Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Alegere furnizor energie electrica

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
4944 replies to this topic

Poll: Topic energie (103 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (95 votes [53.37%] - View)

    Percentage of vote: 53.37%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (41 votes [23.03%] - View)

    Percentage of vote: 23.03%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (42 votes [23.60%] - View)

    Percentage of vote: 23.60%

Vote Guests cannot vote

#4699
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View PostGraa, on 03 ianuarie 2022 - 21:13, said:

O lege ce va mai incetini migratia clientilor catre Hidroelectrica

https://e-nergia.ro/...ege-modificata/

mi se pare o chestie de bun simt. daca e pret fix e si normal sa platesti penalizari daca pleci. treaba e ca acel contract numa fix n-o sa fie :) deci prevederea aia legala e apa de ploaie. sa iasa si parlamentarii cu ceva pe plus la initiative legislative cand se face recensamantul muncii lor.

#4700
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostVipeR85, on 07 ianuarie 2022 - 22:27, said:

mi se pare o chestie de bun simt. daca e pret fix e si normal sa platesti penalizari daca pleci.

Nu e deloc normal. Incalca principiul pietei libere, piata libera  asta inseamna, sa fii liber sa iti alegi orice furnizor doresti.
De ce sa fii obligat sa stai la unul , daca apare pret mai bun la altul?
Cum reusesc  nenorocitii sa protejeze tot intermediarii, si sa dea numai legi in dauna consumatorilor.
Cat despre pretul "fix", asta nu e nicio favoare, in realitate toate contractele ar trebui sa fie cu pret fix. Din moment ce semnezi un contract pe o durata, pretul nu ar trebui sa se modifice, decat la sfarsitul perioadei contractuale si atunci vezi daca mai stai sau nu la furnizorul respectiv.
Prostia asta de prevedere va incuraja si mai mult mentinerea preturilor mari, golanii de la putere au dat-o pe sestache, fara vreo dezbatere publica, in 31 decembrie.

Cum ne strang cu usa tot pe noi, consumatorii si se incurajeaza tinerea preturilor sus si huzurul intermediarilor numiti cica furnizori.
Da, intr-o piata normala, functionala, ar fi probabil de bun simt ce zici tu,
Nu si in momentul asta, cand preturile sunt artificial urcate pana la cer, iar ta mpenia asta de prevedere are fix rolul asta: sa se asigure ca te tine legat de contract la pretul asta nejustificat de mare, sa se impiedice scaderea preturilor la unele mai normale.

Edited by axisborn, 07 January 2022 - 22:51.


#4701
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 14.04.2009

View Postaxisborn, on 07 ianuarie 2022 - 22:43, said:

Nu e deloc normal. Incalca principiul pietei libere, piata libera  asta inseamna, sa fii liber sa iti alegi orice furnizor doresti.
De ce sa fii obligat sa stai la unul , daca apare pret mai bun la altul?
Cum reusesc  nenorocitii sa protejeze tot intermediarii, si sa dea numai legi in dauna consumatorilor.
Cat despre pretul "fix", asta nu e nicio favoare, in realitate toate contractele ar trebui sa fie cu pret fix. Din moment ce semnezi un contract pe o durata, pretul nu ar trebui sa se modifice, decat la sfarsitul perioadei contractuale si atunci vezi daca mai stai sau nu la furnizorul respectiv.
Prostia asta de prevedere va incuraja si mai mult mentinerea preturilor mari, golanii de la putere au dat-o pe sestache, fara vreo dezbatere publica, in 31 decembrie.

Cum ne strang cu usa tot pe noi, consumatorii si se incurajeaza tinerea preturilor sus si huzurul intermediarilor numiti cica furnizori.
Aha, am priceput...vorbeai despre fur(t)nizori...

#4702
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postav_myjob, on 07 ianuarie 2022 - 22:47, said:

fur(t)nizori...

Bine zis

#4703
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 16.10.2019

View Postaxisborn, on 07 ianuarie 2022 - 22:43, said:



Nu e deloc normal. Incalca principiul pietei libere, piata libera  asta inseamna, sa fii liber sa iti alegi orice furnizor doresti.
De ce sa fii obligat sa stai la unul , daca apare pret mai bun la altul?
Cum reusesc  nenorocitii sa protejeze tot intermediarii, si sa dea numai legi in dauna consumatorilor.
Cat despre pretul "fix", asta nu e nicio favoare, in realitate toate contractele ar trebui sa fie cu pret fix. Din moment ce semnezi un contract pe o durata, pretul nu ar trebui sa se modifice, decat la sfarsitul perioadei contractuale si atunci vezi daca mai stai sau nu la furnizorul respectiv.
Prostia asta de prevedere va incuraja si mai mult mentinerea preturilor mari, golanii de la putere au dat-o pe sestache, fara vreo dezbatere publica, in 31 decembrie.

Cum ne strang cu usa tot pe noi, consumatorii si se incurajeaza tinerea preturilor sus si huzurul intermediarilor numiti cica furnizori.
Da, intr-o piata normala, functionala, ar fi probabil de bun simt ce zici tu,
Nu si in momentul asta, cand preturile sunt artificial urcate pana la cer, iar ta mpenia asta de prevedere are fix rolul asta: sa se asigure ca te tine legat de contract la pretul asta nejustificat de mare, sa se impiedice scaderea preturilor la unele mai normale.
E mafia libera, nu piata libera

:)

#4704
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010

View PostGraa, on 05 ianuarie 2022 - 14:26, said:



Foarte ciudat... daca totul ar depinde de OD, care nu a actualizat datele furnizorului actual, atunci ar trebui ca Hidro sa nu figureze cu contractul activ, asa nu m-ar mira daca ar veni doua facturi, cu indecsi aleatori... Din fericire mai e timp pana la sfarsitul lunii sa se rezolve pb.

Hidro nu are inca aplicatie, asa ca e imposibil de verificat ceva la ei, decat prin telefon/email.

Dă mi, te rog, linkul folosit pentru a face cont pe distribuție Oltenia. Nu l găsesc nicăieri.... mulțumesc!

#4705
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010
Cum ați reușit să faceți cont client(consumator) la Distribuție Oltenia. Nu găsesc pe siteul lor nicio informație despre asta.Help!

#4706
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010
Am reușit să dau de linkul de înregistrare, dar nu reușesc să mă înregistrez. Completez cele cerute, dar îmi spune "Utilizatorul nu a putut fi inregistrat".Offff! Aveți idee?

#4707
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Buna,
Am achizitionat in toamna un apart nou, Bucuresti, care ramasese pe contract Enel Muntenia serviciu universal.
Am continuat sa platesc pe vechiul contract pana acum, consumul la acel loc fiind f mic (60kw/luna). Am primit notificare de majorare tarif, la 1.35 lei, toate taxele incluse, pt acelasi serviciu universal. Vreau sa trec la Hidroelectrica. In conditiile in care stiu ca va dura cateva luni, cum e mai bine?
  • sa trec contractul pe numele meu, transferandu-ma in acelasi timp temporar la un abonament de  piata concurentiala la Enel (tarifele sunt acum mai mici la serviciul universal )
  • sa mut ulterior contractul de pe un serviciu de piata concurentiala la Hidroelectrica.
Spunea cineva intr o postare ca este mai greu sa migrezi apoi de la serviciu universal la Hidrolelectrica? e adevarat?
Subventia pana la 31/03 este valabila doar pt terifele de pe piata concurentiala?

Multumesc

#4708
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Buna

Am un loc de consum in Bucuresti ramas pe serviciul universal Enel Energie Muntenia, pt care am primit notificare majorare tarif la 1.34leikw. Stiti cumva daca la acest tip se serviciu este valabila subsventia acordata pana in martie 2022?
multumesc

#4709
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMeg-M, on 09 ianuarie 2022 - 14:12, said:

Buna

Am un loc de consum in Bucuresti ramas pe serviciul universal Enel Energie Muntenia, pt care am primit notificare majorare tarif la 1.34leikw. Stiti cumva daca la acest tip se serviciu este valabila subsventia acordata pana in martie 2022?
multumesc
Nu conteaza ca e serviciul universal...pana pe 31.03.2022 este valabila plafonarea la 1 leu/kWh (nu vei plati cei 1.34 lei / kWh) la care se aplica compensarea daca s-au consumat cel mult 300 kWh / luna (vei plati 0.71 lei / kWh)...

View PostMeg-M, on 09 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Buna,
Am achizitionat in toamna un apart nou, Bucuresti, care ramasese pe contract Enel Muntenia serviciu universal.
Am continuat sa platesc pe vechiul contract pana acum, consumul la acel loc fiind f mic (60kw/luna). Am primit notificare de majorare tarif, la 1.35 lei, toate taxele incluse, pt acelasi serviciu universal. Vreau sa trec la Hidroelectrica. In conditiile in care stiu ca va dura cateva luni, cum e mai bine?
  • sa trec contractul pe numele meu, transferandu-ma in acelasi timp temporar la un abonament de  piata concurentiala la Enel (tarifele sunt acum mai mici la serviciul universal )
  • sa mut ulterior contractul de pe un serviciu de piata concurentiala la Hidroelectrica.
Spunea cineva intr o postare ca este mai greu sa migrezi apoi de la serviciu universal la Hidrolelectrica? e adevarat?
Subventia pana la 31/03 este valabila doar pt terifele de pe piata concurentiala?

Multumesc
Poti face schimbare de titular la Enel si sa ceri serviciu universal, dar iti trebuie o factura ca nou titular ca sa treci la Hidrolelectrica...

Mai bine uita de Enel...aplica la Hidroelectrica si in declaratia pe proprie raspundere arati ca esti noul proprietar sau coproprietar si folosesti ultima factura...cand primesti contractul la semnat de la Hidroelectrica si-l retrimiti semnat impreuna cu notificarea catre Enel cea pe care o va trimite Hidroelectrica, mai trimiti separat notificarea catre Enel in care atasezi declaratia pe proprie raspundere in care arati ca esti noul proprietar sau coproprietar si le dai numarul de telefon al noului proprietar sau coproprietar in caz ca vor suna pentru confirmare...

Edited by av_myjob, 09 January 2022 - 19:07.


#4710
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postchance1, on 09 ianuarie 2022 - 12:49, said:

Am reușit să dau de linkul de înregistrare, dar nu reușesc să mă înregistrez. Completez cele cerute, dar îmi spune "Utilizatorul nu a putut fi inregistrat".Offff! Aveți idee?

Ce link ai găsit pentru înregistrare ? Site-ul lor pare din anii '00 ...

#4711
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 26.06.2010

View Postcain2k, on 09 ianuarie 2022 - 19:06, said:



Ce link ai găsit pentru înregistrare ? Site-ul lor pare din anii '00 ...


https://portal.distributieoltenia.ro
Dacă reușești, să mi spui cum ai făcut...

#4712
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Multumesc de sfaturi, @av_myjob, am completat deja toate formularele sa trec spre Hidroelectrica, le voi trimite pe email.

#4713
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postchance1, on 09 ianuarie 2022 - 19:37, said:


https://portal.distributieoltenia.ro
Dacă reușești, să mi spui cum ai făcut...

Nu cred că este încă funcțional - apare anul 2022 ..

#4714
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Si in ce an suntem?

#4715
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postblackskorpion, on 09 ianuarie 2022 - 20:09, said:

Si in ce an suntem?

Copyright 2022 - în acest an a fost creat și posibil să nu fie funcțional, încă.

#4716
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@chance1:

Eu am reușit să introduc informațiile și am primit răspuns că dacă datele sunt corecte, în 10 zile voi primi datele de logare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate