Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Alegere furnizor energie electrica

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
4944 replies to this topic

Poll: Topic energie (103 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (95 votes [53.37%] - View)

    Percentage of vote: 53.37%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (41 votes [23.03%] - View)

    Percentage of vote: 23.03%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (42 votes [23.60%] - View)

    Percentage of vote: 23.60%

Vote Guests cannot vote

#4771
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Pun aici dilema care o am ;
Eu nu am dorit sa schimb furnizorul , am dorit sa schimb doar tariful . Am  vorbit la telefon si mi s-a spus ca mi se trimite un link si se rezolva prin accesare .
Am accesat linkul , acolo am gasit anexa A cu noul tarif si numarul de contract vechi corect ;
am bifat casuta unde scria : "sint deacord cu termenii si conditii la distanta si mandatez furnizorul ca in numele meu sa faca schimbarea de furnizor . imi asum informatiile complectate in declaratie privind calitate folosire spatiu de la loc de consum pentru care am facut cererea de furnizare .... "
Nu am depus vreo alta cerere , alt document , alt act .  Pe moment am considerat ca doar partea ca sint deacord cu contractarea la distanta se potriveste  si din cauza acesta am bifat casuta .

Deoarece insa mai am in alta parte un alt contract furnizare , se poate interpreta ca  ca am cerut schimbare de furnizor  ?

Edited by hspinache, 24 February 2022 - 22:45.


#4772
nyongi

nyongi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2017
Buna ziua.
Am trecut si eu la Hidroelectrica, pe 10 feb. a inrat in vigoare contractul la Hidro.
Astazi am primit ultima factura de la electrica si nu inteleg de ce e atat de mare.
Poate sa ma ajute cineva ca nu inteleg dce platesc pt. 244 KWh 340 Ron.
Multumesc.

View Postnyongi, on 01 martie 2022 - 17:32, said:

Buna ziua.
Am trecut si eu la Hidroelectrica, pe 10 feb. a inrat in vigoare contractul la Hidro.
Astazi am primit ultima factura de la electrica si nu inteleg de ce e atat de mare.
Poate sa ma ajute cineva ca nu inteleg dce platesc pt. 244 KWh 340 Ron.
Multumesc.
Atasez factura:
https://prnt.sc/FjySY77gvtC5

#4773
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009

View Postnyongi, on 01 martie 2022 - 17:34, said:

Buna ziua.
Am trecut si eu la Hidroelectrica, pe 10 feb. a inrat in vigoare contractul la Hidro.
Astazi am primit ultima factura de la electrica si nu inteleg de ce e atat de mare.
Poate sa ma ajute cineva ca nu inteleg dce platesc pt. 244 KWh 340 Ron.
Multumesc.

Atasez factura:
https://prnt.sc/FjySY77gvtC5
Ti-au anulat toata compensarea pentru depasirea plafonului de consum lunar...fara cei +10% depasesti plafonul de consum in noiembrie si ianuarie, cu cei +10% te incadrezi in plafonul de consum in toata perioada facturata...reclamatie la Electrica si le amintesti si de ANRE si ANPC in caz de nesolutionare favorabila...
https://www.anre.ro/...NTI CASNICI.pdf

#4774
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
A tecut cineva la alt furnizor chiar cand a preluat un conract?

Context.
Am cumparat o locuinta.
Contractul fostului proprietat este pe Electrica.
Cum pot sa trec direct la Hidroelectrica fara sa mai trec pe la Electrica FurTnizare?

Edited by radurus, 07 March 2022 - 21:04.


#4775
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Astia electrica au innebunit (adica nu mai sunt eu la curent cu tarifele probabil):
1,85lei/kwh  Stabil 30
1,51le/kwh SU.

#4776
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
nu esti tu la curent... si la tariful asta nici nu ai pret fix un an sau o perioada prestabilita.

#4777
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postradurus, on 07 martie 2022 - 21:03, said:

A tecut cineva la alt furnizor chiar cand a preluat un conract?

Context.
Am cumparat o locuinta.
Contractul fostului proprietat este pe Electrica.
Cum pot sa trec direct la Hidroelectrica fara sa mai trec pe la Electrica FurTnizare?

Cum ai rezolvat?sunt în aceeași situație!

#4778
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Inca nu a dat nimeni un raspuns.

Socrul, merge si incheie azi contract SU cu electrica furTnizare.
Dupa 2 luni il mut la hidroelectrica. Imi trebuie o factura pe numele lui.

#4779
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Buna ziua!
Am un contract de furnizare energie electrica 380-400V,pe firma (persoana fizica) ,pe numele tatalui meu,care a decedat anul trecut.
Firma,un uruitor de cereale,nu mai functioneaza de mai mult timp,dar vreau sa pastrez furnizarea pentru alte activitati casnice.
Problema este pretul ,care este mai mare fiind pe firma(aproximativ 4,5 ron).
Intrebare:
Se poate schimba un contract Non-casnic(firma persoana fizica) cu unul casnic ?
Si daca este musai la acelasi furnizor?

#4780
VivianCarla

VivianCarla

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.03.2022
Buna,
Am facut contract noua cu Hidro dupa ce am fost client electrica (Persoana Fizica).
Azi am primit in posta confirmarea de la electrica, impreuna cu cerere de refuz a portarii si aceasta "ofete"
Sunt curios daca mi-o poate descifra cineva.
Adica pur si simplu daca te iei dupa oferta, pretul energie e 0.
Daca gresesc undeva va rog sa imi spuneti (cred ca iese sub 400RON/MWh TVA inclus)
A... si oferta e fara perioada contractuala Posted Image

Attached File  ElectincaFaraPret.png   1.89MB   61 downloads

Merci.

#4781
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Astia de la Engie vad ca mi-au pus consum din burta pe februarie, mult mai mult decat consumasem pana pe 28 februarie, iar astazi mai am inca 50kwh pana sa ating cifra contorului pusa de ei! Inseamna ca aia de la distributie nu le-au trimis automat la sfarsitul lunii februarie indexul? Am contor inteligent, si d-aia n-am mai dat nici eu indexul in perioada stabilita, fiindca m-am bazat ca trimite automat, ca si pana acum. E prima data cand patesc sa-mi "estimeze" ei in plus!
O sa se compenseze luna viitoare, probabil o sa-mi vina urmatoarea factura aproape de 0, dar de ce n-au trimis cei de la distributie indexul la sfarsitul lunii?
In plus, acum in martie astia de la Engie s-au grabit sa emita factura pe 10 martie, desi pana acum o emiteau undeva pe 14-15 ale lunii. De unde atata graba pe ei, au vazut ca februarie are doar 28 de zile si ce-au zis, hai sa jecmanim oamenii aiurea?

#4782
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 28.08.2019

View PostVivianCarla, on 10 martie 2022 - 21:33, said:

Buna,
Am facut contract noua cu Hidro dupa ce am fost client electrica (Persoana Fizica).
Azi am primit in posta confirmarea de la electrica, impreuna cu cerere de refuz a portarii si aceasta "ofete"
Sunt curios daca mi-o poate descifra cineva.
Adica pur si simplu daca te iei dupa oferta, pretul energie e 0.
Daca gresesc undeva va rog sa imi spuneti (cred ca iese sub 400RON/MWh TVA inclus)
A... si oferta e fara perioada contractuala Posted Image

Attachment ElectincaFaraPret.png

Merci.

Acolo scrie ca energia activa este 0 si apar doar tarifele de distributie, accize, etc. Posibil sa fie o gresala, cel mai bine ii intrebati pe ei.

#4783
VivianCarla

VivianCarla

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.03.2022

View PostGraa, on 11 martie 2022 - 13:01, said:

Acolo scrie ca energia activa este 0 si apar doar tarifele de distributie, accize, etc. Posibil sa fie o gresala, cel mai bine ii intrebati pe ei.
Da, aia am zis si eu :)
Am sunat, am intrebat...
Mi s-a raspuns RAZAND: "Zic sa acceptati, ca oricum la noi o sa reveniti"
Si am intrebat-o inca o data: "Adica e 0MWh ? asa ceva e imposibil"
Raspuns: "Nu stiu. Nu avem de unde sa stim ce oferta ati primit"

#4784
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 28.08.2019
Nu am vazut niciodata o oferta cu energie activa 0 lei/MWh, dar daca asa e scris... Poate la un punct de lucru de-al lor sa va lamureasca.

#4785
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postcrazykiller, on 19 octombrie 2020 - 15:21, said:

Am vazut ca nu este un topic dedicat energiei electrice, se posta pe topicul de gaze naturale si am zis ca si energia electrica merita un topic al ei.
Din motive "istorice" s-a pastrat notiunea de furnizor de e.e.
Initial, furnizorul era(si a ramas!!!), de fapt, distribuitorul, adica detinatorul retelei de distributie.
Actualii furnizori sunt doar niste tiparnite de factur si incasatori de bani.

Eu am ramas fidel primilor furnizori(e.e. si gaze), indiferent de costuri. In cazul unei defectiuni, avarii, voi apela la adevaratul furnizor si nu la incasator.

Daca ar fi mai putini furnizori atunci supravegherea  respectarii reglementarilor ar fi mult mai facila. Frica(imbecila!!!, vezi cazul Frantei)  de monopol a dus la aceasta
bulibaseala. A se vedea si cazul preturilor la combustibil!

Edited by Turnatoriu_de_orza, 11 March 2022 - 22:39.


#4786
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 17.02.2008
Acum pe bune de cate ori ai apelat la ei?Eu in 30 de ani decat o data si atunci mi-au spus ca nu este de competenta lor.

#4787
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014

View Postradurus, on 07 martie 2022 - 21:03, said:

A tecut cineva la alt furnizor chiar cand a preluat un conract?

Context.
Am cumparat o locuinta.
Contractul fostului proprietat este pe Electrica.
Cum pot sa trec direct la Hidroelectrica fara sa mai trec pe la Electrica FurTnizare?
Se poate. In comparatorul ANRE pt. energie electrica, te duci la oferta Hidroelectrica, care e prima in lista, mult in dreapta ultima casuta ai "Deschide". Ti se va deschide o fereastra cu 3 optiuni, din care dai click pe prima optiune (sunt client nou, proprietari nou). Dai click si ti se deschid documentele pe care trebuie sa le completezi si sa le trimiti lor. Cu Electrica tu n-ai nicio treaba, chiar daca ai cumparat locuinta de la omul care era sub contract cu ei, poti trece la ce furnizor vrei, POD-ul locului de consum e acelasi, tu doar completezi actele care ti le cere Hidro, de restul se ocupa ei (anuntarea vechiului furnizor, data de la care vei intra in furnizarea lor etc.). Daca le trimit copie dupa actul de proprietate al locuintei achizitionate, e clara treaba pt. toata lumea ca s-a schimbat proprietarul, si tu nu mai ai nicio obligatie fata de Electrica la care era el. O sa le trimita cei de la Hidro toate actele doveditoare.

#4788
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostADAMCLISI-2020, on 03 mai 2021 - 09:18, said:

Pai cum sa fie 3-5 lei ? Uite exemplul la mine : Locuinta la tara(mare) consum lunile de iarna aprox 5,5-6,5 Mw lunar , locuinta la bloc max 1,5 Mw lunar iarna .  Pret EON initial 96 Ron/MW - contracte la casa cu 55 Ron/MW la NOVA !  La apartament  cu 96 Ron la EON trecut la 60 Ron/MW la NOVA. La bloc lunile ian,iunie si dec energia electrica gratis(limita max.250KW consum lunar)-Oferta BF 2020. Pret energie electrica inainte de liberalizare 68 bani/KW la NOVA  cu 63 Ron/KW.  Consumul meu mediu la ambele locatii de EE este aprox 200 KW fiecare.  Din luna mai am trecut pe Restart cu 63 RON/MW la gaz cand EON a marit deja la 110 RON/MW contract pe un an de zile deci acoprita si iarna viitoare la pret mic .  Daca mai pun si cateva banusuri de recomandare de la NOVA ajung pe final cu o economie ponderata pe ambele adrese din gaz si electric la aprox 2000 RON !  Deci pt mine liberalizarea a adus o economie f mare si o va face si in continuare ! Daca ai un bec si un aragaz in casa nu merita sa schimbi contractul anual dara daca esti un consumator mediu se simte diferenta ! Cand se expira contractul iei oferta cea mai buna din piata si tot asa - caci gazul si EE sunt aceleasi la shtutz...Dar in fine comoditatea costa !
Deci 6.500 Kw/h pe luna?
Ce consumatori aveti?
Mama lor de multiplii de Kw si de aritmetica
Cu stima

Edited by florinellll, 14 March 2022 - 12:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate