr-o forma fizica mai buna.
Am facut la flotari, genoflexiuni si abdomene de nu mai stiu de mine.

Edited by eiffel, 30 December 2020 - 12:16.


#66
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Pentru recuperare e bine sa luati vitamine si minerale, toata gama

#67
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
De vreo saptamana ma simteam moale cu dureri de cap...apoi pierdere partiala de gust si miros si uscacime nazala, se intampla intr-o vineri. Luat paracetamol, vit c si d incepand cu acea zi.

Trecut inca aproape o saptamana cu paracetamol pana joi seara cand starea mi se altereaza, ma durea capul si mai tare ca pana atunci si mai obosit deveneam....vineri dimineata ca prin minune ma trezesc odihnit si fara vreo durere. Vineri pe la pranz reincep durerile de cap, epuizarea etc fara tuse, dureri de gat sau rinoree. Cand ajung acasa seara mai rau, mi se inrosisera ochii si simteam ca am frisoane, verificat temperatura 37.8, facut ceai mult, zacut in pat...ultima temperatura masurata pana sa adorm 38.1. Sambata dimineata la trezire..38.6 si parca o presiune in piept. Sunat o prietena medic procurat oximetru si medicatia pt covid-19...adica adaugat azitromicina,biseptol, s aerius plus pansamentele gastrice. Masurat saturatia de oxigen, valori normale. Mancat fortat niste paine prajita cu ceva branza si niste feliute de ardei...pregatit psihic pt zilele ce vor urma si pt seara de sambata.
   Pe la ora 21 ultima temperatura masurata 39.2 deja simteam ca imi fierbe creierul, rugat prietena sa-mi aduca o compresa rece pe care mi-o asez pe frunte...nu stiu cat am tinut-o dar mi-a spus ca mi s-a incretit pielea de pe frunte, ca mai apoi sa ma apuce frigul, am mai pus o patura groasa peste pilota de iarna plus maieu cu pijamale si tot frig imi era.

Am facut febra si duminica noapte dar sub 39 in schimb ma trezeam leoarca, am schimbat 3 randuri de pijamale.

Luni a scazut febra pana la disparitie dar au urmat 3-4 nopti in care ma trezeam efectiv leoarca si trebuia sa-mi schimb hainele.

#68
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca simptomele difera destul de mult de la persoana la persoana.
Eu nu m-am simtit deloc obosit, dimpotriva, nu prea mai aveam stare.
Asa ca m-am apucat de flotari si abdomene.

#69
maricelstan

maricelstan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 17.01.2010
Eu nu am miros și gust deloc de pe data de 26 Decembrie. Nu am luat nici-un fel de medicament. Nu am alte simptome, mă simt foarte bine...doar că cele două simțuri mă deranjează. Ce aș putea să fac să-mi recapăt gustul și mirosul?

#70
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nici vitamine n-ai luat ?
D3 in special, plus C si A.

Poti lua ceva supliment cu zinc - vezi ce am zis mai sus.
Daca mucoasa nazala e uscata - exista niste spray-uri cu apa de mare al 150ml - poti face spalaturi in nas d 1-2 pe zi.

Cu doctorul ai vorbit ?

#71
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmaricelstan, on 30 decembrie 2020 - 16:09, said:

Eu nu am miros și gust deloc de pe data de 26 Decembrie. Nu am luat nici-un fel de medicament. Nu am alte simptome, mă simt foarte bine...doar că cele două simțuri mă deranjează. Ce aș putea să fac să-mi recapăt gustul și mirosul?

Sa ai răbdare. Și sa stai izolat în casa încă 10 zile, evident.
Cele doua simțuri își pot reveni după aproximativ 7-10 zile de la pierderea lor, dar exista cazuri în care a durat 2-3 luni pana și-au revenit.
Eu mi-am pierdut doar mirosul, și nici acum la aproape 2 luni de la primele simptome, mirosul nu e la capacitate 100%.

#72
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017

View Postmaricelstan, on 30 decembrie 2020 - 16:09, said:

Eu nu am miros și gust deloc de pe data de 26 Decembrie. Nu am luat nici-un fel de medicament. Nu am alte simptome, mă simt foarte bine...doar că cele două simțuri mă deranjează. Ce aș putea să fac să-mi recapăt gustul și mirosul?

Eu zic sa incerci

Vitamina C 500-1000 mg
Vitamina B-complex
Zinc 50 mg
Vitamina D 4000 ui
Quercetin 500mg
Aspirina 81 mg

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate