Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Alegere furnizor energie electrica

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
4944 replies to this topic

Poll: Topic energie (103 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (95 votes [53.37%] - View)

    Percentage of vote: 53.37%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (41 votes [23.03%] - View)

    Percentage of vote: 23.03%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (42 votes [23.60%] - View)

    Percentage of vote: 23.60%

Vote Guests cannot vote

#4717
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua. Nici eu nu am reusit sa ma inregistrez pe distributie oltenia. Platforma returneaza mesajul "Utilizatorul nu a putut fi inregistrat"

#4718
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Nouã schemã de sprijin pentru facturile de energie ale populației, de la 1 aprile. TVA la energie scade la 5% pentru un consum de 300kw pe luna.
https://e-nergia.ro/...00-kwh-pe-luna/

#4719
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postblackskorpion, on 11 ianuarie 2022 - 15:52, said:

Nouă schemă de sprijin pentru facturile de energie ale populației, de la 1 aprile. TVA la energie scade la 5% pentru un consum de 300kw pe luna.
https://e-nergia.ro/...00-kwh-pe-luna/
Nu scrie daca se va aplica TVA de 5% la cei 300 kW doar de la un pret minim pe kWh de genul 0.68 lei / kWh pret final...adica daca la Hidroelectrica vom plati tot TVA 19% ca si consumator casnic, unde nu beneficiem de compensare nici acum...

Edited by av_myjob, 11 January 2022 - 16:08.


#4720
crislacor

crislacor

    Cui îi pasã...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
O s-o mai modifice și răs-modifice și iar o s-o modifice...Posted Image

#4721
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View Postav_myjob, on 11 ianuarie 2022 - 16:05, said:


Nu scrie daca se va aplica TVA de 5% la cei 300 kW doar de la un pret minim pe kWh de genul 0.68 lei / kWh pret final...adica daca la Hidroelectrica vom plati tot TVA 19% ca si consumator casnic, unde nu beneficiem de compensare nici acum...
Asta e o taxa luata de stat si nu o facilitate,deci daca s-ar face lucrul asta numai pentru firmele cu tarife mari ar fi o discriminare,nu ar fi legal.

#4722
hremus

hremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.08.2006
Mi-a venit si mie prima factura de la Hidroelectrica.
Intrebare: In afara de transfer bancar, ce metode de plata ati folosit (plata cu cardul).

Multumesc.

#4723
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Dupa cit timp a fost contractarea si dupa cit timp a venit factura ? Factura online ?

#4724
ove08

ove08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.11.2009
Stie  cineva cum pot sa imi fac cont la distributie transilvania sud?Am gasit ceva pe site la ei dar cand dau click pe butonul inregistrare clienti noi  ,nu se intampla nimic. si asta de vreo luna.De pe data de 11 ianuarie sunt client hidroelectrica dar apar cu contract activ si la nova,de unde am plecat.

#4725
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Inevitabilul s-a produs si la mine.
Am primit notificare azi pe mail de la Nova.
Incepand din 01.03.2022 pretul energiei este 0,65lei/kwh + TVA. (actual am 0,65 cu toate taxele)
Per total costul per kwh ar fi ~1,18lei. Este al doilea pe lista dupa hidroelectrica. Deci pretul e rezonabil comparativ cu altii.
Daca nu le zic nimic e acord tacit si se prelungeste contractul cu noul pret.

Probabil ca migrez la hidroelectrica.Apar pe cmparator cu 0,69lei/kwh toate taxele incluse
Trebuie sa ma documentez cum fac contractul deoarece mai am 45zile.

Edited by radurus, 14 January 2022 - 20:13.


#4726
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postradurus, on 14 ianuarie 2022 - 20:09, said:


Probabil ca migrez la hidroelectrica.Apar pe cmparator cu 0,69lei/kwh toate taxele incluse
Trebuie sa ma documentez cum fac contractul deoarece mai am 45zile.
Au dat drumul la site, cica de sapt viitoare si facturi si index

Momentan nu au integrat contractarea in site ul principal, presupun ca vor pune link ul si pe pagina principala, pe viitor

https://client.hidroelectrica.ro/

#4727
malllio123

malllio123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.01.2008
Am primit instiintare ca vor sa imi schimbe contorul electric. Avizul este primit de la un delegat al distribuitorului de energie electrica. Oare vor sa imi puna contor inteligent? Pot sa refuz daca vor sa imi puna inteligent? Credeti ca pot opta pentru unul clasic? Acum am clasic cu rotita. Distribuitorul se numeste Distributie Energie Electrica Romania.

#4728
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmalllio123, on 15 ianuarie 2022 - 10:45, said:

Am primit instiintare ca vor sa imi schimbe contorul electric. Avizul este primit de la un delegat al distribuitorului de energie electrica. Oare vor sa imi puna contor inteligent? Pot sa refuz daca vor sa imi puna inteligent? Credeti ca pot opta pentru unul clasic? Acum am clasic cu rotita. Distribuitorul se numeste Distributie Energie Electrica Romania.
Se zce ca pana in 2023 , un procent de x la suta din gospodarii vor trebui sa detina astfel de contoare , tot ce e posibil sa iti puna de asta inteligent. Si nu, nu ai cum sa refuzi deoarece nu e propietatea ta acel contor. Daca ti se strica contorul, nu il repari tu pe banii tai , ci faci solicitare si iti este schimbat de distribuitor, deci nu e propietatea ta, asa ca nu prea ai cum sa refuzi sa ti l schimbe. ce poti face, doar sa mai intarzii schimbarea daca contorul e in curte sau in casa, te dai lovit si zici ca nu esti acasa, dar tot te vor prinde odata si odata.

Nu gasesc acum articolul cu ordinul ANRE unde spune ce procent va trebui, dar undeva l-am vazut

Edited by cuculea, 15 January 2022 - 11:09.


#4729
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 28.08.2019

View Postradurus, on 14 ianuarie 2022 - 20:09, said:

Inevitabilul s-a produs si la mine.
Am primit notificare azi pe mail de la Nova.
Incepand din 01.03.2022 pretul energiei este 0,65lei/kwh + TVA. (actual am 0,65 cu toate taxele)
Per total costul per kwh ar fi ~1,18lei. Este al doilea pe lista dupa hidroelectrica. Deci pretul e rezonabil comparativ cu altii.
Daca nu le zic nimic e acord tacit si se prelungeste contractul cu noul pret.

Probabil ca migrez la hidroelectrica.Apar pe cmparator cu 0,69lei/kwh toate taxele incluse
Trebuie sa ma documentez cum fac contractul deoarece mai am 45zile.

Nova are al doilea pret dupa Hidroelectrica, la o diferenta destul de mare.

Eu am aplicat la Hidro pe email, la adresa generica de "contractare@", insa dupa ce am asteptat vreo luna, am retrimis emailul cu documente la cateva sucursale si am primit raspuns cu contractul in 10 zile. Noua aplicatie de contractare va intra in vigoare de pe 17.01, insa nu se stie inca daca va reduce prea mult din timpii de asteptare.
Din cate am inteles, se poate face contract si pt prosumatori, insa trebuie intrebat cum, ca nu e specificat pe website.

#4730
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View Postcuculea, on 15 ianuarie 2022 - 10:20, said:


Au dat drumul la site, cica de sapt viitoare si facturi si index

Momentan nu au integrat contractarea in site ul principal, presupun ca vor pune link ul si pe pagina principala, pe viitor

https://client.hidroelectrica.ro/
Eu am incercat de pe telefon si nu se deschide siteul. Poate inca nu e gata.

#4731
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009

View Postradurus, on 14 ianuarie 2022 - 20:09, said:

Inevitabilul s-a produs si la mine.
Am primit notificare azi pe mail de la Nova.
Incepand din 01.03.2022 pretul energiei este 0,65lei/kwh + TVA. (actual am 0,61 cu toate taxele)
Per total costul per kwh ar fi ~1,18lei. Este al doilea pe lista dupa hidroelectrica. Deci pretul e rezonabil comparativ cu altii.
Daca nu le zic nimic e acord tacit si se prelungeste contractul cu noul pret.

Probabil ca migrez la hidroelectrica.Apar pe cmparator cu 0,69lei/kwh toate taxele incluse
Trebuie sa ma documentez cum fac contractul deoarece mai am 45zile.
Asa si eu, incerc sa ma mut la Hidroelectrica. Sa vedem cat dureaza...

Edited by misu78, 17 January 2022 - 18:48.


#4732
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
https://client.hidro....ro/contractare

Merge platforma de contractare online pt hidro. Astazi au lansat-o oficial.

Edited by blackskorpion, 17 January 2022 - 18:45.


#4733
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Merge blana, initial am crezut ca e ceva stricat. Am incarcat tot, au confirmat, sa vedem mai departe cum se misca!

#4734
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Da, si eu am fost chiar surprins cat de repede si de bine a mers. Dupa ce le-am trimis mail pe 10 cu actele si nu am primit nimic, am facut de dimineata si prin platforma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate