Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#145
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Nu am acoperiș înclinat, nu îmi trebuie scândura pentru acoperiș. De asta întreb, nu e prea mult lemn, in condițiile in care constructorul trebuie sa vina cu cofrajele?

#146
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 23.02.2007
Ce face cu acei capriori? Daca vine el cu cofajele, pe langa placi, trebuie sa aibe si grinzi. Solutie completa, nu?

#147
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Eu nu am inteles...
6 m de scandura dimensionata. Ce dimensiuni? Se mai adauga si celelalte- de 10, 15, respectiv 25 de cm? Insumat mi-ar da vreo 13,25 mc.

#148
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Partea buna e ca scrie caligrafic si cred ca ti a pus putina sarma de fierar

#149
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019

View Postbobitzaaa, on 02 august 2021 - 20:39, said:

Ce face cu acei capriori? Daca vine el cu cofajele, pe langa placi, trebuie sa aibe si grinzi. Solutie completa, nu?
Așa gândeam și eu, tocmai de aceea am zis sa întreb.

View Postsacos, on 02 august 2021 - 20:51, said:

Eu nu am inteles...
6 m de scandura dimensionata. Ce dimensiuni? Se mai adauga si celelalte- de 10, 15, respectiv 25 de cm? Insumat mi-ar da vreo 13,25 mc.
Și eu gândesc ca ii lipsesc doua puncte înainte de lista instituita mai jos. Cred ca sunt 6mc in total, plus restul de lemn la bucata.

#150
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postanothertwo, on 02 august 2021 - 20:26, said:

Nu am acoperiș înclinat, nu îmi trebuie scândura pentru acoperiș. De asta întreb, nu e prea mult lemn, in condițiile in care constructorul trebuie sa vina cu cofrajele?
Incearca sa te joace....daca a discutat/ofertat cu cofrajele lui, acum arunca momeala cu scandura (din bugetul tau).
Peste o etapa iti mai arunca o momeala samd....
Tu oricum esti pe minus dupa aventura cu mlastina

Este singurul constructor? "Hai sictir" si la revedere: ori vine cu cofrajele lui ori pleaca.


#151
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Situația s-a ameliorat. Nu mai e nevoie de atâta scândura. Revin cu detalii, sunt prins cu perna de balast, ca ultima măsurătoare a pernei de balast arată foarte bine intr-o zona (zona de est) și puțin peste limita in zona de vest, in condițiile in care pe stratul intermediar arăta invers.

Edited by anothertwo, 03 August 2021 - 10:13.


#152
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Nu e asa usor sa renunti la un constructor, mai ales in plina vara și in București. E o piata a furnizorilor, nu a clienților si asta se simte la buzunar si la pretentii.

#153
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Am terminat cu perna de balast! Wow, mi-au trebuit aproape 3 saptamani sa fac o 'amarata' de groapa. Revin cu detaliile promise.

#154
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Asa cum scriam si mai sus, azi am terminat perna de balast.
Pe stratul final au fost facute 6 masuratori, sa ma asigur ca treaba e buna. Rezultatele mai slabe corespund zonelor de rampa, respectiv zonelor de intoarcere utilaj. Dar si aceste rezultate mai slabe sunt peste cerinte (EVD 40 = compactare 98%).

La final, am inchis cu un strat de pietris (ramas suplimentar), granulatie 0-30mm, pentru a atenua denivelarile pernei de balast. Grosimea maxima a acestui strat de pietris (sort) este de 5cm.

De notat (de evitat):
- cand ajungeti la fundul gropii, nu va incredeti in geotehnician. Local, faceti inca o groapa mai adanca cu 30-50 cm si verificati stratificare de sub fundul gropii.
- straturile pernei de balast nu se pun in opera niciodata in grosimi mai mici decat 2x granulatia maxima. Ex. balast de 63mm, grosimea minima a stratului este de 12-14cm. Recomandat este strat de 25cm. Altfel, nu se compacteaza corect. Asta am patit eu pe ultimul strat de completare, asa ca am completat cu piatra sparta, am razuit si am udat inca o data balastul, pentru a putea fi compactat.
- cereti intotdeauna coeficientul de compactare la balastiera. Luati o idee mai mult balast, decat sa fiti nevoiti sa amestecati balastul ramas cu piatra sparta. Asta inseamna razuirea stratului, si adaugarea de umplutura.
- folositi cat mai mult beton concasat, granulatie 0-200mm. Acest material se impaneaza foarte bine in soluri moi, iar gradul de compactare este mic. Ideal ar fi o impartire de 50/50 beton concasat/balast compactabil din grosimea pernei. Eu n-am avut cum sa fac asta, pentru ca am comandat deja materialul.

Cheltuieli estimate initial: 7000 Eur
Cheltuieli finale (160-170mp amprenta sapatura, 2.1-2.6m adancime):
- sapatura 1500 Eur (4Eur/mc); Include transport utilaj pana la santier. Eu am avut un excavator de 22t pe santier.
- balast compactabil 24400 Lei (100Lei/mc). Include transport de la balastiera la santier, descarcare, intindere si compactare material.
- beton concasat 9000 Lei (100 Lei/mc). Include transport, descarcare, intindere si compactare.
- evacuare umplutura (resturi constructie) 3000 Lei (1000 Lei/masina 18mc)
- excavator 4000 Lei (2000 Lei/zi) pentru zilele in care am fost mesterul Manole...
- cilindru compactor 1000 Lei; am cazut deacord ca doar una din cele doua zile o voi plati eu. Altfel, ar fi fost 2000 Lei (1000 Lei/zi).
- Piatra sparta 300 Lei (100 Lei/mc), necesara pentru amestec cu ciment si solul moale. Trecut la pierderi
- Piatra sparta 1800 Lei (100 Lei/mc), completare balast si ce a ramas s-a transformat in egalizare perna de balast. E mai mult pe post de dren decat de egalizare. Nu e necesar daca se calculeaza corect sau se supraestimeaza gradul de compactare (imposibil in cazul meu).
- Masuratori laborator 1: 500 Lei - bani aruncati degeaba, trecuti la pierderi.
- Masuratori laborator 2: 1000 Lei  (100 lei/masuratoare).
- Ciment: 1200 -1500 Lei. Am pierdut numarul sacilor. Bani aruncati degeaba, trecuti la pierderi
Total: 55800 Lei

Se puteau optimiza costurile? Sigur! Ieseam cu vreo  10-12.000 Lei mai ieftin, si terminam intr-o singura saptamana daca n-as fi ascultat diverse sfaturi.

Attached Files


Edited by anothertwo, 03 August 2021 - 22:07.


#155
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 30.07.2007
Era o vorba: ceea ce nu te omoara, te intareste.
Sanatate!

#156
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Azi se trasează axele, se aduce fierul fasonat, și poate reușesc sa torn și egalizarea. Planul e ca pana pe 15 August sa fac turnarea fundației (sper ca am înțeles bine). Poze, așa cum v-am obișnuit, după-amiază.

#157
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Am trasat axele, am adus primul transport de fier, am turnat egalizare. Bonus, șoferul de pe betoniera a lovit mașina unui vecin.

După trasare, constructorul a realizat ca axele de pe balize (in exteriorul gropii) cu axele din groapa de pe cupoane nu dau la fel. Mâine așteptam topo, pentru verificare.


Am nevoie de ajutor. Vreau sa fac dren perimetral. Este in proiectul de arhitectura, dar încă nu am proiectul tehnic de instalații (se lucrează la el). De obicei, la ce cota se pune acest dren? Sa fac scurgerea desenului in canalizare (pe care nu o am, o voi avea intr-un an), sau sa duc apele meteorice care ajung accidental lângă fundatie sub curte? In groapa, acum sunt la -1,45 fata de cota 0.

Apoi, am nevoie de ajutor pentru scurgere ape menajere. Plănuiesc sa pun mini-stația de epurare sub platforma auto. Platforma auto este in partea opusa scurgerilor verticale. Cred ca asta înseamnă sa ies cu scurgerea destul de sus, astfel încât sa pot da panta pe 12ml. Cât ar trebui sa cobor in 12 ml?

Attached Files



#158
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Eu as fi turnat un radier peste aceasta perna de balast.


#159
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Asta a fost si ideea constructorului, dar nu si-a făcut cubajul bine, din cauza denivelărilor. Oricum, betonul de egalizare este cu 5-10-15-20 cm in afara tălpii de fundare.

#160
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postanothertwo, on 04 august 2021 - 20:19, said:

[...] Vreau sa fac dren perimetral. Este in proiectul de arhitectura, [...] De obicei, la ce cota se pune acest dren? Sa fac scurgerea desenului in canalizare (pe care nu o am, o voi avea intr-un an), sau sa duc apele meteorice care ajung accidental lângă fundatie sub curte? In groapa, acum sunt la -1,45 fata de cota 0.

Drenul perimetral, ca sistem, este diferit si separat de sistemul de evacuare a apelor meteorice. Apele meteorice nu se deverseaza in sistemul de canalizare. Si, de altfel, nici drenul. Daca vrei sa integrezi pluvialele cu drenul perimetral, ajungi la un caz particular. Eu nu as recomanda.

Despre dren perimetral:
https://forum.softpe...2#entry21430297
https://forum.softpe...0#entry21452913
https://forum.softpe...0#entry21453190

View Postanothertwo, on 04 august 2021 - 20:19, said:

[...]Plănuiesc sa pun mini-stația de epurare sub platforma auto. Platforma auto este in partea opusa scurgerilor verticale. Cred ca asta înseamnă sa ies cu scurgerea destul de sus, astfel încât sa pot da panta pe 12ml. Cât ar trebui sa cobor in 12 ml?

In mod normal, panta este de 2 la mie (fata de 2%, recomandata in cazul drenurilor). La 1000mm, rezulta 2mm diferenta de nivel. Similar, la 12000mm, ai 24mm diferenta de nivel.

Spor!

#161
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Merge treaba in șantier.
Azi fac priza de pământ și canalizarea, plus ieșiri spre poarta/contor.

La priza de pământ, am luat 8 tarusi a 1,5 m, 2 pe fiecare latura. Am luat platbanda 40x4, Cleme cruce simple 40x4. Mai am nevoie de Cleme cruce și conductor, sa le prind de etrieri. Sau, prinderea de etrieri este cu Cleme cruce dubla?

Pentru ieșiri din casa, am luat țeava corugata dn40 și dn50.
Pentru alimentare apa, am luat hdpe d32, pn6.
Pentru canalizare și pluviale, am luat treceri de 160, și tubulatura de d110.

Attached Files



#162
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca mai ai vreun excavator pe acolo, tarusii se pot infige in pamant cel mai simplu cu cupa excavatorului.
Se bate tarusul manual vreo 15 - 20 cm, doar cat sa stea singur in picioare, apoi poate sa puna cupa excavatorului pe tarus si sa apese pe el. Intra in pamant in cateva secunde.

Edited by kolfleading, 06 August 2021 - 10:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate