Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Alegere furnizor energie electrica

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
4944 replies to this topic

Poll: Topic energie (103 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (95 votes [53.37%] - View)

    Percentage of vote: 53.37%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (41 votes [23.03%] - View)

    Percentage of vote: 23.03%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (42 votes [23.60%] - View)

    Percentage of vote: 23.60%

Vote Guests cannot vote

#4753
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View PostMalineanu, on 25 ianuarie 2022 - 12:23, said:

Ãștia sunt juriștii de la Restart șomeri angajați la alții.
Looool

#4754
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001

View Postav_myjob, on 24 ianuarie 2022 - 23:59, said:

Exista OUG 143/2021...MET România Energy a trecut recent la fapte pentru GN si va trece cat de curand si pentru EE...
https://ro.met.com/u...-21-01-2022.pdf

Doar ca respectiva ordonanta se refera doar la energie electrica legat de comisioane de incetare anticipata.
Ca urmare ce ar vrea MET Energy pentru gaze e lovit de nulitate.

#4755
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postnucutza, on 26 ianuarie 2022 - 17:53, said:

Doar ca respectiva ordonanta se refera doar la energie electrica legat de comisioane de incetare anticipata.
Ca urmare ce ar vrea MET Energy pentru gaze e lovit de nulitate.
Da, este Articolul 62 Drepturile clientului final de energie electrică...

Edited by av_myjob, 26 January 2022 - 19:44.


#4756
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
am descoperit ca Cez si eon ofera posibilitatea de a plati factura la 3 luni dar ce nu gasesc/inteleg care are pretul mai mic?la ambele gaz/curent?

#4757
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Cel mai mic pret pe PF in Slatina-Hidroelectrica cu 0,73 lei per kwh.

Pe PJ nu stiu. Momentan sunt la CEZ cu 3 contracte, 2 PF si 1 PJ, cu 1,402 per kwh de la 1 ianuarie la contractul de la casa mea.

#4758
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
sunt in timis si nu am inteles nimic ba mwk ba kwh ba acize tva

#4759
eucontramea

eucontramea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.02.2008
Dragi colegi,

Unchiul meu este client E.ON la serviciul universal (om simplu etc). Ieri, îl suna o doamnă operator de la E.ON care ii spune ca a primit o cerere de la ENEL de schimbare furnizor făcută de unchiul meu. Menționez ca dansul nu a făcut niciodată asemenea cerere către ENEL (nici nu ar sti cum -- este mai în vârstă etc).

Doamna operator i-a spus că ea poate anula (ignora) cererea de la ENEL dar că pt a rămâne client la E.ON trebuie să-i încheie un contract pe piața concurențială (cu alte cuvinte nu mai poate rămâne la serviciu universal),

Eu I-am spus ca e o balivernă și să ignore toată această conversație.

Ați mai auzit asemenea poveste?

(Personal cred că este o tehnică josnică a operatorilor E.ON pentru a atinge un target lunar de contracte noi cu scopul de a primi bonus la salariu.)

#4760
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Serviul universal nu era ala in general mai scump?
De ce ai vrea sa ramai cu el pe cap...

#4761
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
La e.on nu, e cel mai ieftin - 750 de lei/mwh

#4762
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postheinz, on 08 februarie 2022 - 17:04, said:

La e.on nu, e cel mai ieftin - 750 de lei/mwh
750 de Lei / MWh pret de furnizare la E.ON Serviciu Universal, fata de 250 de Lei / MWh pret de furnizare la Hidroelectrica...bani aruncati pe fereastra...

Edited by av_myjob, 08 February 2022 - 17:52.


#4763
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View Postav_myjob, on 08 februarie 2022 - 17:51, said:

750 de Lei / MWh pret de furnizare la E.ON Serviciu Universal, fata de 250 de Lei / MWh pret de furnizare la Hidroelectrica...bani aruncati pe fereastra...
serios e prea mare diferenta si eon e printre cei m ieftini din cate am vazut pe Anre

#4764
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Stau si ma gandesc cat de greu trebuie sa fie "adaptarea" asta pentru un om in varsta, care nu are ajutoare. In alta ordine de idei, am trecut de astazi la Hidroelectrica, ceea ce imi da un semn de intrabare fiind urmatoarea chestiune: ei dau de fapt un pret fix pentru una din componente, si anume "Pretul de livrare a energiei electrice active" - care este 0,25149 lei/kWh pentru primele 12 luni de contract.
Diferenta pana la tariful de 0.69 (cat am eu) este data de alte variabile, cea mai mare dintre ele fiind acel tarif de distributie. Intrebare: ne putem trezi ca acestea vor creste foarte mult in viitorul apropiat?

#4765
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View Postflaviuf, on 09 februarie 2022 - 16:16, said:

cea mai mare dintre ele fiind acel tarif de distributie. Intrebare: ne putem trezi ca acestea vor creste foarte mult in viitorul apropiat?
Doar daca se trezeste statul (ANRE) sa modifice tarifele. Tarif de transport introducere energie electrică în rețea (TG), Tarif de transport extragere energie electrică din rețea (TL), Tarif servicii sistem energie electrică, Tarif de distribuție a energiei electrice; toate sunt reglementate de ANRE si tocmail le-a marit de la 1 ianuarie 2022 astfel:
  • E-Distribuție Muntenia (Enel): 169,8 lei/MWh, creștere de 8%
  • E-Distribuție Banat (Enel): 176,7 lei/MWh, creștere de 9,3%
  • E-Distribuție Dobrogea (Enel): 211 lei/MWh, creștere de 6,5%
  • Delgaz Grid (E.On): 213,4 lei/MWh, creștere de 11,1%
  • Distribuție Oltenia (CEZ): 231 lei/MWh, creștere de 12%
  • Distribuţie Energie Electrică România (Electrica) Muntenia Nord: 205,2 lei/MWh, creștere de 11%
  • Distribuţie Energie Electrică România (Electrica) Transilvania Nord: 192,7 lei/MWh, creștere de 10,8%
  • Distribuţie Energie Electrică România (Electrica) Transilvania Sud: 194,9 lei/MWh, creștere de 9%

Noile tarife ale Transelectrica:
  • Tariful mediu de transport: 23,69 lei/MWh, creștere de 15%
Deocamdata nu e simt ca este pretul plafonat pana la 31 martie, dar se vor simti si astea de la 1 aprilie.

#4766
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.09.2009

View PostN4S, on 09 februarie 2022 - 16:30, said:

Doar daca se trezeste statul (ANRE) sa modifice tarifele. Tarif de transport introducere energie electrică în rețea (TG), Tarif de transport extragere energie electrică din rețea (TL), Tarif servicii sistem energie electrică, Tarif de distribuție a energiei electrice; toate sunt reglementate de ANRE si tocmail le-a marit de la 1 ianuarie 2022 astfel:
  • E-Distribuție Muntenia (Enel): 169,8 lei/MWh, creștere de 8%
  • E-Distribuție Banat (Enel): 176,7 lei/MWh, creștere de 9,3%
  • E-Distribuție Dobrogea (Enel): 211 lei/MWh, creștere de 6,5%
  • Delgaz Grid (E.On): 213,4 lei/MWh, creștere de 11,1%
  • Distribuție Oltenia (CEZ): 231 lei/MWh, creștere de 12%
  • Distribuţie Energie Electrică România (Electrica) Muntenia Nord: 205,2 lei/MWh, creștere de 11%
  • Distribuţie Energie Electrică România (Electrica) Transilvania Nord: 192,7 lei/MWh, creștere de 10,8%
  • Distribuţie Energie Electrică România (Electrica) Transilvania Sud: 194,9 lei/MWh, creștere de 9%
Noile tarife ale Transelectrica:
  • Tariful mediu de transport: 23,69 lei/MWh, creștere de 15%
Deocamdata nu e simt ca este pretul plafonat pana la 31 martie, dar se vor simti si astea de la 1 aprilie.

Cam așa este. Am avut prețul de 0,65 lei kWh - cu taxe cu tot- iar din Ianuarie m-am trezit ca au mărit prețul pe kWh la 0,69 lei. S-a gândit și ANRE sa mai scumpească…

#4767
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
Voi avea nevoie de un nou contract de EE (si de GN) in martie (acum sunt la Nova cu ambele).
Deocamdata la EE pare ca Hidroelectrica arata cel mai bine... fata de acum un an pare sa existe un site pt contractare macar, desi in rest e tot "stone age".
Banuiesc ca plata facturilor s-ar face prin ordin de plata (cu BT Neo poate)... adica introdus de mana suma, cod client, numar factura? Sau se poate mai simplu? (Pago?)...pana acum am folosit mereu siteul propriu pt orice furnizor.
In rest, daca ar mai fi neplaceri cunoscute cu acest furnizor...

#4768
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postferi1979, on 10 februarie 2022 - 03:35, said:

Voi avea nevoie de un nou contract de EE (si de GN) in martie (acum sunt la Nova cu ambele).
Deocamdata la EE pare ca Hidroelectrica arata cel mai bine... fata de acum un an pare sa existe un site pt contractare macar, desi in rest e tot "stone age".
Banuiesc ca plata facturilor s-ar face prin ordin de plata (cu BT Neo poate)... adica introdus de mana suma, cod client, numar factura? Sau se poate mai simplu? (Pago?)...pana acum am folosit mereu siteul propriu pt orice furnizor.
In rest, daca ar mai fi neplaceri cunoscute cu acest furnizor...
Exista topic special Hidroelectrica, de ce nu intri sa citesti acolo? Vei gasi o gramada de informatii, cu bune si cu rele , despre Hidroelectrica.

#4769
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Am si eu o situatie cel putin bizara cu Enel Energie si CEZ Vanzare.

In ultimii doi ani am avut contract de energie electrica la Enel, totul a decurs relativ ok pana cand in septembrie 2021 mi-au trimis o notificare ca pretul se va majora de la 0.2 lei / kw la 0.7 lei / kw. Le-am raspuns la notificare in termen legal cu mentiunea ca nu sunt de acord cu aceasta majorare. Ulterior, in 15 decembrie am incheiat un nou contract de furnizare cu CEZ Vanzare.

Fast forward, suntem in 16 februarie si contractul la ENEL inca apare activ iar ultima factura emisa este pentru luna Octombrie 2021. In ultimele 2 luni am sunat in call center, am facut sesizari la care nu raspunde nimeni, am cerut sa imi fie emisa ultima factura ENEL pentru noiembrie si decembrie 2021.

In acelasi timp, n-am primit facturi nici de la CEZ Vanzare, teoretic noul furnizor din 15 decembrie. In urma mai multor sesizari la CEZ, acestia mi-au spus ca nu au primit index-ul de la operatorul de distributie din zona si nu au ce factura.

Deci practic suntem suspendati intre doi furnizori si nimeni nu stie care e problema.
In paralel nici nu putem depune dosarul pentru a deveni prosumatori, tocmai din cauza acestei situatii.

Nu stiu ce experiente aveti cu alti furnizori, dar evitati ENEL Energie cu orice pret. CU ORICE PRET SA FUGITI DE LA ASTIA!!!

Ce imi recomandati sa fac ?

#4770
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postwfnse, on 16 februarie 2022 - 17:22, said:

Am si eu o situatie cel putin bizara cu Enel Energie si CEZ Vanzare.

In ultimii doi ani am avut contract de energie electrica la Enel, totul a decurs relativ ok pana cand in septembrie 2021 mi-au trimis o notificare ca pretul se va majora de la 0.2 lei / kw la 0.7 lei / kw. Le-am raspuns la notificare in termen legal cu mentiunea ca nu sunt de acord cu aceasta majorare. Ulterior, in 15 decembrie am incheiat un nou contract de furnizare cu CEZ Vanzare.

Fast forward, suntem in 16 februarie si contractul la ENEL inca apare activ iar ultima factura emisa este pentru luna Octombrie 2021. In ultimele 2 luni am sunat in call center, am facut sesizari la care nu raspunde nimeni, am cerut sa imi fie emisa ultima factura ENEL pentru noiembrie si decembrie 2021.

In acelasi timp, n-am primit facturi nici de la CEZ Vanzare, teoretic noul furnizor din 15 decembrie. In urma mai multor sesizari la CEZ, acestia mi-au spus ca nu au primit index-ul de la operatorul de distributie din zona si nu au ce factura.

Deci practic suntem suspendati intre doi furnizori si nimeni nu stie care e problema.
In paralel nici nu putem depune dosarul pentru a deveni prosumatori, tocmai din cauza acestei situatii.

Nu stiu ce experiente aveti cu alti furnizori, dar evitati ENEL Energie cu orice pret. CU ORICE PRET SA FUGITI DE LA ASTIA!!!

Ce imi recomandati sa fac ?
Poti incerca o schimbare de titular la contractul cu Enel (daca nu te afecteaza la dosarul de prosumator, sau daca te afecteaza, dupa finalizarea schimbarii de titular revii la vechiul titular printr-o noua schimbare de titular) si scapi de Enel fara notificare...daca esti persoana fizica (client casnic) poti contracta online prin platforma Hidroelectrica (sunt prosumatori si la Hidroelectrica) si denunti separat contractul cu CEZ...

Edited by av_myjob, 16 February 2022 - 21:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate