Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ati avut covid? Ce simptome ați avut mai exact

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#73
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,605
  • Înscris: 28.12.2005
Eu zic sa nu te mai iei după unul sau altul de pe net și sa discuți cu medicul de familie.

Edited by noris08, 30 December 2020 - 16:48.


#74
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Sunt doar niste vitamine... si aspirina e buna, i-au dat si lui Trump

O remarca, toti care iau paracetamol ..nu se mai foloseste, s-a folosit candva la inceputul pandemiei ...pe urma au mers pe aspirina pentru ca are efect antitrombotic si ceva efect antiviral

#75
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
am citit tot topicul si nu am observat sa fi spus cineva de un simptom care pe mine ma cam speria.
eu mi-am monitorizat saturatia permanent, cel mai putin am avut 95 intr-una din noptile mai grele.
cu toate ca nu simteam nevoia, am incercat eu de cateva ori sa-mi umplu plamanii cu oxigen - ma rog, asa credeam eu ca s-ar face. adica am incercat sa inspir aer pana nu mai puteam. la un moment dat ceva ma oprea intr-un mod neplacut si-apoi o dadeam in tuse.
deci repet, saturatia a fost buna mereu, doar am incercat sa fac acest experiment si nu-l puteam duce la capat. de asemenea, nu am simtit ca as vrea mai mult aer decat primeam printr-o  inspiratie normala. retinerea asta am avut-o 5 zile.
de asemenea, mentionez ca acest fenomen s-a intamplat dupa ce trecuse perioada de 6 zile de azitrox.
la fel a avut si nora mea, si la ea tot 5 zile a durat.

altceva, s-a intamplat sotului meu si la inca 3 colegi: au facut o forma agresiva de candida bucala, pentru care s-au tratat unii chiar mai mult de 10 zile.

#76
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am saturația 95 și acum la 3 luni de la Covid.
Scade și la 93 câteodată.
Nu simt nimic insa.
Și e ok aparatul
Fiul meu are nonstop 99


#77
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La mine cat timp am avut febra imi crescuse saturatia de al 96 la 98 - in conditiile in care aparatul meu nu mi-a aratat niciodata 98.
Acum oscileaza - ba 97 ba 98.

Quote

O remarca, toti care iau paracetamol ..nu se mai foloseste, s-a folosit candva la inceputul pandemiei ...pe urma au mers pe aspirina pentru ca are efect antitrombotic si ceva efect antiviral   

Ba pardon. Paracetamolul si ibuprofenul se folosesc in continuare peste tot - sunt antitermice. Ptr febra, Daca nu ai febra nu-ti da nimeni.
Si Aspirina se da in acelasi timp ca anti trombotic.

Quote

altceva, s-a intamplat sotului meu si la inca 3 colegi: au facut o forma agresiva de candida bucala, pentru care s-au tratat unii chiar mai mult de 10 zile.  
De la azitrox.
Eu nu am luat, din fericire.
Pe vremuri cand dadeau antibiotice mai puterice dadeau si ceva ptr a preveni aparitia candidei.

#78
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 canarel, on 30 decembrie 2020 - 17:59, said:

altceva, s-a intamplat sotului meu si la inca 3 colegi: au facut o forma agresiva de candida bucala, pentru care s-au tratat unii chiar mai mult de 10 zile.

 eiffel, on 30 decembrie 2020 - 19:24, said:

De la azitrox.
Eu nu am luat, din fericire.
Pe vremuri cand dadeau antibiotice mai puterice dadeau si ceva ptr a preveni aparitia candidei.

foarte bun pentru candida este DACTARIN, gel oral.
stiu ca v-ati tratat, dar cred ca informatia este utila.

#79
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Am ieșit din spital in Ajunul Crăciunului. După ce am fost testat pozitiv, primele 5 zile am stat acasă, cu simptomele clasice de gripa sa zic așa, cu tratament de la medicul de familie, pana mi-a scăzut saturația sub 90(nu mi-am cumpărat pulsoximetru decât in a 4-a zi, medicul de familie a uitat sa îmi spună, noroc ca s-a consultat soția cu un alt medic. Așa ca m-am dus de bunăvoie sa ma internez in spital.
Din prima zi in spital m-au pus pe oxigen, mi-au dat antibiotic, antivirale și anticoagulant. Abia in a doua zi seara am prins loc la CT pulmonar. Șoc și groaza, plămânii erau grav afectați, peste 50% din ce mi-a spus doctorița, seara aia am început tratamentul cu Remdesivir.
A doua zi dimineața, când au venit sa îmi facă tratamentul, saturația era la 80. Doctorița nu a mai stat pe gânduri și m-a trimis la ATI. Mi-a explicat ca acolo voi primi oxigen printr-o masca mai specială, plus plasma.
A picat cerul pe mine când m-am văzut in ATI Posted Image . Am stat 2 zile și 2 nopți acolo, am primit 3 doze de plasma, plus continuat tratamentul cu Remdesivir, antibiotic și ceva vitamine. Nu mi-au mai pus acea masca deoarece la aparatul de oxigen de acolo saturația era constant la 95.
Perioada de la ATI a fost oribila, zgomotul ăla infernal produs de aparatele la care erau conectați ceilalți pacienți, nu am dormit aproape deloc. Noroc ca mi s-a stabilizat saturația fără masca pe la 90, așa ca am putut sa ma întorc la infectioase, unde am mai stat o săptămâna.
Acasă mi-a dat drumul in 24 doar pt ca am făcut rost de un concentrator de oxigen, la care sunt și acum conectat in timp ce scriu postarea asta.
Ce ma afectează in continuare este faptul ca obosesc f repede, orice fac, plus ca am o stare de amețeala continua(nu știu cum sa explic ca e f ciudat sentimentul asta). Mai iau un anticoagulant, lagossa pt ficat, vitamina C și D.
Săptămâna viitoare vb cu doctorița și vedem ce facem in continuare.
Apropo, fetița a ieșit pozitivă la 12 zile după mine, iar soția și mama după 14 zile.

#80
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Inca mai dau Redemsivir ?
Ca a fost scos de majoritatea tarilor din schema de tratament. Aduce mai multe probleme si nu ajuta decat uneori si atunci doar in faza incipienta a bolii.
Axum e in schema Favipravir-ul.

Si ce ma mira pe mine e ca nicaieri nu se da Vitamina A. Acuma  la noi nu s-a mai fabricat de un an - abia saptamana trecuta am vazut-o la Farmacia Tei - online.
Si asta era baza in trecut la infectiile respiratorii, alaturi de C.
Eu unul mi-am cumparat de-afara cu veo 10 zile inainte sa ma infectez.
Deja cand m-am infectat luam zilnic si A si D3.

Ce sa zic, multa sanatate si sa te recuperezi repede.

Edited by eiffel, 02 January 2021 - 09:51.


#81
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Mulțumesc, doamne ajuta.
Mi-au dat Remdesivir doar 5 zile, pt ca eram in faza incipienta. Prima doza seara după ce a venit rezultatul CT-ului cred ca a fost dubla.  Dar tratamentul ce l-am primit pana la CT a fost început cu favipiravir.
Ulterior, după ce am ieșit din spital am aflat ca mai mulți medici ce mi-au văzut analizele au spus ca nu au văzut plămâni așa afectați la un om de 38 de ani. Acum eu ce sa mai zic, bine ca am scăpat. Bănuiesc ca plasma a făcut minuni.

#82
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si eu sunt curios cum or arata ai mei, dar deocamdata am altele pe cap.
Peste o saptamana vrau totusi sa fac testul de anticorpi sa vad daca am.

La mine oricum e ciudat - dupa ce m-am infectat am inceput sa respir mai bine si mi-a crescut oxigenul de la 96 la 98. Si vad ca ramane,
Am facut az o olimbare mai serioasa - e a doua oara cand ies din casa. Si vad ca e ok, ma misc o idee mai incet dar nu obosesc. Ba am urcat si 5 etaje pe scari fara probleme, cum obisnuiam inainte.

Pana acum se pare ca am scapt usor, doar ceva probleme la ficat si o usoara balonare. Plus ca nu pot manca dulce. N-am pofta de asa ceva.

#83
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Oxigenul e acum la 94, 98-99 cand imi pun masca si stau la oxigen. Eu am de urcat doar 3 etaje dar sunt rupt, tre sa ma asez cand intru in casa. Nici eu nu am pofta de mancare, parca nimic nu mai imi pica bine Posted Image

#84
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De mancat as manca fara probleme. Balonarea pare sa dispara pe masura ce junghiurile de la ficat incep sa se rareasca.
Doar dulce nu pot baga in mine ca se pune capc instant. Am un kil de ciocolata luata ptr Craciun, sta neatins. Foile de cremsnit si de tort stau in camara neatinse. Nu le-am mai facut.

94 e deja la limita normalului. Sa speram ca va creste rapid si nu va mai fi nevoie  de masca.
Mai continua cu ceva vitamine.
Eu am scos deja D3-ul si B Complex-ul de o saptamana dar mai iau Ginseng, C+ Zinc, Q10 si Omega 3. Ocazional mai iau si A.
Saptamana viitoare o sa bag pauza la A si o sa trec iar pe B complex.

Edited by eiffel, 02 January 2021 - 17:35.


#85
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Am 3 luni de la "eliberarea" din spitalul covid.
Saturația oxigen 95-96
In fiecare zi merg pe jos 7 km și fac 100 flotări și 100 genuflexiuni.
Mai simt uneori apăsare in piept dar nus de la ce e: de la Covid sau de la cele 2 stenduri ce au un an vechime.
Am trecut de azi la mancare mai putina (după Crăciun și Rev cand am făcut excese)
Seara fără mancare.
Mi-e frica sa mă urc pe cantar.
Dar simt că am pus +5 kg (că am mai avut 3 intervenții chirurgicale cu internare 16 zile). Și acolo zilnic paine cu unt imi dădeau.
A trebuit să mănanc și astea cu toate că ținusem regim fara unt un an.
Mirosul revenit 100% chiar și in plus parca.

Edited by dorin_2k, 03 January 2021 - 16:42.


#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Test pt saturație oxigen
Arătător 93
Inelar 96
Ce e așa mare diferență?

#87
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 dorin_2k, on 30 decembrie 2020 - 19:04, said:

Fiul meu are nonstop 99


 dorin_2k, on 06 ianuarie 2021 - 22:26, said:

Test pt saturație oxigen
Arătător 93
Inelar 96
Ce e așa mare diferență?
pentru ca folositi scule ieftine

 tudor_ionutz2000, on 01 ianuarie 2021 - 20:18, said:

Am ieșit din spital in Ajunul Crăciunului. După ce am fost testat pozitiv, primele 5 zile am stat acasă, cu simptomele clasice de gripa sa zic așa, cu tratament de la medicul de familie, pana mi-a scăzut saturația sub 90(nu mi-am cumpărat pulsoximetru decât in a 4-a zi, medicul de familie a uitat sa îmi spună, noroc ca s-a consultat soția cu un alt medic. Așa ca m-am dus de bunăvoie sa ma internez in spital.
Din prima zi in spital m-au pus pe oxigen, mi-au dat antibiotic, antivirale și anticoagulant. Abia in a doua zi seara am prins loc la CT pulmonar. Șoc și groaza, plămânii erau grav afectați, peste 50% din ce mi-a spus doctorița, seara aia am început tratamentul cu Remdesivir.
A doua zi dimineața, când au venit sa îmi facă tratamentul, saturația era la 80. Doctorița nu a mai stat pe gânduri și m-a trimis la ATI. Mi-a explicat ca acolo voi primi oxigen printr-o masca mai specială, plus plasma.
A picat cerul pe mine când m-am văzut in ATI Posted Image . Am stat 2 zile și 2 nopți acolo, am primit 3 doze de plasma, plus continuat tratamentul cu Remdesivir, antibiotic și ceva vitamine. Nu mi-au mai pus acea masca deoarece la aparatul de oxigen de acolo saturația era constant la 95.
Perioada de la ATI a fost oribila, zgomotul ăla infernal produs de aparatele la care erau conectați ceilalți pacienți, nu am dormit aproape deloc. Noroc ca mi s-a stabilizat saturația fără masca pe la 90, așa ca am putut sa ma întorc la infectioase, unde am mai stat o săptămâna.
Acasă mi-a dat drumul in 24 doar pt ca am făcut rost de un concentrator de oxigen, la care sunt și acum conectat in timp ce scriu postarea asta.
Ce ma afectează in continuare este faptul ca obosesc f repede, orice fac, plus ca am o stare de amețeala continua(nu știu cum sa explic ca e f ciudat sentimentul asta). Mai iau un anticoagulant, lagossa pt ficat, vitamina C și D.
Săptămâna viitoare vb cu doctorița și vedem ce facem in continuare.
Apropo, fetița a ieșit pozitivă la 12 zile după mine, iar soția și mama după 14 zile.
eu nu inteleg o treaba, toate datele astea in ce priveste saturatia in afara sectiei ATI s-a facut pe baza de pulsoximetre. Acelasi in toate cazurile? Tu acasa ti-ai masurat cu al tau sau nu ai avut?
Lagosa e silimarina. Si o forma ineficienta. Cel mai eficient e cu colina. Si oricum e pentru ficat, nu vad la ce mai iei acuma. Iti treubie ceva pt plamani. Nu ma pricep la alopate, vb cu doctorul pt recuperare de genul asta (alopat) insa o solutie naturista care insa e de durata o reprezinta extractul gemoterapic din muguri de alun. Care se mai poate combina si cu altele pt aceeasi problema. Si vitamina C. Cum poti, fie oral, acid ascorbic, fie liposomal (fa-ti tu acasa ca in comert te rupe ca pret) sau intra-venos.

succes!

Edited by odastramosilor, 07 January 2021 - 00:06.


#88
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Pulsoximetru meu e unul de 100 lei, iar cel de la infecțioase era similar ca aspect. Mi l-a adus și pe al meu la infecțioase dar doar după ce am ieșit de la ATI, indicau valori apropiate ale saturației.

#89
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

pentru ca folositi scule ieftine
Sau e o problema de circulatie sau un deget mai stramb...
Eu am o jucarie care cica e validata clinic. Exceptand un deget pe celelalte imi arata la fel, pe degetul celalalt cu 1 mai putin. Degetul cu problema are o unghie un pic mai altfel si nu intra bine in capatul oximetrului.

#90
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 eiffel, on 07 ianuarie 2021 - 09:51, said:

Sau e o problema de circulatie sau un deget mai stramb...
Eu am o jucarie care cica e validata clinic. Exceptand un deget pe celelalte imi arata la fel, pe degetul celalalt cu 1 mai putin. Degetul cu problema are o unghie un pic mai altfel si nu intra bine in capatul oximetrului.
problema nu e de deget in sine cat unghia. Nu trebuie sa fie vopsta cu oja, nici sa aiba vreun defect, cum zici. Scrie in instructiuni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate